Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kaymakamlıktan Yardım Almak İstiyorum Nasıl Başvurusu Yapılır? (2022 Dilekçe Örneği)

Kaymakamlık binalarından Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yardım başvurusu yapabilirsiniz. Yoksul, eşinden ayrılmış muhtaç aile ve bireylere verilen bir çok yardımdan böylece yararlana bilmektesiniz. Kaymakamlık binalarından verilen yardımlar neler derseniz. 1- Doğum yardımı. 2- Kış aylarında verilen yakacak (Doğalgaz) 3- Nakdi para yardımı. 3- Şartlı eğitim desteği. 4- Eşi vefat etmiş muhtaç dul kadınlara yönelik yardımlar. 5- Vatani görevini yapan muhtaç durumdaki ailelere. 6- Öksüz, yetim kalmış kişilere. 7- Gıda (Erzak) yardımları. 8- Yaşlı, bakımı muhtaç yaşlılara yapılan yardımlar. 8- Yaşamış oldukları evin durumu yıkık olması durumunda tadilat desteği. 9- Kira ve elektrik yardımları. 10- Engelli bakan ailelere verilen maddi yardımlar. 11- Kronik hastalığı olanlara sağlanan sağlık destekleridir.

Kaymakamlıktan Yardım Almak İstiyorum Nasıl Başvurusu Yapılır? (2022 Dilekçe Örneği)

 

Kaymakamlık Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen bu yardımlara peki kimler nasıl başvuru yapabilir? Bunu sizlere başvuru yaparken gerekli duyulan dilekçe örneğiyle birlikte sayfa devamın yer verdik. İstenilen şartlara sahip olmanız durumunda yine yer verdiğimiz gerekli evraklarla böylelikle kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardım ve Destekler Nelerdir?

Kaymakamlık yardım ve desteklerinin neler olduğunu siz yardıma muhtaç olan vatandaşlarımız için yer vereceğim. Alında bu yardımları il ve ilçe kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları sayesinde yapıldığını sizlerle paylaşmak isterim. Bu bilgiyi vermemdeki amaç ise direk nereye başvuru yapacağınızı bilmeniz içindir. Sizlere verilen bu yardım ve desteklerin ülkemiz meçlisinde onaylanan 3294 sayılı kanun ile yürürlüğe girmiştir. Bu kanun sayesinde kurulan vakıf ile birlikte çok fazla nakit ve diğer ihtiyaçlar giderilmektedir. Peki Kaymakamlık tarafından ne tür yardımlar yapılmaktadır. Onları da bir görelim.

 1. İhtiyaç sahiplerine doğum esnasında doğum yardım parası verilmektedir.
 2. Kış aylarını rahat geçirmek için gerekli olan kömür yardımları.
 3. Nakit ihtiyaçlarını karşılayacak nakdi yardım parası.
 4. Eğitimlerinin kaybolmaması için şartlı eğitim yardımları.
 5. Eşinin yaşamını yetirdiği dul hanımlara verilen yardımlar.
 6. Askerlik görevini yapan yoksul aile çocuklarına yardım.
 7. Anne babasını kaybetmiş veya herhangi bir sebeple yetim kalan kişilere.
 8. Geçimlerini sağlayabilecekleri gıda yardımları
 9. Hasta olan veya yaşlı olan yoksul vatandaşlarımıza evde bakım hizmetleri verilmektedir.
 10. Balarını soktukları evlerin durumu eğer kötü ise tamir, bakım ve onarım yardımları.
 11. Belediye veya kaymakamlık tarafından uygun görülen kişilere kira yardımları.
 12. Yoksul olan vatandaşlarımızın kronik hastalıklarındaki verilen hizmetler.
 13. Engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine bağlanan engelli maaşı.
 14. Gelen elektrik ve doğalgaz için yardım

Yukarıdaki 14 madde gibi bir çok yardım bulunmaktadır. Bu yardımların dışında Kızılay 450 500 TL Yardım Parası Kartı Nasıl Alınır? yazım sayesinde başka yardımları da görebilirsiniz.

blank

Bu yardımları alabilmeniz için yoksulluk şartlarını yerine getirmeniz istenmektedir. Bu şartları yerine getiren kişiler il ve ilçe kaymakamlıklarına giderek başvuru yapabilirsiniz. Peki yoksulluk yardımı alacak olan kişiler nasıl yoksul olarak kabul ediliyor? Şartlarının neler olduğunu bir görelim.

Kaymakamlık Yardım Başvuruları Nereye Yapılır? Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık yardımı başvuruları nereye yapılıyor ve şartlarının neler olduğunu merak edenler için hemen cevaplayalım sizler için. Adında da anlaşıldığı üzere kaymakamlık binasından yapılmaktadır. Bir üst başlıkta da sizlere belirttiğim gibi kaymakamlık binasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yapılmaktadır. Burada sizden istenen belgeler ile birlikte bir dilekçe doldurmanız istenecektir. Peki dilekçeyi doldurmadan teslim edeceğiniz evrakların neler olduğunu biliyorsunuz. Bilmeyenler için şimdi görelim o zaman istenen evrak listesini.

 1. Size ait T.C. kimlik belgenizin fotokopisi ve aslının yanınızda olması gerekiyor.
 2. Bulunacağız yardıma ait dilekçenin doldurulması gerekmektedir. Sizlere bir örnek vermem gerekirse Kaymakamlık nakdi yardım dilekçesi ne bakarsanız nasıl doldurmanız gerektiğini az çok düşünerek diğer yardımlar içinde bu yolu izleyebilirsiniz.
 3. Oturduğunuz adresteki muhtarlık tarafından onaylı olması gereken Fakirlik Belgesi getirilmesi gerekmektedir. Bu belge muhtarlık tarafından kaşe ve imzalı olması gerekmektedir.

Yukarıdaki sizlerden istenecek bu belgeler ile bağlı olduğunuz il/ilçe kaymakamlığına giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfların giderek birebir müracaat edebilirsiniz. Tabi sizden istenen bu evrak listesinde her yardım için geçerli ama bazı yardımlara ek belge istenmektedir. Hangi yardımlar için ne tür belgeler olduğunu sizlere şu şekil açıklayayım. Buna örnek olarak kira yardımı için başvuru yapacak olan kişilerden kira kontratı istenmektedir. Engelli yardımı için başvuru yapacaksanız bunun içinde engelli durumunu gösteren heyet raporları istenmektedir. Tabi bu kaymakamlığın yardımlarından yararlanmak için bazı uyumluluk şartlarını da yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekildir.

 1. SGK ve BAĞKUR tarafından herhangi bir aylık bağlanmamış olması gerekmektedir.
 2. Herhangi bir sosyal güvencenizde bulunmaması gerekmektedir.
 3. Size ait gelir testinden geçmiş olmanız gerekmektedir.
 4. Bir yerde çalıyor olmanız durumda aldığınız ücretin kesinlikle asgari ücretin üzerinde olmaması gerekmektedir.
 5. En önemli olan madde ise üzerinizde hiç bir mal varlığı olmaması gerekmektedir. Bunlar ise şu şekildir.
  1. Ev.
  2. Araba.
  3. Arsa gibi.

Bu şartları yerine getiren herkes kaymakamlık yardımlarından yararlanabilirler. Aksi taktirde bu yardımlardan yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Yani bu şartları taşımayan kişiler yoksul sınıfında sayılmamaktadır.

blank

Bundan sonra sürecin nasıl belirleneceği ise şu şekil olmaktadır. Sizler bütün evrakları verdiniz ve sürecin onaylanmasını bekliyorsunuz. Beklerken kaymakamlık tarafından sizlerin verdiğiniz beyanlar incelenmek üzere araştırılır. Bu araştırmalar sonucu belki de evinize ziyaretler edilip durumlarınızın nasıl olduğu kontrol edilir. Sizlerin araştırmaları en fazla 2 hafta sürmektedir. Araştırmalar sonucu eğer olumlu olduysa sizlerde yoksulluk yardımlarından alabilirsiniz. Şimdi sıra geldi bu yardımların ne kadar olduğunu görmeye.

Kaymakamlık Yardımları Ne Kadar Veriliyor? 2022 Yılına Ait Kaç Lira Olduğunu Tablomuzda

Aşağıda sizlere kaymakamlık tarafından verilen yardımların ne kadar olduğunu 2022 yılına ait tutarlar ile birlikte sunacağız. Bu verileri sizler için en detayına kadar araştırıp tablo halinde sunduk. İşte yoksul kişilerin alacağı yardımların listesi.

Kaymakamlık Tarafından  Sizlere Verilen Yardımlar Başvuru Sırasında İstenilen Belge Ve Evraklar Listesi  Adınıza Verilecek Olan Yardımların Tamamlanma Süresi Adınıza Verilecek Yardım Miktarı Verilecek Yardım Süresi
Sosyal destek  nakdi ve para yardımları 1. Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi En geç 1 ay içerisinde olumlu yada olumsuz bilgilendirme yapılmakta 500 TL  ile 700 TL  arasında değişiklik olabilmektedir. Her ay olacak şekilde geçim durumlarını düzeltmiş olana kadar
2. Başvuru yapağınız dilekçe
3. Hanede yaşayan 18 yaş üstü kişilerin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisi
4. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu fakirlik belgesi
Engelli vatandaşlarımız için bağlanan aylık olarak verilen para yardımları 1. Size Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi 20 gün içerisinde gerekli görüldüğüyse maaş bağlanacaktır Engellilik oranı %40-%69 arasıysa 609,61 TL  engellilik oranı eğer  %70 ve üzeriyse 914,41 TL Her ay olarak düzenli verilmekte
2. Başhekim tarafından onaylanmış sağlık kurulu raporu
3. Başvuru yapağınız dilekçe
4. Ailesindeki diğer kişilerin nüfus cüzdanları aslı ve fotokopileri
5. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu Fakirlik belgesi
Engelli vatandaşlarımızın yakınları için bağlanan aylık olarak verilen para yardımları 1. Engelli kişiye ait sağlık kurulu raporu 20 gün içerisinde gerekli görüldüğüyse maaş bağlanacaktır Engelli yakınlarının verilen para yardımı 609,61 TL  olmaktadır. Her ay olarak düzenli verilmekte
2. Engelli kişinin vasisi olduğuna dair mahkeme kararı
3. Başvuruda bulunan kişinin Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
4. Başvuru yapağınız dilekçe
5. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu fakirlik belgesi
Eşi vefat etmiş olan dul hanımlara yapılan yardımlar 1. Eşinin öldüğüne gösteren ölüm raporu Araştırma sonucu olumlu olursa 15 gün içerisinde yardımda bulunulmakta Eşi vefat etmiş olan zor durumda kalan dul hanımlara 700 TL maaşı bağlanmaktadır Evleninceye kadar her ay düzenli bir şekilde yatırılmaktadır
2. Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
3. Başvuru yapağınız dilekçe
4. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu fakirlik belgesi
Yakacak kömür ve odun yardımları 1. Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi 15 gün içerisinde başvuru sonucu belli olmaktadır. Yalnız yapılacak kömür yardımları kış aylarına girerken yani ekim, kasım aylarında verilmektedir Başvuruda bulunan her haneye 30 torba ortalama 750 kilo yakacak kömür yardımı yapılmaktadır Zorlu hava şartlarında yılda bir defaya olarak verilmektedir
2. Başvuru yapağınız dilekçe
3. Gelir belgesi
4. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu fakirlik belgesi
Eğitim için verilen yardımları 1. Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi Gerekli araştırmalar sonucunda en geç 1 ay içerisinde kabul edilip edilmediğine dair bilgilendirme şahsınıza yapılmaktadır. İlkokul seviyesindeki erkek öğrenciler için 45 TL kız öğrencileri için 50 TL  ortaöğretime giden erkek öğrencilere 55 TL  kız öğrencilere 75 TL  yardım yapılmaktadır Her ay düzenli olarak yardım verilmektedir
2. Eğitimine devam etmiş olduğu okuldan alması gerekli olan öğrenci belgesi
3. Ailesinin gelir belgesi
4. Başvuru yapağınız dilekçe
5. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu fakirlik belgesi
Askerlik görevini yapmakta olan asker ailelerimize yardımlar 1. Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi 15 gün içerisinde yardım talebiniz olumlu yada olumsuz olarak sizlere bilgi verilmektedir. Askerlik görevini yapmakta olan kişinin hanesi zor durumda ise 700  TL yardım yapılmaktadır Askerlik görevini bitirip hanesine gelene kadar 2 ayda 1 defa olarak yardım yapılmaktadır
2. Askerde olduğunuzu gösteren belge
3. Başvuru yapağınız dilekçe
4. Muhtarınızın imzası ve kaşesi bulunan Fikirlilik belgesi
Doğum yapmış olan annelerimize yardımlar 1. Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi En geç 1 ay içerisinde yardım talebiniz olumlu yada olumsuz olarak sizlere bilgi verilmektedir. İlk bebek olanlar için 300 TL  Üçüncü ve daha fazlası bebek olanlar için 600 TL  İkiz bebekler olanlar için ise 700 TL yardım yapılmaktadır Anneye verilen çocuk paraları 1 defaya mahsus olarak verilmektedir. Bunun yanı sıra yine 1 defaya olmak üzere 202 TL süt parası yardımı yapılmaktadır
3. Doğum yaptığına dair hastaneden verilen doğum raporu
4. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu fakirlik belgesi
Yaşlı vatandaşlarımıza bağlanan aylık olarak verilen para yardımları 1. Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi İstenilen şartları taşımanız halinde 15 gün içerisinde tarafınıza dönüş sağlanmış olacaktır Yoksulluk sınırı altında olan yaşlı dedelerimiz ve ninelerimize 672 TL maaş ödemesi yapılmaktadır Her ay düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır
2. Başvuru yapağınız dilekçe
3. 65 yaş üzere olması gerekmektedir
4. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu fakirlik belgesi
Kira ve Barınma Yardımları 1. Size ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi Gerekli görülürse araştırmalar yapıldıktan sonra ki 1 ay içerisinde yardım desteği yapılmaktadır Aylık gelir ve oturmuş olduğunuz evin kirasına göre yapılan yardım miktarı değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 400 TL ile 600 TL arasında bir yardım yapılmaktadır Hane halkının gelir düzeneğine göre zamanı belli olmamaktadır
2. Başvuru yapağınız dilekçe
3. Kira kontratınız
4. Muhtarınızın imzaladığı ve kaşesinin olduğu fakirlik belgesi
5. Evinde varsa hasar tespit raporu

Sizler için verilen bu yardımlara başvuru yaptınız ve sonucu merak diyorsanız eğer bir alt başlığa geçelim. Orada nasıl sorgu yapacağınızı göreceksiniz.

Kaymakamlıkların Yapmış Olduğu Gıda, Erzak Yardımları Ücreti Ne Kadar?

Kaymakamlık yardımlarının arasında gıda ve erzak yardımları da yer almaktadır. Sizlere verdiğim şartları yerine getiren yoksul, dar gelirli ve yardıma muhtaç kişiler bu gıda ve erzak yardımlarından yaralanabilirler. bu gıda ve erzak yardımlarına nereden başvuru yapmam gerekiyor diyenler için hemen açıklık getireyim. Yine bütün yardımlara başvurulduğu gibi kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf bürolarından başvurabilirsiniz. Bu erzak yardımları genel olarak ramazan ayına yapıldığını da belirtmek isterim. Bu yardımları alabilmeniz için dilekçe ve istenen evrakları vermeniz durumunda hemen ulaşabilirsiniz.

blank

Bu verilen gıda ve erzak yardımları bazı il ve ilçelerde para olarak veya bir mağazaya ait kartlarla da verilmektedir. Verilen para yardımlarını 2022 yılında ne kadar olduğunu aşağıda belirtelim.

 1. Kaymakamlık tarafından yapılan gıda ve erzak yardım ücreti 120 TL ile 700 TL arasında olduğunu belirtmek isterim.
 2. Birde sizlere Kızılay’ın verdiği bir ücretten bahsetmek istiyorum. Bu ücret ise 120 TL olmaktadır.
 3. Belediyeler de anlaşmalı mağazalardan kar veya nakit olarak para yardımı yapmaktadırlar. Bu yardım ücreti ise 200 TL ile 400 TL arasında değiştiğini söyleyebilirim.
 4. Vakıf müdürlükleri tarafından ise bu nakdi yardım ücreti 700 TL olmaktadır.

Bu verilen gıda ve erzak yardımları yılda 2 defa yapılmaktadır. Zaten biri ramazan ayında olduğunu söyledim. Diğeri de yılın belirli aylarında yapıldığını söyleyebilirim. Bu yardımları başvuru yaptık ama nasıl sorgulayabilirim derseniz hemen bir alt 👇 başlığa inelim.

Kaymakamlık Yardım Başvurularını Nasıl Sorgulama Yapabiliriz?

Evet arkadaşlar kaymakamlık tarafından verilen yardımlara başvuru sorgulama işlemini sizlere anlatmak istedim. Yapılan başvuru için hep kaymakamlık binasına gitmeden direk evinizden öğrenebilirsiniz. Bu işlem için 2 farklı yöntem olduğunu sizlere söyleyebilirim. Bunun birinci yolu tabi telefonunuz aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken ALO 144 hattını aramanız yeterli olacaktır. Bu numara Sosyal Yardım hattıdır. Arama işleminden sonra sizlere müşteri hizmetleri yardımcı olacaktır. Diğer yöntem nedir diyenler için ise tabi bütün uygulamaların sorgulanabildiği e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Ama tabi e-.devlet şifrem yok diyenler için hemen onu da evinizden çıkmadan alabilirsiniz. Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazım sayesinde direk şifre sahibi olabilirsiniz. Şimdi sizlere kaymakamlık başvurusu sonucunun nasıl sorgulanacağını maddeler ve görsel olarak ele alacağım. Hadi görelim bakalım nasıl bir yol izliyoruz.

 1. Şimdi sizlere vereceğim bu linke tıklayarak e-Devlet sistemine giriş yapınız. blank
 2. Karşınıza çıkan ekranda ise ara kısmına gelerek SOSYAL YARDIM yazınız. blank
 3. Arama işleminden sonra karşınıza aşağıda görselde de göreceğiniz gibi SOSYAL YARDIM BİLGİLERİMİ SORGULA sekmesi çıkacaktır.blank

Bu sekmeyi tıkladıktan sonra başvuru yaptığınız yardım hakkında bilgilere ulaşacaksınız. Sizler için bütün bu bilgeleri bizzat araştırıp ve doğru bir şekilde vermeye çalıştım. Umarım siz değerli yardıma muhtaç vatandaşlarımızın birazda olsa yardımımız dokunmuştur. Eğer sizlerin de bu konu hakkında bilgileriniz veya başka yardım kanallarının olduğunu biliyorsanız direk yorum yazarak diğer vatandaşlarımıza da yardımınız dokunur. Konu ile aklınıza takılan yer olur ise yine aynı şekil yorum yazarsanız sizlere gün içerisinde yardımcı olmak isterim. Şimdiden sizlere bol bol yardımların olduğu ve bu dünyada kimsenin bir yardım kuruluşuna muhtaç olmadan yaşaması dileği ile. Son olarak sizlere yardımı dokunacağı bir konuyu da alt başlıkta yer vereceğim. Bu konuda sizlere sunulan elektrik yardımı konusudur. Hadi görelim bakalım nasıl bir yardımmış.

2022 Elektrik ve Nakdi Yardım Desteği Başvurusu

siz değerli yardıma muhtaç vatandaşlarımıza devlet 2022 yılında elektrik ve nakdi yardım desteği sunmuştur. Sunduğu bu yardımı ve yukarıdaki bütün yardımları sizlere en güncel hali ile ilettiğimi söyleyeyim. Bu yardım ve destekleri yakınlarıma başvuru yaptığım için bütün hepsinden haberim oluyor diyebilirim. Öğrendiğim bu bilgileri de sizlere detaylı olarak yer veriyorum. Şimdi sizlere elektrik nakdi yardımın nasıl olduğunu izlediğim yollarla anlatacağım. Bu yardıma başvuru yapabilmeniz için faturanızı PTT üzerinden ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer başka yerden ödeme yaparsanız bu yardımdan yararlanamıyorsunuz. blank

Bu sorgulamadan sonra ise işlem detayına indim ve tarafıma ne kadar elektrik desteği verildiğini gördüm. Sizlerde bu şekil işlem yapabilirsiniz. blank

Burada dediğim gibi faturalınızı PTT üzerinden yatırmazsanız bu yardımdan yararlanamazsınız. Bana 103 TL indirim yapıldı faturam 150 TL geldi PTT gittiğimde 103 TL indirim yapıldı. Gişedeki müşteri temsilcisi bende 47 TL aldı böylelikle elektrik yardımından yararlanmış oldum. Aşağıya birde konu ile alakalı bir video çektim. Bu videoyu da dinleyerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın