Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

 

Jandarma Astsubay nasıl olunur? Şartları nelerdir? diye soruyorsanız tam yerine geldiniz. TSK’da Astsubay olarak görev yapmak isteyen vatandaşlar başvuru koşullarını ve görevlerini araştırmakta. Başvuru sürecini, incelemeleri ve sorumlulukları içeren bir başvuru kılavuzu şeklinde sizlere detaylı içerik hazırladık. Bu içerikte sizleri bu başlıklar beklemektedir. 1. Jandarma Astsubay nasıl olunur konusunu anlattık. 2. Kara kuvvetleri astsubayı olmak için hangi şartlar sağlanmalıdır. 3. Astsubay sınavı için kaç puan gereklidir. 4. Astsubay mülakatı nasıl yapılır? 5. Astsubay maaşları ne kadar oldu? 6. Yedek astsubay nasıl olunur şartları nedir? 7. Jandarma kadın astsubay nasıl olmaktadır. Bunun için ne yapmak gerekir. Bütün bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma astsubay nasıl olunur diye merak edenlerin sayısı oldukça fazla. Bizde size en akıcı ve doğru şekilde anlatmaya çalıştık. Türk Silahlı Kuvvetleri her yıl kara, hava, donanma ve jandarma gibi askeri kurumlar için astsubay alımı yapmakta. Astsubaylar, komuta zincirine ek olarak, savaş ve askeri eğitimde de hizmet vermektedir. Jandarma astsubay pozisyonuna başvuran adayların bazı gereksinimleri karşılaması gerekir. Bunlar;

 • Başvuru yapmak için belirleyici koşul, başvuru sahibinin eğitim düzeyi,
 • Üniversite diplomasına sahip ve 2 veya 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlamış adaylar astsubay olarak başvurabilirler.
 • Erkeklerde en az 1,64 cm boy şartı aranırken kadın astsubaylarda ise 1,58 cm boy koşulu aranmakta.
 • Fiziksel şartlar arasında yer alan vücudun herhangi bir yerinde yara, yanık, dövme gibi izler olması durumunda kişinin başvurusu çok fazla gözükür bir yerde olmasa bile çoğu zaman geçersiz sayılabilmekte.
 • Astsubay olmak için yaş sınırı, 2 yıllık yeni fakülte mezunları için 26, 4 yıllık lisans mezunları için 28‘dir.
 • TSK tarafından belirlenen şartları sağlayan adaylar, askeri hastaneye sevk edilerek sağlık raporu almaları gerekir.
 • Askeri hastanelerden alınan sağlık raporunun olumlu çıkması durumunda astsubay adayı 3 aşamalı sınava tabii tutulur.
 • Kara, deniz ve hava kuvvetleri ile jandarma astsubay olmak için astsubay alımı yapan birliklere başvurarak sınavı geçmeniz gerekir.

Şimdi ise size başvurunuz onay aldıktan sonrasında ki başarılı olmanız gerek adımları sıralayacağız;

 1. Sözlü mülakat olarak adlandırılan aşamada adayların dışavurumculuğuna, genel kültürüne, konuşma şekline ve diksiyonuna dikkat edilir.
 2. Yazılı sınavda Türk Anayasası, Türk İnkılabı, tarihi coğrafya, Atatürkçülük vb. gibi derslerden oluşan 50 soruyu tamamlamaları istenmektedir. Adayların sınavları geçebilmeleri için en az 70 puan almaları gerekmektedir.
 3. Adayların geçtiği son adım, fiziksel performans testidir. Adayların 1.500 metre koşmalarına izin verilir ve hızları fiziksel test yöntemleri kullanılarak test edilir ve değerlendirilir.

Astsubay rütbesi için yapılan çok kademeli sınavı geçenler, astsubay okullarında staj yaparak hizmete başlayabilirler.
Kara Birlikleri Bakanlığı alımları, başvuruları ve sınav sonuçları ile ilgili tüm bilgiler personel daire başkanlığında yer almaktadır.

Mahallenizde devriye gezen bekçilerden mi olmak istiyorsunuz? Bu konuda en doğru bilgiyi almak isterseniz linke tıklayınız. EGM Jandarma Mahalle Bekçisi Nasıl Olunur? Alım Tarihi Ne Zaman?

Bekçi olmak isteyen vatandaşlarımıza yukarıdaki linkte olayı çok güzel bir şekilde anlattık. Şimdi konumuza hızlıca devam edelim.

Kara Kuvvetleri Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Kara kuvvetleri komutanlığına işe alım için görevlendirilmemiş memurların aktif hizmetine katılmak için Personel Temin Başkanlığı‘na başvurabilirsiniz. Başvurularınızı online olarak iletebilir ve astsubay/subayın Kara Kuvvetleri Yüksek Komutanlığına atandığını teyit edebilirsiniz.

Kara kuvvetleri astsubay olma şartları nelerdir? sorusunu merak eden Astsubay olmak isteyen kadın ve erkekler için şartlar aynıdır. Bu değerlendirme için hangi askeri güçler sınavı geçerse geçsin, belirlenen koşulları sağlamalıdır. Kara Kuvvetleri tarafından yapılan alımlarda aşağıdaki koşullar geçerlidir. Astsubay olma şartları şunlardır:

 • Genel şartlar kategorisinde, geleceğin astsubaylarının önkoşulları, lise veya dengi okul, en az iki yıllık meslek yüksekokulu veya fakülte/dört yıllık okul mezunu olmaktır.
 • İstenilen yaş en önemli koşullardan biridir. Lisans veya lise derecesine sahip olanlar için asgari yaş 28’dir.
 • Başvuran başvuranın sosyal statüsü, ahlakı ve karakterine ilişkin gerekler, memura yüklenen ahlaki yükümlülüklerle uyumludur.
 • Devlet Silahlı Kuvvetleri Astsubayları Dış Piyasalar Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde yer alan Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” ne uyulması zorunludur.
 • Bu şartlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde yer almaktadır.
 • Adayın vücut ve iskelet yapısı, ağız, çene ve dişlerin doğru yapısı, aşırı çiçek hastalığı, yüzde çıban ve yanıkların olmaması, dilde peltekliğin olmaması başlıca sağlık sorunlarıdır. vücudunda dövme olmaması vb. kekemelik ve gözlerini kısmama vb. durumların bulunmaması gerekir.
 • Daha öncesinde de belirttiğimiz üzere Türk Silahlı Kuvvetleri Tıbbi Kabiliyet Yönetmeliği’nde belirtilen boyut ve ağırlık limitleri olan; Erkek adaylar için en az 164 cm, kadın adaylar için en az 158 cm boy şartı bulunmaktadır.
 • Adayların sağlık raporlarının gönderildiği askeri hastaneden istedikleri sınıfa uygun bir rapor almaları gerekmektedir.
 • Astsubay sınavına ön koşulları sağlayan her aday kayıt yaptırabilir. Astsubay olmak isteyen herkes bu şartları sağlamalı ve sözlü (mülakat) ve yazılı sınavları geçmelidir.

İşte bu şartları sağladığınızda sizde Astsubay olabilirsiniz.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur

Astsubaylık Sınavına Kaç Puan Gerekli?

İki yıllık üniversite mezunlarının iş ilanlarında astsubay olabilmek için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiği sorusu ortaya çıkmaktadır. Astsubaylık sınavına kaç puan gerekli? Tabi ilk önce İki yıllık üniversite diploması ile kabul edilmek için hangi sınava girmem gerekiyor? Sorularınızı cevaplayacağız. Sınavlar 3 aşamada gerçekleşir. Bu adımlar şunlardır:

 • Sözlü sınav (50 soru)
 • Yazılı sınav (en az 70 puan)
 • Fiziki yetenek sınavı dahil 3 aşamada gerçekleşir ve 3 sınav sisteminden oluşur.

Jandarma astsubay olarak hizmet vermek istiyorsanız 3 aşamalı bir sınava girmeniz gerekiyor. İlk şart, birinci seviyeyi geçmektir. Sınavda toplam 50 soru sorulur. Türk, T.C. Anayasa, Coğrafya, İnkılap tarihi vb. dersler üzerinden sorular sorulmaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürür hatadır, sınavdan en az 70 puan alınmalıdır.

Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılıyor?

Astsubaylık mülakatı nasıl yapılıyor sorusunu merak ediyorsanız başvuru sürecinde öncelikle başvuru sahiplerinin sağlık kontrolleri yapılır. Tıbbi muayenelerde kontrol edilen yüz, vücut, göz, diş gibi kriterleri sağlayanlar bir sonraki aşama olan kişilik testlerini de geçmek zorundadır. Astsubaylık mülakatında en önemli olan Karakterinizi, ahlaki anlayışınızı ve sosyal konumunuzu anlamak için, bir karakter testinden sonra, girilen testin bir değerlendirmesini alarak fiziksel yetenek testini geçmek gerekir. Bir fiziki sınav testinde ne yapılacağı sorulduğunda, adaylar o testte 1.500 metre koşacak ve puanları kontrol edilecek ve ardından adaylar çömelme ve şınav bacaklarına göre değerlendirilecek. Bu testin geçilmesi için 40 puan gerekir.

 • Şartları sağlayan ve uygun olan adaylar son olarak sözlü mülakata alınır. Sözlü görüşme sırasında adayın kendini ifade etme yeteneği, genel performans bilgisi, konuşma ve diksiyon becerileri test edilir. Ayrıca sözlü mülakatta 70’i tuşlamanız gerekir.
 • Bu sınavların hepsinin başarılı sayılması için oranlar aşağıdaki gibi belirlenir. Sözlü mülakat %15, yazılı sınav %70 ve fiziki yetenek sınavı %15’tir. Bu puanları etkileyen sınav puanlarını geçen adayların listeleri oluşturulmuştur.
 • Jandarma astsubay olmak istiyorsanız, yazılı sınav, sözlü mülakat ve fiziki yetenek sınavını geçtikten sonra 2 yıllık mesleki eğitimin ardından astsubay rütbesi alacaksınız.
 • Temel askerlik hizmetini ve astsubayları tamamlamak için gerekli eğitim. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar astsubay rütbesiyle görev yaptıkları sınıfın sınıf okuluna gönderilir. Eğitimden sonra, kara kuvvetlerinin birimlerine ve nesnelerine bağlanma başlar. Atananlar tüm bu eğitimleri tamamladıktan sonra görevlerine başlayacaklardır.
Jandarma Astsubay Nasıl Olunur

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubay nasıl olunur sorusunu merak edenlerin çoğu Astsubay maaşları ne kadar diye de sormakta. Bu maaşlar bölgeye ve kıdeme göre farklılık göstermektedir. Yeni atanan astsubay 2022’de ortalama 5.500 TL, kıdemli astsubay 7.000 TL‘ye kadar maaş almaktadır. Astsubaylara 5.500 TL maaş ödeniyor ve bölge, sınıf ve sınıf, operasyon sayısı, sigorta ve BES kesintileri, evli, çocuk, rütbe ve iş tecrübesine göre değişiyor ve maaşı değişmiş gibi görünüyor. Mesleğe yeni başlayan bir astsubayın maaşı yaklaşık 5 bin 700 Türk Lirasıdır. Ancak zamanla bu miktar deneyim ve rütbe arttıkça artacaktır.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur sorunu merak edenler için aynı şekilde yedek Astsubay nedir? Nasıl olunur? diye merak edenlerin sorularını da cevaplayalım. Yedek astsubay, iki yıllık üniversite eğitimini tamamlamış adaylar tarafından seçilir. Eğitimini tamamlayıp 2 yıl başvuruda bulunan adaylar 12 ay yedek astsubay olarak görev yapacak ve 10 ay maaş alacaklardır. Ancak 2022 yılında yedek astsubay olmak istiyorsanız bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Yedekte astsubay nasıl olunur? Cevap arayanlar için, başvuru sahiplerinin başvurularını kabul etmek için Milli Savunma Bakanlığı başvuru şartlarını sıraladığımızda;

 • İlk şart, lise veya dengi okul ve fakültelerin 2 veya 4 yıllık bir sürede bitirilmesidir.
 • 4 yıllık üniversite mezunları için yaş sınırlaması; 28 yaşından büyük olmamak, İki yıllık yüksek öğrenim görmüş kişiler için yaş gereksinimleri; 26 yaşından büyük olmamalısınız.
 • Fiziki olarak vücut yapısı sağlam ve düzgün olmalı ve herhangi bir fiziksel problem olmamalıdır.
 • Vücutta dövme, çizik, yanık izi, ameliyat izi vb. yoktur. Tip hatası yok
 • Erkek adayların 1.64 cm, kadın adayların 1.58 cm boyunda olmaları gerekmektedir.

Jandarma Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma kadın Astsubay nasıl olunur sorusunda da düşüneceğiniz kadar farklı bir şey yok. Jandarmada kadın astsubay olmak istiyorsanız;

 1. Lise veya dengi bir okula ve 2 veya 4 yıllık bir fakülteye sahip olmalısınız.
 2. Lisans mezunu kadınlar için yaş şartı, 4 yıllık üniversite mezunu; 28 yaşından büyük olmamak,
 3. 2 yıllık üniversite mezunları için gerekli olan yaş; 26 yaşından büyük olmamak arzu edilir.

Kadın Astsubay şartlarını da sizler için net olarak listeledik. Hadi şimdi kadın astsubay maaşlarını inceleyelim. En düşük alacağınız ortalama maaş 5.500 ile en yüksek 8.030 Türk lirası arasındadır. Ortalama maaş ise 6.700 Türk lirasıdır. Ortalama bir kadın Astsubayın görevlerini ise kısa şekilde sizlere listeleyelim;

 • Jandarma kadın astsubay görevi; ülke genelinde, özellikle kırsal ve dağlık alanlarda ve bölgelerde kamu düzenini ve güvenliğini sağlayan silahlı bir kolluk görevlisidir. İçişleri Bakanlığı’nda görev yapan jandarma görevlileri, yasa dışı ve düzenleyici eylemleri önlemekle yükümlüdür.

Sizler için araştırıp doğru ve net şekilde anlattığımız makalemizin sonuna geldik. Umarım istediğiniz mesleğinizi ömür boyu severek yapabilirsiniz..

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 1]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın