Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

30 Soruda KGF Kredisi Nedir? Garanti Fonu Kimlere Verilir?

Arkadaşlar sizlere 30 soru ile cevap vereceğim bir konuyu ele alacağım. Bu konunun ne olduğunu merak edenler için Kredi Garanti Fonu (KGF) nedir konusudur. Tabi böyle bir fon olunca kimlere verilmektedir sorusu ilk akla gelen olmaktadır. Bu sorudan sonra KGF desteğinin ne kadar olduğunu ve hangi bankaların bu fonu verdiğini de sizler açıklayacağım. Bu işten faydalanmak isteyen KOBİ'lerin nasıl başvuru yapacağını aynı zaman da KOSGEB üzerinden yardım dahi alanlar bu destekten nasıl yararlanacağını da anlattım. 

30 Soruda KGF Kredisi Nedir? Garanti Fonu Kimlere Verilir?

 

Şimdi arkadaşlar bizleri bu başlıkta neler bekliyor bir görelim. 1. KGF nedir? Ortakları nelerdir konusu birinci sırada yer almaktadır. 2. Kredi Garanti Fonunun anlaşmalı bankaları var mı? Bankalar dışında finansman şirketler var mıdır? 3. KGF hangi sektörleri destekler, hangilerini desteklemez. 4. Kredi Garanti Fonundan kimler nasıl yararlanabilir? 5. Bu desteğin başvurusunu nasıl yapabilirsiniz. 6. KGF sizlere kaç TL’ye kadar destek imkanı sağlar? 7. KOSGEB ve KOBİ’ler için KGF destekleri neler olduğunu bu yazımda bulacaksınız. Gelin şimdi bütün merak edilen bu konuları bir görelim.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Nedir? Ortakları Var Mıdır?

Evet arkadaşlar sizlere bu başlıkta Kredi Garanti Fonu (KGF) nedir ve ortaklarının kimlerin olduğunu sizlere vereceğim. İlk olarak KGF nedir onu bir görelim. Bu fon olan firma, KOBİ’lerin bankalardan kredi kullanmasına hiç bir sakıncası olmaması halinde ancak, kefalet (ipotek, teminat) eksikliği nedeni ile finansmana ulaşamaması durumda devreye giren bir fondur. Yani bankalara kredi başvurusu için başvuru yapan KOBİ’ler teminat desteği vermektir. KGF tamda bu demektir. Peki bu Kredi Garanti Fonunun ortakları var mı derseniz hemen sizlere açıklı getireyim. Ever toplamda 3 adet ortağı bulunmaktadır. Bu 3 hisse ortağının kimler olduğunu sizlere hemen vereyim.

 • %33.26 TOBB
 • %33,25 KOSGEB
 • %33,33 Bankalar
 • %0,16 TOSYÖV, TEKS ve MEKSA olmaktadır.

Yukarıdaki bulunan bu kurumlar 3 hisse olarak KGF ortağı olmuşlardır. Arada çok ama çok küçük olarak 3 ayrı kuruma hisse verilmiştir. Şimdi sizlere KGF anlaşmalı olduğu bankalar ve finansman şirketler neler onları göreceğiz.

KGF Anlaşmalı Olduğu Banka ve Finansman Şirketler Var Mı?

KGF anlaşmalı olduğu banka ve finansman şirketlerin neler olduğunu bu yazımda ele alacağım. Sizlere banka ve finansman kuruluşlar denilince daha önceden yazdığım bir kaç yazı hakkında bilgi vermek isterim.

Bu iki konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Tamda bu konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz konulardır. Şimdi asıl konumuz olan KGF anlaşması olan bankalar ve kurumlar neler onları bir görelim.

KGF Anlaşmalı Olan Bankalar
Sıra NO Banka Adı
1 Akbank
2 Albaraka Türk Katılım Bankası
3 Alternatif Bank
4 Anadolubank
5 Asya Katılım Bankası
6 Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası
7 Burgan Bank
8 Denizbank
9 Finansbank
10 HSBC
11 ING
12 Kuveyt Türk Katılım
13 Şekerbank
14 Ziraat Bankası
15 Tekstil Bank
16 Turkish bank
17 Turkland bank
18 Türkiye İhracat Kredi Bankası
19 Türk Ekonomi Bankası
20 Türkiye Finans Katılım Bankası
21 Türkiye Garanti Bankası
22 Türkiye Halk Bankası
23 Türkiye İş Bankası
24 Türkiye Kalkınma Bankası
25 Türkiye Vakıflar Bankası
26 Yapı ve Kredi Bankası

Şimdi ise sizlere kiralama şirketleri neler onları göreceğiz. Bu kiralama şirketleri Toplam 15 adettir.

KGF Anlaşmalı Kiralama Şirketleri
Sıra NO Banka Adı
1 Alternatif Finansal Kiralama Şirketi
2 Ak Finansal Kiralama
3 Anadolu Finansal
4 BURGAN Finansal
5 Deniz Finansal
6 EFG Finansal
7 Finans Finansal kiralama şirketi
8 Garanti Finansal
9 Halk Finansal
10 İş Finansal
11 Şeker Finansal
12 TEB
13 Yapı Kredi
14 Vakıf
15 Ziraat

Yukardaki bu finansman kiralama şirketleri de sizlere kefalet konusunda yardımcı olacak olan kuruluşlardır. Sizlere hem anlaşmalı olan bankaları hem de kiralama şirketlerinin neler olduğunu vermiş olduk. Şimdi ise sizlere bu KGF Kredi Garanti Fonu desteğini kim nasıl almakta onu göreceğiz.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Desteğinden Kim Nasıl Yararlanır?

Sizlerin en çok merak edilen konuların başında gelen ise KGF desteğinler kimler nasıl yararlanabilmektedir. Bu sorunun cevabını sizlere hemen vermek isterim. KGF yani Kredi Garanti Fonu desteğinden sadece ve sadece KOBİ’ler yararlanabilmektedir. Peki kendinizin KOBİ olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız hemen belirteyim sizlere. KOBİ Nedir Nasıl Olunur Kimlere Denir Özellikleri Ne konusu ile bu sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Aşağıda sizlere bu sınıfa dahil olan grupları da sizlere vereceğim.

 • Tüm esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olan üyeler,
 • Ülke genelindeki serbest meslek mensupları,
 • Tarımsal alanda işletmesi olan ve kooperatif üyeleri,
 • Çiftçilerimiz. Tarımsal ve hayvancılık ile uğraşanlar,

Yani kısacası her türlü iktisadi ve ticari işletmeler bu desteklerden yararlanabilirler. Aynı zamanda sektör ve bölge olarak fark etmeden bu desteği alabilirsiniz. Peki bu KGF hangi sektörleri destekliyor veya desteklemiyor bilginiz var mı? Eğer yok ise hemen 👇 alt başlığa inelim.

KGF Hangi Sektörleri Destekler? Hangilerini Desteklemez?

Sizlere yukarıda belirtmiş olduğum bütün statüdeki KOBİ işletmelerini desteklediğini sizlere söyleyebilirim. Tabi bazı KGF KOBİ’lerden belli başlı şartlar uygun olarak işletmelerini yürütmelerini istemektedirler. Bu belli başlı şartlar ne derseniz sizlere hemen açıklık getireyim.

 1. KOBİ işletmesi tasfiye veya iflas süreci içerisinde olmaması gerekmektedir.
 2. SGK veya Vergi borcu olan ve bu borçlardan dolayı takibe düşmemesi gerekmektedir.
 3. Bankalar tarafından hesaplarına bloke koyulanlar.

Yukarıdaki bu 3 maddeyi yerine getiremeyen KOBİ’ler kesinlikle KGF desteklerinden yararlanmamaktadır. O zamanda devreye sizlere önerebileceğim bir konum var. Bu konum ise 3 Saatte Kredi Notu Düşük Kara Listedekilere Kredi bu yazıma bir göz atınız. Nakit konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Şimdi sizlere bu destek başvurusunun nasıl olacağından bahsedeceğim.

2022 KGF Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Garanti Fonu desteğine başvuru yapmak gerçekten çok basit bir işlemdir. Bunun için KOBİ’ler kredi başvurusunu anlaşmalı başvurulardan yapması gerekmektedir. Bu başvuru sırasında kefalet destek ihtiyacı oluşması halinde banka kredi için hazırladığı dosyaya muvaffakıyet vermesi gerekmektedir. Bundan sonra ise sistem şu şekil ilerlemektedir. KOBİ’nin kredi başvurusu olumlu olması hainde banka tarafından hazırlanan dosya KGF bünyesine iletilir. KGF bu dosyayı inceler ve siz değerli KOBİ’lere kefalet desteği sağlamak için onay verir. Sistem tam bu şekil ilerlemektedir. Bu destek başvurusunu;

Şimdi sizlere bu kredi için hangi şartlarda başvuru yapabiliyorsunuz onu anlatacağım. Bunun için 9 adetlik bir madde bizleri beklemektedir.

blank

 1. Sıfırdan işyeri açmak isteyen kişilere bulunacağı krediler için verilmektedir.
 2. Var olan işletmenizi büyütme kapsamında.
 3. İşletmenize alacağınız hammaddeler için.
 4. Yeni teknoloji ayak uydurmak için verilen desteklere.
 5. Yeni işyerine taşınmak için yapılacak masraflar için.
 6. işletmeye ait olan nakit ihtiyaçların giderilmesi konusunda.
 7. İşletmenizin ihracatın ve ithalatın finansman desteklerinin karşılanmasında.
 8. Teminat mektubu ihtiyaç görülmesi durumlarında.
 9. Finansal olarak kiralama işlemlerinde.

Yukarıdaki bu 9 madde için KGF sizlere destek sağlamaktadır. Bu maddelerin dışında ne yazık ki! bu destekten yararlanamıyorsunuz. Şimdi sizlere KGF kefalet için sizlere ne kadar üst limit sunuyor onu görelim.

KGF Kefalet Limitinin Üst Fiyatı Nedir?

KGF kefalet limitinin üst fiyatını merak edenler için bu alt başlıkta ele aldım. Evet arkadaşlar üst limit toplamda 1 milyon TL olarak belirlenmiştir. Ama burada bilinmesi gereken bir konu vardır. Bu konu ise Eğer KOBİ’ler dolaylı veya doğrudan bir risk teşkil ederler ise bu üst limit 1.5 milyon TL civarına çıkmaktadır. KGF kullanılacak olan kredinin % kaçına kefalet sağladığını ise hemen vereyim sizlere arkadaşlar. Kullanılacak kredinin %100 kadar kefalet sağlamaktadır. Bu zaman kadar en fazla ise %80 oranında kefalet sağlamaktadırlar. KGF bu işten hiç bir şekilde bir kar elde etme amacı yoktur. Sadece ve sadece sizlerden işletim ücreti kapsamında komisyon almaktadır. bu komisyonu da sadece bir kereye mahsus almaktadır. Bu komisyon oranı ise kefalet miktarına göre değişmektedir. Bu oran en az %0.5, en fazla ise %2 oranında olmaktadır. Sizlere bunu bir örnek olarak hesaplamasını vereyim.

blank

 • 100.000 TL tutarında bir kredi kullanmak istediniz. Bu kredi %80 oranında sağlandığını düşündüğümüzde kullanılacak olan kredi 80.000 TL olarak belirlenir. Sizlerin kullanacağını bu miktara göre ise şu şekil bir hesaplama çıkmaktadır. 80.000 x %0,01 : 800 TL olarak sizlerden bir kesinti olmaktadır.

Evet arkadaşlar en üst limiti ve komisyon oranlarında sizlere verdik. Şimdi sizlere KOSGEB ve KOBİ’ler için KGF destekleri neler bir görelim.

KOSGEB ve KOBİ’ler İçin KGF Destekleri Nelerdir?

KOBİ’ler KOSGEB üzerinden başvuru sonucu geri ödemeli olarak kredi almaya hak kazana biliyorlar. Bu kredi ise sıfır faizli yada düşük faizli olarak verilmektedir. Bu krediler için kefalet desteğini KDF üzerinden yapılmaktadır. Bununla birlikte az gelişmiş olan bazı bölgeler için IPA ve AYF katkıları ile MİKRO küçük ölçekli işletmelerin kredi finansmanları için verilecek desteği de yine KGF sağlamaktadır. Bu bölgede bulunan iller hangileri derseniz eğer hemen açıklık getireyim sizlere.

 • Ağrı,
 • Iğdır,
 • Kars,
 • Ardahan.

blank

En başta gelen iller arasında gelmektedir. Peki bu destek kapsamında sizden ne kadar komisyon uygulanacak derseniz onu da hemen sizlere söyleyeyim. Komisyon oranı %0.5 olmaktadır. Peki geri ödeme vade sayısı nasıl olmakta derseniz en az 6 ay en fazla ise 36 ay olarak geri ödeme imkanınız olmaktadır.

 • NOT: MİKRO işletmeler için verilecek en üst kredi limiti ise 25.000 Avro olarak belirlenmiştir. 

Sizler için KGF hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz için bir link vereceğim. Bu link üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizler bunu konu hakkında sorularınız olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Birde sizlere video bırakıyorum. Bu video ile de konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın