Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destekleri (65 Bin TL 2022)

İş yeri kurmak isteyen engellilerimiz için en iyi seçenek İŞKUR dur. Yılda belirlenen tarihlerde 2 defa verilir. 2022 de hangi tarihler de başvuruların başlayacağınız da sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. %40 en az engellli rapaorunuzun olması, iş fikrinizin destekleniyor olması başvuru yapmanız için yeterli bir nedendir. Başvuru yapacak engellilerden ilk şart olarak ise Geleneksel Girişimcilik Belgesinin alınması istenilir. Daha sonra kuracağı iş için projesi de onay almasıyla 65 bin TL kadar hibe desteği verilir.

İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destekleri (65 Bin TL 2022)

 

Kuruluş desteği olarak verilen İŞKUR hibesi peki nasıl alınır? Başvuruları nasıl yapacağınızla birlikte bunu da anlattım. e-Devlet üzerinden yapılacak başvuruları anlatan bir de video ayrıca çektim. 2022 yılı 1. ve 2. dönem İŞKUR engelli hibe iş yeri açma desteği başvurusu yapacaklar, işte hayvancılık alanı dahil verilen tüm kuruma ait teşvikler.

İŞKUR Engellilere Hayvancılık Hibe Desteği Verecek!

İŞKUR 2022 yılında engelli vatandaşlara sağladığı hibe desteklerini genişletti. Engellileri çalıştırmayan iş verenlerden tahsil edilen cezalar ile bu sene itibarı ile hayvancılık alında girişimcilik yapacak olan engelliler için de hibe programı uygulayacak. 40 Raporla Erken Emekli Olma Hesaplama Makinesi ile yapmış olduğunuz hesaplama sonrasında emekliye ayrılıp maaş almamanız halinde 9 bin TL varan hibeyi cebinizde bilin! Hazırlayacağınız proje ve bütçe planlaması sonrasında vereceğiniz beyanla bu desteği alabilirsiniz. Engellilerin hayvancılık alında alacakları desteklere başvuru şartlarından en önemlisi;

Zihinsel yada bedensel olarak iş gücü kaybını en az %40 olarak kaybettiğini gösteren ”Sağlık Kurulu Raporu” sahip olması gerekmektedir.

Bunun haricinde diğer aranan şartlar ise şunlardır;

 1. İŞKUR engelli olarak kayıt olması gerekir.
 2. 18 yaşının tamamlamış olması gerekmektedir.
 3. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi herhangi bir neden dolayı emekli olmaması gerekir.
 4. Kendi üzerine herhangi bir hayvancılık alında işletme olmaması.
 5. Tarım İl Müdürlüklerinden ”İşletme Belgesi” alması.
 6. Herhangi bir icra dosyasının bulunmaması.
 7. Adli sicil kaydının temiz olması.

Gerekmektedir. Hayvancılık desteği alacak olan engellinin üzerinden herhangi bir aktif bir hayvancılık işletmesi bulunması durumunda projesi kabul görülmeyecektir.

İŞKUR engelli hayvancılık desteklerinde kira desteği sağlanmamaktadır. 9 bin TL kadar işletme gider desteği kapsamında canlı büyük yada küçük veya kanatlı hayvan satın alabilirsiniz. İşletme belgeniz ile daha sonra ise 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi imkanlarından da yararlana bileceğinizi bilmenizi istiyorum. Başvuru işlemleri ise işletme kurmak isteyen engelli girişimciler ile aynı olduğu için bunu alt başlıklarda yer verdim. Şimdi kendi işini kurmak isteyen engelliler için aranan şartlar ve imkanların neler olduğuna geçelim, sonrasında ise her iki proje başvurusunun nasıl yapılacağını anlatayım.

Kendi İşini Kuracak Olan Engellilere 65 Bin TL Hibe!

Geçtiğimiz senelerde en fazla 50 bin TL olarak verilen iş yeri kurma hibe desteği 2022 yılında 65.000 TL çıkartıldı. 10 Dakika’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da engelliler için sağlanan iş yeri açma desteklerinden ise İŞ-KUR tarafından sağlanan bu imkanlar bana kalır ise çok daha iyi. Bunun en büyük nedeni ise şayet üretime dahil bir işletme kurmayacak iseniz İŞKUR dan alınacak olan hibe desteği ile işletmenin makine ve yardımcı demirbaş teçhizatlarını alabilmenizdir. Ayrıca, KOSGEB den 2 sene boyunca şayet herhangi bir çalışana sahip olmazsanız ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında alabileceğiniz hibe destek miktarı en fazla 20 bin TL ile sınırlıdır. Ama, İŞKUR tarafından kendi işini engelli vatandaşımız perakende ticareti üzerine dahi açmış olsa aşağıdaki temel giderler için 65.000 TL kadar hibe alabilmektedir.

 • Kuruluş Desteği: İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? de bahsetmiş olduğumuz işletmenin  açılması için ruhsat, sigorta gibi harcamalarınıza en fazla 5.000 TL
 • İşletme Gideri Desteği: 12 ay boyunca işletmenin su, elektrik, ısınma ve kira gibi giderleri için en fazla 15.000 TL
 • Makine, Teçhizat Desteği: İş yeri için alınacak olan makine, teçhizat ve ofis malzemeleri gibi harcamalarınıza en fazla 45.000 TL

hibe alabiliyorsunuz. Kesinlik ile bir kaz daha belirtmek istiyorum ki! Eğer ki! üretime dahil bir işletme açarak 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde yer alan ”İleri Girişimcilik Destek Programı” dan yararlanamıyor iseniz İŞKUR tarafından sağlanan bu fırsatı kaçırmayın!

blank

Peki, İŞKUR üzerinden siz kıymetli engelli büyük ve küçüklerimize sağlanan iş yeri açmak için aranan şartlar nedir? Şimdi, bu şartlara bir değinip, sonrasında başvuru işleminin nasıl yapılmasına geçelim.

İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Şartları Nedir?

İŞKUR üzerinden hibe alarak engellilerin iş yeri açabilmeleri için istenilen şartlara uygun olması gerekir. Hayvancılık desteğinde olduğu gibi bu şartların en başında ise en az %40 oranında ”Sağlık Kurulu Raporu”na sahip olması gerekir. Diğer aranan en büyük ve hayvancılık konusunda olmayan şart ise ”Girişimcilik Belgesi” almasıdır. Bu belgenin anlatımı biraz uzun olacağı için İŞKUR engelli iş yeri açma şartlarını ayrı bir başlık altında paylaşmak istedim. Hemen böyle dediğim gibi gözünüz lütfen korkmasın. Artık geçtiğimiz yıllara göre girişimcilik belgesinin evinizin konfor alanını terk etmeden dahi kolayca alabiliyorsunuz. KOSGEB Girişimcilik Destekleri başvurusu içinde en önemli belge olan Girişimcilik Belgesinin nasıl alınacağını sizler için çekmiş olduğum bir video ile ayrıca anlattım. e-Devlet şifreniz var ise bu içeriği her ne ile okuyor ise okuyun hemen aşağıdaki adımları takip ederek bu belgeyi almaya başlaya bilirsiniz.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ bu sayfaya doğrudan giriş yapalım
 2. Sağ üst köşede yer alan ”GİRİŞ YAP” diyelim
 3. e-Devlet üzerinden giriş diyelim
 4. e-Devlet girişi için kimlik ve şifremizi girelim
 5. Eğitim sayfasına sistem bizi yönlendirecektir, en alta inerek orada ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünden ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” sekmesini tıklatalım
 6. Bizi karşılayın bütün videoları sırası ile izleyerek sonlarındaki testleri çözelim

Bütün bu adımları sağlamanı durumunda İŞKUR üzerinden açacağınız hibe alımı için gerekli olan ”Girişimcilik Belgesi” sahibi olacaksınız. KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu da daha detaylı olarak bahsetmiş olduğum bu belgenin nasıl alınabileceği için bir de sizler için video çektim. Lütfen videomuzu da izleyiniz, halen girişimcilik belgesini alma hakkında bir sualiniz olur ise bize bunu yorumlarda iletiniz.

%40 engelli raporu sahibi olup ”Girişimcilik Belgesi” alma şartını da sağladığını var sayıyor ve diğer açacağınız iş yeri için hibe alma şartlarının neler olduğuna geçiyorum arkadaşlar.

 • Adınıza herhangi bir işletmenin olmaması gerekmektedir.
 • İŞKUR’a engelli olarak kayıt olmuş olmalısınız.
 • 18 yaşını tamamlıyor olmalısınız.
 • Her ne denden olur ise emekli olmamış olmalısınız.
 • Kendinizin üzerinden aktif şekilde yer alan bir iş yerinin olmaması gerekir.
 • İş yerinin kurulacağı il sınırlarında ikametgah ediyor olmalısınız.
 • Kurulacak iş için herhangi bir yeterlilik diploması gerekiyor ise bunu Halk Eğitim Merkezleri üzerinden almış olmalısınız.
 • Engelliye vasi tayin edilmemiş olması.
 • Herhangi bir icra dosyanızın mevcut olmaması.

gerekmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra KOSGEB Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Başvurusu da istediğin zaman buluna bilirsiniz. Bahsi geçen evrakları ve şartları sağlamanız durumunda İŞKUR destek başvurusunu aşağıda bahsetmiş olduğum gibi gerçekleştire bilirsiniz.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Başvurusu Nasıl e-Devlet Üzerinden Yapılır?

2022 itibarı ile İŞKUR engelli iş yeri açma hibe başvuruları sadece e-Devlet üzerinden kabul edilmektedir. Bu nedenle hibe başvuru yapmadan evvel size ait bir e-Devlet giriş şifrenizin olması gerekir. İŞKUR engelli dükkan açma hibe desteği başvuru yapmaya başlamadan önce de bir kaç gerekli evrakı daha önce hazırlamanız gerekmektedir. Sisteme yüklenmesi gerekilen bu belgeler ise şunladır.

Kendi İşiniz Kuracaklar:

 1. Girişimcilik Sertifikası.
 2. Vergi Mükellefiyet Belgesi.
 3. Adli Sicil İle Emekli Olmadığınızı Gösteren Belge sistem tarafından otomatik yüklenecektir.
 4. Mevzuatta Zorunlu Olan Belgeler. (Ustalık belgesi gibi.)
 5. Vergi Mükellefiyet Belgesini

Hayvancılık Hibe Başvuru Yapacaklar:

 1. Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiricilik Belgesi.
 2. İşletme Belgesi.
 3. Pasif İşletmesi Olanlardan Hayvan Hareket Raporu.

İŞKUR engelli girişimci başvurusu için gerekli olan bu evrakları bilgisayar ortamında olması gerekir. Bu belgeleri hazır ettikten sonra başvurunuzu şu şekilde başlatabilirsiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-is-iskur-engelli-hibe-destegi-basvurusu adresine giriş yapalım.
 2. Sağ üste yer alan YENİ BAŞVURU diyelim. blank
 3. İŞKUR’da yer alan kayıt bilgileriniz güncel değilse İŞ ARAYAN ÜYELİK bölümünden güncelleyiniz. blank
 4. BAŞVURU ÖN BİLGİLERİNİ cevaplayın, sonra DEVAM ET diyelim. blank
 5. KİŞİSEL VERİLERİN ONAYINI veriniz. blank
 6. İLETİŞİM BİLGİLERİNİ ilgili yerlere giriniz. blank
 7. ENGELLİ DURUMUNU GÖSTEREN BİLGİYİ giriniz. Birden fazla ise seçebilirsiniz. blank
 8. ENGELLİ DURUMUZU ANLATAN açıklama yazınız. blank
 9. MESLEK SEÇİMİ yapınız. blank
 10. SOSYAL YARDIM alıp almadığınızı belirtin. (Nerden aldığınız ile birlikte) blank
 11. HANE TOPLAM GELİRİ KAÇ TL olduğunu giriniz. Daha sonra KAYDET İLERLE deyin. blank
 12. Kendiniz hariç HANEDE KALAN KİŞİLERİ ekleyin. blank
 13. Hanede kalan kişi bilgileri girildikten sonra KAYDET İLER deyin. blank
 14. Projenizin adının ne olduğunu yazılır. blank
 15. Projenizin SEKTÖR ve FAALİYET alanlarını belirtiniz. blank
 16. Proje kapsamında gerçekleştirilecek FAALİYET ALANI kapsamlı olarak açıklayın. blank
 17. Sektör seçim alanında TARIM, ORMANCILIK, BALIKÇILIK seçerseniz, PASİF BİR İŞLEMENİZ VAR MI? Belirtiniz. blank
 18. Projenizi an az 20 kelime olacak şekilde açıklayın. blank
 19. Kuracağınız iş için bellediğiniz sonuçları anlatın. blank
 20. Projeniz dahilinde gerçekleştireceğiniz faaliyetleri anlatın. blank
 21. İŞKUR hibede desteğini aldıktan sonra projenizi nasıl devam ettireceğinizi anlatın. blank
 22. Kaç kişiyi iş sahibi yapacağınızı belirtin. blank
 23. İstihdam edileceklerden kaç tanesi ENGELLİ olacak, belirttiniz. blank
 24. Projenizi ne denli araştırdığınızı anlatınız. blank
 25. Kuracağınız iş için daha önce tecrübenizin ne kadar olduğunu anlatın. blank
 26. İş birliği yapacağınız yerleri seçiniz. (Varsa) blank
 27. Kuracağınız iş için zorunlu belgeler var mı? Belirtin ve KAYDET deyip İLERLE yapın. blank
 28. Tarımsal işletme kuracaksanız gerekli olan İŞLETME BELGESİNİ yükleyin. blank
 29. Pasif bir işletmeniz var dediyseniz son 1 yıla ait hayvan hareket raporunu yükleyin. blank
 30. Sürü yönetim elemanı/hayvan yetiştiriciliği belgenizi yükleyin, KAYDET İLERLE deyin. blank
 31. Mevzuat gereği zorunlu belgeler varsa yükleme yapın. blank
 32. Girişimcilik Sertifikası ekleyin. blank
 33. Vergi mükellefiyet belgesini yükleyin KAYDET İLERLE DEYİN. blank
 34. Emekli olmadığını gösteren SGK belgesi otomatik olarak yüklenecektir. KAYDET ve İLERLE değinerek geçilir. blank
 35. Adli sicil belgenizde otomatik yüklenir. KAYDET ve İLERLE  diyerek devam ediniz. blank
 36. Otomatik yüklenen dosyaları SİL diyelim. blank
 37. Harcanacak kalemlere göre bütçeleri girin. blank
 38. Bütün bütçe bilgileri karşınıza çıkar, güncelleme yapılacak yapılır, yapılmayacaksa BAŞVUR denilir. blank

En son tüm girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu da tahakkuk ettikten sonra gönderilen belgeler İŞKUR tarafından incelenir. Size varsa eksik belgeleriniz bilgilendirme yapılır. Konu ile ilgili isterseniz 444-75-87 & 0-312-435-15-65 yada 0-312-430-10-31 bu numaralardan da ayrıca destek alabilirsiniz.

Ayrıca 2022 maaşınız kapsamında bankalardan kredi kullanarak sermaye sıkıntınızı telefi edebileceğinizi de sizlere belirtmek isterim. Şayet kredini notunuzda sorunsuz ise bu imkanlardan sizlerde yararlana bilirsiniz. Eğer ki! kredi notunuz düşük ise de 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi ile bu sorunu kolaylıkla çözüme kavuşturabilmek elinizdedir.

 • Kredi notu sorgulaması sorunsuz olanlar için önereceğimiz bankamız bütün vadeler için %2.19 faizi ile Kuveyt Türk bankasıdır. Bu bankamızın 50.000 TL’lik bir ihtiyaç kredisi için ödeme planı ise;
Miktar (TL) Vade (Ay) Aylık Eşit Taksili Ödeme (TL) TOPLAM MALİYETİ (TL)
50.000 4 13.367,02 53.468,07
6 9.149,73 54.898,40
8 7.044,16 56.353,28
10 5.783,27 57.832,72
12 4.944,72 59.336,63

Yukarıda belirttiğim bu taksit oranları ile Kuveyt Türk bankası kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru sonucu onaylanan kredi ile sermaye sıkıntınızı çözmüş olacaksınız. Onaylanan Kredimi Nasıl Alabilirim? de bankanın size okey vermiş olduğu krediyi nasıl tahsil edebileceğinizi öğrene bilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın