Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İŞKUR İşsizlik Maaşı Hesaplama (2022 Maaşa Göre Yaptık)

İŞKUR en az 6 en fazla 10 ay süre ile işsiz kalanlara işsizlik maaşı bağlar. İşsizlik maaş alma şartlarına uygun olmanız durumunda bu süre zarfında her ay düzenli aylık alırsınız. İŞKUR'dan kaç TL işsizlik maaşı alacağınızı ise son 4 ay içinde almış olduğunuz maaşınızın bürütü belirler. Asgari ücretli çalışan iseniz 2022 yılı için İŞKUR işsizlik maaşı olarak 1.986 TL almaktasınız. Farklı bir maaşa sahipseniz kaç lira alacağınızı da aşağıdaki hesaplama tablosunda sizler için paylaştık.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Hesaplama (2022 Maaşa Göre Yaptık)

 

Tavan 8.000 TL net maaş kadar verilen 4.003 TL kadar bütün İŞKUR işsizlik maaşı hesaplamalarını böylece göre bilirsiniz. Almış olduğunuz net ve bürüt maaşa göre kaç lira İŞKUR işsizlik maaşı alacağınızın hesaplamasının yanı sıra yine sayfamızda şunlar yer almaktadır. 1- İşsizlik maaşı almanın şartları nedir? Hangi koşullarda kimlere verilir? 2- İşsizlik maaşı kaç ay süre ile verilir? Bunun hesaplaması nasıl yapılır?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nedir? Hangi Koşullarda Verilir?

İŞKUR işsizlik maaşı nedir? Nasıl alınır? Hangi koşullara göre bu maaş veriliyor görelim. İşsiz kalmak gerçekten çok zor bir durumdur. Bu durumu daha önceden yaşayan biri olarak çok ama çok iyi bilirim. İşte bu durumda ilaç gibi gelen bir maaş ödemesi var. Bu maaş ödemesi tabi ki işsizlik maaşı. Şimdi işsizlik maaşı nedir tanımını sizlere açıklayım daha sonra diğer şartlar ve koşullara geçelim.

İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Nedir?

İşsizlik maaşı yada ödeneği sigortalı olarak çalışan kişilerin yasada belirtilen şartlar ve koşulları oluşturduğu taktirde işsiz kaldığı süre boyunca belirli süre ve miktarda ödenen ödemeye denilmektedir. Şimdi zaten bu tanımı alma şartlarında daha iyi anlayacağınızı umuyorum. Hani tanımın içinde geçen belirli şartlar ve koşullar deniliyor ya bunları size verdiğimizde işsizlik maaşının tanımını tam olarak anlayacaksınız. Hadi şimdi görelim bakalım bu koşullar ve şartlar neler.

İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Şartları ve Koşulları Nelerdir?

Devlet veya özel kuruluşlar bir ödeme verirse muhakkak belli şartları taşımanız istenecektir. Bu şartlar aslında birazda kurumların kendilerini güvenceye almalıdır. Neticede belli ay veya gün bir ödeme yapılmaktadır. İşsizlik maaşı alımlarında da bu şartlara uyulması gerekilmektedir. Şimdi sizlere vereceğim bu şartları yerine getiren her işsiz bu maaşı alıyor. Hadi görelim bakalım siz bu şartları taşıyıp taşımadığınızı ve maaşı alabiliyor musunuz?

 1. İşsiz kaldıktan 30 gün içerisinde İŞKUR şubelerinden veya e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.
 2.  En dikkat edilmesi gereken konu ise işinizi siz değil iş veren tarafından son bulmasıdır.
 3. Siz işten çıkartılmadığınız süre içerisindeki 120 gün içerisinde kesinlikle mazeretsiz devamsızlığınız olmaması gerekmektedir.
 4. Birde son 3 yılınıza bakılmaktadır. Bu üç yıl içinde toplamda 600 gün sigortalı olarak çalışmanız aranan diğer bir şarttır.

Sizlere verdiğim şart ve koşullarda direk işsizlik maaşına başvuru yapabilirsiniz. Akıllara direk şu soru geliyor. Bu soruda şu şekildedir. Benden kesilen işsiz ödeneğini neden ben işten ayrıldığımda alamıyorum diye. Evet bu soruyu sormak ise haklısınız ama şöyle bir durum ortaya çıkıyor o durumda. Yani o zaman iş istihdamı ülke genelinde azalma söz konusu oluyor. Birazda bunu önlemek için böyle şartlar ortaya konulmaktadır. Bence bir nebze haklı diyebiliriz bu duruma. Eğer işsiz kaldıysanız ve halen iş bulamadıysanız 1 lira Sermayesiz Parasız İş Yeri Dükkan Nasıl Açılır? yazıma göz atabilirsiniz. Bu yazımda sizlere nasıl para kazanacağınızı detayı bir şekilde verdik. Birde İŞKUR tarafından İŞKUR Meslek Edinme Kurslarına Başvuru Nasıl Yapılıyor? yazımda işsiz kaldığınız dönemlerde yine para kazanabileceğinizi göreceksiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

2022 yılında İŞKUR işsizlik maaşı kaç ay alınıyor bilmeyenler doğru yerdesiniz. Bu konuda asıl olan sigortalı çalıştığınız gün sayısıdır. Yani son 3 yıl içerisinde kaç gün sigortalı olduğunuz ile alakalıdır. Zaten yukarıda sizlere söylediğim gibi minimum 600 gün çalışmanız gerekmektedir. Maksimum çalışma saati de 1080 gün olmaktadır. 1080 gün ise 36 ay yani3 sene sigortalı çalışmış olmanız gerekmektedir. Az çalışıp çok ay para almak biraz imkansız yani.:) Yani 3 yıl aralıksız çalışırsanız çok fazla maaş ödemesi alabilirsiniz. Ama birde şu konuya değinmeden geçemeyeceğim. Bu 3 yıl içinde çalıştığınız iş yerinde pandemi nedeni ile kısmi çalışma ödeneği aldıysanız o ödenekte işsizlik paranızdan ödendiği için aylık ödemede düşüş olmaktadır. Böyle bir durumunuz yok ise aşağıda sizlere vereceğim tabloda kaç ay işsizlik maaşı alacağınızı göreceksiniz.

SİGORTA PİRİM SÜRESİ İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI (ÖDENEĞİ) ALACAKSINIZ
600 Gün 180 Gün 6 Ay
900 Gün 240 Gün 8 Ay
1080 Gün 300 Gün 10 Ay

Değim gibi en az 600 gün en fazla 1080 gün çalıştığınız taktirde kaç ay ücret alacağınız tabloda belirtilmiştir. Birde engelli olan vatandaşlarımız için İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destekleri olan yazıma bir göz atın diyebilirim sizlere. Gerçek anlamda çok güzel yardımlarda bulunmaktadır. Şimdi sizlere birde bu kredinin son 4 ay maaşa göre işsizlik maaşınız ne kadar olacak onu da görelim.

Son 4 Ay Maaşa Göre İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır? (Asgari Ücretli)

Bu işsizlik maaşını hesaplarken asgari ücretli dahil olmak üzere her türlü maaşta farklılık göstermektedir. Bu hesaplamada ilk 4 ay çok ama çok önemlidir. Peki bu 4 ay içinde hesaplanırken neye dikkat edilmelidir. Şöyle söyleyeyim günlük bürüt miktarının %40 oranı ele alınmaktadır. Bu alınan günlük bürüt ücreti %40 olduğunda üst limit asgari ücretim %80 oranını geçmemesi gerekmektedir. Sizlerin ne kadar maaş aldığınızı bilemediğimiz için net bir hesaplama yapamayız. Sizlere 2022 yılında asgari ücret 4.253 TL olduğu için bu maaş üzerinden sizlere hesap çıkaracağız. Hadi görelim bakalım İŞKUR sizlere işsizlik ödeneğini ne kadar veriyor bir görelim.

NOT: İŞKUR işsizlik ödeneği en yüksek verilecek limit nedir diyenler için hemen belirteyim. Alacağınız en üst maaş 4.003 TL’dir

Ülke genelinde çoğunluk ile asgari ücret aldığını düşünürsek buna göre bir hesap çıkartalım.

Son 4 Aylık Prime Esas Kazançlarının Aylık Ortalaması  İşsizlik Ödeneği Miktarı Alınan Damga Vergisi Ödenecek İşsizlik Maaşı
5,004 TL 2,001 TL 15,19 TL 1,986 TL

Şimdi sizlere farklı maaş alan ve bu maaş aralığındaki kişilerin İŞKUR tarafından ne kadar maaş alacaklarını göreceksiniz.

ALACAĞINIZ NET MAAŞ MİKTARINIZ BÜRÜT ALMIŞ OLDUĞUNUZ MİKTAR İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI ALACAĞINIZ ÜCRET
4.500 TL 5.348 TL 2.122,96 TL
5.000 TL 6.048 TL 2.400,84 TL
5,500 TL 6.747 TL 2.678,32 TL
6.000 TL 7.447 TL 2.956,19 TL
6.500 TL 8.146 TL 3.233,67 TL
7.000 TL 8.845 TL 3.511,15 TL
7.500 TL 9.545 TL 3.789,02 TL
8.000 TL 10.244 TL 4.003,20 TL

Yukarıda tabloda gözüktüğü üzere en düşük ve en yüksek limitleri belirttik. Burada 8.000 TL üzerinde maaş alan kişiler ise 4003 TL tutar üzerinden maaş alacaksınız. Bu aynı sizin hak ettiğiniz tazminat aylığı ile aynı onu hesaplarken de en üst limit ne ise ondan hesaplanmaktadır.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır? (iskur.gov.tr)

İŞKUR işsizlik maaşı yukarıdaki şartları yerine getiren herkes alabilmektedir. Peki alabilmeniz için İŞKUR bürolarına gitmeden yapılabiliyor mu derseniz evet yapılıyor. Bunu ise nasıl yapabileceğinizi sizlere şekil açıklama yapayım. Tabi bir devlet kurumu olan e-Devlet üzerinde yapabiliyorsunuz. Hem de bu işlemi evinizden çıkmadan direk internet üzerinden yapabileceksiniz. Bu işlemi size 7 madde halinde açıklayacağım. Dediğim yolu izlediğiniz taktirde hiç bir sıkıntı yaşamadan direk İŞKUR işsizlik maaşına başvuru yapabileceksiniz. Hadi gelin bir göz atalım nasıl olur bu işlem.

 1. https://esube.iskur.gov.tr/ bu linke giriş yapmamız gerekmektedir. Daha sonrasında İŞ ARAYAN bölümünden GİRİŞ yapalım.blank
 2. Sisteme giriş şifreniz yok ise e-Devlet üzerinden GİRİŞ yapabilirsiniz. Eğer şifrenizi biliyorsanız İŞKUR üzerinden de bu işleme devam edebilirsiniz. blank
 3. İşsizlik Ödeneği İş Kaybı Tazminat Başvurusu bağlantısını tıklayarak devam edelim. blank
 4. Karşınıza çıkan ekranda bilgilendirme ve haklarınızın oldu talimatları okuyup alttaki kutucuğa tıklamanız gerekmektedir. blank
 5. Karşınıza çıkan ekranda çoğu bilginiz direk sistemden otomatik olarak dolu gelecektir. Eğer eksik bilgileriniz var ise sizlerde o alanları doldurunuz. Bu eksik bilgiler ise işten ayrıldığınız tarih ve paranızın hangi bankaya yatacak ise o bankaya ait IBAN bilgisi gibi alanlar. Eğer IBAN numarasını bilmiyorsanız IBAN Hesap Numarası Nedir? Kaç Haneli? Nerde Yazar? yazımdan yardım alabilirsiniz. blank
 6. Aynı sayfanın altına doğru indiğinizde size ait yine bazı bilgiler istenmektedir. Adres ve cep telefonu gibi. Buraya bilgileri girdikten sonra ise ADRES BİLGİLERİMİ GÜNCELLE deyip, İLERİ sekmesini tıklayınız. blank
 7. Son olarak ayrıldığını iş yerinin hangi İL ve İLÇE olduğunu belirtiniz. Daha sonra KAYDET sekmesini seçerek işleminizi sonlandırınız. blank

Arkadaşlar bütün bu işlemeleri harfiyen yaptıysanız sizde İŞKUR işsizlik ödeneğine başvuru yapmış oldunuz. Burada sizin bütün bilgileriniz kontrol edildikten sonra işsizlik maaşınız yatmaya başlayacak. Eğer kredilere uymazsanız direk red edilecektir. Eğer olumlu olur ise kayıt ettiğiniz cep telefonunuza mesaj gelecektir. Bu sayede sizde bilgi sahibi olacaksınız. Daha sonrasında ise belirtmiş olduğunuz IBAN adresinize para otomatik olarak yatacaktır. Şimdiden yeni iş bulmanız dileği ile. 🙂 Konu ile aklınıza takılan her şeyi yorum bırakmanız yeterli olacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın