Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kaz Yetiştiriciliği TKDK Devlet Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Kaz Yetiştiriciliği TKDK Devlet Hibe Desteği Nasıl Alınır?

 

Çok kazançlı bir hayvancılık yapmak istiyorsanız, size bir tavsiyemiz var. Bu önerimizle sadece etinden değil aynı zamanda tüy ve yumurtasından da çok para kazanacaksınız. Üstelik kuracağınız işletme için TKDK üzerinden devlet desteği de alabiliyorsunuz. Yapılan yatırımın %65 kadar devlet teşviki de verilen bu iş nedir? diyorsanız, sizleri kaz üretimi ile tanıştırmak istiyorum. Yapmış olduğumuz yatırım ve sonrasında kazanç ile gider hesaplamasını görünce, sizler de bize hak zaten vereceksiniz. Bu işi yapacak sermayem yok diyorsanız da sıkı durun. Ziraat bankası %75 faiz indirimli kredi imkanı sağlamaktadır.

En Çok Para Kazandıran Hayvancılık Nedir? Diyorsanız, Cevap Burada!

Hayvancılık yaparak çok para kazanmak istiyorsanız, size süper bir tavsiyem olacak. Bu önerimizi de dikkate alırsanız %500 sizi temin ederim ki yapacağınız besicilikten çok para kazanacaksınız. Hem etinden hem tüyünden hem de yumurtasından para kazanacağınız peki bu iş nedir? diyorsanız da sizi kaz yetiştiriciliğiyle tanıştırmak istiyorum. Eti, kuzun etinden, yumurtası, tavuk yumurtasından, tüyün ise en kaliteli pamuktan daha pahalı olan bir işi yapmak istemez misiniz. Eğer cevabınız evet ise o zaman size başka bir müjde daha vermek istiyorum. Bu müjdem nedir? diyorsanız. Kuracağınız kaz çiftliğini TKDK %65 varan hibe vermektedir. Sermeyesi olmayanlara ise de Ziraat bankası hayvan kredisini ayrıca hazine destekli olarak sağlamaktadır. Kısacası sadece işletme belgesi çıkartarak hem hibeli hem de kredi olarak bu harika işe sahip olabilirsiniz.

ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır? da ilk olarak çıkartmanız gereken bu belgenin tüm detaylarını bula bilirsiniz.

Peki bu belgeyi aldınız. Etinin kuzu etinden daha pahalı olan bu çok para kazandıran hayvancılığını için nasıl hibe alabilirsiniz. Hadi ilk olarak buna değinelim. Devamında ise kaç TL yatırımla bu işi kurabileceğinizi ve senelik olarak size ne kadar para kazandıracağını kabaca bir hesaplama yapalım.

TKDK Kaz Çiftliği Hibe Desteği Nasıl Alınır? Yüzde Kaça Kadar Devlet Desteği Var?

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü birden fazla proje ile hayvancılık için hibe kapıları açar. Bunların bir çoğunun neler olduğunu sitemizde sizlerle paylaşmıştır. Hayvancılık alına sağlamış olduğu bu hibelerin arasından kaz yetiştiriciliği de bulunmaktadır. Kaz yetiştiriciliğine sağlanan hibe destek projesi ise TKDK ve KKYDP üzerinden verilmektedir.

KKYPD üzerinden hibe başvurusunun nasıl yapıldığını tüm illerimiz için daha önce anlattık. Bu nedenle şimdi TKDK üzerinden kaz çiftliği hibe desteği nasıl alınır bundan bahsetmek istiyorum.

blank

TKDK en az 350 en fazla ise 3.000 adet kaz alımına hibe desteği vermektedir. Tablomuzda sizlerin de yukarıdaki resimde de görmüş olduğunuz gibi böylece en az 5.000 avro en çok ise 125.000 avro ya kadar hibe alabilirsiniz. Peki bu hibe desteğini TKDK üzerinden nasıl alırsınız?

 1. İlk olarak kurulacak olan kaz çiftliği TKDK tarafından desteklenen iller de olması gerekir. Devletten Hibe Ahır Projesi Desteği Alma da bu illerin hangileri olduğunu  görebilirsiniz.
 2. TKDK tarafından IPARD-2 programı kapsamında 101-3 Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler desteğinin başlatıldığını takip etmelisiniz.
 3. Daha sonra proje başvurunuzu https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruIslemleriRehberi/11 buradaki rehberde yer aldığı şekilde gerçekleştirmeniz gerekir.

14 adımdan oluşan başvuru yol haritanız sonrasında yapılan yatırıma aşağıda yer alan niteliklere göre hibe miktarı alınmaktadır.

 • En az %50 en fazla ise %70 varan hibe miktarı uygulanır.
 • Tüzel kişi olmanız durumunda %50 gerçek kişi olmanız durumunda ise bu miktar %55 olur
 • 40 yaş altı genç çiftçilere %5 ilaveten daha hibe miktarı eklenir.
 • Dağlık bir alanda kaz çiftliği kurulması durumunda ise yine bu oranlara %5 daha hibe miktarı ilave edilmektedir.

TKDK dan hibe desteği miktarı ve nasıl alınacağı kaba bir şekilde böyledir değerli arkadaşlar. Belirtilen bu hibe miktarından istifade edebilmeniz için ise ilk olarak yatırımı kendi sermayenizle yapmanız icap eder. Peki ya sermayeniz yok ise! o zaman sizlere yine harika bir müjdemiz var.

Ziraat Bankası Kaz Yetiştiriciliği Kredisi Şartları Nelerdir?

Hayvansal bir kredi kullanacaklara önerdiğim tek banka Ziraat tır. Çünkü neden derseniz şartlara uygun olanız durumunda banka kaz yetiştiricilerine en düşük faizli kredi sağlamasıdır. Hazine faiz destekli olarak sağlamış olduğu bu kredinin vadesi de yine bir çok bankaya göre uzundur. Ödeme planı ise 12 ayda bir olarak dahi yapıla bilinmektedir. Ziraat bankasının bu imkanlarından yararlana bilmeniz için ama bir kaç şartı sağlamanız gerekir. Bu şartlar nelerdir? derseniz.

 1. İlk olarak hayvan işletme belgesi sahibi olmanız gerekir.
 2. Damızlık yetiştiricilik için en az 1.000, kanatlı sektör için ise 2.000 adet alım yapacağınızı taahhüt etmelisiniz. (Resmi Gazete Ziraat Bankası Kaz Kredisi Şartları Nedir madde 12 ve 13 de sizde görebilirsiniz.)
 3. En az 2 tane çalışan kefil bulmanız.
 4. Çekeceğiniz kaz kredisi tutarına göre ipotek sahibi olmanız
 5. İyi bir kredi notuna sahip olmanız

gerekilmektedir. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? en son da yer alan 5. şartın detaylarını öğrene bilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir? diye merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret etmeniz yeterlidir.

Genel olarak aranan bu şartlara uygun çiftçilerimize peki Ziraat bankası ne tür imkanlarla kredi verir?

Ziraat Bankası Kaz Kredisi Faiz Oranları Kaç?

Ziraat bankası kaz kredisi faiz oranları senelik cari faiz üzerinden yapılacak olan indirimlere göre belirler. Bununla birlikte faiz oranlarını belirleyici olan bir çok farklı etkende yer almaktadır. Ancak, damızlık yetiştiriciliği için uygulanan faiz desteği %75 ile sabittir. Yumurta üretimi için faiz indirim miktarı yatırım için %25 işletme dönemine ise %50 olarak uygulanır. Çoğunlukla damızlık olarak kaz yetiştiriciliği yapıldığından bizler Ziraat bankası kaz kredisi hesaplamasını buna göre yapmayı düşündük.

Böylece, Ziraat bankası damızlık için uyguladığı %75 faiz indirimi sonrasında üreticilere yıllık %4.25 faiz uygular. Aylık ise bu oran %0.35 olmaktadır. 10.000.000 TL kadar çıkan kaz besiciliği kredisinin geri ödemesi ise şu şekildedir.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
150.000 TL 72 2.418,52 TL 174.133,83 TL
250.000 TL  4.030,87 TL 290.222,93 TL
500.000 TL 8.061,75 TL 580.445,76 TL
750.000 TL 12.092,62 TL 870.668,59 TL

Aylık olarak hesaplamış olduğumuz ödeme planını sizler isterseniz 3 yada 6 ayda bir olarak kendiniz de hesaplaya bilirsiniz. Bunun için tek yapmanız ise aylık planı ödemek istediğiniz vade miktarına göre çarpmanız olacaktır. Farklı tutarlarda hesaplamaları incelemek isterseniz de 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi de bula bileceğinizi hatırlatmak isterim.

 

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın