Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kartsız (ATM) Bankamatikten Nasıl Para Çekilir? (QR Referans Kare Kodu)

Her bankaya ait ATM'lerden yani bankamatiklerden birden fazla işlim yapılmaktadır. Bu birden fazla işlemin en çok yapılanı ise kartsız para çekme işlemidir. Devlet bankaları olan Ziraat, Vakıf ve Hak Bank gibi banlarla birlikte özel olan bankalar Akbank, Garanti BBVA bankası olmak üzere günlük para çekme limiti dahilinde bankamatik (ATM'lerden) para çekebilirsiniz. Bu saydığımız devler ve özel bankların dışında PTT bankamatiklerinden de kartsız QR kodu ile para çekebilirsiniz. Siz değerli vatandaşlarımız peki, kartsız olarak ATM bankamatiklerden nasıl para çekeceksiniz onu göreceksiniz.

Kartsız (ATM) Bankamatikten Nasıl Para Çekilir? (QR Referans Kare Kodu)

 

Kartsız olarak bankamatik ATM üzerinden nasıl para çekileceğini sizlere 2 yöntem üzerinden anlatacağım. 1. anlatma yöntemim QR kare kodu ile nasıl para çekeceğiniz. 2. yöntem ise sizlere sunulan 60 saniye ile referans kodunu girerek kartsız olarak para nasıl çekiliyor göreceğiz. Bu yöntemi de sizlere 2 banka üzerinden anlatımını vereceğim. Bu bankaların birincisi Ziraat Bankası, ikincisi ise Akbank ile ATM üzerinden kartsız nasıl para çekilecek göreceğiz. Yani özellikle bu iki bankayı seçmemdeki amaç en çok sorulan bankalar olduğu içindir. Ama vereceğim bu yöntemler ile bütün bankalardan kartsız para çekme işlemini yapabileceksiniz. Şimdi sizleri bu konuda neler bekliyor görelim. 1. Kartsız olarak bankamatiklerden para çekilir mi? IBAN numarası ile? 2. Ziraat Bankası QR kod le kartsız para çekme nasıl olmaktadır. 3. AKBANK ile kartsız nasıl para çekilir? Referans kodu QR ile. Bütün merak edilen bu konuları sizlere alt başlık olarak vereceğim. Şimdi gelin yazımıza göz atarak bu işlemlerin nasıl olduğunu görelim.

Kartsız Olarak Bankamatikten Para Çekilir Mi? (IBAN Numarası ile?)

Bankamatikler (ATM) her geçen yıl kendilerine çok fazla özellik katmaktadırlar. Yani bu kendilerine  kattıkları yenilikler ise şu şekildir. 1. Müşteri memnuniyetini her zaman üst seviyede tutmak için. 2. Banka çalışanlarının üzerlerindeki iş yükünü azaltmak için bu yenilikler oluşmaktadır. Böyle özellikler olunca da banka kurmak yerine ATM kurma işlemi daha mantıklı geliyor. Hem çalışan kazancı hem de bu işlemleri yapacak olan kişilere zaman kolaylığı sağlamaktadır. Nerde ise her köşe başında hatta nüfusu fazla olan köylerde bile ATM’ler üzerinden şu 3 işlem oldukça fazla yapılmaktadır.

 1. Para çekme işlemi,
 2. Para yatırma işlemi,
 3. Para gönderme işlemi.

Yukarıda belirttiğim bu 3 işlemi artık (ATM’ler) bankamatikler üzerinden kartsız olarak yapabiliyorsunuz. Yani bankamatiklerden para çekilir mi? Sorunuzun hemen yanıtı sizlere vereyim EVET çekilebilmektedir. Bütün bankalardan kartsız olarak para çekmeniz için sadece bir gereksinime gerek duyulmaktadır. Bu gereksinim ise para çekmek istediğiniz bankaya ait mobil bankacılığınız olması gerekmektedir. Yani size bir bilgi vereyim sadece IBAN numarası var ATM’den kartsız para çekilebilir mi? Ne yazık ki sizlere hemen HAYIR cevabını vereyim. 

Evet arkadaşlar sorduğunu sorunun cevabını sizlere verdik. Yani kartsız olarak bankamatiklerden para çekilmektedir. Şimdi sizlere Türkiye genelinde en çok kartsız para çekme işlemi için sorulan 2 banka üzerinden nasıl bu işlemi yapabiliyorsunuz görelim.

Ziraat Bankası QR Kod ile Kartsız Para Çekme Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde en çok kullanılan bankaların arasında Ziraat Bankası gelmektedir. Hem bireysel hem de çiftçiler bu bankayı çok tercih etmektedir. Yıllar önce Ziraat Bankası aracılığı ile konut kredisi çekmiştim. Çektiğim bu konut kredisine istinaden bana vadesiz hesap ve Bankkart verdiler. Ben her ne kadar bu hesapları kullanmasam da içinde biriken paramı çekmek için dönemsel olarak kullanmaktayım. Ziraat bankası Bankakart yanımda olmadığı zaman ise ATM bankamatiklerden kartsız olarak para çekebiliyorum. Sizlere de yapmış olduğum bu Ziraat Bankası ATM bankamatik üzerinden nasıl para çektiğimi hem yazılı he de görsel olarak sizlere anlatacağım. Bunun için sizleri 2 yol beklemektedir. Bu yollar ise;

 1. Ziraat Bankası mobil üzerinden QR kod taratma ile para çekme.
 2. T.C. kimlik numaranız ve sisteme kayıtlı cep telefon numaranızı girerek para çekme.

T.C. Kimlik ve Cep Telefon Numarasıyla Kartsız Para Çekme Yöntemi?

 1. ATM üzerinden kartsız işlemler menüsüne girmeniz gerekmektedir.
 2. Sisteme kayıtlı olan cep telefonu numaranız ve T.C. kimlik numaranızı ilgili yere yazınız.
 3. Para çekimi yapılacak olan hesabınızı seçiniz.
 4. Seçim yaptığınız kartın şifresini giriniz.
 5. Cep telefonuna gelen SMS ilgili alana girilir.
 6. İşlem yapacağınız hesabı seçiniz.
 7. son olarak çekilecek olan para miktarı seçilir ve işlem sonlandırılır.

Ziraat Bankasından QR Kod İle Kartsız Para Çekme Yöntemi

 1. İl olarak Ziraat bankası Mobil bankacılığı hesaplarında yüklü olması gerekmektedir. Sadece Ziraat Bankası Mobil uygulaması yüklü olması yetmemektedir. Bunun yanı sıra mobil bankacılık şifrenizde olması gerekmektedir. Eğer bu şifre yok ise sizlere vereceğim Ziraat Bankası Mobil İnternet Bankacılığı Şifremi Unuttum (Bankkart Dahil) yazım aracılığı ile bu işlemi yapabilirsiniz. Bu sayfada hem görsel hem de yazılı olarak sizlere anlatım yaptım
 2. Şimdi Ziraat Bankası mobil uygulamasını çalıştırmanız gerekmektedir. blank
 3. Ana sayfa altında gördüğünüz QR kod işlemlerini seçelim. blank
 4. Şimdi para çekme diyelim. blank
 5. T.C. kimlik numaramız ve şifremizi girelim dana sonra DEVAM diyelim.blank
 6. Cep telefonunuza gelen şifreyi giriniz. Daha sonradan yeniden giriş yapmak için Ziraat Bankası mobil şifrenizi girin. Daha sonrasında para çekilecek hesabı belirleyin.blank
 7. Ne kadar para çekmek istiyorsanız o miktarı girin. blank
 8. Çekilecek olan miktarı onaylayalım. blank
 9. Karşınıza QR kodu açılacak açılan bu kodu Ziraat Bankası bankamatikleri üzerinden okutma işlemini yapmanız gerekmektedir. Bunun için ise ATM üzerinden sağ altında yer alan QR kod işlemlerinde butonuna basınız. blank
 10. ATM’de karşımıza çıkan telefonumuzdaki açtığımız ekrana okutma yapalım. Daha sonrasında ise ONAY demeliyiz. blank

Ziraat Bankası ATM üzerinden bu kadar basit bir yöntem ile yani QR kodu okutarak nakit para çekebilirsiniz. Sizlere bu işlemi birde videolu olarak anlatımına yer verdim.

Arkadaşlar şimdi sıra geldi Akbank ise kartsız nasıl para çekeceğiz onu görelim. Bunun için bir alt başlığa geçmemiz gerekmektedir.

Akbank Kartsız Nasıl Para Çekilir? Referans Kodu QR İle?

Akbank sizlere kartsız olarak paranızı çekebilmeniz için iki farklı seçenek sunar. Bunların birincisi referans kodu  girerek yapılır. Diğeri ise QR okutma aracılığı sayesinde yapılmalıdır. ATM üzerinden bu sayede günlük para çekme limitiniz kadar 7/24 kartsız paranızı çekebilirsiniz. Akbank kartsız olarak nasıl para çekeceğinizi  sizlere referans ve QR kodu ile para çekme işlemini videolu olarak anlattım.

Sizlere her ne kadar videolu olarak anlatımı verdiysem de akıcı olması ve görerek yapabilmeniz için yazılı olarak izlemeniz gereken yolun tarifini sizlere vereceğim. Şimdi sizlere referans kodu ve QR kodu ile nasıl kartsız para çekebileceksiniz yazılı anlatımını vereceğim.

 1. Akbank mobil uygulamasını cep telefonuna indiriniz. Eğer şifreniz yok ise 4442525 numarasından ulaşım yapabilirsiniz.
 2. Şimdi ise mobil uygulamasına giriş yapınız.
 3. Ana sayfanın altındaki Başvurular ve Nakit İhtiyaç sekmesine basınız.
 4. İhtiyacınız olan para miktarını giriniz DEVAM sekmesine basınız.
 5. Akbank bankamatiğine gidelim ve QR kod yada referans kodu ile çekim yapmak aşağıdaki işlemleri yapalım.
  1. Kartım Yok
  2. Pare Çekme
 6. Yukarıdaki hangi işlem üzerinden para çekimi yapacaksınız ATM ve cep telefonundan seçerek işlemi tamamlamanız gerekmektedir.

Akbank üzerinden verdiğim bu adımlar sayesinde çok basit bir şekilde kartsız para çekim işlemini yapacaksınız. Akbank müşterisi olduğunuzdan dolayı artık gelir belgesiz olarak kredi çekebilirsiniz.  Gelir Belgesiz Kredi Kartı Veren Bankalar (Kesin Onaylı) yazım aracılığı ile de ulaşabilirsiniz.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın