Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İsviçre’ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak (Tüm Yöntemler)

İsviçre’ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak (Tüm Yöntemler)

 

Avrupa’nın merkezinde yer alan İsviçre, bankacılık üzerinde ün sahibi yapmış konumda. Bu sebeple paralarını garanti altına almak isteyenler İsviçre bankalarına yatırım yapmakta. İsviçre bankasına paranızı yatırmanız halinde hangi koşullarda olursa olsun sizden başkasının paraya erişim hakkı yoktur. Kim bilir belki de bu yüzden dünyanın en güvenilir bankaları arasındadır. Peki İsviçre’ye gitmeden banka hesabı açmak mümkün mü? nasıl açılır? Ama bu sorunun öncesinde şunu da belirtmek isterim; Bir İsviçre banka hesabını kişisel bir İsviçre banka hesabıyla karıştırmamanız gerekir. İsviçre’deki özel banka hesapları, yüksek kalitede yabancı bankacılık hizmetleri sunmaktadır. İşletmeler ve bireyler, çeşitli nedenlerle İsviçre’de kişisel bir banka hesabını tercih ederler. İsviçre bankacılık sistemi dünyanın en ünlüsüdür. Özel bankacılar, müşterileriyle ciddi ilişkiler kurar ve en iyi finansal anlaşmayı elde etmelerine yardımcı olur. En prestijli bankalar arasında yer alan İsviçre bankaları ile banka hesabı nasıl açacağınızın tüm detaylarını araştırdım.

İsviçre’ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak Mümkün mü?

Yurtdışı kaynaklı hesap açma sorularının en sık sorulduğu İsviçre’ye gitmeden banka hesabı açmak mümkün mü? sorusudur. Bu ülkenin bankalarının tercih edilme sebebini az önce kısa ama en basit haliyle yukarıda söz ettim. Şimdi de bu sorunun cevabını vermek isterim. Öncelikle neden İsviçre Bankaları hiç düşündünüz mü? 2. Dünya savaşı sırasında oluşturdukları bankacılık sisteminin temelleri ile bugün dünyadaki hiçbir banka “gizli müşteri” modelini yapmamaktadır. Peki nedir bu sistem? Gizli müşteri nedir? Bu bankacılık sisteminde herhangi bir gerçek kimlik aranmadığından, herkes kendi kimlik bilgileri ve sahte kimlik bilgileri ve adı ile hesap açabilir. Karar tamamen alıcıya ait olduğu için bu yöntem müşteriler tarafından oldukça popüler hale geldi. Gizli müşteri kavramı ise; yüklü miktarda sermayeye sahip olan kişilerin İsviçre bankalarında kimlik bilgilerini gizleyerek hesap açma olanağı olduğunu ifade edebilirim. Gelelim asıl sorumuzun cevabına; İsviçre’de bir banka hesabı açmak için genellikle bir banka şubesine gitmeniz gerekir. Ancak bazı durumlarda, bunu ülkenizde hesap açmak istediğiniz İsviçre bankasının temsilciliği aracılığıyla da yapabilirsiniz. İsviçre’ye gitmeden bunu yapmak için dikkatlice okuyunuz.

Türkiye’den İsviçre’de Banka Hesabı Nasıl Açılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Türkiye’den İsviçre banka hesabı nasıl açılır? konusuna gelince öncelikle söylemeliyim ki; ikametgahı olmayanlar yani İsviçre’de yaşamayan bazı ülke vatandaşları için oldukça zor hatta imkansız denilebilir. Türkiye’den İsviçre banka hesap kaydı oluşturmak isteyenler aşağıdaki belgeleri temin etmek zorundadır.

 • Pasaport: Sahip olduğunuz ülkenin orijinal pasaportuna sahip olmanız tavsiye edilir.
 • İkametgah: Konut sözleşmenizi veya üzerinde adınızın yazılı olduğu elektrik faturanızı (su, elektrik, doğalgaz) kullanabilirsiniz.
 • Gelir belgesi: İşyerinde imzaladığınız bir iş sözleşmesi veya maaş bordrosu yeterlidir. Serbest meslek sahibi iseniz, serbest meslek sahibi olduğunuzu kanıtlamak için ek belgelere ihtiyacınız olacaktır.

Yukarıdaki belgeleri tamamlamış olmanız ne yazık ki yeterli gelmeyecek. Bu belgelere ek olarak, açmak üzere olduğunuz hesabı hangi amaçla kullanacağınız ve ne tür para transferleri için kullanacağınıza dair sorularda size sorulacak. Ayrıca, hesabınızı kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir zamanda hesabınıza giren ve çıkan para miktarının yasal olarak kazanıldığını kanıtlamanız da bankanın aradığı güvenceler arasında sayılabilir. Türkiye’de temsilciliği bulunan bankalar üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Peki nasıl? Gelin inceleyelim.

İsviçre’ye gitmeden banka hesabı açabileceğiniz gibi aynı zamanda diğer dünya ülkelerinde de yerinizden kalkmadan banka hesabı açabilirsiniz. Yurtdışına Gitmeden Banka Hesabı Açmak (Almanya, Avusturya, Belçika) adlı yazımda kendimin de kullanmakta olduğu hesap açma yöntemlerinden bahsettim.

Türkiye’de Temsilciliği Bulunan İsviçre Bankaları Hangileridir?

Yazımın bundan sonrasına size Türkiye’de temsilciliği bulunan İsviçre bankaları hangileridir? sorusunu cevaplandıracağım. Türkiye’de yabancı bankaların 41 temsilciliğinin bulunduğu bilinmekte. Bunlardan 8 banka temsilciliği İsviçre bankalarına aittir. Bu durum sayesinde İsviçre en fazla temsilci ile ilk sırada yer almaktadır. Aşağıdaki İsviçre bankalarının Türkiye’de temsilcilikleri bulunmaktadır;

Türkiye’de Temsilciliği Bulunan İsviçre Bankaları
HSBC Private Bank Bank Julius
Credit Suisse AG, Credit Europe
Union Bancaire Privee Royal Bank of Canada
UBS Unicredit

Yukarıdaki bankalar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Sonuç olarak yine en doğru bilgiyi size banka verecektir. 🙂

İnternetten İsviçre Banka Hesabı Açmak

Yukarıda anlattıklarıma alternatif olarak online olarak da banka hesabı açabilirsiniz. Türkiye de temsilciliği bulunan bankaların yanı sıra aşağıda size adım adım listelediğim şekilde de internetten İsviçre banka hesabı açmak nasıl yapılır? sorusuna cevap vereceğim.

 • Yurtdışında yaşayan herkes İsviçre’de depo hesabı açabilir.
 • Bir hesabın açılması, talep edilen belgelerin gönderilmesinden sonra  1 ila 7 gün içerisinde tamamlanır.
 • Depozito tutarı, seçilen finansal kuruma bağlıdır. Ortalama minimum depozito 5.000 $ ‘dır. Daha düşük mevduatlar sadece İsviçre’de ikamet edenler tarafından açılabilir.
 • İsviçre bankaları, İsviçre Frangı, ABD doları, Euro, Japon Yeni ve diğer temel para birimlerinde mevduat hesabı açarlar.

İsviçre’de online olarak bir banka hesabı açabilirsiniz. Bunu yapmak için, seçilen bankanın web sitesini ziyaret etmeniz, belge listesine aşina olmanız, doldurulmuş ve imzalanmış sözleşme formları sağlamanız ve onaylı orijinaller sağlamanız gerekir. İlgili bankanın gerekli belgelerini hazırlayıp İsviçre’ ye göndermeniz yeterli olacaktır.

İsviçre'ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak

İsviçre’ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak

İsviçre Banka Hesabı Açılmasını Sağlayan Aracı Kurumlar

Sizin adınıza tüm bu işlemleri yapan aracı kuruluşlar bulunmaktadır. Belli bir ücret karşılığında İsviçre banka hesabı açılmasını sağlayan aracı kurumlar vardır.

 • İsviçre banka hesabı açmanıza izin veren aracı kurumlar, 1.000 ila 2.000 ABD Doları arasında bir maliyetle kişinin adına bir İsviçre banka hesabı açabilir.
 • Hesap açma işlemi bu ücretlerle sınırlı değildir ancak hesabınıza minimum 25.000$ yatırmanız gerekmekte.
 • Yatırılan miktar, depozito için gereken minimum tutardan azsa, açılan hesap kapatılacaktır. Bu durumda aracı kuruluşlara açılış için ödenen ücretler karşılıksız kalacak.

Peki aracı kurumlar bu işlemleri nasıl yapıyor?  Gizli bir İsviçre banka hesabı açmak için, aracı kurumlar önce herhangi bir İsviçre bankasında normal bir hesap açar. İsviçre banka hesabı açmak isteyen kişinin kimlik bilgileri ile açılır. Bu işlemlerden sonra banka, hesaba para yatırmak için gereken minimum tutarı yatırarak hesap sahibinin tüm kimlik bilgilerini kaldıracak ve başka bir hesaba çevirecektir. Talep edilen tutar ödenmediği sürece hesap bilgileriniz açık kalır ve herkes tarafından görüntülenebilir. İsviçre’de aracı olmadan banka hesabı açmak mümkün değildir.

Wise İle İsviçre Banka Hesabı Nasıl Açılır? (İsviçre Frangı)

Wise, yalnızca uluslararası para transferlerini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda “Çoklu Para Birimli Hesap” adı verilen farklı ülkelerde uzak bir banka hesabı açmanıza da yardımcı olur. İsviçre banka hesabı olmasa da bu, sizin için USD ve EUR gibi para birimlerinde bir IBAN adresi oluşturur ve bu IBAN adresi üzerinden ödeme alabilirsiniz. Ne yazık ki, bu sistem henüz İsviçre frangı için geçerli değil. İsviçre Frangı cinsinden para saklamak ve ödemek daha kolaydır, ancak bir IBAN adresi bulunmamaktadır. Adım adım yapmanız gerekenleri kısaca anlatmam gerekirse;

 • İlk olarak Wise sitesine girip ücretsiz üye oluyorsunuz. Linke tıklayarak web sitesine gidebilir ve çok para birimli hesap ayrıntılarınızı kontrol edebilirsiniz.
wise hesap kaydolma

wise hesap kaydolma

Hesabınızı açtıktan sonra kullanıcı paneline yönlendirileceksiniz. Burada sol menüden “+ bakiye aç” butonuna tıklamanız gerekiyor.

bakiye aç

bakiye aç

Bu butona bastıktan sonra İsviçre Frangı cinsinden paranın hesabınızda olması için para birimleri arasından İsviçre Frangını seçmelisiniz. Bu işlemi sadece İsviçre Frangı için değil, 50’nin üzerinde farklı para birimi için de yapma seçeneğine sahipsiniz. Bu, özellikle farklı ülkelerle denizaşırı iş yapan ve farklı bölgelerden ödeme alan kişiler için bu işlemleri çok daha ucuza yapmak için çok uygundur. Sistem daha sonra sizden kimlik doğrulamanızı isteyebilir. Bu durumda kimlik ve selfie için fotoğrafınızı çekip yüklemeniz gerekecektir. Sistem, bunu yapmanızı çok kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. İlk kez bir hesap açtığınızda, hesaba 20 EUR veya eşdeğeri miktarda yükleme yapmanız gerekir. Bu bir ödeme değildir çünkü hesabınızı açtığınızda çok küçük bir kesinti ile bu tutarı hesabınızda görür ve dilerseniz bankanızdan çekebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın