Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kimler Kredi Çekemez? Hangi Durumlarda Bankalar Vermez? Üst Alt Yaş Sınır

Bankalardan kredi kimler çekemez? Hangi durumlarda size kredi vermez? Onay almaz? Bunu sizlere bir çok başlık altında anlatacağız. Buna geçmeden önce ama bilinmesi gerekilen bir unsur vardır Bu ise; bankaların kredi ürün paketleri sadece ihtiyaç (Bireysel), araç (Taşıt, otomobil) yada konut kredilerinden oluşmamaktadır. Bunla birlikte esnaflar için oluşturulmuş olan işletme yani ticari döner sermaye ve araç alım kredileri yer alır. Çiftçilerimiz için ise tarla, traktör yada yardımcı makinası ile canlı hayvan kredileri bulunur. Emekli ve Devlet memurları için ise özel oluşturulmuş düşük faizli krediler bulunmaktadır.

Kimler Kredi Çekemez? Hangi Durumlarda Bankalar Vermez? Üst Alt Yaş Sınır

 

Çalışan ve çalışmayanlar için oluşturulan tüm bu kredilerin ise çekme şartları farklılık gösterebilir. Bu nedenle kimler kredi çekemez? Hangi durumlarda bankalar kredi vermez. Sizlere bu unsurları göz önünde bulundurarak anlatacağım. Bu konuda sizlere bekleyen önemli başlıklar şunlardır; 1. Kimler bankadan kredi kullanamaz? Üst ve alt yaş sınırlarını sizlere verdik! 2. Meslek odası işletme kredisi kimler çekemiyor? Esnaf kefalet kredisi 3. Bireysel tüketici kredisine kimler başvuru yapamıyor konusuna değindik. 4. Ev yani konut kredisini kimler çekemiyor biliyor musunuz? 5. Araç yani taşıt kredisi kullanmak istiyorsunuz ama çıkıp çıkmayacağını bilmiyorsanız bu konuya da değindik. 6. Çiftçi kredisi kimler çekemiyor(tarla koyun, inek vb.) 7. Bankadan ilk defa kredi çekeceğim? Acaba çıkar mı? Ne yapmam gerekli? 8. 18 yaşına girdim kredi çekmek istiyorum? Acaba çekebilir miyim? Diye sorulan bütün soruları sizler için yazımda yer verdim gelin şimdi birlikte görelim bütün bu konuları.

Kimler Bankalardan Kredi Kullanamaz? (Üst Alt Yaş Sınırı Vb.)

Bir bankadan kredi çekmek istiyorsanız eğer birden fazla şartın yerine gelmesi gerekmektedir. Tabi bu şartların her krediye göre değişkenlik gösterdiğini sizlere söylemek isterim. Buna bir örnek vermem gerekirse 18 yaş altı sınırı için ve üstü için bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Kimi bankalar ise 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımıza ise kredi vermezken, bazı bankalar ise bu yaş sınırını 85 yaşa çıkarmıştır. Bu konu hakkında ise sizlere şu şekil bilgi vermem gerekir. Yaşlılara Kredi Veren Bankalar Hangileri (75 80 83 Yaşına Kadar) bu yazıma göz atabilirsiniz. Tabi birde bütün kredilerin kullanımında önemli olan bir not bırakayım sizlere. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? yazıma bir göz atınız. Findeks kredi notu oldukça önemli bir konudur. Kredi kullanırken ilk olarak buna bakılır diyebiliriz. Şimdi ise genel olarak istenen şartları vereyim.

 1. 18 yaşını tam olarak doldurmuş olmasınız.
 2. Findeks kredi notunuz iyi durumda olması gerekmektedir. (0 ile 699) arasında olmaması gibi)

Yani buradan anlaşılıyor ki 18 yaşında değilseniz ve kredi notunuz düşük ise hiç bir krediyi kullanamıyorsunuz. Genel olarak kredilerden istenen 2 şartı sizlere verdim. Şimdi ise detaylı olrak kredi türüne göre neler istendiğini sizlere bildireceğim.

 Meslek Odası İşletme Kredisini Kimler Çekemez? (Esnaf Kredisi)

TESKOMP yani esnaf odası işletme kredisi kimlerin çekemeyeceğini verdiğimde zaten kimlerinde çekeceği otomatik olarak çıkmaktadır. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odasının siz değerli esnaflara çok ama çok uygun faizli kredi imkanı sunmaktadır. Bu krediyi ise Türkiye Halkbank üzerinden yaptığını da söylemek isterim. Bu kredi ise 3 farklı şekilde verildiğini sizlere söylemek isterim. Bu bu 3 farklı çeşit nedir bir görelim.

 1. İşletme kredisi olarak
 2. Ticari araç alacaklar için verilen kredi
 3. İşyerinizi satın alacaklar için verilecek kredi

Olarak 3 farklı şekilde verildiğini sizlere söylemek isterim. Peki bu faiz oranı nedir diye merak edenler için hemen sizlere bilgisini aktarım. Bu bilgiye ve daha fazlasına TESKOMB Esnaf Odası Kredi Hesaplama Makinesi 2022 üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu krediyi hangi amaçlar için kullanabileceğinizi söyledikten sonra sıra geldi hazine desteği olarak verilen bu 3 krediyi kimler kullanamıyor onu göreceğiz.

 1. Esnaf odasına kayıtlı olmayanlar.
 2. Limited veya anonim şirket sahipleri.
 3. KOSGEB tarafından hibe desteği alan kişiler 5 yıl içerisinde bu kredi imkanından yararlanamazlar.
 4. Esnaf odasına kayıt süresinin minimum üzerinden 3 ay geçmesi gerekmektedir.
 5. Birde esnaf odasına kayıtlı olduğu ilde bu işlemi yapıyor olmaları gerekmektedir.
 6. Kefili olmayan kişiler çekemez.
 7. İpotek göstereceği bir taşınmazı olmayanlar.
 8. Findeks kredi notunun belirli seviyede olması gerekmektedir.
 9. Kredi kullanım limitine takılan kişiler.

Bu 9 öğeden herhangi birini taşıyan kişi ne yazık ki Meslek Odası İşletme Kredisini yani esnaf odası kredisi çekemezler. Bu krediyi ele aldık sırada ise bireysel tüketici kredisinin kimler çekemediğini göreceğiz.

Bireysel Tüketici Kredisine Kimler Başvuramaz?

Bireysel tüketici kredisine kimler başvuramaz bu konuya bir bakalım. Bu konuya bakmamdaki amaç ise hemen hemen bütün kişiler kredi başvurusunda bulunmak istemektedirler. Tabi böylede olunca o kişilerin kredi kullanıp kullanamadıklarını bilmediklerinden dolayı aklına nereden öğrenebilirim diye gelmektedir. Şimdi ise bu konuyu sizler için anlatacağım. Evet arkadaşlar şimdi kimler tüketici kredisine başvuru yapamıyor bir görelim. Bunun için sizlere 3 adet bilgi vereceğim. Bu bilgiler doğrultusunda sizlerde kredi başvurusunda bulunabilir.

 1. Findeks yani kredi notunuz hiç oluşmadıysa yada oluşmuş ama çok düşükse.
 2. Kredi kullanım limitinin aşmış olmaları.
 3. Bankalara göre üst yaş limitinde olan kişiler.

Evet arkadaşlar bireysel ihtiyaç kredisi çekecekler için yukarıdaki şartlardan biri sizde var ise ne yazık ki çekemiyorsunuz. sizlere bu 3 şartı biraz açıklama yapmamda sanırım biraz fayda olacaktır. Yani bu 3 madde çok önemli olduğu için sizlerin de detayına kadar bilmeniz gerekmektedir. Hadi şimdi görelim bakalım bu şartlar neler.

 1. Findeks KKB Notu Oluşmamış Olanlar: Evet arkadaşlar kredi notunuzun olması için bankalarla belirli bir işlem gerçekleştirme yapmanız gerekmektedir. Yani bu işlemler nedir derseniz eğer hemen açıklama yapayım sizlere. Kredi kartı kullanımı, kredi kullanımı ve ek hesap gibi banka işlemlerini yapmış olmanız gerekmektedir. Tabi kredi puanını düşüren sebeplerde vardır. Bu sebepler neler olduğunu Findeks KKB Kredi Notunu Neden Düşer? Düşmesi için 6 Sebep Gösterdik yazıma göz atmanız yeterli olacaktır.
 2. Kredi Kullanım Limitini Aşmış Olanları: Kredi kullanım limitinin ne olduğunu sizlere hemen açıklama yapayım. Bu şu şekil olmaktadır. Bir hanede çalışan bütün kişilerin belgelenebilir gelirlerinin toplamına denilmektedir. Yani kredi kullanırken kullanılacak kredilerin toplamı hane gelir düzeyinin %50’sini geçmemesi gerekmektedir. Yani toplam hane geliri 10 bin TL ise kredinin aylık ödemesi 5 bin TL’yi geçmemesi gerekmektedir. Yani bu kuralı aslında BDDK belirlemektedir. Yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu aracılığı ile belirlenmektedir. Kredim Var Yeni Bir Kredi Daha Nasıl Çekerim? (İhtiyaç, Konut, Araç) yazımda da görebilirsiniz bunu.
 3. Kredi Çekme Üst Yaş Sınırı: Bankaların kredi çekecek kişiler için belirlediği yaş sınırıdır. Bu yaş sınırı genel olarak 65 yaş olarak belirlenmektedir. Çoğu banka bu yaşı baz almaktadır. Bunun içinde Emekliye En Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar (Kefilsiz, Belgesiz) yazıma göz atabilirsiniz.

Kimler bireysel tüketici kredisi kullanamaz olayını sizlere 3 madde halinde anlattık. Bu maddeler birde gelir belgeniz olmadan kredi kullanamayacağınızda belirtmek isterim. Bunun içinde korkmayın bir yöntem var. 🙂 Gelir Belgesiz Çalışmayanlara İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri? bu yazım size ilaç gibi gelecektir.

Ev (Konut) Kredisini Kimler Çekemez?

Evet arkadaşlar ihtiyaç kredisi kimler çekemeyeceğini gördük. Şimdi ise diğer tercih edilen konut kredisi kimler çekemiyor onu göreceğiz. Yani eğer paranız eksik ve konut alacaksanız bu krediye ihtiyaç olacaktır. Bu konut kredisini hemen hemen bütün bankalar vermektedir. Tabi bankalara göre faiz oranları değişmektedir. Bu oranların hangisi iyi derseniz devlet banklarına bakın diyebilirim. Bunun için ise Türkiye’deki Bankalar Kime Ait? Devlete Ait Olan Bankalar Hangileri? yazımdan devlet bankaların hangileri olduğunu görebilirisiniz. Şimdi sıra geldi konut kredisini kimlerin çekemediğini görmeye. Sizlere bunu 6 madde halinde vereceğim.

 1. Kredi tutarı kullanım limitini aşıyorsa.
 2. Tabi kredi notunuz düşük ise.
 3. Kredi kullanım yaş sınırı bu konut kredisi içinde geçerlidir.
 4. Alacağınız evin %90 oranında kredi kullanmanız gerekmektedir. üstü olursa çekemezsiniz.
 5. Satın alınacak olan evin kat mülkiyeti veya kat irtifakının olması gerekmektedir.
 6. Gelir belgesi olmayanlar tabi son madde olarak.

Yukarıdaki 6 madden bir tanesi bile sizde var ise ne yazık ki konut kredisi çekemiyorsunuz. Eğer bütün şartlar yerine geliyor ise o zaman kredi kullanarak evinizi alabilirisiniz.

Evet hem esnaflar için, hem bireysek kredi çekecekler için son olarak ta konut kredisi çekecekler için bütün olumsuz maddeleri sıraladık. Bu maddeler kredi çekeceklere hayati önem arz edecek konumdadır.

Taşıt (Araç) Kredilerine Kimler Başvuramaz?

Taşıt (araç) kredisini kimler alamaz derseniz eğer birazdan göreceksiniz. Bu konuyu esprili bil dille hemen sizlere açıklayım araç almak istemeyenler araç kredisi kullanamaz.:) Tabi dedim ya birde konuya bir espri katayım dedim. Bu günlerde bence herkesin gülmeye ihtiyacı var. İşin gır gır kısmını geçeyim gerçeğe döneyim. Araç kredileri ihtiyaç kredilerine göre biraz daha az faiz oranı işlemektedir. Aynı zamanda da ödenecek taksit sayısı da ihtiyaç kredisine göre biraz daha fazla olmaktadır. Bu krediyi hem 2. el hem de 0 araçlar için kullanıldığını da belirtmek isterim. Tabi benim tercihim burada sıfır alacaklar bu krediyi kullanmalarıdır. Eğer ikinci el araba alıp kasko yaptırmak istemiyorsanız banka sizlere kasko olayını şart sunmaktadır. Bu nedenle sıfır araba alırken zaten kasko yaptıracağınız için tercihimi 0 araçtan yana kullanırdım. Tabi ödeme gücümü de göz önüne alarak bu bilgiyi vermek iterim. Tabi krediyi çekebilmek için aşağıdaki maddelere uygun olmanız gerekmektedir. Bunların neler olduğunu gelin görelim.

 1. 2. el araçlar için otomobil yaşı 5 yaş üstü olması gerekmektedir. Bazı bankalar ise bu yaşı 7 yıla kadar çıkarmaktadır.
 2. Tabi limitiniz kredi kullanım oranında olması gerekmektedir.
 3. Araçta kesinlikle pert kaydı olmaması gerekmektedir.
 4. Findeks notuna uygun olmanız gerekmektedir.
 5. Tabi gelir belgesi çok önemlidir. Hane geliri toplamı da buna dahildir.
 6. Bankaların araç kredisi için belirledikleri yaş sınırın altın ve üstünde olmamak gerekir.
 7. Taşıtın değeri ne ise ona göre kredide bulunulması gerekmektedir.
  1. Bu değerler ise 100.000 TL altında ise %70 oranında kredi kullanılır.
  2. Eğer 100.000 TL üstünde ise alacağınız kredi burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Bu durum ise 100.000 TL değerine kadar %70 üst kısımdakiler %50 oranında kredi kullanılıyor.
 8. Krediyi çekeceğiniz miktarı vadeye göre de değişkenlik göstermektedir. Bunun için ise aşağıda sizlere bilgi vereceğim.
ÇEKİLECEK KREDİ ARALIĞI (TL) OLARAK EN FAZLA VADE ARAÇ DEĞERİ (TL) OLARAK
1.000  – 84.000 48 AY 120.000 Bine kadar
85.000  – 174.000 36 AY 121.000  – 300.000  aralığında olmalı
175.000  – 374.000 24 AY 301.000  – 750.000  aralığında olmalı
375.000  ve üzeri 12 AY 750.000  ve üstü olmalı

Evet arkadaşlar artık kimlerinde araç kredisi kullanamayacağını gördük. Bu şartlar sizde yok ise maalesef araç kredisi kullanamazsınız. Bu durumda bu şartlardan hangisi olumsuz ise onu düzeltme yoluna gidiniz. Sıra geldi çiftçilerimiz hangileri kredi kullanamaz onu göreceğiz.

Çiftçi (Tarla, Koyun, İnek Vb.) Kredisini Kimler Çekemez?

Çiftçi kredisinin kimlere verilmediğini şimdi göreceğiz. Tabi çiftçilerimiz bu krediyi kullanmayı oldukça çok istemektedir. Özellikle tohum dönemlerin krediyi kullanıp daha sonrasında ise harman sonu kredileri kapatmaları onlar için oldukça iyi bir yöntem diyebilirim. Tabi bunun için her çiftçi kredi kullanamayabilir. Şimdi sizlere 5 madde halinde vereceğim şartları yerine getiremezse kredi çekemezler.

 1. ÇKS işletme belgesi olmayan kişiler alamaz.
 2. Kefili olmayan kişiler alamaz.
 3. Herhangi bir ipoteği olmayanlar.
 4. Kredi kullanım limiti olmayanlar.
 5. Findeks notu çok önemlidir.

Yukarıdaki şartları yerine getirmeyen çiftçilerim ne yazık ki kredi kullanamıyorlar. Tabi çiftçilere özel kredi imkanını Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Tarla Kredisi Faiz Oranları yazımda bulabiliriniz. Dediğim gibi aslında kredi kullanmanız çok kolay ama yukarıda şartları taşırsanız. Yoksa kredi çekmeniz biraz zor olacaktır. Şimdide sizlere ilk defa kredi çekeceklerin nasıl kredi alacaklarından bahsedeceğim.

Bankadan İlk (1) Defa Kredi Çekeceğim? Nasıl Onay Aldıra Bilirim?

Evet arkadaşlar ilk defa kredi çekecekseniz eğer ilk aranan özellik kredi notunuzun yüksel olmasıdır. Sizlerin de ilk defa bankalarla ilişkiniz olacağı için ne yazık ki kredi notunuz daha oluşmamıştır. Bu sebepten ötürü kredi almanız biraz zor olmaktadır. Peki işinizi kolaylaştıracak yollar neler bilmiyorsanız sizlere vereceğim bu bilgiler ile kredi kullanımınız biraz daha kolay olacaktır. Sizin için gerekli şeyler şunlardır.

 1. Belgelenebilir bir maaşlı geliri olan işyerinde çalışmanız gerekmektedir. Tabi en az 3 ay geçerse bu daha iyi olacaktır.
 2. Bir adette kendinize kefil bulunuz. Tabi maaş bordrosu olması gerekmektedir.

Bu yukarıda belirttiğim iki şartı taşırsanız eğer sizlerde kredi kullanabilirsiniz. Aksi taktirde işiniz biraz sarp sarabilir.

18 Yaşına Girdim Kredi Çekmek İstiyorum Çekebilir Miyim?

Bankalardan eğer kredi çekecekseniz şunu bilmeniz gerekiyor ki 18 yaşında da olsanız 65 yaşında da olsanız bu şartlar hep aynıdır. Tabi bunun merakı içerisinde iseniz ben sizlere yukarıda belirttim ama yine 2 madde halinde direk söyleyeyim hemen şartları.

 1. Findeks KBB notunuzun oluşması gerekmektedir. Eğer oluşmadı bir kaç başlık üste bunu nasıl yapacağınızı anlatmıştım.
 2. Bir diğer aranan özellik ise çekeceğiniz kredinin aylık ödemesi maaşınızın %50 sini aşmaması gerekmektedir.

Eğer bu iki şartı taşıyorsanız 18 yaşında olsanız dahi kredi çekebilirsiniz. Sizlere özel birde Gelir Belgesiz Çalışmayanlara İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri? yazıma bir göz atınız sizlere yararı olacaktır. Arkadaşlar eğer bu konu hakkında aklınıza takılan bir soru olursa hemen yorum bırakmanız dahilinde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Şimdiden ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için çekeceğiniz kredinin bir an önce olumlu sonuçlanması dileği ile.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. blank İdiris büyükyaka dedi ki:

  Esnafı erkek kuaförü 20 yıllık konut kredisi faiz ne kadardır örnek 275000 tl geri ödemesi ne kadardır

  1. merhabalar sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm https://www.esnafkredisi.net/evimi-ipotek-edip-kredi-almak-istiyorum-diyene-en-iyi-bankalar/ bu link sizlere yardımcı olacaktır.

Bir Yorum Yazın