Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? (2022 Yılı İçin)

Yeni bir iş yeri açacak olanlardan devlet kurumlarının bazı evraklar talep ettiğini hepimiz tarafından bilinmektedir. İş yerinin Türk Ticaret Kanuna uygun olarak açılışını gerçekleştirmek için talep edilen bu evrakların neler olduğuna geçmeden önce atmanız gereken bir adım vardır. O da kurulacak olan iş yerinin basit mi? yoksa gerçek usul mü? olduğunun öğrenilmesidir! Bunu en sağlıklı olarak öğreneceğiniz yer mali müşavir yani muhasebecilerdir.

İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? (2022 Yılı İçin)

 

İş yerinin hani vergi mükellefiyet sınıfında yer aldığını öğrendikten sonra başta yerel belediyelere vermeniz gereken gerekli evraklar, vergi dairesi ve esnaf yada ticaret odalarına kayıt işlemi için istenilenler şunlardır. Arkadaşlar bu yazıda bizleri şunlar beklemekte. 1. Yeni işyeri açmak için gerekli evraklar nelerdir? 2. Vergi dairesinden hangi evrakların istendiği. 3. Ticaret odası ve esnaf odasının istediği evraklar nelerdir. 4. Belediyeden hangi evrak ve belgelerin istendiği. 5. BAĞ-KUR başvurusu yapmak gereklimi değil mi? 6. Basit usul işyeri açma maliyeti ne kadar olmaktadır. 7. Basit usul işyeri açmak için hangi şartlar gereklidir. 8. Basit usul işyeri açmak için ne kadar metre kare dükkan gereklidir. Bütün bu merak edilen soruların yanıtını burada bulabilirsiniz.

Yeni İş Yeri Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni açılacak bir iş yeri Türk Ticaret Kanunlarına uygun bir şekilde açılması gerekmektedir. Aksi takdir de beledi zabıtaları başta olmak üzere GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı ile başınız mutlaka bir gün ağrır. Açılacak olan iş yerinin yasalara uygun olarak kurulması size devletin bir çok imkanlarından yararlanılmasının da önünü açacaktır. Bunlar en başka KOSGEB tarafından sağlanan destek programlarıdır. KOSGEB Girişimcilik Destekleri dahil olmak üzere yasalara uygun olarak açılan iş yerleri esnafa diğer kazandırdığı avantajlar ise;

 • Belli dönemlerde Türkiye Halk Bankası üzerinden verilen faizsiz krediler
 • Küresel krizler de sağlanan destekler
 • İş yerine Çıraklık Meslek Odaları tarafından sağlanan çalışan desteği
 • Son günlerde yaşamış olduğumuz korona virüs gibi esnafın belini bükecek olumsuz ortamlarda sağlanan maaş destekleri

Sadece bunlarından bazılarıdır. Yasalar çerçevesinde yeni bir işletme kurmak için hangi vergi mükellefiyetine uygun olduğunuzu da öğrendikten sonra başvuru yapacağınız kurumlar ise şunlardır.

 1. İş yerinin çalışma belgesinin çıkartılması için yerel belediyeler
 2. İşletmenin GİB kaydının oluşturulması için vergi dairesine başvurunun yapılması
 3. İş koluna göre ticaret yada Esnaf Kredi Kooperatifi Odasına kayıt olunmasıdır.

Sırası ile saymış olduğumuz bu 3 resmi devlet dairesi ise yeni açılacak olan iş yeri için talep etmiş oldukları evraklar ise şu şekilde oluşur.

Vergi Dairesinden İstenen Evraklar Nelerdir?

Vergi dairesine belirtmiş olduğumuz gerekli evraklar ile başvuru yapmadan önce yapmanız gereken çok daha önemli bir şey vardır. Buda, yeni açılacak olan iş yerinin kiralanmasıdır. Bunun neden önemli olduğunu ise sizlere kısaca anlatmam gerekir ise;

Kira kontratında yazılan tutara ve işletme NACE koduna göre hangi vergi dilimine mükellef olacağınız belli olacağıdır. (PDF formatın da boş kira kontratınız buradan yer almaktadır.)

Mülkiyet sahibi ile birlikte karşılıklı bir şekilde dolduracağınız kira kontratında yazılacak tutar hangi vergi mükellefiyeti sınıfında yer aldığınızı belirleyen ilk kriterdir. Peki, hangi sınıf içerisinde vergi dairesine kayıt olacağınızı belirleyen diğer aranan kriterler nelerdir?

 •  Basit Usule Tabi Olan İşletmeler 

Basit usule tabi olan işletmelere vergi dairesinin sunduğu kolaylıklar bulunmaktadır. Bu kolaylıklardan yararlanmak için belli başlı şartlara ihtiyacımız vardır. Bu şartları yerine getirebilmemiz için ise aşağıdaki belirtmiş olduğum maddeleri yapmamız gerekecektir.

  • Açacağımız işletmeyi kendimiz yönetiyor olmamız
  • Dükkanımız sahibi ise benzer kira bedelli, değil isek kira bedelinin yıllık büyük şehirler için 16.000 TL büyük şehir dışında ise 10.000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir.
  • İşletmemizin NACE kodunun gerçek usule tabi olmamasıdır.
  • Bir malı aldığımız gibi veya o malı işletip satar isek yıllık alım tutarımız 200.000 TL’yi geçmemesi yada işletip satar isek ciromuzun 320.000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir.
  • Alım satım işi ile uğraşmıyor isek yıllık ciromuzun ise 100.000 TL’yi geçememesi gerekmektedir.
  • Bir malı alıp aynı zamanda işletip satıyor ve hizmet sektörü ile uğraşıyor isek yıllık toplam ciromuzun 140.000 TL’yi geçmemesi arana özelliklerdir.

Yukarıda belirtmiş olduğum bütün özellikleri yerine getirdiğimizi düşünür isek basit usul olarak dükkanımızı açabiliriz demektir. Peki basit usulün işletmemize sağladığı avantajlar nelerdir. Sizler için araştırmış olduğum bu kolaylıkları şu şekildedir.

  • Resmi bir defter tutmaya gerek yoktur.
  • Sunmuş olduğu hizmetlerde KDV belirtmesi gerekemez.
  • 3 aydan 3 aya vergi ödemesi yapmaz
  • Yıllık vergi ödemesi yaparlar.
  • Belgelerini kendileri tutabilirler yada kolaylık olması için bir muhasebeciye verebilirler.
  • Çalışan kişi engelli ise engelli indirimlerden yararlanabilirler.

Belirtilen bu kolaylıklar bir işletme için çok önemli maddelerdir. Yani açabiliyor isek işletmemizi basit usul olarak açmamız çok iyi olacaktır.

 • Gerçek Usule Tabi Olan İşletmeler 

Basit usul değilseniz gerçek usul olarak vergilendirmeye tabi olacaksınız. Bu vergilendirmede ise kira stopajından tutun verdiğiniz hizmetin bedelli olarak %18 KDV’si ve bir yazar kasaya ihtiyacınız olacaktır. Resmi bir deftere kayıtlı olmanız gerekmektedir. Bunun için iyi bir mali müşavire bulmanız sizin için çok önemlidir. Her ay dükkanımızın ihtiyacı için gerekeli malzemelerin faturaları muhasebecinize verilir elde edilen kazanç farkına göre aradaki tutarın %18 KDV düzenli olarak ödenir. Bunların yanı sıra birde yıllık kazancımız ve giderlerimiz hesaplanarak yıl sonunda yine KDV ödenir.

Her İki Usul İçin Vergi Dairesinden İstenen Belgeler

 1. Açacağımız iş yerinin Mali müşavir (muhasebeci) tarafından dolduran bildirim formu
 2. İşletme Sahibin Noter tarafından onaylanmış imza sürgüleri
 3. Nüfus cüzdanınızın ön ve arka fotokopileri noterden alınan aslı gibidir onayı ile birlikte
 4. Nüfus müdürlüğü veya muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi
 5. Dükkan sahibi iseniz emsal olan kira bedeli değil iseniz yapmış olduğunuz kira kontratı

Bu belgeleri tamamladıktan sonra maliye bakanlığına bağlı olan görevli arkadaşlar dükkanımızda incelemeler yapacaktır. Bu incelemeler sonucu dükkanımızın hangi vergilendirme usulüne uygun olduğu tespit edilip vergi levhamız çıkacaktır. Daha sonra ise bağlı olduğumuz il/ilçe ticaret odasına veya esnaf sanatkarlar odasına gitmemiz gerekecektir. Her iki oda içinde bizden istenecek evrak listesi olacaktır.blank

Ticaret Odası ve Esnaf Odası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vergi levhasını aldığınız işletmeyi bir odaya kayıt ettirmek çok yararı olacaktır. Bağlı olduğunuz odaların belirli anlaşmalar yaptığı bankalar oluyor. Bankaların sizler için özel faiz oranları ve kredi limitleri olması, olası bir nakit ihtiyacında yararı olacaktır. Aynı zamanda bu odaların bir diğer avantajı ise yapmış olduğunuz iş ile ilgi fuarları takip edip size bilgi vermeleridir. Esnaf kefalet odasının kendi üyelerine sunduğu yıllık %4.5 faiz oranında bir kredi kullanma imkanınınız olacaktır. Bu kredinin kullanım şartını ve hesaplanmasını Esnaf Odası Kredi Hesaplama Makinesi yazımda belirtmiştim. Sonuç olarak bu odaların biz yeni girişimler için ne kadar fazla yarar sağladığı ortadır. Kayıt olarak bizden istenen belgeler nelerdir.

Ticaret Odası İçin gerekli Evraklar

 • İşletme sahibene ait iki adet imza sürgüsü
 • Almış olduğumuz vergi levha fotokopisi
 • Kiralanmış olan dükkanın tapu ve kira sözleşme fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğü veya mahalle muhtarınızdan aldığınız ikametgah belgesi
 • Ticaret odasından alınan taahhütname ve dilekçeblank

Esnaf Sanatkar Odasını İstediği Belgeler 

 • Vergi levhası fotokopisi
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi
 • Çıraklık eğitim merkezinden aldığımız ustalık belgesi
 • Adresimizi bildiren ikametgah belgesi
 • Toplu taşımacılık yapacak olan kişilere ait ruhsat fotokopisi
 •  Yatırmış olduğumuz harç ve sicil ilan dekontlarıblank

Bu odalardan herhangi birine kayıt olduktan sonra ilk işiniz doğru belediyenin yolunu tutmak olacaktır. Belediyeden iş yeri açma ruhsatı için hangi belgelere ihtiyacınızın olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Belediyeden İş Yeri Açma Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

Vergi dairesi için gerekli evrakların halledildiğini düşünerek bağlı olduğumuz belediyenin kapısını çalmamız gerekecektir. Belediyenizin vereceği dükkan açmanız için soracağı ilk soru ne üzerine dükkan açacağınız olacaktır. Bunun önemi ise hazırlanacak evrakların açacağınız işletme türüne göre değişiklik göstereceğidir. Sizler için Karaman belediyesine gidip araştırmam sonucu 3 çeşit evrak türünün olduğunu öğrendim. Bu evrak türlerini kapsayan konular şu şekildir.

 • Gayri Sıhhi Müesseseler İçin İş yeri Açma Belgeleri 

Bu kuruluşlar çıkardıkları duman ve koku ile çevresindeki bulunan ekolojiye zarar verdikleri için ismini gayri sıhhi müesseseler olarak almaktadır. Bu kuruluşlara örnek vermek gerekir ise LPG dolum yapan kuruluşlar, yer altı maden ocakları, Selüloz ve selüloit fabrikaları, Plastik Hammaddeleri üreten tesisler, seramik ve porselen fabrikaları gibi işletmelerdir. Bu işletmeler için belediyenin istediği evraklar şu şekildir.

 1. Başvuru sonucu almış olduğunuz vergi levhası fotokopisi (2 adet)
 2. Satın aldığınız veya kiraladığınız mülkiyetin kira kontratı
 3. İş yerine ait tapu fotokopisi
 4. Dükkanın bulunduğu binanın imar durum belgesi
 5. Nüfus cüzdanın belirgin ön ve arka fotokopisi
 6.  Son döneme ait yangın tüplerinin dolum faturası
 7. Hastaneden alınan portör muayene kartı
 8. Kayıt olduğu esnaf odasından oda kayıt belgesi
 9. Bina sakinlerinin izin belgesi
 10. Yapacağı iş ile ilgili ustalık belgesi
 11. İşletmemizin kuracağımız mülkün yangın olumluluk ve yapı sağlamlık raporları
 12. Türkiye vatandaşı olmayan yatırımcılar için çalışma izin belgesi
 • Umma Açık Olan İşletmeler İçin İş Yeri Açma Belgesi 

Umuma açık olan işletmelerin en başında eğlence merkezleri gelmektedir. Örnek olarak ise (bar, gazino, sinema, düğün salonu, cafe) vb. işletmelerdir. Açacağınız işletme eğlence yönünde ise belediyenizin isteyeceği evrak listesi aşağıda belirttiklerim olacaktır.

 1. Nüfus Cüzdan Fotokopisi (ön ve arka yüzü)
 2. Sağlık raporu (bulaşıcı bir hastalığı yoktur yazısı olacaktır)
 3. İkametgah belgesi ( muhtarlıktan veya nüfus müdürlüğünden)
 4. Cumhuriyet savcılığından adli sicil kaydı
 5. Kira Kontrat alınacaktır. (sahibi ise emsal kira bedeli)
 6. İskan ruhsatı fotokopisi
 7. İmar Plan Örneği (belediyeniz imar müdürlüğünden temin edilecektir)
 8. Kat sahiplerinden Muvafakatname (Tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, halka açık eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir karar yok ise bina sahiplerinden oy çokluğunun olduğu kararname)
 9. Emniyet müdürlüğünün asayiş ve güvenlik yönünden görüşü alınacaktır
 10. İş yeri krokisi (okullara camilere yakınlık mesafesi için)
 11. Bağlı olduğu odanın kayıt belgesi
 12. Vergi levhası fotokopisi (vergi dairesi başvuru sonucu aldığınız)
 13. Bağlı olduğumuz itfaiye müdürlüğünden alınan uygunluk yazısı
 14. İş yeri adresi yazan yangın söndürme tüpü faturası
 15. 2 adet son döneme ait vesikalık fotoğraf
 16. Mavi telli dosya (2 adet)
 • Sıhhi Müesseseler İçin İş yeri Açma Belgeleri

Sıhhi kuruluşlar gürültüsü, kokusu ve çevreye zararı olmayan işletmelerdir. Bu nedenle daha çok merkezi yerlerde göreceğimiz dükkanlar olacaktır. Yine örneklendirmek gerekir ise (bakkal kırtasiye, manav, market, güzellik salonları, kuaförler) gibi işletmeler en göze çarpanlardır. Peki sıhhi müesseseler için istenen evraklar nelerdir.

 1. Tapu ve kira sözleşmesi fotokopisi
 2. Yapı denetim raporu
 3. Vergi dairesinden alınan vergi levhası fotokopisi
 4. İş yeri sahibine ait İmza sürgüleri
 5. Mesleki yeterlilik okullarından alınan ustalık belgesi
 6. 2 adet fotoğraf
 7. T.C kimlik numaralı kimliğiniz ön arka fotokopisi
 8. Hangi odaya kayıtlı isek belge kağıdı
 9. Yangın söndürücü ( iş yeri adına faturalandırılmış olması gerekmektedir)
 10. Yiyecek ve içecek işi yapacak olan veya güzellik salonu, kuaför gibi işlerle uğraşacak olan kişilerden portör testi sonucu istenmektedir

Yukarıdaki bu müesseselerin hangisine uyuyor ise açacağınız işletme onun evrak listesini hazırlayıp belediyeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Hiç bir belgenizde eksik yok ise zabıta müdürlüğü tarafından gerekli incelemeler yapılıp olumlu sonuçlanması durumda iş yeri açma ve çalışma belgeniz verilecektir. Son olarak ise Sosyal sigortalar kurumuna giderek BAĞ-KUR işleminizi tamamlamak olacaktır.

BAĞ-KUR Baş Vurusu Yapmak Gereklimi?

İşletme sahibinin kendi sigorta primlerini ödeme işlemine BAĞ-KUR adı verilmektedir. Ödediği bu primler işletme sahibinin sağlık sigortası yerini almaktadır. Eğer işletme sahibi olarak başka bir yerde çalışıyor ve sigortanız yatıyor ise BAĞ-KUR yaptırmak zorunda değilsiniz. Emekli olup bir dükkan işletiyor iseniz yine bir zorunluluk yoktur. Bunların dışında kendi işinizi kurdunuz ve işletimini kendiniz yapıyor iseniz yaptırmak zorundasınız. Başvuru işlemi için muhasebecinize size yardımcı olacaktır. Bir mali müşavire sahip değil iseniz Sosyal Sigortalar kurumundan başvuru formu alıp kendinizde başvurur yapabilirsiniz.   2022 yılında genç girişimci bayanların 1 yıl olmak şartı ile devlet BAĞ-KUR ödemelerini üstlenmektedir.

Basit Usul Bir İşyeri Kurulum Maliyeti Ne Kadar Olur? (Ortalama)

Basit usul yada şahıs şirketleri diye adlandıra bileceğimiz şirketlerin maliyetleri, aşağıda belirteceğim işlemler doğrultusunda olacaktır. Bu işlemlerin sizlere ortalama fiyatlarını vereceğim.

 • Kayıt Olunan Oda Kaydına,
  • Ticaret odası 1.300 TL
  • Esnaf odası 750 TL

Not: Oda Kayıt ücretleri açılan NACE koduna göre değişkenlik göstermektedir. Sizlere verdiğim bu rakamlar ortalama bir fiyat olduğunu da belirtmek isterim. 

 • Noter Muhasebeciye Vekalet Ücreti 250 TL
 • İşyeri Kira Sözleşmesi (kırtasiyede satılıyor): 3 TL
 • Vesikalık Resim: 30 TL
 • Kaşe İçin Ücret: 40 TL
 • Noterden İmza Beyanı: 153 TL
 • Fatura Fiş Koçanı Ücreti: 38 TL

Yukarda belirtmiş olduğum işlemlerin ücretlerine sizlere Bilecik iline ait olarak vermekteyim. Hemen hemen her ilde aşağı yukarı fiyatlar bu şekildir. Bu hesabı da Esnaf Odasına kayıt olan bir kişi olarak hesaplar isek: 750+250+3+30+40+153+38= 1.264 TL tutarında cebinizden bir rakam çıkacaktır.

Gerçek usul için bu ücrete birde yasar kasa ücreti ekleneceği için ilave olarak 1.800 TL ile 3.500 TL tutarında yazar kasa ücreti çıkacaktır.

Basit Usul İşyeri Açma Şartları Nelerdir?

Basit usul işyeri açmanın şartlarına gelecek olursak işletme sahibi açmış olduğu dükkanın her daim başında olması gerekir. Eğer yanında çırak kalfa veya sigortalı çalışan olursa dükkanı onlara emanet edebilir. Emanet edilecek durumlar ise şu şekil olmalıdır.

 • Seyahat etme,
 • Hastalanma durumlarında,
 • Yaşlılık Durumlarında
 • Vatani göre olan askerlik,
 • Herhangi bir suçtan yargılanıp tutuklu olanlar ve hükümlülük çekenler.

Durumlarında dükkanın başından ayrılabilirler. Aksi taktirde dükkanın başından ayrılamazlar. İşyeri sahibi mülk sahibine ait ise emsal olan bir kira bedeli uygulanır. Kiralanacak bir mülkiyet ise yıllık kira bedeli:

 • Büyükşehir sınırları içinde ise 2022 yılı için 12.000 TL olmalı
 • Büyükşehir sınırları dışında ise 2022 yılı için 7.600 TL geçmemesi gerekmektedir. Aksi taktirde işi yeriniz Gerçek usul olarak işlem görür.

NOT: Eğer işletmeni şehrin en işlek caddelerinden ise kira bedelinizi anlaşarak veya farklı bir yolla düşük gösterseniz dahi Vergi Daire Başkanlığı tarafından direk gerçek usule tabi olacağınızı bilmenizi isterim.

Birde basit usul olmanın özel şartı bulunmaktadır. Bu şar ise mal alım ve satımlarından oluşan kar marjıdır. Bu rakamları ise sizlere şu şekil hesaplama yapmam gerekir.

2022 yılındaki alımların toplam miktarı yıllık olarak 200.000 TL. Birde bu alımların satışları olacak onlarda 320.000 TL olarak belirlenmiştir.

Bir yıllık iş yerinin gayri safi hasılatı 200.000 TL’yi aşmamalı, yıllık satış tutarınız ile iş hasılatınız da 320.000 TL’yi aşmaması gerekmektedir. Yine aksi taktirde gerçek usule tabi olursunuz.

Basit Usul Dükkan Açma Metrekaresi Kaç?

Merak edilen bir diğer konu ise basit usul bir işletme kurmak istiyorum dükkanım kaç metre kare olmalı? Evet herkesin merak ettiği bu konuyu sizler için ele alayım. Basit usul olmak için dükkan metrekaresinin çok fazla önemi yoktur. Bu metrekare sizin yapacağınız iş ile alakalı olmaktadır. Metrekare olayını sizlere şöyle örneklendireyim. Bir güzellik salonu açmak istiyorsunuz ve basit usul olarak düşünüyorsunuz. Kendim de açmış olduğum için sizlere bu konuda net cevaplar vereceğim. Burada basit usul olmanız için değil güzellik salonu açabilme için dükkan metre karesi gerekli oluyor. Oda minimum olarak 75 metrekare olmalıdır. Birde sizler için daha önceden Güzellik Salonu Nasıl Açılır? (Maliyet Oranı Hesaplama) konusunda bahsetmiştim. Buradan kurulum maliyetini öğrenebilirsiniz. Basit usul olabilmek için dükkanın büyüklüğü değil bulunduğu konum ve kira sözleşmesindeki tutar önemlidir. Buda yukarıda belirttiğim gibi büyükşehirler için aylık 1.000 TL olmalı, büyükşehir dışındaki dükkanlar için ise aylık kira sözleşmesi 633 TL olması yeterli olacaktır. Yani metrekare çok önemli değildir.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın