Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İşyeri Açma Kredisi (60 Ay Vade İle Hibeler)

Yeni bir işyeri açmak için kredi yada devlet desteğine ihtiyacınız varsa çok doğru yerdesiniz. Çünkü burada kadın ve genç girişimcilerin devletten nasıl yeni açacakları iş yeri için hibe alabileceği bulunmaktadır. Ayrıca, öz sermaye sıkıntısı çeken dükkan açacakları da unutmadık. HALKBANK dahil bir çok banka franchise (bayilik) alarak işletme kuracaklara teminat mektuplarının bedellerine kadar kredi imkanı sağladığını da müjdelemek isteriz.

İşyeri Açma Kredisi (60 Ay Vade İle Hibeler)

 

Peki, KOSGEB üzerinden yeni kuracağınız işyeri için 285 bin TL kadar hibe nasıl alabilirsiniz? Ayrıca, makine ve ihtiyaç duyduğunuz teçhizat alımları için bankalardan sermaye kredisi kullanma şartları nedir? Hadi, şimdi yeni iş yeri açacaklar için ilk olarak sermaye sorununu çözelim, sonrasında hibe imkanlarına değinelim.

Yeni İş Yeri Açacaklar Nasıl Nereden Sermaye Bulabilir?

Yeni iş yeri açacaklara ilk olarak sermaye kredisi veren bankaların hangileri olduğundan bahsetmekle konuya başlamak istedim. Bu şekilde işyeri açma kredisi isimli konumuza başlamamızın gerekçesi ise şudur. Bir çok yeni iş yeri açacakların yanlış bildikleri KOSGEB’in sermaye olanağını sağladığıdır. Halbuki işin doğrusu, iş fikrinizi sizin kendi sermayenizle ilk olarak kurmanız, sonrasında ise KOSGEB’den yaptığınız harcamaların belli bir kısmını geri alabilmenizdir. Dolayısıyla devlet destekli yada desteksiz olarak bir iş yeri açmak istiyorsanız muhakkak öz bir sermayeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Peki, hiç bir sermaye sahip değilseniz ve gerçekten açacağınız işyerine inanıyorsanız nasıl sermaye sorunuzu çözüme kavuşturabilirsiniz? Bu  sorunun aslında bana göre 4 tane seçenek cevabı var. Bunlar;

 1. Gider herhangi bir yerde çalışır ve sermaye birikimi yaparsınız. Yada İŞKUR Evlere Paketleme İş İlanları Başvuru Ekranı da bahsetmiş olduğumuz gibi evinize ilave bir ek iş daha alabilirsiniz.
 2. Eş, dost veya akrabalarınızdan borç isterseniz
 3. Nakit değeri olan ev, araba yada ziynet eşyalarınızı satarak sermaye ederseniz
 4. Bankaların girişimcilik yada bireysel tüketici kredilerine başvuru yaparsınız.

Yeni açacağınız işyeriniz için bu 4 sermaye bulma yöntemlerinden ilk 3 tanesi için size yardımcı olamam. Ama, 4. maddede yer alan bankaların kredi imkanları hakkında sizlere yol göstere bilirim.

Sermaye Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Yeni bir iş yeri açmak istiyorsanız sermayeye muhakkak ihtiyacınız vardır. İş yeri açılış masrafları için bu sermayeyi yukarıda bulabilmeniz için 4 tane seçenek sundum. Bahsetmiş olduğum seçeneklerden eğer ki! sizlerde bir çok kişi gibi banka kredileri diyorsanız sizlere burada iki farklı yol göstereceğim. Bunlardan ilki HALKBANK tarafından sağlanan girişimcilik kredileridir. Bir diğeri ise bir çok yeni iş yeri açmak isteyenlerin izlediği bireysel ihtiyaç kredisi çekilmesi için en kolay kredi veren bankalardır.

 1. Türkiye Halk Bankası Girişimcilik Kredileri: HALKBANK yeni iş yeri açacak olan girişimcilere 4 farklı sermaye kredisi sağlamaktadır. Bu kredilerin yanı sıra ayrıca bir de franchise yani bayilik alacakların ihtiyaç duyduğu teminat mektupları için finansman desteği de sağlamaktadır. Peki, yeni iş yeri açacaklara Türkiye Halk Bankasının sağlamış olduğu sermaye kredisinin limitleri ve şartları paketlere göre nedir?
  1. Genç Girişimci Kredisi: 30 yaşını aşmamış kurmak istediği iş kolu için Üniversite okuyan girişimcilere verilen kredidir. 36 ay vadeli 1 sene geri ödemesiz 50.000 TL kadar bu krediden yararlana bilirsiniz.
  2. Cesur Girişimci Kredisi: Üniversite mezunu olup tahsil gördükleri iş kolunda en az 2 sene çalıştığını kanıtlayanlara verilir. 75.000 TL kadar 1 sene ödemesiz 36 ay vadeli geri ödemeli olarak verilmektedir. Üst yaş sırını 35 olmaktadır.
  3. Usta Girişimci Kredisi: En az ilk okul mezunu 30 yaşını aşmamış 5 sene olarak yeni açacağı iş fikri için çalıştığını kanıtlayanlara verilir. 30.000 TL 1 sene ödemesiz 36 ay vadeli eşit taksitli geri ödemeli olarak verilmektedir.
  4. Mucit Girişimci: KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmış projesine patenti almış girişimciler için oluşturulan kredidir. 30 yaşını aşmamış girişimcilere bu kredi 75.000 TL kadar verilmektedir. 1 sene ana para ödemesiz 48 ay vadeli olarak verilir.
 2. QNB Finansbank
 3. ENPARA
 4. Akbank A.Ş
 5. Garanti BBVA
 6. Denizban
 7. Türkiye İş Bankası

Benim sizlere önereceğim sermaye ihtiyacınız için kredi sağlayan bankaların başlıcaları bunlardır. Türkiye Halk Bankası haricinde ismini saymış olduğum bankalardan gelir belgesiz dahi sermaye ihtiyacınız için kredi kullana bilirsiniz. 1 Adımda Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar da ismini de yer vermiş olduğum bu finansmanların tamamına ait faiz oranlarını bulabilirsiniz. Ben gelir belgesiz olarak sermaye kredisi veren bu bankalardan sadece içlerinden seçmiş olduğum bir tanesine burada yer vereceğim. Ondan sonra ise iş yeri açacaklara KOSGEB’in sağladığı hibe olanaklarına değineceğim için çok fazla diğerlerinin olanaklarını burada ne yazık ki detaylı olarak giremeyeceğim.

Seçimini ama HALKBANK dan yana kullanmak isteyenler ise ön başvurularını ve detaylı bilgiyi https://bit.ly/3nKu9DE bu adreste öğrenebilir. Sayfaya girerek, ‘Biz Sizi Arayalım’ butonu üzerinden form doldurarak ilgili mercinin size geri dönüş yapmasını sağlaya bilirsiniz.

Sizler için sermaye kredisi veren banka olarak seçmiş olduğum bankamızın ve bu ay sağladığı olanakların neler olduğuna artık geçmek istiyorum. Bu bankamız yılların bankası olan Türkiye İş Bankası’dır.

İş Bankası İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye İş Bankası tarafından yeni girişimcilere sağlanan kredi imkanlarına şöyle bir göz attım da elle tutulan herhangi bir paketi göremedim. Zaten, göreceğimi de hiç umut etmiyordum. Araştırmalarım sırasında görmüş olduğum yeni girişimciler için sağlanan tek imkan ‘Franchise‘ için vermiş olduğu 36 ay vadeli kredidir. Ama, bizim zaten iş yeri açmak isteyenler için kredi imkanı sağlayan banka olarak Türkiye İş Bankasını seçmemizin diğer bir nedeni vardı. Sizlerin de bildiği ve benimde yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi o neden müşterilerine ‘Gelir Belgesiz Kredi‘ imkanı sağlamasıydı. Bu nedenle Türkiye İş Bankasının tıpkı HALKBANK gibi yeni girişimcilere özel kredi paketi sağlamamasına ben pek takılmadım. Her neyse, biz şimdi yeni iş yeri açacaklar İş Bankası’ndan nasıl sermaye ihtiyaçları için gelir belgesiz kredi alabilir? ayrıca şartları nelerdir onlara değinelim. Ben başvuruları için izlenmesi gerekilen yolu maddeler halinde sizlerle paylaşacağım. Sonrasında ise faiz oranları ve şartlarına yer verip konumuzu KOSGEB hibe iş yeri desteklerine taşıyacağım.

 1. Türkiye İş Bankasında adınıza ait mutlaka vadeli yada vadesiz bir TL cinsinden mevduat hesabına ihtiyacınız vardır. Bu hesabı, banka şubesine giderek herhangi bir ücret ödemeden açabilirsiniz.
 2. Vadesiz hesabınızı oluşturduğunuz sırada banka yetkilisinden İnternet bankacılığı giriş şifresi almanız gerekir.
 3. Almış olduğunuz İnternet bankacılığı giriş şifrenizle gelir belgesiz kredi başvurusunu iki şekilde yapabilirsiniz.
  1. Türkiye İş Bankası resmi İnternet sitesine https://bit.ly/3nK72sP buradan giriş yaparak
  2. İŞCEP Mobil Uygulamasını cep telefonunuza indirerek

Her iki yolla Türkiye İş Bankasından kredi başvursun da bulunacak ‘Krediler’ yeni başvuru sekmesini seçmesi ve gerekli talepleri girmesi yeterlidir. Bankanın bu ay uyguladı bu kredinin faiz ve geri ödemeleri ise şu şekildedir.

 • Ekim ayında Türkiye İş Bankası yeni iş yeri açacakların kendisinden sermaye ihtiyacı için bireysel kredi kullanması durumunda aylık %2,05 faizli kredi sağlamaktadır.
Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
32.500 TL 12 3.180,33 TL 38.164,06 TL
14 2.791,99 TL 39.087,81 TL
16 2.501,59 TL 40.025,48 TL
20  2.097,11 TL 41.942,26 TL
24 1.829,74 TL 43.913,67 TL

Krediniz kredi notunuz göz önünde bulundurarak anında onaylanır ve mevduat hesabınıza aktarılır. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? İş Bankasının gelir belgesiz olarak vereceği kredinin en büyük şartı hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi de bu sorunu çözmek için ciddi adımları hem de atabilirsiniz.

Sanırım artık iş yeri açacakların en büyük sorunu olan sermaye sıkıntısını çözdük. Artık, iş yerinizi açtıktan sonra nasıl KOSGEB’den hibe desteği alabilirsiniz ona geçebiliriz.

İş Yeri Hibe Desteği Devletten KOSGEB Üzerinden Nasıl Alınır?

Yeni bir iş yeri kuracaksanız KOSGEB’den bir çok yapılmış masrafları hibe olarak geri alabilirsiniz. Bunu gerçekleştire bilmeniz için ama temel olarak bir kaç şartta uygun olmanız gerekir. İlki, açılacak olan iş yerinin kesinlikle burada bahsettiğim 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde yer alması gerekir. İkinci ise iş yerinizi kurmadan önce NACE kodunuza göre ‘Yeni Girişimcilik Eğitimi‘ almanız gerekmektedir. Bu iki önemli kritere uygun yeni iş yerleri ve girişimciler daha sonra kendi öz sermayeleriyle iş yerlerini açabilir ve hibe başvurusunda bulunabilir. Peki, iş fikirleri KOSGEB tarafından destek alanlar, girişimcilik belgesi aldıktan sonra bu başvuru için nasıl bir yol izlemeleri gerekir?

 1. İş fikrinizin KOSGEG üzerinden destek alıp almadığı ve hangi NACE koduna göre desteklendiğini kontrol ediniz. Eğer ki! bu konu hakkında hiç bir fikriniz yoksa bize iş fikrinizi burada yazınız. Daha sonra almanız gereken girişimcilik eğitimini sizlere gün içinde geri dönüş sağlayarak yardımcı olmamızı bekleyiniz.
 2. İş fikrinin içinde yer aldığı NACE koduna göre videoda bahsetmiş olduğum girişimcilik eğitimini alınır.

 


Eğitimlerini alan girişimcilerimiz iş yerlerini artık açabilirler. Daha sonra ise KOSGEB Girişimcilik Destekleri de bahsetmiş olduğum hibe miktarlarından yararlana bilmek için aşağıdaki yol haritasını takip etmeleri gerekir.

 1. KOSGEB’e ilk kayıt olma işlemini sağlayınız. GİB ve yerel belediye nizamlarına uygun şekilde açılan iş yerleri KOSGEB desteklerinden yararlana bilmesi için ilk olarak kayıt olması gerekir. İşletme kayıt işlemlerini https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration adresinden gerçekleştire bilirsiniz. Resimli anlatım ise KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Nasıl Yapılır? (Video Anlatım) da bulabilirsiniz.
 2. KOBİ beyannamesi doldurunuz. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler sayfasına girerek, aşağıdaki resimde de göstermiş olduğum bağlantıya tıklatarak bu belgeyi doldura bilirsiniz. blank
 3. Doldurduğunuz evrakların doğrulunu kontrol ettirdikten sonra buradaki adres üzerinden ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı‘ başvurusunda bulunun.

Başvuru talebiniz kurum tarafından iş yerinize ait evraklarında teslimiyle değerlendirmeye alınır. Evraklarda eksiklik yoksa size KOSGEB iş planı sunumu yapmanız için bir tarih atanır. Belirtilen tarih geldiğinde projenizi sunmanız gerekir. 20 En Yeni KOSGEB İş Planı Örnekleri içerisinde bu konu hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz. Projeniz onay alması ile birlikte yeni açacağınız işyeri için hibe kredinizi alabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın