Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kamuya Nasıl İşçi Olunur? Personel İş Alım İlanları (Hastanelere Belediye TCDD)

Kamuya personel iş ilanları yayımlandığı gibi 5 gün içinde başvuru yapmanız gerekir. İş ilanları yayınlandığı gibi başvurularınızı yapmazsanız gerçekten çok büyük bir iş şansını kaçırmış olursunuz. Bu nedenle kamu işçisi olacaksanız ilk olarak işçi alım ilanlarını çok yakından takip etmeniz gerekir. Bu sebeple, hastaneler, Belediyeler yada TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları) dahil tüm kamu işçi ilanlarını nasıl ve nereden takip edeceğinizi ilk olarak sizlere anlatacağız.

Kamuya Nasıl İşçi Olunur? Personel İş Alım İlanları (Hastanelere Belediye TCDD)

 

Kamuya işçi olmak isteyenler nereden bu takibi yapacağınızı anlattıktan sonra da nasıl başvuru yapabileceğinizden bahsedeceğiz. İŞKUR ve e-Devlet işbirliğiyle nasıl kamuya daimi (sürekli kadrolu) işçisi başvurusu yapacağınızı ise resimli ve ilgili bağlantılarıyla sizlere anlatacağız.

Kamuya İşçi Alımları Var Mı? 2022 Personel Alım İlanları Listesi Burada

Evet arkadaşlar bilmenizi istediğim bir olay var oda kamuda işçi olarak çalışıldığıdır. Kamu iş alımlarının nasıl olduğunu ve 2022 personel alım ilanlarının nerelerden ulaşıldığını sizlere bu yazımda yer vereceğim. Sizlere bu soruların cevabını verirken aşağıdaki kurumlara nasıl başvuru yapacağınızı da söyleyeceğim. Bu kurumlar ise şunlardır.

 1. PTT
 2. TCDD
 3. Belediyeler

Gibi kamuya at yerlere işçi olarak nasıl girileceğini sizlere anlatacağım. Bu başvuranları yapabilmeniz için İŞKUR’un kapısını çalmanız gerekmekte olduğunuzu da belirtmek isterim. Bundan dolayı bütün kamu ve yerel belediyeler için kadrolu veya geçici olarak iş başvurusu yapmak için dediğim gibi İŞKUR binasını hemen ziyaret ediniz. Sizler için İŞKUR tarafından işçi alımlarının duyurulduğunu sizlere linkler ile vereceğim. Bu linkleri aşağıda ulaşabilirsiniz.

 1. Hastaneler için bu link sayesinde ulaşabilirsiniz. 
 2. Belediyeler için işçi alımları için bu linkten ulaşabilirsiniz. 
 3. Diğer bütün kamu için ilanlar bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Sizlere verdiğim bu linkler sayesinde kamuya ait belediyeler, hastaneler ve bütün diğer ilanları bu verdiğim İŞKUR linkleri ile ulaşabilirsiniz. Bu linkler dışında kamu personeli alımları için internet, gazete ve TV gibi haber kaynaklarından da ulaşabilirsiniz. Bu yayın kurulularından ilanlarının hiçbirinde kamuya işçi alımı diye bir duyuru göremezsiniz. Kamu işçi alımlarında ilan veya duyuruları almanız çok ama çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu ilamlar çıkar çıkmaz başvuru yapıldığından dolayı kaçırabilirsiniz. Yani neden kaçırabilirsiniz dediğimi şu şekil anlatayım sizlere. İlan süreleri hemen hemen 5 iş günü olmaktadır. Kamu işçi alımlarını takip edebilmeniz ve duyurulardan anında haber almanız için https://www.youtube.com/kredim bu sayfaya abone olup bildirimleri açmalısınız. Bu ilanları videolu şekilde anında haber alacağınız için başvurularınızı hemen yapabilirsiniz. Birde kendi sitemde iş ilanlarını için bir link bırakıyorum sizlere https://www.esnafkredisi.net/girisimcilik/ bu link sizlere çok yardımcı olacaktır. Şimdi sizlere kamu işçi ilanları yayınlandıktan sonra nasıl başvuru yapılacağını sizlere anlatacağım.

Kamuya Sürekli İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır? (TCDD, Hastaneler)

Kamuya sürekli işçi alımı başvurusunun nasıl yapılır bu konuyu sizlere yazı ve görsel olarak anlatacağım. Bu işlemeleri yapabilmeniz için İŞKUR sizlere 3 seçenek sunarak bu işlemleri yapmanız sağalmaktadır. Bu başvuru yapacaklar ilk yöntem direk İŞKUR binalara giderek birebir başvuru yapabilirsiniz. Eğer İŞKUR binasına giderek bu işlemi yapmak istemiyorsanız eğer o zaman yapmanız gereken şey ise ALO 170 numarasını aramanız olacaktır. Üçüncü ve son olan seçenek ise Bir internet site adresidir. Kamu personeli başvurusunun bulunduğu bütün ilanları vereceğim bu https://esube.iskur.gov.tr/ bu adreste bulabilirsiniz. Bu adres üzerinden nasıl iş başvurusu yapacağınızı sizlere görsel, yazılı ve videolu olarak anlatacağım. Bunun için yapmanız gereken şey ise aşağıdaki maddeleri harfiyen yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Sizlere küçük bir bilgi geçtikten sonra nasıl başvuru yapıldığını açıklayacağım. Bu bilgi ise İŞKUR kaydınız olması gerekmektedir. Eğer iş kur kaydınız yok ise bu işlemi e-Devlet şifresi ile de yapabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifreniz yok ise PTT ücret vermeden bedavaya vereceğim bu link ile Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazıma bir bakın derim. Bu şifreyi aldıktan sonra İŞKUR üzerinden kamu iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Hadi şimdi görelim nasıl kamu işçisi olarak iş başvurusu yapıldığı.
 1. https://esube.iskur.gov.tr/ bu linke tıklayarak giriş yapalım. Karşınıza çıkan ekranda İŞ ARAYAN kısmından GİRİŞ yapalım.blank
 2. Eğer İŞKUR şifreniz var ise İŞ ARAYAN GİRİŞ kısmından giriniz. Eğer şifreniz yok ise e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. blank
 3. Şimdi ise bireysel kullanıcı bölümünden ÖZ GEÇMİŞ sekmesini seçmemiz gerekmektedir. blank
 4. Bu kişisel bilgileriniz alt kısmında İŞ ARAMA STATÜSÜ bulunmaktadır. Bunu PASİF olarak ise bu sekmeği AKTİF hale getirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise KAYDET diyelim. blank
 5. Karşınıza açılan sekmenin sol kısmında MESLEK BİLGİLERİ bölümünden hangi mesleğe başvuru yapacaksanız o seçilmelidir. Yani MESLEK BİLGİSİ seçilmelidir. Örnek vermem gerekir ise elektrik işçiliği gibi. blank
 6. İŞKUR logosunun üzerine tuşlama yapalım. karşınıza çıkan ekranda ise İŞ İLANLARI butonuna basalım. blank
 7. Karşınıza çıkan sayfada iş başvurusunda hangi şehirde bulunacaksanız onu seçmelisiniz. Aynı zamanda meslek veişletmenin türünü de seçmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ARA demeliyiz.  blank
 8. Burada bütün meslek türleri çıkacaktır. Sizin mesleğinize uygun iş ilanını seçerek devam etmeniz gerekmektedir. blank
 9. Eğer başvuru şartları size uyuyor ise ilk sekmeği tıklamanız gerekmektedir. İşiniz ile ilgile eklemek istediğini bir konu var ise onu da aşağıdaki kutucuğa yazınız daha sonrasında ise BAŞVUR yazan yere basınız. blank

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra başvurunuz işleme alınacaktır. Tabi bu başvuru süresi işlem yoğunluğundan dolayı biraz gecikme göstermektedir. Sizlere bu kamu işçi alımlarını ilanlarının akşam yapmanızı tavsiye ederim. Bu saatinde 22:30 dan sonra gibi yapınız. Birde iş arayanlar için bir bilgi vermek istiyorum Almanya’da İşçi Olarak Çalışmak İçin Nasıl Gidilir? Vasıfsız İnşaat İşçileri! yazıma göz atarak Almanya’da çalışma imkanlarına erişebilirsiniz. Şimdi ise İŞKUR üzerinden yapmış olduğunuz bu başvur işlemine sizlerden hangi şartlar aranmaktadır onu da bir görelim.

İŞKUR Kamu Personeli İş Başvurusu Şartları Nelerdir?

İŞKUR kamu personeli iş başvurusu yapmak için hangi şartlar istenmektedir onu bu başlıkta ele alacağız. Bilindiği üzere İŞKUR kamu alanında TCDD ve Sağlık Bakanlığı gibi bir çok kamu alanında işçi alımları yapmaktadır. Bu alımların nasıl başvurulacağını sizlere yukarıda görsel ve yazılı olarak anlatmıştım. Tabi bu işçi alımları kabul edilmesi için sizlerden belli başlı şartların istendiğini de bilmenizi isterim. Bu istenen şartlara uygun değilseniz eğer ne yazık ki işçi olarak kamuda çalışamazsınız. sizden aranan özellikleri başvurunun en sonunda farkına varacaksınız. Peki genel olarak bu aranan şartlar nelerdir diyenler için aşağıda sizlere maddeler halinde vereceğim. Şimdi sizlerden istenen bu 7 şart nedir bir görelim.

 1. İlk aranan özellik 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Tabi büyüklük olarak ise 40 yaşını aşmamış olmanız gerekmektedir.
 2. 2527 sayılı kanunun hükümlerine bağlı kalmak şartı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinin A bendinde 1, 4, 6, ve 7 numaraları alt bendindeki şartlarını taşıması gerekmektedir.
 3. Af yasasına uğrasa bile, devletin kabul edemeyeceği suçlara karışmış olanlar.
  1. Anayasal düzene ve bu düzene ayrı suçları işleyen kişiler.
  2. Askeri veya Milli Savunmaya karşı işlenen suçlar.
  3. Devlet sırrını ortaya çıkarma, casusluk gibi olan suçlara.
 4. Kamu sektörü için diğer aranan özellikleri taşımak. Yani bu şartlar her kamu alanına aranan şartlara göre değişkenlik göstermektedir.
 5. Diplomanız başvuru yapılacak sektör dalında olması gerekmektedir.
 6. Görevinizi yapmanıza herhangi bir engel durumu olmamamı.
 7. Güvenlik soruşturmasında herhangi bir atama durumuna sıkıntısı olmaması.

İŞKUR kamu personeli alımındaki yukarıdaki bu şartları taşımanız gerekmektedir. Aksi taktirde herhangi bir kamu sektöründe işçi olarak başlayamazsınız. Birde bilinmesi gereken bir durum var bu durumda işsiz ve kamu tarafından yardım alan kişiler için bazı şartlar gereklidir. Bunlar ise aşağıdaki gibidir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALIYORSANIZ

 1. Herhangi bir nedenden ötürü belirtilen çağrılara gelemezsiniz eğer işsizlik ödeneğiniz kesilecektir.
 2. Birde belirtilen işe herhangi geçerli bir sebep olmadan red ederseniz işsizlik maaşı yeniden kesilmektedir.

SOSYAL YARDIM ALANLAR İÇİN

 1. Haklı bir nedeniniz yok ise belirtilen süre zarfında önerilecek iş veya herhangi bir programa gitmeye red edilmesi durumunda aldığınız yardımların kesildiğini bilmenizi isterim. Tabi bu hakkınız 3 ile sınırlı olduğunu da belirtmek isterim.
 2. Bu kesilen yardımı da 3. çağrıdan sonra red alırsanız eğer 1 yıl boyunca bir daha sosyal yardım alamazsınız.

Bu ilanların yayınlandıktan sonra 5 iş gün içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu süreyi kaçırmamanızı tavsiye ederim. Birde bu konu hakkında aklınıza takılan bir soru olur ise eğer yorum kısmına yorum bırakırsanız eğer gün içerisinde tarafınıza dönüş yapılacaktır. Şimdiden yeni işiniz hayırlı uğurlu olsun.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın