Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

 

Belli bir süre işçilik yada memurluk yapanların bir çoğu artık kendi işini kurmaya yönelmektedir. Bazılarımız ise maaşlı bir iş tercihinde hiç bulunmadan doğrudan hayata kedine ait bir işle başlamak isterler. Hayatımızın 3/1 oranını çalışarak geçirdiğimizi göz önüne alırsak, bence oldukça bu düşünceleriniz de haklısınız. Kendi işimi kurmak istiyorum diyenlerin bu kesimini yalnız bir konu oldukça düşündür. O da ne iş yapabilirim? Öyle ya yapacağınız işi ilk olarak sevmeniz, sonrasında ise size çok para kazandıracak bir iş fikri olmalı. Bir de bunun üstüne kuracağınız iş için KOSGEB’den de devlet desteği alabilir yorsanız değmeyin keyfinize. Bundan dolayı tüm bu kriterleri sizler için göz önüne alarak harika 10 iş fikrini bir araya getirmeye karar verdik. Böylece hem kendi işinizi kurmuş olacaksınız hem de yapmış olduğunuz yatırımın bir çoğunu hibeli bir şekilde geri alabileceksiniz.

Kuracağım İşi KOSGEB Destekliyor Mu?

Kendi işini kurmak isteyenlere benim ilk öneririm iş fikrinin mutlaka Devlet tarafından destekleniyor olmasıdır. Devletimiz desteklediği işleri ise KOSGEB tarafından bildirmektedir. İş fikrinizin KOSGEB tarafından destekleniyor olmasının avantajları gerçek anlamada çok fazladır. Bununla birlikte iş fikri destek alanlara KOSGEB hem açılış döneminde hibe verir hem ise ilerleyen dönemlerde faizsiz kredi desteği sağlar. Peki, kuracağınız iş fikrinin KOSGEB tarafından destek alıp almadığını nasıl öğrene bilirsiniz.

Bunun en kolay yolu iş fikrinizi 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları sayfasına giriş yaparak sorgulama yaptırmaktadır.

Bu sorgulama sonrasında iş fikriniz NACE kodları içerisinde şayet çıkıyorsa TEBRİKLER artık işinizi devlet hibe ve faizsiz kredi destekleriyle kurabilirsiniz. Tabi şimdi bu kurulumun nasıl yapılacağını da bilmiyoruz diyorsunuzdur. Bu sorunuzu da sizlere 10 Dakika’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da cevapladığımızı bilmenizi isterim. Kendi işimi kurmak istiyorum diyenler için bu çok önemli hatırlatmayı da yaptıktan sonra artık ne iş yapabilirim konumuza devam edebiliriz.

50 Bin TL Sermayem Var Ne İş Kura Bilirim?

Sermayeniz 50.000 TL ve hani işi yapmak istediğinize karar veremiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için araştırmalarımın sonucu hangi iş kaç TL’ye kuruluyor detaylı olarak araştırdım ve sizlerle paylaşacağım. Aşağıda belirteceğim düşük maliyetli iş kolları sizlere çok yüksek cirolar bırakabilirler. Bunun için her zaman doğru adım atmak çok önemlidir. Bunların en başında gelen şey doğru analiz ve bulunduğunuz İl yada İlçede size gelebilecek kişi sayısı çok önemlidir. Her ne iş yapıyor olursanız olun sizlere vereceğim bu bilgiler sayesinde asla üzülmezsiniz. Peki nelere dikkat edilecek görelim;

 • Sermayenizin ne kadar olduğu,
 • Bir dükkan açmak için 3 neden, bunlar ise;
  • PARA
  • PARA
  • PARA
 • Yapacağınız işi bulunduğunuz şehirde kaç kişi yapıyor bilmeniz gerekir.
 • Yapacağınız yerdeki nüfus sayısı, Buna bağlı olarak
  • Bayan sayısı
  • Erkek sayısı
  • 18 yaş altı
 • Kuracağınız işletmenin başa baş noktasını bilmeniz gerekmektedir.

NOT: Bilmeyenler için başa baş noktasının anlamı ise, bir işletmenin toplam harcamalar elde edilen gelirin eşit olduğu ana başa başa noktasıdır. Örneğin bir dükkanın aylık sabit giderle değişken giderlerin toplamı 2.750 TL dükkanı açmaya başladığımız günden itibaren aldığınız kazanç ne zaman 2.750 TL olur o zaman başa baş noktasına erişmiş olursunuz.

 • Hesabınızı gün gün giriş çıkışlar not alınmalı

Bu saydığım şeyler sizin işletmeniz için çok önemli ana maddelerdir.

Değerli girişimciler, devletimizin sizlere her alanda sağladığı hibe faizsiz kredi desteklerini tek bir sayfada topladık. Böylece, Devlet Genç Girişimci Hibe Destekleri Nelerdir? sayfamızda güncellenmiş tüm teşvikleri bulabilirsiniz.

Peki şimdi gelelim 50 bin TL. ile ne iş kurabilirsiniz. En iyi ve çok para kazandıran işte o iş modellerimiz.

1. Paspasmatik Bayiliği Almak

Günümüz şartlarında artık selfservis araç yıkama yerleri oldukça fazlalaştığı için çok ihtiyaç duyulan bir hizmettir paspasmatikler. Peki bu paspasmatik nasıl çalışıyor ve bayiliği için ne kadar bir sermaye isteniyor. Hep birlikte görelim;

  • Paspasmatik Çalışma Sistemi

Size bağlı olarak değişkenlik gösterir fiyat skalası. Genelde bu tür sistemler 1 TL. karşılığında hizmete sunulur. Bir TL’yi belirtilen yere atarak sizlere 2 adet paspas vermektedir. Yani her 1 TL karşılığı 2 adet paspas anlamına geliyor.

blank

  • Paspasmatik Bayilik Ücreti Ne Kadardır?

Bu yüksek cirolu ve az maliyetli hizmetin bayilik ücreti ise oldukça makul bir fiyattır. Üretici firmasına göre değişkenlik gösteren bu bayilikler için değişken bir fiyat aralığı vardır. Kimi üretici firmalar paspas hizmetinin yanında araç kokularını da aynı makine üzerinden hizmete eklemişlerdir. Böylede olunca 25.000 TL den 50.000 TL ye kadar paspasmatik bayiliği alabiliyorsunuz.

2. Dondurmalı İrmik Helvası Satmak

Artık hemen hemen her il ve ilçede dondurmalı irmik satan yerler mevcuttur. Böylede olunca neden düşük sermayelerle sizde bu işi yapabilirsiniz. Bu lezzetli dondurmalı irmik helvasının bayiliğini veren bir çok firma vardır. Bu firmalar sizler hem nasıl yapıldığının eğitimini de vermektedir. Eğitimin yanı sıra sizlere hem personel desteği hem de reklam amaçlı broşür ve el ilanlarını temin etmektedirler. Peki bu bayiliğin ortalama maliyeti nedir.

blank

Eğer bayilik almak istiyorsanız her firmanın kendine göre bir bayilik ücreti mevcuttur. Ama sunduğu imkanlarda ona göre çok iyi olmaktadır. Ortalama 10.000 TL ile 30.000 TL arasında sizlere bir maliyet çıkacaktır. Ama bunun yerine kendiniz seyyar bir araba hazırlatarak ve İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? (2020 Yılı İçin) yazımdaki evrakları hazırlayarak kendinizde daha az maliyetle bir işletme sahibi olabilirsiniz. Bir not düşmem gerekirse dondurmalı irmiğin nasıl yapıldığını kısa bir tarif olarak sizlere sunayım.

Dondurmalı İrmik Helvası İçin Gerekli Malzemeler
1,5 su bardağı irmik
125 gr tereyağı
Şerbeti İçin Gerekli Malzemeler
1 su bardağı süt
Yarım su bardağı su
1 su bardağı şeker
Üzeri İçin Gerekli Malzemeler
Fıstık
İçi İçin Gerekli Malzemeler
Sade Antep Dondurma (Daha Lezzetli Olması İçin
DONDURMALI İRMİK HELVASI YAPILIŞI
Süt, şeker ve suyu küçük bir tencerenin içine koyunuz.
Şeker iyice eriyene kadar ısıtmanız gerekmektedir.
Isınan bu şerbeti soğumaya bırakınız.
Tereyağını uygun bir tencerede eritiniz
Daha sonra üzerine irmik ekleyerek kavurunuz.
Bu karıştırma işlemine irmiğin rengi değişene kadar devam ediniz.
Soğutmuş olduğumuz şerbeti rengi değişen irmiğe ilave ediniz.
Bu ilave sonrası kısık ateşte güzelce kavurunuz.
Karıştırma sonucu helva şerbeti iyice çektiğinden eminiz olunuz.
Bu işlemlerden sonra 10 dakika helvayı dinlendirmeniz gerekmektedir.
Dinlenen bu helvayı bir satış yapacağınız kabın içine koyunuz.
Daha sonra kasenin içinde koydunuz helvanın içini açın ki dondurmayı koyabilelim.
Açılan bu boşluğu dondurmayı güzelce ve tam kıvamında koyunuz.
Daha sonrasında üzerini tekrar helva ile kapatınız.
Sunuma hazır afiyet olsun

Size verdiğim bu tarifi pazarlamasını yapmadan önce iyice öğreninceye kadar evde deneme yapmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde hem daha lezzetli bir helva hem de daha düşük maliyetli bir işletme kurabilirsiniz.

3. Çay Ocağı Dükkanı Açmak

Artık her köşe başında çay satan küçük çay ocakları mevcuttur. Hem ayak üstü hem de bir arkadaşınız ile küçük taburelere oturup kısa sohbetler edebiliyorsunuz. Böylede olunca her girişimci için dikkate alınan bir gelir kaynağı olmuş oluyor. Peki bir çay ocağı için gerekli malzemeler neler ve bize ne kadar sermaye gerekli şimdi birlikte görelim.

blank

 • Ortalama 50 metre karelik bir dükkana ihtiyacımız olacaktır. Kirası yine ortalama yerine göre 750 TL.
 • Ortalama olarak 250 adet bardak ihtiyaç çıkacaktır. Bardağa göre değişir 875 TL.
 • Bir adet çay ocağına. Fiyatı ise 500 TL
 • Çaydanlık takımları en az 2 takım olarak görürsek 250 TL
 • Çay ve Şeker. Fiyatı alınacak markaya göre değişir ama yine ortalama 500 TL stoklu
 • Çay kaşığı. Fiyatı 250 TL
 • Türk kahvesi için ortalama 20 takım fincan. 6’lı takım olarak 4 adet fincan fiyatı 320 TL
 • Küçük tabure ve masaları içinde ortalama 5.000 TL gibi bir fiyat belirleyelim.

Yukarıdaki bu fiyatları topladığımızda ise : 750+875+500+250+500+250+320+5.000= 8.445 TL Buda Artısı eksisi unutulan şeyleri ile birlikte size 10.000 TL ile 15.000 TL gibi bir maliyet çıkacaktır. Hazır kurulu bir çay ocağı ile de bu işi yapabilirsiniz.

4. Kahvaltı Dükkanı Açmak 

İsterseniz bayilik alarak açabileceğiniz isterseniz de kendi imkanlarınız ile açabileceğiniz bir iş fikridir. bu iş fikri sayesinde düşük sermayeler ile kurulum yapabilirsiniz. Bu düşük sermayeli işten ise sunacağınız hizmetler yüksek cirolar elde edebilmek mümkündür. Kahvaltı dükkanı bayiliği veren firmaları sizler için biraz araştırdım. Hangi firmalar bayilik verdiğini merak ediyor iseniz işte cevabı;

 1. Van Kahvaltı Sarayı
 2. Mr. Kahvaltı Salonu Bayiliği

Bu iki firma direk sizlere bayilik vermektedir. Bunun size maliyeti Mr. Kahvaltı Salonu Bayiliği için 25.000 TL isim hakkı 10.000 TL için ise iç dekor ve kurulum için para harcayabilirsiniz.

blank

Bayilik yerine kendi ürünlerinizde oluşan bir kahvaltı salonu da açabilirsiniz. Bu şekil maliyeti biraz daha aza indirebilirsiniz.

100 200 Bin TL Sermaye İle Ne İş Yapılır?

100 bin ve 200 bin aralığında bir sermayeniz var ama ne işi yapacaksınız kararsızsınız. Yapacağınız iş kendi el beceriniz ile mi olacak yoksa eğitimler alınıp kendinize güzel bir iş kurmak mı olacak. Öncelik ile buna karar vermeniz çok önemli. Eğer bir mesleğiniz var ve onun üzerine dükkan açmak istiyor iseniz bu size daha bir artı avantaj sağlayacaktır. Çünkü eğitim almak için ekstra bir maliyet ve zaman harcamayacaksınız. Mesleğiniz yok ise alacağınız eğitimler sayesinde de güzel cirolar kazanacağınız iş imkanlarınızda olacaktır. Peki el becerisi isteyipi 100 ile 200 bin TL arası hangi işleri yapabiliyoruz gelin birlikte inceleyelim.

1. Bay/Bayan Kuaförü Açmak

El becerisi ve meslek yeterlilik isteyen bu iş sizlere çok güzel gelirler elde etmenizi sağlayabilir. Özellikle bayan kuaförleri için dükkanlarında yapılacak bir çok hizmetten para kazanabiliyorlar. Daha detaylı bir şekilde sizlere Bayan Kuaför Salonu Nasıl Açılır? (4 Aşamada Maliyet Hesabı) yazımda bilgiler vermiştim. Bu yazımda sizlere çok detaylı bir şekilde anlattığım bu yazıyı burada sizlere ortalama ne kadar bir maliyete ihtiyacımız olacak onu sizlerle paylaşmak isterim.

blank

Ortalama olarak maliyeti yine isteğe bağlı olarak değişkenlik göstereceği için 80.000 TL den 200.000 TL ye kadar bir maliyet çıkacaktır.

2. Güzellik Salonu Açmak

Güzellik salonu açmak için yine el beceriniz olması gerekmektedir. Bunun yanın sıra birde bilgi ve deneyimde çok önemlidir. Doğru cihazların kullanımı ile çok güzel sonuçlar elde edilebilecek olan bu sektör sizlere çok güzel cirolar elde etmenizi sağlayacaktır. Tabi cihazların doğru olmayıp yapılan işlemlerde yanlış bir yöntem uygulandığında istenmeyen kötü sonuçlarda çıkabiliyor. Onun için el yeteneğiniz ve bunun yanı sıra mesleki yeteneğinizin olması çok önemlidir. Daha önceden yine sizler için Güzellik Salonu Nasıl Açılır? (Maliyet Oranı Hesaplama) yazımda çok detaylı bir hesaplama yapmıştım. Bu sayfayı inceleyerek çok güzel bilgiler ve doğru maliyet hesaplarını bulabilirsiniz.

blank

Yazımda sizlere en uygun bir şekilde güzellik salonu nasıl açılır ondan bahsetmiştim. Yani size bağlı olarak salonun büyüklüğü ve yapacağınız hizmet skalasına göre değişecek olan bu fiyat ortalama olarak 140.000 TL ile 200.000 TL ye kadar geniş bir tutar söz konusudur.

3. Kasap Dükkanı Açmak

Eğer ki elinizin et kesim ve et işine yatkınlığı var ise sizlere çok güzel bir gelir kapısı olacak olan bir iş türü de kasap dükkanı açmak oluyor. Tabi sadece et konusunda bilgi sahibi olmanız yeterli olmuyor bunun yanı sıra alacağınız hayvanın kaç kilo geleceğini az çok tahmin edebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu şekilde hayvana vereceğiniz fiyat konusunda size yardımcı olacaktır. Kasap dükkanı işini bir bayilik alarak yapabilirsiniz. Direk size bütün ürünleri teslim ederek reyonlarınızda satışa başlayabilirsiniz.

blank

Maliyet konusuna gelince de daha önceden sizler için paylaşmış olduğum Kasap Dükkanı Nasıl Açılır? KOSGEB Destekleri Nelerdir? yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Yine de ortalama bir fiyat vermem gerekirse 30 bin TL den 150.000 TL ye kadar geniş yelpazede dükkanınızı açabilirsiniz.

4. Giyim Mağazası Açmak

Artık hem internet üzerinden hem de dükkan açarak bay, bayan, erkek ve çocuk giyim üzerine güzel paralar kazanılabiliyor. Böylede olunca en iyi iş fikri haline gelmektedir. Genç ve bayan girişimcilerin oldukça önem verdiği giyim mağazası sektörü iyi cirolar kazanmaktadırlar. Dükkan tutup giyim üzerine bir yer açmaktansa intagram ve trendyol gibi sosyal platformlardan ürün satmak oldukça kolay hale gelmektedir. Peki giyim üzerine toptancılar nerelerde olduğunu bilmiyorsanız Butik Açmak İstiyorum Kıyafetleri Nereden Alabilirim? yazımda sizler için paylaşmıştım.

blank

Tabi bu giyim mağazasının size bir maliyeti olacaktır. Alacağınız ürünlere göre değişkenlik göstereceği için bu fiyat aralığı 70.000 TL ile 200.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

5. Ayakkabı Dükkanı Açmak

Parlak bir iş fikri olan bir diğer sektör ise bay, bayan, çocuk ve bebek ayakkabı dükkanı açmaktır. Aynı giyim dükkanı açmak gibi ayakkabı dükkanı açma işini iki türlü yapabilirsiniz.

 • İşlek bir caddede dükkan açarak
 • İnternet üzerinden online iş yaparak

Yukarıda belirttiğim 2 şekilde işletmenizi kurabilirsiniz. Her iki türlüde istediğiniz ciroları elde edebilirsiniz. Dükkan açtığınızda sıcak satışınız çok iyi olması gerekmektedir. Ama online üzerinden yaptığınız bu satış işleminde sıcak satıştan çok reklam vererek satış yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sizi kimse tanımaz ve alışveriş yapamaz.

blank

Peki bir ayakkabı dükkanı açmak için bize ne ne kadar maliyet gerekli olduğu konusunda bir bilginiz var mı? Yok ise daha önceden yazmış olduğum Ayakkabı Dükkanı Açmak İstiyorum (Maliyet, KOSGEB Desteği) yazımda sizlerle detaylı bir şekilde paylaşmıştım. Şunu söylemek isterim her türlü ortalama cebinizden 100.000 TL ile 200.000 TL civarından bir para çıkışı olacaktır.

Ustalık Belgesi Mesleğim Yok Ne İş Yapabilirim?

Eğer herhangi bir ustalık belgeniz ve mesleğiniz yok ise yapacağınız işler konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Bunun için yapmanız gereken el becerisi istemeyen yada bayilik alınıp yapılabilecek işler olmalı. Bu tarz işler hem sizin açınızdan çok iyi olacak hem de ciroları yüksek gelir kapısı olacak. Peki ustalık belgesi istemeyen yada herhangi bir mesleki yeterlilik sorunu olmadan ne tür bayilikler alınacağı konusunda bir bilginiz var mı ? Eğer yok ise sizler için hangi sektörde bayilik alabileceğinizden bahsedeceğim.

 • Çiğköfte Bayiliği Alma,
 • Parfüm Bayiliği Alma,
 • Waffle Bayiliği Alma,
 • AVM’lerde Çay veya Kahve Stant Bayiliği alma
 • Yeni Nesil Kahve Dükkanı Bayili Alma
 • Tatlı Dükkanı Bayiliği Alma

Yukarıda saydığım bu sektörlerde herhangi bir diploma ve ustalık belgesi aranmamaktadır. Bayiliğini aldığınız firma sizlere yerinizde eğitim vererek nasıl işletmeniz hakkında bilgileri verecektir. İşletmenizde bayiliği aldığınız ürünler eksildiğinde direk sipariş vererek eksik olan ürünlerini tedarik edebilirsiniz. Peki bu bayilikleri nasıl alıyorsunuz ve hangi şartlarda bir dükkana sahip oluyorsunuz. Şimdi sizler için her sektörde nasıl bayilik alınıyor ondan bahsedeyim.

1. Çiğköfteci Bayiliği Alarak Dükkanı Açabilirsiniz

En pratik ve en kolay bayilikler arasında gelmektedir. Nedeni ise çiğ köfteyi yoğurma derdi olmadan direk dükkanınıza gelmesidir. Böylede olunca sizlere pek fazla bir iş kalmayacaktır. Sadece hizmet yaparak para kazanabileceksiniz. Burada dikkat etmeniz size uygun olan çiğköfte bayiliği alarak yolunuza devam etmeniz olacaktır. Ülkemiz genelinde bir çok çiğköfte bayiliği veren firma mevcuttur. Daha önceden sizlere Tatlıses Çiğ Köfte Bayiliği Başvurusu yazımda birinden örnek vermiştim. Başka hangi firmalar bayilik veriyor beraber görelim.

blank

Çiğköfte Bayiliği Veren Firmalar İletişim
Hacıalioğlu Çiğ Köfte 0212 515 94 44
Acıcık Çiğ Köfte 0552 571 22 42
Sosyete Çiğ Köfte 0212 923 00 02
Adıyaman Çiğköfte Yeri 0532 762 73 02
Adıyaman Kardeşler Çiğköfte 0553 752 46 02
Babacan Yeni Nesil Çiğköfte 0544 844 77 42
Çiğköfteci Ali Baba 0539 454 02 02
Bidene Çiğ Köfte 0850 888 33 63
Adıyamanlı Çiğköfteci Bayram Usta 0312 387 06 02
ÇİĞKÖFTEM 444 21 26
Çiğköfte Evi 444 97 23

Yukarıda belirtmiş olduğum bu firmalardan da bayilik alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yanlarında yazan iletişim numaraları ile bayilik şartlarını öğrenebilirsiniz.

2. Parfüm Bayiliği Alarak İş Kurma

Son dönemlerin en çok yaygınlaşan bir diğer sektörde parfüm bayiliğidir. İl/İlçe olarak ayırt etmeksizin her işlek caddede en az 3/4 adet parfüm bayiliği olan firmalar görebilirsiniz. Bu şekil olunca da sizin neden bu bayilik işini yapmıyoruz sorusu aklınıza geliyor. Bence de aklına gelen bu sorunun bir an önce hangi bayiliğin şartı iyi ise ve işlek bir caddede bulacağınız bir yer ile faaliyete geçirebilirsiniz.  Peki bu parfümeri bayiliği veren firmalar hangilerinin olduğu biliyor musunuz? Aynı zamanda sizlere bu bayiliğin iletişim numaralarını vererek direk görüşüp bilgi alıp aklınızdaki bu işe biran önce başlamanız dileği ile paylaşıyorum.

blank

Parfüm bayiliği Veren Firmalar İletişim
SOEL Parfüm 0-546-686-15-95
Alescia Parfüm 0-364234-00-33
İxora Parfüm 0-212-272-53-10
Santino Parfüm 0-538-519-09-09
Loris Parfüm 0-262-744-41-45
Venilia Perfume 0-266-721-11-44
Romeron Parfüm 0-507-171-78-16
Elegance Vip Parfüm 0-542-333-91-42

Yukarıdaki bu parfüm bayilerini arayarak herhangi bir mesleki yeterlilik diplomanız olmadan iyi cirolara sahip işletme sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 7 Average: 3.3]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın