Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kıdem Tazminatı Almanın Yolları Nedir? Hangi Şartlarda Alınır?

Özel sektörde çalışanlar için kıdem tazminatını almaları için tam 19 yol vardır. Bu yollar içinde 3600 ile 4500 gün gibi prim ödemesini beklemekte yer alır. Prim ödeme süresi ve yaşı beklemeden kıdem tazminatı almak isteyenler için ise geriye 17 tane seçenek kalır. Bu seçenekler için de ise ayakta duramama gibi rahatsızlıkları olanlar, askerli yada kadınlar için doğum gibi hallerde yer alır.

Kıdem Tazminatı Almanın Yolları Nedir? Hangi Şartlarda Alınır?

 

2022 yılında çalışırken kendi isteğiyle işten ayrılıp kıdem tazminatı almak isteyenler için tüm yolların neler olduğunu bir liste halinde yer verdik. Bununla birlikte kıdem tazminatı almak için başvuru yapacakların nereye başvuru yapmaları gerektiğini de tazminat almaya konu olan neden göre de bahsettik. Tazminatsız işten çıkmak istemeyenler, sorularınızı da cevapladığımızı ayrıca belirtmek isterim. Bu konu hakkındaki alt başlıkları sizlere hemen vereyim sonra konuya geçeyim. 1. Özel sektör çalışanları kıdem tazminatı almak için neler yapabilir? 2. Kıdem tazminatı alma başvurusu nereye yapılır? 3. İstifa ederek kendi isteği ile işi bırakan tazminat alabilir mi? 4. Ayakta çalışması riskli veya psikoloji bozuk olan kişi nasıl tazminat alabilir? 5. 4.500 günden kıdem tazminatı alma şartları nelerdir. Bütün bu soruları bir görelim.

Özel Sektör Çalışanları Kıdem Tazminatı Almak İçin Neler Yapabilir?

Arkadaşlar özel sektörde çalışıp kıdem tazminatını nasıl alabilirim diyorsanız bu yazım size yardımcı olacaktır. Özel sektörde tazminat alabilmek için bilinen veya yanlış söylemlerden dolayı kulağınıza çok fazla duyum gelmektedir. Ben sizlere direk remi ağızlardan aldığım bilgileri yazımda anlatacağım ki sizlerde yanlış bilgi kirliliğine maruz kalmayın. Kıdem tazminatı alabilmek için toplam 19 maddeden oluşan bu haklardan herhangi birine sahipseniz direk tazminat alabilirsiniz. Şimdi sizlere bu 19 maddenin ne olduğunu vereyim. Vereceğim  bu maddeler kesin ve net maddelerdir. Dediğim gibi bir tanesi sizde mevcut ise sizlerde kıdem tazminatınız alabileceksiniz. Gerçekten çok önemli olan bu kıdem tazminatını iş verene bırakmayın derim. Bizzat kendimde aşağıdaki maddelerden bir tanesi mevcut olduğu için direk tazminatımı aldım. Hadi görelim bakalım sizlere bu maddeler neler.

 1. Kıdem tazminatının en basit alma yolu 3.600 gün prime sahip olmaktır. Bu prime sahip iseniz eğer 3600 Gün Prim Ödeyerek Emekli Ne Zaman Nasıl Olunur? Hesaplama yazıma bakarak direk bilgi sahibi olabilirsiniz.
 2. 4.500 gün priminiz var ise yine tazminat alabilirsiniz. Eğer fazla prim veya yaş sınırına sahip iseniz yine tazminat alabilirsiniz. Bunun için sizlere alt bir başlık açarak bilgi verdim.
 3. İş veren tarafından hak sahibi olduğunuz maaşınızda geç ödeme oluyor ise tazminat alabilirsiniz. Bu geç ödeme 2 ay geçi yaşanması ile alakalıdır.
 4. Yine iş vereniniz bayram mesailerinde sizlere %100 gibi bir maaş ödemesi yapmıyorsa.
 5. Bu benim en son iş yerimden ayrılma olayım ile ilgili.:) dire sağlık raporu alarak tazminat alabiliyorsunuz. Yani o işi yapmaya engel sağlık probleminiz var ise ayakta çalışamaz raporu gibi. Ben direk bel fıtığımdan dolayı ayakta çalışmaz raporu alarak işyerimde tazminat ile ayrıldım.
 6. SGK primleriniz eğer işveren tarafından yatmıyorsa yada yatması eksik olarak gördüyseniz bu durumda da tazminat hakkınız doğmaktadır. Yani tam gün çalışıp yarımgün çalışma durumunuz olur ise.
 7. Çalışmış olduğunuz yerde fazla mesai yapılıyor ise yine tazminat hakkınız dolmaktadır. Ama bu fazla mesai saati 270 saati geçmemesi gerekmektedir.
 8. En kötü durum olan taciz olayı. Bu olay işveren yada işçiler tarafından tacize uğruyorsanız yine tazminat hakkınız bulunmaktadır.
 9. Askerlik zamanınız geldiğinde iş veren tekrar sizlere tazminat ödemek zorundadır.
 10. Bir işletmede çalışan bayanların evlilik yapmaları durumda 1 yıl içerisinde tazminat alma hakları bulunmaktadır. Tabi resmi nikah olaylarında:) Dini nikah bu kapsama girmemektedir.
 11. İşçi herhangi bir olaydan dolayı yaşamını yetirirse tazminat hakkı dolar. Ama bu tazminatı sadece 1. derecedeki akrabalar alabilir.
 12. Eğer çalışma hayatı sırasında bulaşıcı bir hastalık oluşursa yine hak sahibi olabiliyorsunuz. Tabi ölümcül bir hastalık taşıması gerekmektedir.
 13. İşveren işçisine tehdit veya hakaret edici sözlerde yada davranışlarda bulunursa yine tazminat alabilirsiniz. Ama bu olayı kanunen halletmeniz gerekmektedir.
 14. Çalışma sürenizde hafta tatili veya 1 yıl dolduktan sonra izin hak edişleriniz sağlanmıyorsa yine tazminat alabilirsiniz.
 15. İşyeriniz herhangi bir sebepten dolayı 1 hafta veya daha fazla süre ile sizleri ücretsiz izine çıkartır ve maaş kesintisi yaparsa iş hakkınız fes ederek tazminat alabilirsiniz.
 16. Zam süresi geldiğinde yani anlaşma yaptığınız süre burada önemli  anlaşma süresi dolarsa yine tazminat alabilirsiniz.
 17. Eğer asgari ücret altında bir ücret alıyorsanız, yada sizin maaşınızdan işvereniniz haksız kesintiler yaparsa yine tazminat hakkınız doğmaktadır.
 18. İş başı yaptığınız işyerinde herkes asgari ücret alıyor ve siz onlardan daha az bir ücret alıyorsanız ve tespit edebiliyorsanız direk tazminatlı çıkış talebinde bulunabilirsiniz.
 19. Çalıştığınız yerdeki patronuz sizlere ve ailenize yaptığı suç unsuru olacak davranışlarından habis cezası alırsa yine tazminatınızı alabilirsiniz.

Sizlere toplamda 19 adet madde halinde ne şartlar başınıza gelirse tazminat alabileceğinizden bahsettim. Yukarıdaki bu 19 maddenin içerisinde sizlere avukat ihtiyacı olacaktır. İyi bir avukat bulmanız halinde sizlerde hak ettiğiniz tazminata kavuşmuş olacaksınız.

Yukarıdaki maddeler size tazminatınızı almanıza yeterli olan maddelerdir. Bu maddeler eğer sizde var ise kıdem tazminatınız almak için nereye başvuru yapmam gerekiyor derseniz hadi bir 👇 alt başlığa bakalım.

Kıdem Tazminatı Alma Başvuruları Nerelere Yapılır?

Hadi arkadaşlar bakalım kıdem tazminatı alma başvurusunun nereye yapıldığını bir görelim. Bu başvurular kıdem tazminatını hak ettiğiniz duruma göre değişkenlik göstermektedir. Bu tazminatı hak ettiğiniz şartları bir üst başlıkta Özel Sektör Çalışanları Kıdem Tazminatı Almak İçin Neler Yapabilir? sizler vermiştim. Şimdi bu şartları taşıyan kişiler tazminat alabilmeleri için nereye başvuru yapacaklarını göreceğiz. Bu konu hakkında sizlere detaylı bir tablo hazırladım. Şimdi bu tablo sayesinde sizlerde hangi şartlar size uyuyorsa o şarta göre başvuru yapacağınızı göreceksiniz.

ÇALIŞAN KİŞİNİN KIDEM TAZMİNATI ALMA NEDENİ BAŞVURUYU NEREYE YAPACAĞINIZ KANAL
3600 gününün var ise nasıl tazminat alırsınız. Bağlı olduğunuz SGK binasına gidilerek 3600 gün doldurulduğunu ve tazminat alabileceğini gösteren kağıt alınır. Çalıştığınız iş yerine giderek personel müdüre teslim etmeniz gerekmektedir.
4500 gün doldurulması halinde tazminat başvurusu nereye yapılır. 25 yıl sigortalı olarak çalıştığınızda 4500 gün priminizin dolması durumda yine SGK binasından belge alınır. Aynı şekil çalıştığınız işyeri personel müdürüne teslim edilir. Bu durumda emekli olarak kıdem tazminatı alınır.
Çalıştığınız işi yapamaz hale gelme durumundaki rahatsızlık hallerinde. İş yerinizdeki yaptığınız işi yapamaz hale gelme durumunuz oluşması durumda doktor raporu alarak tazminat alabilirsiniz. Bu doktor raporunu aldığınızda işyeri hekime giderek teslim etmeniz gerekmektedir. Bu teslim edilme işleminden sonra ise iş yeri hekimi, iş sağlığı ekibi, Bağlı olduğunuz bölüm şefi ve fabrika müdürü bir araya gelerek heyet oluştururlar. Oluşan bu heyet sonucu olumlu bir karar çıktığında direk tazminatınız alabilirsiniz. Tabi bazen toplanan bu heyet sizden sadece doktorun verdiği raporu kabul etmeyip hastane heyet raporu da isteyebilir.
Vatani göreviniz olan askerlik durumunda işten ayrılmanız halinde. Vatani görev süreniz geldiği de askeri şubeniz tarafından sizlere verilecek celp kağıdını personel müdürüne teslim ederek tazminat alabilirsiniz.
Çalışan kişinin ölüm durumu oluşmasında. Ölümü gerçekleşen kişinin 1. derecedeki yakını ölüm belgesini alarak çalışmış olduğu işyeri personel müdürüne giderek tazminat alabilirler.
Kadın işçilerin evlenmeleri durumunda. Hayatınızı birleştirdiğiniz gün yani evlilik yaptığınız tarihten itibaren 1 yıl içerisinde evlilik cüzdanınızın fotokopisi ile birlikte personel müdürlüğüne teslim ederek tazminat alabilirsiniz.
Ölümcül bulaşıcı hastalık taşıyanlar. Sizlere bulaşıcı hastalık bulaşırsa yada 1. derecede yakınınızda böyle bir durum var ise hastalığın tanısını gösteren kağıt ile birlikte personel müdürlüğüne giderek tazminat alabilirsiniz.
Sigorta prim ödemeleriniz yapılmıyorsa yada eksik yatma hallerinde. Yan taraflar ta belirtilen bütün şartları bulunun ve çekişmeli durumlarda işçi, iş hukuku avukatlarına başvuru yapabilirsiniz. Avukatlar başvuru yaparken kanunen kıdem tazminatı alabilmeniz için yan taraftaki haklara ait belge getirilir. Bu konu hakkında ise sizlere şu şekil bir örnek vereyim. Maaş ödemenizi göstermeyen bir maaş bordrosu ve sigorta ödemenizin yapılmadığını gösteren 4A dokümanı ile başvuru yapabilirsiniz.
Bir ay içerisinde 270 saat veya daha fazla mesai yapmaya zorlanılması durumunda.
Çalıştığınız yerde tacize mahuruz kalıyorsanız.
Çalıştığınız iş yerindeki patronunuzdan hakarete veya tehdite maruz kalma durumunuzda.
Çalıştığınız iş yerinde 7 günden fazla faaliyet durdu ve bu durumdan dolayı ücretsiz izine çıkarıldıysanız.
Çalıştığınız dönem içerisinde anlaşmanız durumunda zam yapılacağı tarihte zam alamadıysanız yine tazminat hakkınız bulunmaktadır.
Çalışma arkadaşlarınız ile aynı işi yaparken farklı maaş alıyorsanız tazminat alma hakkınız oluyor.
İş veren tarafından keyfi bir maaş kesintisi oluyorsa.
Çalıştığınız yerdeki patronuz sizlere ve ailenize yaptığı suç unsuru olacak davranışlarından habis cezası alırsa

Yukarıda sizlere tazminat nasıl alabilirsiniz ve nereye nasıl başvuru yapabileceğinizi göstermiş olduk. Bu sayede sizlerde yukarıdaki şartlar var ise tazminatınızı alabilmek için belirtiğim yerlere başvuru yapabilirsiniz. Tazminatınızı aldığınız durumdan hemen sonra ise İŞKUR İşsizlik Maaşı Hesaplama yazım sayesinde işsizlik maaşınızı da alabilirsiniz. Şimdi de sizlere kendi isteğiniz ile iş bırakırsanız kıdem tazminatınızın alınıp alınmadığını sizlere belirtmek isterim.

İstifa Ederek Kendi İsteğiyle İşi Bırakanlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

İstifa etmeniz durumunda kendi isteğiniz ile işi bırakanlar kıdem tazminatı alabilir mi bu konuyu sizler için ele alacağız. Bunu alabilenler için kanuni bir hak sahibi olabiliyorlar mı onu da göreceğiz. Yani aslında yukarıda sizlere belirttiğim şartları sağlamanız durumunda kendi isteğiniz ile iş bırakıp tazminat alabilirsiniz. Ama bazı durumlarda ise kendi isteğiniz ile aşağıdaki şartları yerine getire bilirseniz de tazminat alarak işi bırakabilirsiniz.  Hadi görelim bakalım o şartları.

 • Tabi ilk aklıma gelen 3.600 gün pirim ödemesi ile nasıl tazminat alabilirsiniz: 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalıysanız bu sigorta 1 gün bile olsa yeterli olmaktadır. Tabi bu şart ve çalıştığınız yerden 1 yıl ve daha üzeri yıldan fazla çalıştıysanız kendi isteğiniz ile iş bırakarak tazminat alabilirsiniz. Başvuru işlemini ise SGK binasına giderek bir belge almanız gerekmektedir. Aldığınız bu belge ile personel müdürüne giderek tazminatınızı almak için başvuru yapabilirsiniz. Bu konu ile ilgili birde sizlere 3600 Gün Prim Ödeyerek Emekli Ne Zaman Nasıl Olunur? Hesaplama yazım sizlere yardımcı olacaktır.
 • 4500, 5000 yada 7200 gün prim ödenmesi ile yaşınızı da doldurursanız nasıl tazminat alabilirsiniz: Burada işe başlama tarihi ve cinsiyet çok önemlidir. Nedeni ise emekli olma prim günü ve yaş çok önemlidir. Bu şartları yerine getiren kişiler direk emekli olup tazminat alabilirler.

Yani buradan anlaşıldığı üzere öyle kafam esti ben işi bırakıyorum diyerek iş bırakıp tazminat alamazsınız. Alabilmeniz için yukarıdaki 2 madde ile başvuru yaparak tazminatınızı alabilirsiniz. Şimdi ise sizlere ayakta duramaz yada psikolojik olarak çalışmaya elverişli olmayan kişilerin kıdem tazminatını nasıl alabilecekler onlardan bahsedeceğim.

Ayakta Duramaz Psikolojik Rahatsızlıkları Olanlar Kıdem Tazminatı Nasıl Alabilir?

Ayakta çalışamaz yani durmaz veya psikolojik olarak bir rahatsızlığı olanlar kıdem tazminatı nasıl alabilirler bu konuyu bir göreceğiz. Burada bilinmesi gereken tek iş verenlerin hakları korunmamaktadır. Aynı zamanda da işçilerinde hakları korunduğunu bilinmesini isterim. Bu korunma ile ilgili iş kanunu oluşturulduğunu belirtmek isterim. Bu iş konunu ise 4857 İş Kanunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konunda ise tam başlığımız ile ilgili bir madde yer almaktadır. Bu madde tam olarak yer alan metin ise şu şekil olmaktadır. ”Bir çalışanın işinden sağlık nedeniyle kıdem tazminatını alarak ayrılabilmesi için iş kanunu 24/1. madde kapsamında iş sözleşmesini haklı nedenle sona erdirmesi gerekiyor. Bunun için yapmakta olduğu işin sağlığı ve yaşayışı için risk teşkil etmesi ve bu durumun heyet raporu ile saptanması gerekir.” Bu madde de gözüktüğü üzere işi yapamayacak bir hastalığınız olduğunda kıdem tazminatını alarak direk işten alabilirsiniz. Burada bilinmesi gereken şey sadece kıdem tazminatınız alabileceğinizdir. İhbar tazminatı adı altında bir ödeme alamazsınız. Bunu size şu şekil örnek vermem gerekirse.

Kendi başımdan geçen bir olay ile sizlere bu konuyu daha detaylı bir şekilde anlatayım. 2021 yılında başıma tam bu konu ile ilgili bir olayı bizzat ben yaşadım. Çalıştığım iş yerinden sağlık sebebi ile ayrıldım. Tabi tazminatımı da aldım. Nasıl derseniz şöyle söyleyeyim. İlk olarak NÖROLOJİ doktoruna bir randevu aldım aldığım bu randevu ile doktoruma benim belim ağrıyor ve çalıştığım işte de ayakta çalıştığım için artık çalışamaz hale geldiğimi belirttim ve sonuç direk emar (MR) çekinmeye gönderdi. Çıkan sonuca göre doktorumda aynı kanıya vardı ve bana uzun süre ayakta çalışması sakıncalıdır diye bir rapor verdi. Verdiği bu raporu fabrika doktoruma götürdüm. Daha sonrasında fabrika heyeti toplanıp benim çıkışımı verdiler. 

Yukarıda belirttiğim bu alayı bizzat yaşayan bir insan olarak sizlere direk bu olayı anlatarak belirtmek isterim. 10 yıllık iş yerime bu şekilde veda etmem gerekti. Ama kıdem tazminatını alıyorsunuz ihbar tazminatını alamıyorsunuz. Yani ben alamadım. Büyük ihtimal ile sizlerde alamayacaksınız. Tabi sonra ne oldu diyenler için ameliyat korkusu olan birisi olduğum için henüz karar veremedim. Şuan işsizlik maaşı alarak dinleniyorum. İlk fırsatta tedavimi olup tekrar çalışabilmek ve para kazanmak istiyorum. Sizlerin de böyle bir şey başınıza gelirse bu yolu izleyebilirsiniz. Bu konuya açıkladıktan sonra şimdi sıra geldi 4500 gününüz var kıdem tazminatı nasıl alabiliyorsunuz onu görelim. Hadi bir alt 👇 başlığa gidelim.

4500 Günden Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nedir? Kimler Alabilir?

3.600 gün ile nasıl kıdem tazminatı alarak emekli olabileceğinizden bahsettik. Bahsettiğimiz konuda tarihe kadar belirttik her şeyi. Şimdi ise hemen arkasından gelen 4.500 prim günü olanlar nasıl tazminat alarak emekli olabiliyorlar onu görelim. Tabi yine 3.600 prim günü ödeyen kişilere cinsiyet , yaş ve çalışma başlangıç yılı çok önemli olduğu için bu kurallar aynı 4.500 prim gününe sahip olanlar içinde geçerlidir. Şimdi ilk olarak işe başlama tarihini bir ele alalım. Daha sonrasında hemen yaş sınırına geçelim.

İlk olarak hangi tarihten önce sigortanız olması gerektiğini belirteyim sizlere. 08.09.1999 tarihinden önce 1 gün daha bir işe başı yaptıysanız  yeteri olacaktır. Daha sonrasında ise 25 yıl ve 4.500 prim yaptıysanız bu şartlarla tazminatınızı alarak emekli olabiliyorsunuz.

Yani 4.500 günün var ben emekli oluyorum diyemiyorsunuz. Bunun için 08.09.1999 tarihinden önce bir gün daha iş başı yapmanız aranmaktadır. Birde tabi 25 yıl geçmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise 2008 tarihinde oluşan bir değişiklik nedeni ile olmuştur. Bu değişikliğe göre 01.10.2008 sonrası için 4.500 prim günü üzerinden kıdem tazminatı alınması 5510 sayılı kanun gereği değişmiştir. 08.09.1999 ve 01.10.2008 arasında sigortanız yattıysa ve 25 yıl süre geçtiyse aşağıdaki yolu izlemeniz yeterli olacaktır.

 • İzleyeceğiniz yol belirtilen tarihlerde 25 yıl çalışmışlık ve 4.500 gün sigortanız olduysa direk SGK binasına gidere bir evrak doldurmanız yeterli olacaktır. Bu doldurduğunuz belgeyi almanız gerekmektedir.
 • Aldığınız bu belgeyi ne yapacağız diyorsanız doğru çalışmış olduğunuz iş yerine giderek personel müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.

Yani prim veya yaşınız dolduğu gün ardından hemen tazminat alarak emekli olacaksınız. Bu konu ile ilgili aklınıza takılan her ne olursa olsun yazıma yorum bırakmanız yeterli olacaktır. Gün içerisinde tarafınıza cevap verilecektir. Birde yine bu konu ile ilgili sizlere bir video bırakıyorum. Bu video sayesinde de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın