Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOBİ Destek Kredisi Nedir? Şartları ve Kimlere Verilir? (100 Bin TL Kredi)

Türkiye genelinde bulunun bankaların kredi çeşitliliği oldukça fazladır. Bunlardan bir tanesi de KOBİ kredisidir.  Bu kredi esnaflar için oldukça avantajlı olmaktadır. Böylede olunca bu KOBİ kredisini kimlere veriliyor sorusu akıllara geliyor. Peki KOBİ destek kredisi şartları ve ne kadar kredi kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Kullanılacak ticari KOBİ kredisini hangi bankalar aracılığı ile kullanabileceksiniz. Bankaların KOBİ işletmeler için vereceği kredi faiz oranın kaç olduğunu da sizlere vereceğim. 

KOBİ Destek Kredisi Nedir? Şartları ve Kimlere Verilir? (100 Bin TL Kredi)

 

Evet arkadaşlar çekeceğiniz KOBİ kredisi ile şirketinizin ne gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. 1. Nakit para lazım olduğunda çekebilirsiniz. 2. Şirketinize mal alımları için bu krediyi çekebilirsiniz. 3. Herhangi bir makine, araç veya dükkan alımları için bu krediyi çekebilirsiniz. Bütün bu ihtiyaçlarınızı giderebilmek için sizlere sunulan KOBİ destek kredisine nasıl başvuru yapılıyor hadi görelim. Bunun için bizleri bu başlıklar bekliyor! 1. KOBİ destek kredisi nedir? 2. Devlet desteği ile KOBİ kredisi nasıl alınır? 3. Halkbank aracılığı ile verilen KOBİ kredisi nasıl alınmaktadır? 4. KOSGEB üzerinden faizsiz KOBİ kredisi alam nasıl olmaktadır? 5. Bütün bankaların bu ay için verdikleri KOBİ kredi kampanyaları nelerdir? Bütün bu soruların cevabını şimdi birlikte görelim.

KOBİ Destek Kredisi Nedir?

KOBİ destek kredisin ne olduğunu merak edenler için sizleri aydınlatmak için kısa bir cevap ile açıklama yapayım. KOBİ destek kredisi işletme sınıfı KOBİ olan ve her türlü ticari faaliyet gösteren işletmeler için verilen bir kredidir. Bu krediyi Türkiye genelindeki bazı bankalar İŞLETME KREDİSİ veya TİCARİ KREDİ olarak siz değerli KOBİ’lerin hizmetine sunmaktadır. KOBİ KOBİ deyip duruyoruz sizlere bu yazımda KOBİ Nedir Nasıl Olunur Kimlere Denir Özellikleri Ne konusunda detaylı bir şekilde anlattım. Artık sizlerde bu yazımı okuyup KOBİ’nin anlamını öğrenmiş oldunuz. Birde bankalar dışında devletimiz aracılığı ile KOBİ destek kredisi adı altında sıfır faizsiz kredi imkanları da bulunmaktadır. Bu olanağı genellikle KOSGEB üzerinden KOBİ kredisi adı altında değil başka adlar ile de bu krediyi sizlere vermektedirler. Bu farklı isimleri sizlere şu şekil açıklamamda fayda var.

 1. Can Suyu 
 2. Nefes 
 3. Değer

Gibi isimler ile KOBİ destek kredisi çekebiliyorsunuz. Sizlere yukarıda KOBİ nedir konusunu vermiştim. Sizlere eğer KOBİ olma şartlarını yerine getirmiyorsanız bu kredi olanaklarından faydalanamazsınız. Sizler eğer KOBİ olma şartlarına uygun ise hem devlet desteklerinden hem de devlete ait olan 3 kamu bankası ile bu krediyi kullanabilirsiniz. Hem de çok uygun faiz oranları ile. Bu bankalar ise;

 1. Halkbank
 2. Vakıfbank
 3. Ziraat Bankası

Bu 3 kamu bankası dışında birde adı çok duyulan bir özel banka duyulmaktadır. Bu banka ise KOBİ’lerin yanında olan Denizbank’tır. Sizlere Denizbank Esnaf Kredisi Tam 60 Ay Vadeli (Faiz Hesaplama) yazımda daha önceden bahsetmiştim. Evet arkadaşlar şimdi sizlere devlet desteği ile KOBİ kredisi nasıl alınır bu konuyu ele alacağız.

Devlet Desteği İle KOBİ Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Şimdi sizlere yukarıda dediğim gibi devlet desteği ile nasıl KOBİ kredisi alınabiliyor bu alt başlıkta ele alacağım. Bu krediyi alabilmek için işletmenizin KOBİ şartları taşıyan bir işletme olması gerekmektedir. Aksi halde ne yazık ki bu krediyi sizlere vermiyorlar. Peki KOBİ olabilmek için çalışan sayısı önemli mi? Evet arkadaşlar çalışan sayısı çok ama çok önemli. Eğer şirketinizde 250 kişiden az kişi çalışıyor ise sizler KOBİ olmaktasınız. Devlet tarafından KOBİ destek kredisi alacaksanız eğer çalışan kişi sayısı yanı sıra şirketinizin yıllık mali bilançosu da çok önemlidir. Bu mali bilançolar yer yıl değişeceği için genelde bu destek kredilerini küçük işletmeler alacaktır. peki şartı nedir derseniz;

 • Çalışan kişi sayısı 50 kişiden az yıllık mali bilançosu ise 8 milyon TL altında olan şirketler genel olarak KOBİ destek paketlerinden yararlanabiliyorlar. 

Yukarıdaki özelliklere sahip olan şirketlere, devlet tarafından hemen hemen her yıl şirketlere destek amaçlı can suyu, nefes ve değer gibi kredi isimleri ile kredi imkanları sunmaktadır. Bunlara örnek olarak Şekerbank KOBİ Esnaf Kredisi Faiz Oranları Kaç? (6 Ay Ödemesiz 1.125 Bin TL) bu tarz krediler gibi. Hem de bu krediyi 6 sonra ödemeye başlıyorsunuz. bu tarz kredilere ve başka kredilere başvuru yapabilmeniz için oda kaydı belgeleriniz ve anlaşmalı bankalar ile bu kredilere başvuru yapabilirsiniz.

blank

Bu kredilerin yanında KOSGEB üzerinden şirketlere KREDİ FAİZ DESTEĞİ PROGRAMI kapsamında toplamda 300.000 TL tutarında sizlere kredinin faiz oranı düşürülüp sizlere 48 aya kadar kredi imkanı sunulmaktadır. KOSGEB tarafından faiz oranı düşürülüp verilen bu kredi sizlere “0” sıfır faizle verilmektedir. Yani 300.000 TL direk veriyorlar 48 ayda ödenmesi istenmektedir. Sizlerde uygun faizli KOBİ kredilerinden yararlanmak istiyorsanız sizden istenen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Şimdi sizlere Halkbank tarafından ticari kredi şartları neler olduğunu vereceğim.

Halkbank Tarafından Verilen Ticari KOBİ Kredisi Şartları Nedir?

Türkiye Halkbank tarafından KOBİ’lere uygun faiz ve vadelerle kredi imkanı sunmaktadır. Bu krediyi almak için KOBİ’lerden belli başlı şartlar istenmektedir. Sizlere bu krediyi (48) ay vadeli olarak sizlere verebilir. Sizlere bu kredinin şartları ve kredi faiz oranları neler onları vereceğim. Hadi ilk olarak sizlere Halkbank KOBİ’lere ne kadar faizli kredi veriyor onu görelim.

 • Sizlere bu krediyi 1 ile 48 ay vadeli ve yıllık %9.5, aylık olarak ise bu krediyi %0.79 olarak sizlere verilmektedir. 

Bu krediyi kullanabilecek KOBİ’lerin hangi şartları taşıması gerekiyor biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız sizlere 3 madde olarak vereceğim.

 1. Krediye başvuracak kişinin oda kaydı kesinlikle olması gerekmektedir. (Oda kayıt ücreti 1.350 TL civarında olduğunu sizlere söyleyebilirim.)
 2. Herhangi bir vergi borcunuz yada SGK prim borçlarınız olmaması gerekmektedir.
 3. Sizlere bu parayı verecek kurum banka olacağı için kredi notunuzuz iyi olması gerekmektedir. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? bu yöntemle öğrenebilirsiniz.

Evet arkadaşlar yukarıdaki bu 3 şartı yerine getiren kişiler HALKBANK tarafından verilen KOBİ kredisini alabilirler. Bu şartları yerine getiren kişiler kredi başvurduklarında, şirket gelirlerine bakılarak sizlere kredi limiti tanımlarlar. Tanımlanan bu limitli kredi içinde sizden aşağıdaki belgeler istenmektedir.

 • Nüfus Cüzdan Örneği,
 • Hangi Odaya Kayıtlıysanız Oda Kayıt Belgeniz Gereklidir,
 • Esnaf Sicil Tasdiknamesi,
 • Vergi Levhanızın Fotokopisi,

Yukarıdaki bu belgeler ile birlikte size tanınmış olan krediyi kullanabilirsiniz. Evet arkadaşlar şimdi görmüş oldunuz HALKBANK KOBİ kredisini sizlerden kullanabilirsiniz. Şimdi sizlere KOSGEB üzerinden KOBİ kredisi nasıl verilmekte bir görelim.

KOSGEB Üzerinden Faizsiz KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ’lere bir çok alanda KOSGEB tarafından programlı destekler sağlanmaktadır. Sizlere verilen bu programların içersin de ise KOBİ finansman destekleri yer almaktadır. Bu kapsamda ise sizlere Kredi Faiz Desteği programı adı altında destek verilmektedir. Bu estek paketlerine uygun olmanız dahilinde KOBİ’lere 300.000 TL civarında kullanılacak kredinin faizlerini KOSGEB karşılamaktadır. Yani bu kapsama giren KOBİ şirketleri sıfır (0) faizli kredi kullanmış olmaktadırlar. KOSGEB tarafından sağlanan bu imkanların teme amacı nedir diye merak ediyorsanız eğer hemen açıklayayım.

 • Üretim, kalite ve standartlarını arttırmak,
 • Şirketlerin finansman sorunlarının çözümü için,
 • İşletmenin istihdam sağlaması,
 • Uluslar arası düzeyde iyi rekabet etmeleri için.

KOSGEB’in sizlere verdiği bu imkanlardan yararlanmak için aşağıdaki yolu izlemeniz gerekmektedir. Hadi görelim bakalım nasıl bir yol bizi beklemektedir.

 1. KOSGEB veri tabanına kaydınız olması gerekmektedir. Veri tabanına ise KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Nasıl Yapılır? (Video Anlatım) bu link ile kayıt olabilirsiniz.
 2. Daha sonrasında ise sizlere vereceğim bu sayfaya giriş yaparak KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir.
 3. Şimdi ise https://kds.kosgeb.gov.tr/ui/kobilogin.aspx bu link ile giriş yapınız. Daha sonrasında KOBİ FİNANSMAN DESTEKLERİ programına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Evet arkadaşlar eğer herhangi bir vergi borcunuz yok ise veya bu destek programlarından yararlanmadıysanız eğer kredi faiz desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için sizlerden ekstra belgeler istenebilir. İstenen belgeler ile birlikte işlemlerinizi tamamladıktan sonra sizlerde 300.000 TL civarındaki krediyi faizsiz şekilde kullanabilirsiniz.

Bankaların Bu Aya Özel Verdikleri KOBİ Kredi Kampanyaları Nelerdir?

Arkadaşlar devlet bankaların dışında özel bankalarda bir çok KOBİ kredisi imkanı da sunmaktadır. Sizlere sunulan kredilerin faiz oranları bankaların kampanyalarına göre değişkenlik gösterebilir. Çekilen kredinin ödeneceği vade sayısı ise en çok 60 ay olarak sınır getirilmiştir. Dediğim gibi Türkiye genelinde çok fazla özel ve devlet bankası olduğu için bazı bankalar bu sınırı 36 ay olarak yapmıştır. Sizlere birde Türkiyedeki Bankalar Kime Ait? Devlete Ait Olan Bankalar Hangileri? konusunu paylaşmak istedim bu sayede bütün bankaları da görmüş olursunuz. Bu bilgiyi de verdikten sonra özel bankaların aylık faiz tutarları ve 3 ayda bir ödemeli olarak kredi imkanlarının olduğunun bilgisini de vermek isterim. Sizlere bu aya özel olarak kredi vade sayısını hem 36 hem de 60 ay olarak sunan bir bankanın faiz oranlarını ve ödeme planlarını vereceğim.

 • EKİM ayı için 60 ay vadeli ve en düşük kredi faiz imkanı veren banka VAKIFBANK olarak görülmektedir. Siz değerli KOBİ’ler için faiz oranları ise
  • Yıllık %12.75
  • Aylık ise bu oran %1.06

Bu oranlara göre sizlere 36 ve 60 ay vadeli olarak kredileri nasıl ödeyeceğinizi vereceğim. Bunun için aşağıdaki tabloya bir göz atın.

KOBİ KREDİSİ FAİZ ORANLARI
Kredi Miktarı Kredi Vade Sayısı
36 AY 60 AY
30.000 TL 1.053,23 TL 727,95 TL
50.000 TL 1.213,25 TL 1.213,25 TL
70.000 TL 2.842,95 TL 1.698,55 TL
90.000 TL 3.655,22 TL 2.183,85 TL
100.000 TL 4.061,36 TL 2.426,50 TL

Yukarıda görmüş oldunuz gibi bir ödeme planı çıkmaktadır. Sizlerin çekeceği kredi miktarına göre hesaplama yapabiliriz. Bunun için yapmanız gereken yorum kısmına ne kadar kredi çekmek isterseniz belirtiniz sizlere gün içersin de hesaplamasını yapıp geri dönüş sağlarız. Birde kredi notu düşük olanlar için Sicili Bozuk Olanlara Kesin Kredi Veren Bankalar Tam 3 Tane yazıma bir göz atmanızda fayda vardır. Birde konu hakkında sizlere bir video bırakıyorum Bu video ile de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın