Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İş Bankası Fiziki Altın Nasıl Alınır? Fiziki Altın Alıyor Mu? Veriyor Mu? İŞCEP Mobil İle

İş Bakası İŞCEP mobil üzerinden fiziki altın alınır mı? Veriliyor mu? Nasıl alındığını ve verildiğini sizler için araştırdık. Araştırmalar sonucu İş Bakası üzerinden fiziki altın alabiliyorsunuz. Bu altın alımını hem fiziki hem de vadeli hesap üzerinden alım ve satım işlemlerini yapabiliyorsunuz. Vadeli ve fiziki olarak banka sizlere çeyrek, yarım, tam altının yanı sıra 22, 18, 20 ayar bilezik ve beşibirlik gibi diğer altın alma olanaklarını da sizlere sunmaktadır. Yani kuyumculara gitmeden bu işlemi halledebiliyorsunuz. 

İş Bankası Fiziki Altın Nasıl Alınır? Fiziki Altın Alıyor Mu? Veriyor Mu? İŞCEP Mobil İle

 

Sizlere İş bankasının mobil uygulaması olan İŞCEP mobil üzerinden fiziki olarak altın alınır mı? Satılır mı? Sorularının cevabını vermiş olduk. Yani dediğim gibi sadece fiziki olarak değil vadeli olarak ta bu işlemleri yapabileceğinizi söyledik. Şimdi sizlere hem vadeli hem de fiziki altını İş Bankası üzerinden nasıl alabileceksiniz onu anlatalım. Ama burada ilk olarak fiziki olarak İş Bankasına giderek nasıl altın alacağız onu anlatayım sizlere. Bunun için ilk olarak bunu ele alalım. Daha sonrasında ise vadeli hesabınız ile İş Bankası üzerinden nasıl altın alacağımızı göreceğiz. Bu başlık için sizleri bekleyen alt başlıklar şunlardır. 1. İş Bankasına giderek elden fiziki altın alınır mı? satılır mı? 2. Türkiye İş Bankası vadesiz hesap ile altın almak nasıl oluyor? 3. İş Bankasının altın hesabının ne gibi özellikleri vardır? 4. İş Bankası üzerinde alım yaptığımız vadeli altınlarımızı fiziki altına dönüştürme işlemi nasıl oluyor? 5. Türkiye İş Bankası vadeli hesabımızdaki altınları alıp satmak? Bütün bu işleri nasıl yapacağınızı sizlere vereceğim. Bunun için bu 5 alt başlığı tek tek ele aldık. Gelin şimdi bütün bu alt başlıkları görelim.

İş Bankasına Giderek Elden Fiziki Altın Alınır Mı? Satılır Mı?

En köklü özel banka hangisi denildiğinde ilk akıllara Türkiye İş bankası hemen gelmektedir. Geçmişi 26 Ağustos 1924 yılına dayandığından dolayı bu unvanı almaktadır. Böylede olunca İş Bankası müşterilerine TL bazında değil bütün yatırım araçlarında hizmet vermektedir. Yani konumuz ile alakalı olan kısım madeni paralar içinde müşterilerine yatırım imkanı sunmaktadır. Tabi madeni paraların en çok tercih edileni altın olmaktadır. Peki Türkiye İş Bankası elden direk fiziki altın alır mı sorusu akıllara gelmektedir. Zaten bu sorunuzu girişte yer verdiğim gibi EVET, İş Bankası elden fiziki altın almaktadır. Ama bunun için banka sizlerden şu şartı istemektedir. Bu şart ise;

 • Bankamızdan fiziki altın almak istiyorsanız en az 3 gün önceden, bankamızda bulunan varlıklar için tarafımızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Fiziki olarak altın almak için ise en az 5 KG ve üzerinde bir alım yapmanız gerekmektedir. Bunu da altın borsası üzerinden yapabilirsiniz. 

Türkiye İş Bankası yaptığı bu açıklamanın linkini sizlere vermek isterim. https://www.isbank.com.tr/vadesiz-altin-hesabi bu link ile de sizlerde ulaşabilirsiniz. Fiziki olarak 5 KG altın alımı yapmazsanız eğer sizlere Türkiye İş Bankası vadeli hesaplarınız ile altın alım ve satım imkanı sunmaktadır. Sizlere sunduğu bu hizmet için küçük bir açıklama yapmak isterim.

 • Vadesiz hesabınızda bulunan TL tutarı kadar altın alımı yapabilirsiniz. Yani hesabınızdaki TL tutarındaki paranızı anında altın tutarını çevirip, istediğiniz zamanda satabilirsiniz.

Evet arkadaşlar Türkiye İş Bankası aracılığı ile fiziki ve vadeli hesaplarınız ile artık altın alınacağını görmüş oldunuz. Bu işlemlerin yapılacağını sizlere banka bilgilendirmeleri ile verdim. Şimdi ise sizlere her iki şekilde nasıl altın alıp nasıl satacağınızı aşağıda başlıklar halinde yer vereceğim. Bu işlemleri de sizlere hem görsel hem de güzel bir video ile anlatacağım. Hadi görelim bakalım TL olan paramız nasıl altın olacak.

Türkiye İş Bankası Vadesiz Hesap İle Altın Almak

Eğer evinizde altın saklamaktan korkuyorsanız. O zaman yamanız gereken internet üzerinden TL hesabınızdaki para ile altın alabilirsiniz. Böyle bir düşüncenize ise İş Bankası anında cevap vermektedir. Türkiye İş Bankası sayesinde ister fiziki isterseniz de vadeli hesaplarınız ile altın alabiliyorsunuz. Fiziki olarak veya vadeli hesaplar üzerinden altın alacak kişilerin yapması gerekenleri sizlere vereceğim. Bu her iki işlem için aynı yolu izlemeniz yeterli olacaktır. Yalnız vadeli hesabınız üzerinden fiziki altınların nasıl elinize alıp bozduracağınızı farklılık göstermektedir. Yani vadeli hesabınızdaki fiziki olmayan altınınızı anında bozabilirken fiziki olan altınınızı ne yazık ki anında elinize alamıyorsunuz. Bu her iki yöntemi de sizlere anlatacağım. Ama ilk olarak vadeli olarak nasıl Türkiye İş Bankası üzerinden altın alabiliyoruz onu görelim. Bu işlemi TL olan paranızı altına çevirmekte diyebiliriz. Bu işlemi İŞCEP uygulaması ile 5 dakikada yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için sizlere 7 görsel ve 8 yazılı anlatım ile yardımcı olacağım. Hadi görelim bakalım İş Bankasındaki bütün TL ile nasıl altın alabiliyoruz.

 1. İlk olarak Türkiye İş Bankasına ait mevduat hesabınız olacaktır. Bu hesap olmadan ne yazık ki bu işlemi yapamıyorsunuz. Hesap açım işleminden sonra telefonlarınız İŞÇEP uygulamalarını indirmeniz gerekmektedir. Bunun için ise;
  İş Bankası Google Play Link Apple Store Link

  Bu uygulamaları telefonunuza uygun olan link hangisi ise indiriniz. Eğer herhangi bir İş Bankası hesabınız yok ise şubeye gitmeden bu işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi;

 2. Sizler bu video sayesinde evinizden vadeli hesap açımını yapacaksınız. Hesabını açtınız diyelim şimdi ise izleyeceğiniz yol şu şekildir.
 3. Şimdi İş Bankası uygulamasına giriş yapalım. Daha sonrasında ise aşağıdaki görselde görülen MENÜ sekmesini tuşlayalım.blank
 4. Çıkan ekranda YATIRIM sekmesini tuşlayalım.blank
 5. Karşımıza çıkan pencereyi biraz aşağı indirmemiz gerekmektedir. İndirdiğimizde göreceğiniz ve giriş yapmanız gereken başlık ise DÖVİZ-ALTIN sekmesidir.blank
 6. Yine çıkan menüyü aşağı kaydırmamız gerekecektir. Bu menüyü aşağı indirdiğimizde ise karşımıza XAU (ALTIN) bölümünden AL sekmesini tuşlamamız gereklidir.blank
 7. Sizler hangi hesabınızdan para çekimini istiyorsanız o hesabı seçiniz. blank
 8. Hesabınızdaki paranın tamamı ile veya ne kadarlık bir altın alımı yapılacak ise o kadarlık tutar giriniz. Sonra DEVAM diyelim.blank
 9. Sizlere kaç TL ile ne kadar altın alıyorsunuz bütün bu bilgileri göreceksiniz. Bütün bu bilgileri kontrol ediniz ve ONAY deyiniz. blank

Evet arkadaşlar İş Bankası üzerinden fiziki ve vadeli olarak yukarıdaki gibi altın alınmaktadır. Toplam 8 adet işlem ile 5 dakikada sizlerin de artık alabileceğiniz kadar altınınız olmuş olacaktır.

Sizlere diğer merak edilen bir konudan bahsetmem gerekiyor. İş Bankası altın hesabının ne gibi özellikleri mevcuttur. Bu konu hadi bir alt başlıkta bir görelim.

İş Bankası Altın Hesabının Ne Gibi Özellikleri Vardır?

Evet arkadaşlar İş Bankası üzerinden hesap açtınız ama bilmediğiniz bir kaç konu olabilir. Yani kesin vardır. Bunun için sizlere bu bilgileri vermem gerekiyor. Bu bilgiler çok önemli hususlardır. Evet arkadaşlar görelim bakalım İş Bankası Altın hesabının özelliklerinin neler olduğunu. Bunu öğrenmek için 8 madde halinde verdiğim konuları dikkatlice okuyunuz.

 1. Vadesiz hesaplar için altın alımını bütün bankalar üzerinden yapabilirsiniz. Sadece İş Bankasına ait bir özellik değildir. Bunun için izleyeceğiniz yol bankalara göre değişmektedir. Ama tek değişmeyen T.C. belgenizdir. Bu belge ile bütün işlemleriniz yapabilirsiniz.
 2. Vadesiz hesapların için altın hesabı açmak isterseniz en alt limiti 0.01 GR olarak belirlenmiştir.
 3. Altın hesabı için açtığınız hesaptan herhangi bir ücret kesintisi olmamaktadır.
 4. Açılan altın hesaplarının bir diğer özelliği ise 200.000 TL değerine kadar olan tutar devlet güvencesindedir.
 5. Altın alış satış fiyatlarını banka kendi sistemlerinde belirlemektedir. Buna örnek olarak her kuyumcunun alış ve satış fiyatı değişkenlik gösterdiği gibi diyebiliriz.
 6. Altınlarınız Türkiye İş Bakasından başka bir bankanın altın hesabına havale yapabilirsiniz. Bu havale işlemdeki ücreti banka belirlemektedir.
 7. Bu havale işlemini ise yine 0.01 GR kadar gerçekleştirebilirsiniz.
 8. Ama bu havaleyi yurt dışına yapamazsınız. Sadece yurt içi hesaplarınıza gönderebilirsiniz.

Arkadaşlar görmüş olduğunuz üzere altın hesapları konusunda bilinen veya bilinmeyen bütün konuları size anlattım.

Şimdi sizlere vadeli olarak almış olduğunuz altınların nasıl fiziki altın haline getirebiliyorsunuz onu göreceğiz.

İş Bankası Üzerinden Vadeli Olan Altınları Fiziki Altına Dönüştürmek

Şimdi arkadaşalar paranızı elinize altınız İş Bakasının kapısını çaldınız ve altın alacağınızı söylediniz. Bu işlem ne yazık ki böyle olmuyor. Yani bu şekil gittiğinizde boşuna gitmiş olursunuz. Ama yukarıda belirttiğim gibi altın alım işlemlerini yaparsanız o zaman banka sizlere bir çözüm üretecektir. Yani vadesiz hesabınız ile aldığını altınları fiziki olarak bankadan talep edebilirsiniz. Ama bunun için yukarıda da söylediğim gibi banka sizlerden bir kural istemektedir. Bu kural ise;

 • İş bankasından vadeli hesabınız ile aldığınız altınları fiziki altına çevirebilmeniz için bakanın sizlerden istediği kural şudur. Banka şubesine 3 gün önceden giderek böyle bir talebiniz olduğunu söylemeniz gerekmektedir. Bunu söylemek yetiyor mu? HAYIR, yetmemektedir. Bununla birlikte sadece 5 KG ve üzeri altın alımlarında bunu talep edip borsa üzerinden bunu alabiliyorsunuz.

Yani anladığınız üzere 5 KG altında olan altınlarınızı ne yazık ki fiziki olarak talep edemiyorsunuz .3 gün önceden haber verseniz dahi. Şimdi ise sizlere vadeli hesabınızdan nasıl altın bozdurabiliyorsunuz onu anlatacağım.

Türkiye İş Bankası Vadeli Altın Bozdurma, Satma?

Arkadaşlar vadeli olan hesabınızdaki altınları nasıl fiziki altına çevirip aldığınızı görmüş oldunuz. Şimdi ise sizlere vadeli olan altın hesabınızdaki altınları nasıl satım yapacağınızı anlatacağız. Bu işlemin en güzel yanı 7/24 yapılıyor olmasıdır. Ama mesai saatleri içindeki altın alım satım farkı az iken mesai saatleri dışında olan satımlardaki fark biraz fazla olmaktadır. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Şimdi altınlarınızı nasıl İŞCEP üzerinden TL tutarına dönüştürebiliyoruz görelim.

 1. Aynı alım işlemindeki İş Bankası (İŞCEP) cep şubesine giriş yapalım.  Daha sonra MENÜ sekmesini seçelim.blank
 2. Karşımıza çıkacak olan ekranda YATIRIM sekmesini tıklayarak giriş yapalım. blank
 3. Şimdi ise DÖVİZ-ALTIN yazan sekmeyi seçip devam edelim.blank
 4. Şimdi ise XAU (ALTIN) alanından SAT demeliyiz. blank

Bu işlemde karşına çıkan bütün bilgilere onay verdiğiniz taktirde artık vadeli hesabınızdaki altınlar TL tutarı olarak hesabınızda görülecektir. Bu sayede İş Bankası aracılığı ile altın alım satım işlemlerinizi yapmış olacaksınız. Bu konu hakkında aklınıza takılan bir soru olur ise yorum kısmına yazacağınız yorum ile öğrenebilirsiniz. Birde konu hakkında sizlere bir video bırakıyorum. Bu video aracılığı ile nasıl altın alıp satacağınızı da görebilirsiniz.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın