Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destekleri (65 Bin TL 2021)

İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destekleri (65 Bin TL 2021)

 

28 Kasım 2020 tarihinden başlayıp 18 ARALIK 2021 tarihine kadar İŞKUR engelli vatandaşlarımıza 65 bin TL hibe başvurularını başlattı. İŞKUR tarafından başlatılan ve 12 ay sürecek olan destek programından yeni iş yeri kuracaklar haricinde bu sene hayvancılık sektörü içinde hibe imkanları sağlanacaktır. Hayvancılık alanı için 9.000 TL hibe verilecek olan destek programın başvuru şartları da bu sene için oldukça hafifletildi. Devlet destekleri ile hem hayvancılık hem de yeni iş yeri kurmak için engelli girişimcilerimizin başvuru işlemlerini nasıl yapabileceğini ise bizler videolu olarak sizler için yer verdik. Başvuru forumları ile düzenlenmesi gerekilen örnek PDF proje formatın da bu amaç ile sitemizde indirme imkanını sizlere sağladığımızı da belirtmek isteriz.

İŞKUR Engellilere Hayvancılık Destekleri Verecek!

İŞKUR 2021 yılında engelli vatandaşlara sağladığı hibe desteklerini genişletti. Engellileri çalıştırmayan iş verenlerden tahsil edilen cezalar ile bu sene itibarı ile hayvancılık alında girişimcilik yapacak olan engelliler için de hibe programı uygulayacak. 40 Raporla Erken Emekli Olma Hesaplama Makinesi ile yapmış olduğunuz hesaplama sonrasında emekliye ayrılıp maaş almamanız halinde 9 bin TL varan hibeyi cebinizde bilin! Hazırlayacağınız proje ve bütçe planlaması sonrasında vereceğiniz beyanla bu desteği alabilirsiniz. Engellilerin hayvancılık alında alacakları desteklere başvuru şartlarından en önemlisi;

Zihinsel yada bedensel olarak iş gücü kaybını en az %40 olarak kaybettiğini gösteren ”Sağlık Kurulu Raporu” sahip olması gerekmektedir.

Bunun haricinde diğer aranan şartlar ise şunlardır;

 1. İŞKUR engelli olarak kayıt olması gerekir.
 2. 18 yaşının tamamlamış olması gerekmektedir.
 3. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi herhangi bir neden dolayı emekli olmaması gerekir
 4. Kendi üzerine herhangi bir hayvancılık alında işletme olmaması
 5. Tarım İl Müdürlüklerinden ”İşletme Belgesi” alması
 6. Herhangi bir icra dosyasının bulunmaması
 7. Adli sicil kaydının temiz olması

Gerekmektedir. Hayvancılık desteği alacak olan engellinin üzerinden herhangi bir aktif bir hayvancılık işletmesi bulunması durumunda projesi kabul görülmeyecektir. İŞKUR engelli hayvancılık desteklerinde kira desteği sağlanmamaktadır. 9 bin TL kadar işletme gider desteği kapsamında canlı büyük yada küçük veya kanatlı hayvan satın alabilirsiniz. İşletme belgeniz ile daha sonra ise 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi imkanlarından da yararlana bileceğinizi bilmenizi istiyorum. Başvuru işlemleri ise işletme kurmak isteyen engelli girişimciler ile aynı olduğu için bunu alt başlıklarda yer verdim. Şimdi kendi işini kurmak isteyen engelliler için aranan şartlar ve imkanların neler olduğuna geçelim, sonrasında ise her iki proje başvurusunun nasıl yapılacağını anlatayım.

Kendi İşini Kuracak Olan Engellilere 65 Bin TL Hibe!

Geçtiğimiz senelerde en fazla 50 bin TL olarak verilen iş yeri kurma hibe desteği 2021 yılında 65.000 TL çıkartıldı. 10 Dakika’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da engelliler için sağlanan iş yeri açma desteklerinden ise İŞ-KUR tarafından sağlanan bu imkanlar bana kalır ise çok daha iyi. Bunun en büyük nedeni ise şayet üretime dahil bir işletme kurmayacak iseniz İŞKUR dan alınacak olan hibe desteği ile işletmenin makine ve yardımcı demirbaş teçhizatlarını alabilmenizdir. Ayrıca, KOSGEB den 2 sene boyunca şayet herhangi bir çalışana sahip olmazsanız ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında alabileceğiniz hibe destek miktarı en fazla 20 bin TL ile sınırlıdır. Ama, İŞKUR tarafından kendi işini engelli vatandaşımız perakende ticareti üzerine dahi açmış olsa aşağıdaki temel giderler için 65.000 TL kadar hibe alabilmektedir.

 • Kuruluş Desteği: İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? de bahsetmiş olduğumuz işletmenin  açılması için ruhsat, sigorta gibi harcamalarınıza en fazla 5.000 TL
 • İşletme Gideri Desteği: 12 ay boyunca işletmenin su, elektrik, ısınma ve kira gibi giderleri için en fazla 15.000 TL
 • Makine, Teçhizat Desteği: İş yeri için alınacak olan makine, teçhizat ve ofis malzemeleri gibi harcamalarınıza en fazla 45.000 TL

hibe alabiliyorsunuz. Kesinlik ile bir kaz daha belirtmek istiyorum ki! Eğer ki! üretime dahil bir işletme açarak 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde yer alan ”İleri Girişimcilik Destek Programı” dan yararlanamıyor iseniz İŞKUR tarafından sağlanan bu fırsatı kaçırmayın!

Peki, İŞKUR üzerinden siz kıymetli engelli büyük ve küçüklerimize sağlanan iş yeri açmak için aranan şartlar nedir? Şimdi, bu şartlara bir değinip, sonrasında başvuru işleminin nasıl yapılmasına geçelim.

İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Şartları Nedir?

İŞKUR üzerinden hibe alarak engellilerin iş yeri açabilmeleri için istenilen şartlara uygun olması gerekir. Hayvancılık desteğinde olduğu gibi bu şartların en başında ise en az %40 oranında ”Sağlık Kurulu Raporu”na sahip olması gerekir. Diğer aranan en büyük ve hayvancılık konusunda olmayan şart ise ”Girişimcilik Belgesi” almasıdır. Bu belgenin anlatımı biraz uzun olacağı için İŞKUR engelli iş yeri açma şartlarını ayrı bir başlık altında paylaşmak istedim. Hemen böyle dediğim gibi gözünüz lütfen korkmasın. Artık geçtiğimiz yıllara göre girişimcilik belgesinin evinizin konfor alanını terk etmeden dahi kolayca alabiliyorsunuz. KOSGEB Girişimcilik Destekleri başvurusu içinde en önemli belge olan Girişimcilik Belgesinin nasıl alınacağını sizler için çekmiş olduğum bir video ile ayrıca anlattım. e-Devlet şifreniz var ise bu içeriği her ne ile okuyor ise okuyun hemen aşağıdaki adımları takip ederek bu belgeyi almaya başlaya bilirsiniz.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ bu sayfaya doğrudan giriş yapalım
 2. Sağ üst köşede yer alan ”GİRİŞ YAP” diyelim
 3. e-Devlet üzerinden giriş diyelim
 4. e-Devlet girişi için kimlik ve şifremizi girelim
 5. Eğitim sayfasına sistem bizi yönlendirecektir, en alta inerek orada ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünden ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” sekmesini tıklatalım
 6. Bizi karşılayın bütün videoları sırası ile izleyerek sonlarındaki testleri çözelim

Bütün bu adımları sağlamanı durumunda İŞKUR üzerinden açacağınız hibe alımı için gerekli olan ”Girişimcilik Belgesi” sahibi olacaksınız. KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu da daha detaylı olarak bahsetmiş olduğum bu belgenin nasıl alınabileceği için bir de sizler için video çektim. Lütfen videomuzu da izleyiniz, halen girişimcilik belgesini alma hakkında bir sualiniz olur ise bize bunu yorumlarda iletiniz.

%40 engelli raporu sahibi olup ”Girişimcilik Belgesi” alma şartını da sağladığını var sayıyor ve diğer açacağınız iş yeri için hibe alma şartlarının neler olduğuna geçiyorum arkadaşlar.

 • Adınıza herhangi bir işletmenin olmaması gerekmektedir
 • İŞKUR’a engelli olarak kayıt olmuş olmalısınız
 • 18 yaşını tamamlıyor olmalısınız
 • Her ne denden olur ise emekli olmamış olmalısınız
 • Kendinizin üzerinden aktif şekilde yer alan bir iş yerinin olmaması gerekir
 • İş yerinin kurulacağı il sınırlarında ikametgah ediyor olmalısınız
 • Kurulacak iş için herhangi bir yeterlilik diploması gerekiyor ise bunu Halk Eğitim Merkezleri üzerinden almış olmalısınız
 • Engelliye vasi tayin edilmemiş olması
 • Herhangi bir icra dosyanızın mevcut olmaması

gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra KOSGEB Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Başvurusu da istediğin zaman buluna bilirsiniz. Bahsi geçen evrakları ve şartları sağlamanız durumunda İŞKUR destek başvurusunu aşağıda bahsetmiş olduğum gibi gerçekleştire bilirsiniz.

İŞKUR Engelliler İçin Başlatılan Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR üzerinden engellilerin hibe alarak hem iş yeri açabilmeleri hem de hayvancılık için destek almaları için izlemleri gereken yol aynıdır. Her iki destek başvuru için yalnız bazı evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evrakların belki de içlerinde en önemli olanıysa ”Proje” hazırlanmasından geçmektedir. Hibe projesinin nasıl hazırlanmasına geçmeden evvel sizlere destek başvurusu için gerekli olan evrakların bir listesini çıkartmak istiyorum.

 1. Destek talep dilekçesi
 2. Proje başvuru formu
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Kurulacak iş için gerekli ise ustalık, kalfalık belgesi
 5. Girişimcilik sertifikası (yukarıda nasıl alınacağını anlattım)
 6. Bütçe tablosu
 7. Engelli sağlık raporu
 8. Vergi dairesinden alınmış vergi mükellefiyet durumunu gösteren belge
 9. Adli sicil belgesi
 10.  İcra dosyasının olmadığını gösteren belge

Bu belgeleri, vergi dairesi, ilçe hükumet konaklarından bir çoğunu kolaylık ile temin edebilirsiniz. Destek talep dilekçesini İŞKUR dan diğer size lazım olacak olan

Proje başvuru formu ile bütçe tablosunu gösteren belgeyi Engelli İŞKUR Başvuru Projesi tıklayarak indire bilirsiniz.

Proje formunu doldurur iken üzerinden de bahsedilmiş olduğu gibi yönlendirmeleri lütfen dikkate alın. Ayrıca, projenizi herhangi bir danışmanlık firmasına hazırlatma ve başka bir kişiden kopya uygulamaya yeltenmeyin. Projenin nasıl hazırlanacağını anlatılan videomuzu da izlemenizi öneririm.

2021-2022 yılında verilecek olan İŞKUR engelli başka destek programları olduğu zaman başvuru rehberi ile bu içerik güncellenerek sizlere sunulmaya devam edileceğini bilmenizi isterim. Ayrıca 2022 maaşınız kapsamında bankalardan kredi kullanarak sermaye sıkıntınızı telefi edebileceğinizi de sizlere belirtmek isterim. Şayet kredini notunuzda sorunsuz ise bu imkanlardan sizlerde yararlana bilirsiniz. Eğer ki! kredi notunuz düşük ise de 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi ile bu sorunu kolaylıkla çözüme kavuşturabilmek elinizdedir.

 • Kredi notu sorgulaması sorunsuz olanlar için önereceğimiz bankamız bütün vadeler için %1.66 faizi ile Kuveyt Türk bankasıdır. Bu bankamızın 50.000 TL’lik bir ihtiyaç kredisi için ödeme planı ise;
Miktar (TL) Vade (Ay) Aylık Eşit Taksili Ödeme (TL) TOPLAM MALİYETİ (TL)
50.000 20 3.055,48 61.109,55
24 2.641,16 63.387,78
26 2.482,55 64.546,31
32 2.128,05 68.097,80
36 1.959,12 70.528,57

Yukarıda belirttiğim bu taksit oranları ile Kuveyt Türk bankası kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru sonucu onaylanan kredi ile sermaye sıkıntınızı çözmüş olacaksınız. Onaylanan Kredimi Nasıl Alabilirim? de bankanın size okey vermiş olduğu krediyi nasıl tahsil edebileceğinizi öğrene bilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın