Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İŞKUR Meslek Edinme Kurslarına Nasıl Başvuru Yapılıyor? 2022 Yılında

İŞKUR Meslek Edinme Kurslarına başvurular 2022 içinde devam etmektedir. Nasıl İnternet üzerinden kolayca İŞKUR meslek edinme kurslarına başvuru yapılacağını ise resimli bir şekilde anlattık. İŞKUR tarafından %50 iş sahibi edinme garantili düzenlenen bu kurslara kimler katılabilir diyorsanız. 1- İŞKUR kayıtlı olan tüm işsizler. 2- Engelliler. 3- Eski hükümlüler. 4- Yüksek ve açık öğretim okuyanlar. 5- Sosyal yardım ile dul ve yetim aylığı alanlar. 6- Çiftçiler 7-İsteğe bağlı sigortalı olanlardır.

İŞKUR Meslek Edinme Kurslarına Nasıl Başvuru Yapılıyor? 2022 Yılında

 

İŞKUR %50 garantili Meslek Edinme Kurs başvurusu şartlarının da neler olduğunu aşağıda yer verdiğimizi bilmenizi isterim. Ayrıca, eğitimlere katılım için hangi şartlar gerektiğini de günlük kaç lira maaş verdiği ile birlikte bu yıla ait verilerle birlikte yer verdik.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları Nedir?

İŞKUR mesleki eğitim kurslarının ne olduğunu merak edenler için bu yazımda detaylı bir şekilde öğreneceksiniz. Arkadaşlar size şu şekil açıklama yapmam gerekecek bu konuyu. Herhangi bir mesleğiniz yoksa yad var olan mesleğinizi geliştirmek isterseniz bu kurslara mesleki eğitim kuraları denmektedir. Bu alınacak meslek eğitimi iş piyasasına göre belirlenmektedir. Örneğin ülkemizde çok az ihtiyaç duyulan bir mesleğin eğitimini size verip tekrar işsiz kalmamanızı önlemektir amaç. Bu sayede İŞKUR iş yerlerinin işçi bulma ihtimallerini yükseltmektedir. Bu eğitimi alan kişilerinde anında iş bulma ihtimallerini oldukça üst seviyeye çıkarmaktadır. Üst seviyeye çıkardır demekten kastım bu kurslara katılan ve verimli olan kişilere %50 oranında iş bulma olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda bu kursa katılanlar günlük cep harçlıklarını da çıkarmış oluyorlar. Bu konuyu ise daha detaylı olarak birkaç alt başlık sonra detaylı bir şekilde ele aldık. Burada size alacağınız maaşlar konusunda detaylı bilgiler verdim.

blank

Sizlere kendi güzellik salonumda uyguladığım bir sistemden bahsetmek isterim. Bulunduğunuz il veya ilçenizde bulunan Mesleki Yeterlilik Okullarından öğrenci alıp işyerinizde çalıştırabilirsiniz. Birde bu okullardan aldığınız öğrencilere iş öğretim sigorta yapmadan iş yerinizin yükünü azaltabilirsiniz. Bir de daha önceden sizlere Güzellik Salonu Nasıl Açılır? yazıma bakarak güzellik salonu açma maliyetini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu sizlere söylediğim yöntem çok ama çok iyi işyeriniz için. Size masrafı olmadan çalışacak ve bir öğrenciye meslek sahibi yapacaksınız. Bu işlemi kuaför salonlarınızda da yapabilirsiniz. Eğer bir ustalığınız var ise ve ne kadar maliyetle kuaför salonunu kurabilirim diyenler için ise Bayan Kuaför Salonu Nasıl Açılır? (4 Aşamada Maliyet Hesabı) bu yazıda onu da görebilirsiniz.

Kimler İŞKUR Meslek Edinme Kurslarına Katılabilir? Katılım Şartları Nelerdir? (2022 Yılı İçin)

Bu alt başlıkta sizlere kimlerin İŞKUR bünyesinde meslek edinme kurslarına katılabilecek onu göreceğiz. 2022 yılında meslek edinme kurslarına kimlerin katılacağını en güncel hali ile hazırladık. Kimlerin katılacağının bilgisini sizlere verdikten sonra başvuru şartlarının neler olduğunu 6 adet madde halinde vereceğiz. 10 madde halinde kimlerin İŞKUR meslek edinme kurslarına katılabilecek görelim.

Kimler Meslek Edinme Kurslarına Katılabiliyor?

 1. İlk olarak 15 yaş üstü işsiz olmanız gerekmektedir.
 2. Engelli olan vatandaşlarımız. TOKİ Engelli Hakları Neler? Sağlanan Avantajlar! bu yazıma bir göz atın derim.
 3. Eskiden hüküm almış kişiler.
 4. Açık öğretim okuyan öğrenciler.
 5. Aynı şekil yüksel öğretim okuyan kişiler.
 6. Tarım ile uğraşan kişilere. (Çiftçilere)
 7. İsteğe bağlı sigortası olan kişiler.
 8. Devlet tarafından sosyal yardım alan kişiler.
 9. Herhangi bir sağlık probleminden dolayı engelli maaşı alan kişiler.
 10. Annesini ve babasını kaybeden yetimler ve eşini kaybeden dullar yani yetim ve dul maaşı alanlar.

İŞKUR Meslek Edinme Kurslarına Katılım Şartları Nelerdir?

 • Kesinlikle İŞKUR bünyesine kayıt olması gerekir.
 • Yaş olarak 15 yaşını kesinlikle tamamlamanız gerekli.
 • Seçeceğiniz mesleğe göre aranan şartlara uygu olmalısınız.
 • Mesela daha önceden kuaför eğitimi aldınız diyelim, bir daha bu eğitimi alamazsınız.
 • Kesinlikle emekli olmamanız gerekmektedir.
 • Verilen iş ve meslek eğitimlerinden yararlanmış olmalısınız.

İŞKUR meslek edindirme için kimlerin katılacağını ve hangi şartlarla bu kişiler eğitime dahil olacağını gördük. Şimdi ise İŞKUR bünyesinde alınacak bu kursların hangi meslekleri içerdiğini göreceğiz.

İŞKUR Meslek Edinme Kurslarında Hangi Meslekler Var?

Arkadaşlar en çok merak edilen konuların arasında yer alan bir konu diyebiliriz. Bu konu nedir diyenler için ise İŞKUR meslek edinme kurlarında hangi mesleklerin olduğudur. Bu konuyu sizler için direk İŞKUR resmi kurumdan aldığım bilgilerle anlatacağım. Bu meslek edindirme sektörleri kendi içerinde 5 bölüme ayrılmış diyebiliriz. Bu iş bölümlerinin neler olduğunu hadi görelim.

 1. Sanayi Sektörü.
 2. Ofis, büro.
 3. Perakende satış
 4. Operatör
 5. Teknisyen

Yukarıda sizlere verdiğim bu iş bölümlerinden meslek edinme kursları verilmektedir. Bu bölümlerin ait ne tür meslekler var diyorsanız onları da görelim. Bu meslek gruplarının neler olduğunu 26 adet olarak ele aldım sizler için.

 1. Kaynak işçiliği
 2. İnşaatlarda duvar ustası
 3. Aynı şekil sıvacı
 4. Beden ile yapılan iş
 5. Fabrikalar veya yük taşıma işleri işin forklift operatörü
 6. Torna tesviye ustalığı
 7. CNC kullanmayı öğrenme
 8. İlk muhasebeye giriş
 9. Elektrik teknisyenliği
 10. Marangoz
 11. Noterlerde katip
 12. Marketlere reyon görevlisi
 13. Satış alanına yönelmek
 14. Depo işçiliği
 15. Mağazalara eleman
 16. Kozmetik satış danışmanlığı
 17. Teknoloji marketlere satış danışmanlığı
 18. Sebze, meyve, Şarküteri, et ve balık reyon görevlileri
 19. Pasta işçiliği
 20. Hasta danışmanlığı
 21. Güvenlik ve savunma elemanlığı
 22. Bay bayan kuaförü
 23. Yemekhanelere aşçı
 24. Sıhhi tesisat işi
 25. Bebek ve çocuk bakıcılığı
 26. El dokuma işçiliği

Bu bölümleri bitiren kişiler genel olarak aşağıdaki iş alanlarında kendilerine iş imkanı bulabiliyorlar.

 • BİM
 • A101
 • Migros
 • Şok
 • Türkcell
 • Vodafone
 • Sütaş
 • Teknosa
 • MediaMarket
 • SEÇ

Gibi alanlarda iş bulabiliyorlar. Bu eğitimi aldıktan sonra ise A101 İş Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nedir? yazıma göz atarak yapabilirsiniz. Market başvuruları alanında bir yazı daha paylaşmak isterim sizlere SEÇ Market Bayilik Ücreti Ne Kadar? Şartları Nedir? Karlı Mı? bu yazımda da eğer sermayeniz var ise bayilikte yapabilirsiniz.

İŞKUR Meslek Edinme Kursları Kaç Lira Maaş Veriyor? 2022 İçin Hesaplama Yaptım

Yukarıda sizlere hangi meslek kollarına eğitim verildiğini ve şartlarını belirttik. Şimdi İŞKUR meslek edinme kurlarının ücretlerini sizler içi araştırdım ve yazımda yer verdim. Aslında bu kapsamda çok fazla ücretler veriliyor diyebilirim. Burada amaç hem para kazanmak hem de sizin melek öğrenmenizdir. Eğer burada öğreneceğiniz mesleği ilerlettiğiniz durumda zaten çok fazla paralar kazabilirsiniz. Yani bir bayan kuaförü olsanız koltuk kirasına bile çalışsanız aylık 10-15 bin TL rakamlar kazanabilirsiniz. Ama buradaki amaç sizin mesleği dört dörtlük öğrenmenizdir. Daha sonrası zaten direk gelecektir. Birde İŞKUR tarafından sizlere Denel sağlık sigortası yapılmaktadır. Bu sigorta ise Meslek Edinme Kurslarında 2022 yılı için 150.12 TL olarak ödenmektedir. Şimdi sizlere bu kursta meleklere ücretler neler onu gösterelim.

 • Her gün için işsizliği ödeneği alanlar 81,8 TL
 • Öğrenciler ise 122,69 TL
 • Diğer kişilerin ücretleri ise 163,59 TL

Bu gelirler gerçek anlamda melek edinme kursundaki kişilere çok iyi denilecek kadar iyi ücretlerdir. İŞKUR sizlere böyle imkanlar sunduğu için aslında ne kadar iyi bir kurum olduğunu göstermektedir.

İŞKUR Evlere Paketleme İş İlanları Başvuru Ekranı yazımda sizlere ek gelir olabilecek işlerde mevcuttur. bu sayede meslek öğrendiniz ve evinizde de İŞKUR sayesinde iş götürerek gelirinizi arttırdınız.

Bu kursların her şeyini öğrendik ama ne zaman başladığını ve nasıl başvuru yapacağınızı bilmiyorsanız eğer birde ona göz atalım.

İŞKUR Meslek Edinme Kursları Ne Zaman Başlıyor? Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR meslek edinme kursu ne zaman başladığını en çok İstanbul, Ankara, Bursa, Adana, Samsun ve Eskişehir gibi büyük şehirlerden çok fazla sorulmaktadır. Nedeni ise nüfus çoğunluğundan olsa gerek diye düşünüyorum. Yada meslek öğrenmeye hevesli insan sayısının oldukça fazla olmasından da olabilir. Bu konuyu yukarıda yazdığım iller ve bu iller dışındaki diğer bütün iller için ne zaman başladığını göreceğiz. Sizlere küçük bir not vermeden geçemeyeceğim. Ne zaman başladığının yanı sıra meslek edinme kurslarının çalışma saatleri ve günleridir. Bu ise iş kollarına göre değişmektedir. Çalışma saatleri en olarak 5 saat, en fazla olarak ise 8 saati geçmeyecek şekilde ayarlanmaktadır. Birde bu mesai saatleri haftanın 6 günü sürmektedir. Bu 6 günde ise 30 ile 40 saat arası çalışmaları gerekmektedir. Ne alt sınırın atında nede üst sınırın üstünde olması gerekmektedir. Şimdi görelim bakalım ne zaman bu kurslar başlıyor.

 1. İlk olarak bulunduğunuz il veya ilçe İŞKUR binalarına giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha sonra İŞKUR tarafından size bir telefon gelecektir. Bu telefondan sonra ise aşağıdaki yolu izleyeceksiniz.
 2. https://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx bu verdiğim linke tıklayınız. Bu linki tıklayınca karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.blank
 3. Bu sayfada Türkiye genelinde açılan bütün İKUR melek edinme kursları görebilirsiniz. Peki bu kursları nasıl göreceğiz diyenler için ise ARA sekmesini seçerek devam etmeniz yeterli olacaktır. Eğer bu aramayı detaylı olarak arama yapmak isterseniz İL seçimi yapın yine ARA sekmesine basınız. Bu sayede isteğiniz ile göre arama yapmış olacaksınız. blank
 4. Bu işlemden sonra belirlediğini il doğrultusunda bütün meslek edinme kursları karşınıza gelecektir. İstediğiniz kriterlerde çıkan bu sayfada sizin için en uygun ilanlara bakabilirsiniz. blank

Sizler için bu meslek edinme kurslarına nasıl ulaşabileceğinizi gösterdik. Artık bu kursları buldunuz ama nasıl başvuru yapılacağını bilmiyorsanız şimdi de ona bir göz atalım.

İŞKUR Meslek Edinme Kursların Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır.

Yukarıda sizlere kursların nasıl bulunduğunu detaylı olarak anlattım. Şimdi de sizlere bu kursların başvuru işleminin nasıl yapacağını yazımda yer vereceğim. 2022 yılında İŞKUR Meslek Edinme Kursları hakkında da sizlere bütün bilgileri yukarıda en detayına kadar anlattım. Hadi şimdi başvuru işlemi nasıl oluyor bir görelim. İlk olarak İŞKUR kaydının nasıl olduğunu göreceğiz.

 1. https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx Bu linke tıklayarak karşınıza çıkan üyelik sözleşmesini ONAYLA demeliyiz. blank
 2. Burada size ait kimlik bilgilerinizi giriniz. Daha sonrasında İLERLE sekmesini tuşlayınız. blank
 3. Şimdi ise karşınıza çıkan sayfada adres bilgilerinizi sayfanın aşağısında bulunan İŞKUR şifre belirleme kısmına gitmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ÜYELİĞİ OLUŞTUR ve DEVAM ET sekmesini tuşlamanız gerekmektedir. blank
 4. Üyelik işlemini tamamladıktan sonra İŞ ARAMA POZİSYONUNU AKTİF etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi bitirmek için TAMAM sekmesini seçiniz ve başka işleme geçiniz. blank
 5. Şimdi ise meslek ve öğrenim bilgilerinizi doğru bir şekilde yazarak EKLE diyelim ve İLERİ diyerek sonraki işleme geçelim. blank
 6. Meslek bilgilerinizin neler olduğunu girelim ve EKLE diyelim.blank
 7. Şimdi ise kişisel bilgilerin bulunduğu bölüme girerek İŞ ARAMA STATÜSÜSÜNÜ AKTİF edelim.blank

Arkadaşlar artık sizler İŞKUR kayıtlı kişiler oldunuz. Aynı zamanda ne iş aradığınızı da sisteme girmiş oldunuz. Şimdi Meslek Edinme Kurslarına online yani internet üzerinden nasıl kayıt yapacağız görelim.

 1. https://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx? bu adrese bir gitmemiz gerekiyor.
 2. Şimdi ise KURS YERİ seçimini yapmanız gerekmektedir. Yaptıysanız eğer ARA sekmesine basınız.blank
 3. Şimdi İse katılmak istediğiniz kurs hangisi ise KURS NO üzerine tıklayınız. blank
 4. Açılan ekranda artık işleminiz bitti diyebiliriz. Son olarak BAŞVUR sekmesini seçiniz. blank

Artık sizde 2022 yılındaki İŞKUR tarafından sunulan Meslek Edinme Kurslarına başvurmuş oldunuz. Bu kurslardan ne kadar para kazanacağınızdan tutun, kaç saat eğitim alacağınıza kadar bütün bilgileri sizler için paylaştık. Şimdi artık sizin verilen bilgiler ile mesleğinizi elinize almanız gerekmektedir. Bu konu ile ilgili bütün sormak istediğiniz soruları bizlere yorum atarak öğrenebilirsiniz. Şimdiden yeni mesleğiniz hayırlı uğurlu olması dileği ile.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın