Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB Çiftçi Destekleri Nelerdir? Şartları Nedir? (Hayvancılık ve Tarım)

KOSGEB siz değerli geç çiftçilerimiz için 2022 yılında Tarım ve hayvancılık kapsamında hibe ve destek fırsatları vermektedir. Siz değerli çiftçilerimiz için verilen bu hibe ve destekleri her mera ve il için verildiğini sizlere belirtmek isterim. Bu destekler hem erkekler hem de kadınlar için verildiğinin de altını çizerek belirtme isterim sizlere. Erkek ve kadınlar çiftçilerimiz için işletmelerini kurduktan sonra 60.000 TL ile 370.000 TL arasında hibe ve destekler verilmektedir. 

KOSGEB Çiftçi Destekleri Nelerdir? Şartları Nedir? (Hayvancılık ve Tarım)

 

Bütün bu bilgilerin yanı sıra en çok merak edilen KOSGEB canlı hayvanlara destek veriyor mu? Bu canlı hayvanlar (İnek, koyun, buza veya tavuk) gibi hayvanlar için verilip verilmediği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Bu yazımda sizleri neler beklediğini şöyle ana başlıkları vererek ele alalım. 1. KOSGEB çiftçilere destek veriyor mu? Veriyor ise nasıl alınır? 2. Verdiği bu desteklerin şartlarının ne olduğunu bulabileceksiniz. 3. KOSGEB genç çiftçilere desteklerini kaç TL olarak vermektedir. 4. Çiftçilere verilen destekler nelerdir? 5. KOSGEB genç çiftçilere ne kadar hibe verilmektedir. 6. KOSGEB canlı hayvan alımı için destek veriyor mu? Bütün bu soruların cevabını buradan bulacaksınız. Hadi şimdi bu konulara bir göz atalım.

KOSGEB İle Çiftçilere Destek

KOSGEB tarafından çiftçilere destek veriliyor mu soru son günlerde hep sorulmaktadır. Sizlere şu şekil bilgi vermem gerekirse evet KOSGEB çiftçilerimize destekler sağlamaktadır. KOSGEB çiftçilerimizin yaptığı sektörlere göre desteklerini sunmaktadır. Bu sektörler ise;

 • Tavuk,
 • Ördek,
 • İnek,
 • Kaz,
 • Koyun
 • Yetiştirmek,
 • Sera kurmak,
 • Aromatik bitki yetiştirmek,
 • Pancar ekmek,
 • Tarla ekip biçmek.

Gibi sektörlere KOSGEB çiftçilerimize destekler vermektedir. Sizlere verilen bu destekler sayesinde işyerlerinizi büyütebilirsiniz. Daha neler yapılabilir derseniz hemen sizlere bilgisini vereyim. Tarımsal alanda bir faaliyetiniz var ise traktör alımı yapabilirsiniz. Bu traktör seçimini de ZY Yerli Üretim Traktör Modelleri Ne Zaman Çıkacak Fiyatı Ne Kadar? seçebilirsiniz. Evet arkadaşlar KOSGEB tarafından alacağınız bu destekler sayesinde tarımsal ve hayvansal olarak yeni sektörlere adımlarınızı daha rahat atacaksınız. KOSGEB desteğinin yanı sıra başka ne destek var derseniz hemen onlarında bilgisiniz geçeyim. Ziraat Bankası 7 yıl geri ödeme istemeden sizlere hayvancılık ve hasat kredisi vermektedir. Bu bilgiyi nereden ulaşabilirim derseniz eğer hemen sizlere bir bağlantı linki veriyorum. 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi (Faiz Hesaplama) yazım aracılığı ile bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Birde yine çok merak edilen bir konu olan KOSGEB canlı hayvan alımları için destekler veriyor mu vermiyor mu sorusudur. Canlı hayvandan kastımız ise (İnek, koyun, buza veya tavuk gibi) hayvanlara destek verilip verilmediğidir. Bütün bu merak ettiğiniz konuları sizler için ele alacağız.

KOSGEB Çiftçi Desteği Nasıl Alınır 2022 Yılı İçin

Devlet çiftçilerimize sundukları projelere göre karşılıksız olarak destek vermektedir. KOSGEB tarafından verilen hayvancılık desteğinden yararlanabilmek için genç girişimcilerden girişimcilik eğitimine katılmak ve girişimcilik sertifikasını almaları istenmektedir. Anlayacağınız üzere bu destekten yararlanmak için ilk olarak girişimcilik belgenizi almanız gerekmektedir. Bu eğitimi nasıl alacağınızı hemen sizlere vereyim. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Nasıl Yapılır? (Video Anlatım) yazıma göz atmanızı tavsiye ederim. Bu eğitimden sonra sizler destek alabilmeniz için çok iyi bir proje sunmanız gerekmektedir. Sunduğunuz bu projeyi de KOSGEB e-Devlet ve e-Hizmetler sekmesinden başvuruda bulunmanız gerektiğini de sizlere söylemek isterim. Sizlere burada çok kısa bir bilgi vermem gerekiyor. Bu projeyi yapan şirketler aracılığı ile yaparsanız eğer projeniniz onaylanması daha garanti olmaktadır. Sizlere birde bir yazı bırakacağım. Bu yazı ise 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları sayesinde hangi sektörlerin desteklendiğini görebilirsiniz. KOSGEB tarafından verilecek olan tarım ve hayvancılık hibelerden şu projeler yararlanabilir.

 • Hayvansal ve bitkisel üretime yönelik projeler,
 • Yöresel tarımsal ürünleri,
 • Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi işlenmesi,
 • Depolanması ve paketlenmesine

Yönelik projeler sunulursa desteklerden yararlanabilirsiniz. Bunların dışında Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, et, süt, yumurta, yem bitkileri, sebze ve meyve üretimi gibi alanlara da destekler verilmektedir. Bütün bu desteklerden yararlanabilmek için KOSGEB başvurularınızı e-Devlet üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu e-Devlet üzerinden nasıl yapacağınızı aşağıda hem görsel hem de yazılı olarak sizlere vereceğim.

 1. İlk yapmanız gereken e-Hizmetler bölümünden KOSGEB’e kayıt olmanız gerekmektedir. Bunun için BAŞVUR sekmesine tıklayınız. blank
 2. Şimdi ise İŞLETME KAYDINIZI oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için ise T.C kimlik numaranız ve işe başlama tarihinizi giriniz. Daha sonra GİRİŞ sekmesine tıklayınız. blank
 3. Daha sonrasından KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir.
 4. Şimdi ise hangi programdan yararlanmak istiyorsanız o program seçimini yapınız.
 5. Daha sonrasında ise gerekli evrak ve dokümanların çıktısı alınarak KOSGEB İl Müdürlüğüne Bizzat giderek müracaat etmeniz gerekmektedir.
 6. Eğer sizlerin hazırladığınız veya hazırlattığınız proje iyi bir proje değil ise KOSGEB tarafından kabul görülmeyecektir. Yani bu durumda ne hibelerden nede desteklerden yararlana bileceksiniz.
 7. Eğer iş planınız KOSGEB tarafından onay alır ise o zaman hibe ve desteklerden yararlanabiliyorsunuz.

Eğer iş planı örneklerinin neler olduğunu merak ediyorsanız 20 En Yeni KOSGEB İş Planı Örnekleri Onaylı! yazım sayesinde öğrenebilirsiniz. KOSGEB sizlere sadece iş kurulumları için hibe ve destekler vermektedir. Aksi durumlarda ne yazık ki sizlere destekler verememektedir. Yani yeni bir işletme olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte makine teçhizat ve ekipman alımları için sizlere hibe ve destek imkanı sunmaktadır. Şimdi sizlere KOSGEB çiftçi desteği için sizlerden hangi şartları istemekte bir görelim.

KOSGEB Çiftçi Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB genç çiftçilere destek vermektedir. Bu desteği verirken sizlerden belli başlı şartlar istemektedir. Bu şartları merak edenler için sizlere bu alt başlıkta yer vereceğim. Tabi bu şartları yerine getiremezseniz ne yazık ki! Hibe ve desteklerden yararlanamıyorsunuz. Bu şartların neler olduğunu gelin şimdi birlikte görelim. 2022 yılına özel KOSGEB çiftçilerimizden istediği şartları sizlere 7 madde halende veriyorum.

 1. T.C. vatandaşı olmanız kesinlikle gerekmektedir.
 2. En az ilk okul mezunu yani okur yazarlık istenmektedir.
 3. Herhangi bir esnaf veya sanatkarlar odasına veya ticaret odasına kayıt olmaması gerekmektedir.
 4. Yaş sınırı olarak 18 yaşından büyük olmalı ve 41 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 5. Herhangi bir vergi mükellefi olmaması gerekmektedir.
 6. Sosyal bir güvencesi olmaması aranan bir diğer özelliktir.
 7. Çiftçilik dışında hiç bir iş ile uğraşmaması gerekmektedir.

KOSGEB çiftçilere sağladığı hibe ve destekler için aranan şartlar bunlardır. Toparlamak gerekirse 18 ile 41 yaş arasında olması gerekmektedir. Hiç bir vergi kaydı olmaması gerekmektedir. Sosyal güvencesi bulunmaması gereklidir. Daha önceden Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerden yararlanmamış olması gereklidir. Aynı zamanda tarımsal kredilerden hiç yararlanmamış olması gereklidir. Bulunduğu il veya ilçe nüfus oranı 20.000 altında olmaması gereklidir. Bu şartları sağlayan bütün çiftçilerimiz KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanabilir.

KOSGEB Genç Çiftçiye Hangi Destekleri Vermektedir?

KOSGEB tarafından her türlü tarım ve hayvancılık faaliyetleri için hibe ve destek vermektedir. İlk etapta yatırım yapmaları ve şirketleri kurmaları durumda belgelendirdikleri evraklar ile bu harcamaların bir kısmının hibe veya desteğini alabilmektedirler. KOSGEB hangi iş veya sektör için destek verdiğini kendi web sitesi adresinde bulabilirsiniz ama ben çiftçiler için hangi destekleri vermekte sizlere onu anlatacağım. Burada dikkat etmeniz gereken NACE kodlarıdır. Hangi sektörün NACE kodunu kullanmanız sizlere destek almanızda büyük rol oynamakta olduğunu sizlere söyleyebilirim. Genç erkek ve kadın çiftçiler için desteklenen sektörler kapsamında hibe ve destek alabilirsiniz. Bu desteği ise “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” adı altında 60.000 TL geri ödemesiz olarak hibe alabilirsiniz. Şimdi sizlere devletimizin tarımsal faaliyetler kapsamında hangi NACE kodlarına bu destekleri vermekte gelin birlikte görelim.

 • KOSGEB Tarım ve Hayvancılık Sektörlerinde Desteklediği Faaliyetler
KOSGEB Çiftçi Desteği Verildiği Sektör ve NACE Kodları
NACE Kodu Desteklediği Sektör
46.33.02 Yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti
56.10.23 Döner, ciğer, kokoreç, köfte ve kebapçıların faaliyeti (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil; imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)
44265 Sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması
11963 Sebze ve meyve suyu imalatı
47.21.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil)
10.20.03 Balıkların, kabuklu deniz hayvanlarının ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması (dondurulması, kurutulması, pişirilmesi, tütsülenmesi, tuzlanması, salamura edilmesi, konservelenmesi vb. faaliyetler)
47.22.05 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda et (av ve kümes hayvanı etleri dahil) perakende ticareti (kasapların faaliyetleri dahil)
46.32.04 Et ürünlerinin toptan ticareti (salam, sosis, sucuk, pastırma vb.)
47.81.13 Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şarküteri ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
0.51 Süthane işletmeciliği ve peynir imalatı
10.13.03 Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı

blank

KOSGEB hayvancılık ve tarım aranın da neleri desteklediği hep birlikte görmüş olduk. Sadece yukarıdaki tarımsal ve hayvancılık alanlarında hayata geçirilecek olan ticari yatırımları hibe yani geri ödemesiz bir şekilde desteklemektedir. KOSGEB tarım ve hayvancılık adı altında sizlere hibe ve desteklerini makine, araç gereç ve ekipman alımları için hibe kredi imkanı sunmaktadır. Ülke genelinde verilen tarımsal krediler ile çiftçilerimizin üretimlerini ve yatırımlarını arttırmasına imkan sunmaktadır. KOSGEB tarafından verilen destek ve hibelerde aynı şekil çiftçilerin araç gereçleri, tarımsal alanda bütün ihtiyaçları için vermektedir. KOSGEB desteği ile açılacak olan bir iş yeri, çalıştırdıkları personel prim günlerine göre ortalama 60.000 TL hibe alma imkanları vardır. Bunun yanı sıra sera modernizasyonu faaliyetleri için faizsiz kredi imkanı vermektedir. KOSGEB tarafından çitçilerimize toplam hibe miktarlarını bir alt başlıkta sizin ele alacağım. Hadi birlikte bir görelim.

KOSGEB Çiftçi Hibe Miktarları Ne Kadardır?

İlk etapta kurmuş olduğunuz işletme için Kuruluş Desteği kapsamında 5.000 TL hibe alacaksınız. 30 yaş altında iseniz ve genç, kadın, engelli, 1. derece şehit yakını ve gaziler için verilen bu kuruluş desteği 5.000 TL ilave olarak verilmektedir. Yani bu sayede toplamda 10.000 TL olarak verilecektir. Bu destek 12 sonra bir daha verilmektedir. Şirket kurulumun 1. dönemi yani0-12 ay içerisinde 1.080 gün prim yattığı zaman 20.000 TL hibe verilmektedir. 2. Dönem için ise yani 12-24 ay arasından 1140 gün prim ödemesi yapıldığı zaman ek olarak 20.000 TL daha hibe verilmektedir. İlave verilen 5.000 TL ve sertifika desteği kapsamında sizlere toplamda 60.000 TL hibe almış olacaksınız.

KOSGEB İş Yeri Açılımı İçin Verdiği Hibe Tutarı
Verilen Destek Türü Verilen hibe Tutarı
Kuruluş desteği 5-10.000 TL
Performans desteği 20+20=40.000 TL
Sertifika desteği 5.000 TL
Toplam Hibe Desteği 60.000 TL

Sizlere verdiğim yukarıdaki NACE kodları içerisinde bir işletme kurarsanız alacağınız hibelerde değişiklik olabilir. İş fikriniz ileri girişimci destek programı adı altında ise alacağınız hibeler şu şekildir.

Orta-Düşük Teknolojili: İşletmeniz bu kategoride ise alacağınız ilave hibe şu şekil olmaktadır. 100.000 TL harcama yaptığınızda 75.000 TL hibe alabileceksiniz.

Orta-Yüksek Teknoloji: Düzeyinde ise 200.000 TL alacağınız makine için 150.000 TL hibe alacaksınız.

Yüksek Teknoloji: Bu kapsamda iseniz 300.000 TL makine teçhizat alımlarınızda 225.000 TL hibe alacağınızı sizlere belirtmek isterim.

Bu ilave destekler ile sizlere 370.000 TL hibe ve destek alacaksınız. Tabi alacağınız cihazlar ise yerli malı olması gerekmektedir. Şimdi en çok merak edilen konu olan canlı hayvan alımları için KOSGEB destek veriyor mu vermiyor mu bir görelim. Bunun için yapmanız gereken bir alt başlığa inmeniz olacaktır.

KOSGEB Canlı Hayvan İçin Yardım Veriyor Mu?

Evet arkadaşlar KOSGEB iz değerli çiftçilerimiz için ne yazık ki canlı hayvan alımlarınız için sizlere hibe ve destek vermemektedir. Ama sizlere önerebileceğim bir konu var. Bu konu ise Faizsiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Ziraat 0 Faizli Veriyor! bu yazıma bir göz atın derim. Başka hangi destekler var derseniz sizlere hemen belirteyim. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından siz değerli çiftçilerimi belirtilen şartları taşıdığınız taktirde bütün illere %50 hayvan desteği verilmektedir.

Sizlere devlet tarafından verilen hibe ve destekleri belirttim. Bu konu hakkında aklınıza takılan bir konu olur ise yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Tarafınıza gün içerisinde geri dönüş sağlanacaktır. Birde sizlere video bırakıyorum bu video sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bütün destek paketlerini sitemizi takibe aldığınızda anında bildirim ile haberdar olabilirsiniz.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın