Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Başvurusu

KOSGEB Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Başvurusu

 

KOSGEB %40 engelli raporuna sahip yeni girişimcilere açacakları iş yeri için hibe vermektedir. Ayrıcalıklı olarak vermiş olduğu bu hibeleri ise iki programla farklı miktarlarda sağlamaktadır. Bundan dolayı engellilere devletimiz iş yeri açmak için ne kadar hibe veriyor diye soruyorsanız ilk olarak iş fikrinizin NACE kodunu bilmemiz gerekir. Çünkü Geleneksel ve İleri Girişimcilik adı ile verilen iki farklı destek programına ait olan hibe destek miktarları sizin de aşağıda göreceğiniz gibi farklıdır. Her iki destek programına başvuru yapmak için de muhakkak programa ait olan girişimcilik belgesine almanız gerekir. Daha sonra ise başvuru formunu bahsetmiş olduğumuz gibi doldurarak hibe desteklerinden yararlana bilirsiniz. Tüm adımların nasıl yapılacağını sizler için burada sırasıyla yer verdiğimizi bilmenizi isteriz. Hazırsanız hadi hep birlikte bir engelli girişimcimiz kadın yada erkek olsun nasıl devlet destekli iş yeri kurabilir geçebiliriz.

KOSGEB Engelli Hibe İş Yeri Açma Şartları Nedir?

KOSGEB engelli erkek ve kadın girişimcilere kendi iş yerlerini kurmaları durumunda hibe desteğini diğer bir çok girişimciye nazaran çok daha avantajlı bir şekilde sağlamaktadır. En az %40 engelli şartına haiz ve 18 yaşından büyük iseniz yılın 365 günü bu desteklere başvuru yapabilirsiniz. Dolayısıyla her ne kadarda özellikle perakende satışı üzerine iş yeri kuracaklar için İŞKUR kadar avantaj sağlamasa da programın başlaması için herhangi bir tarih beklemeniz gerekmez. Şayet, perakende üzerine bir işletme kuracaksanız ve işinizi inşa etmek için herhangi bir aceleniz de yoksa o zaman muhakkak sizlere İŞKUR iş yeri kurma hibe desteklerine başvuru yapmayı öneririm. İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destekleri detaylarını da yine burada vermiş olduğum başlık altında bulabilirsiniz. Şimdi yeniden konumuz olan KOSGEB engelli hibe iş yeri açma şartları nedir? için gelirsek bunları maddeler halinde şu şekilde sıralaya biliriz.

 1. %40 engelli raporuna sahip olmanız gerekir
 2. 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir
 3. İş fikrinizin NACE koduna göre girişimcilik belgesi sahibi olmanız gerekir
 4. İşletmenizi GİB ve yerel belediye nizamlarına göre kurulması gerekmektesiniz.

Bu temel 4 başvuru şartına sahip olduktan sonra KOSGEB hibe desteklerinden rahatlıkla yararlana bilirsiniz. Şimdi KOSGEB engelli hibe destek başvuruları için 18 yaşından büyük %40 rapora sahipseniz sizler için diğer 2 maddenin açıklamasını yapacağız.

KOSGEB Engelli Girişimcilik Kursu Başvurusunun Yapılması

18 yaşından büyük erkek yada kadın engelli girişimcilerin KOSGEB hibe desteklerine başvuru yapılması için ilk olarak iş fikrine göre ‘Girişimcilik Sertifikası’ alması gerekir. İş fikrine göre hangi kursa katılım gösterip girişimcilik sertifikası alacağının öğrenilmesinin tek yolu ise şudur. Lütfen ilk olarak 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları sayfasına girelim. İlgili sayfamızda iş fikrinizin yer aldığı NACE kodlarını göreceksiniz. Bu sayfada iş fikrinizin hangi NACE koduna ait olduğunu sorgulatın. Şayet NACE kodu sorgulama işlemini ilgili sayfamızda yapamadı iseniz üzülmeyin. Bizlere buradan yada bağlantısını vermiş olduğumuz sayfadan NACE kodunuzun hangi iş fikrine sahip olduğunu sora bilirsiniz. Ama, size konu hakkında yine de ufak bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Şayet iş fikriniz herhangi bir perakende satış üzerine ise (kasap, kuaför, manav, telefon bakım, giyim vb) kesinlikle alacağınız eğitim ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ olacaktır. Şayet iş fikriniz üretim üzerinize ise %90 ihtimalle almanız gereken eğitim (Geleneksel Girişimcilik Eğitimi sonrası) ‘İleri Girişimcilik Eğitimi olacaktır.

Hangi girişimcilik kursunu almanız gereken bu ufak ama önemli bilgiyi paylaştıktan sonra sizlere iş fikrinize göre kurs başvurusunun nasıl yapılacağını açıklamak istiyorum.

 1. Öncelikle girişimcilik kursu başvuruları ve alınması artık e-Devlet üzerinden yapılıp verilmektedir. Dolayısıyla eğitimlere katılmak için herhangi bir tarih beklemenize adres aramanıza lüzum yoktur. İhtiyacınız olan ise sadece size ait olan bir e-Devlet şifresidir.
 2. e-Devlet şifreniz varsa bu https://lms.kosgeb.gov.tr/ bağlantıdaki siteye giriş yapınız.
 3. Sağ üst kısımdan sisteme e-Devlet şifrenizle giriş sağlayın
 4. Şifrenizi girdikten sonra sistem sizi eğitim sayfasına yeniden yönlendirme yapacaktır. İş fikriniz her ne olur ise olsun muhakkak ilk olarak ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ almanız gerektiği için en alta yer alan ‘Öne Çıkan Eğitimler’ de ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ altındaki ‘BAŞLA’ butonuna basınız. blank
 5. Karşınıza çıkan tüm videoları izleyiniz, sonundaki testleri çözünüz.

Tüm videolar bittikten sonra ‘Geleneksel Girişimcilik’ sertifikası sahibi olmuş olacaksınız. İş fikriniz NACE kodu ‘İleri Girişimcilik’ de yer alıyorsa daha sonra aynı şekilde ‘Öne Çıkan Eğitimler’ de yer alan ‘İleri Girişimcilik Eğitimi’ almanız yeterli olacaktır. Sizler için anlatmış olduğum videomda da engelli girişimcilerimiz kurs başvurusunu nasıl yapabilir göre bilirler.

Evet, engelli girişimcilik kursu başvurusunun nasıl yapılacağını ilgili bağlantımız ve konu videomuzla açıklık getirdik. Şimdi iş yerimizi GİB ve yerel belediye nizamlarına göre nasıl kurup, destek başvurusunda bulunmamız gerektiğine geçmeden sağlanan hibe miktarlarının ne kadar olduğuna değinmek istiyorum.

KOSGEB Engelli Desteği 2022’de Ne Kadar?

KOSGEB engelli desteği 2022 yılında da iki program üzerinden verilir. Programlara göre verilen destek miktarı da farklılık gösterir. KOSGEB Girişimcilik Destekleri de siz değerli engelli vatandaşlarımıza sağlanan hibe desteği ne kadar olduğunu güncel olarak detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Geleneksel ve İleri Girişimcilik Destek Programı içinde yer alan imkanlara baktığınız zaman en az %10 daha avantajlı bir şekilde yararlandığınızı bağlantıda yer alan tabloda göre bilirsiniz. Böylece özellikle ‘Kuruluş Desteği‘ miktarının erkek ve kadın ayrımı yapılmaksızın tüm engellilere %100 daha fazla verildiğine şahit olacaksınız. Üstelik iş fikrinizin hangi NACE kodunda yer aldığına bakılmaksızın bu destek verilmektedir. Her iki programa ait genel engelli iş yeri açma desteği miktarları ise şu şekildedir.

 • Geleneksel Girişimcilik Destek Programı 65.000 TL kadar
 • İleri Girişimcilik Destek Programı 300.000 TL

kadar olmaktadır. Engelli girişimcilere verilen destek miktarının ne kadar olduğunu da bahsettik. Artık iş yerimizi kurarak hibe başvurusu için KOSGEB kurumunun kapsını çalmaya geçebiliriz.

KOSGEB Hibe Destekli Engelliler İş Yeri Nasıl Açabilir?

KOSGEB hibe destekli iş yeri engelli erkek ve kadın girişimciler açabilmesi için yukarıda yer alan şartları ilk olarak yerine getirmeleri ve haiz olmaları gerekir. Şartları yerine getiren engelli girişimcilerimiz daha sonra iş yerlerini kendi öz sermayeleriyle açmalıdırlar. Öz sermaye sorunu yaşayan girişimciler bu sorunu İşyeri Açma Kredisi kullanarak çözebilirler. Sermaye sorunu çözdükten sonra açılacak olan iş yeri muhakkak GİB ve yerel Belediye kanunlarına uygun bir şekilde açılmalıdır. Yerel belediye ve vergi dairelerince istenilen açılış belgelerini ise İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? de bulabilirsiniz. Tüm bu adımları sağlayan engelli girişimciler daha sonra sırasıyla şu adımları yerine getirmelidir.

 1. KOSGEB’e kayıt olma. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Nasıl Yapılır? (Video Anlatım) da detayları bulabilirsiniz.
 2. KOBİ beyannamesi doldurma
 3. İlgili evrakların bağlı olunan kuruma teslimi

Çıktısını aldığınız ve işletmenize ait evrakların teslimi sonrasında sizlere verilen günde iş planını sunarak destek başvurunuzu tamamlamış olursunuz. 20 En Yeni KOSGEB İş Planı Örnekleri de size uygun bir iş planı projesi bulacağınızı düşünmekteyiz. Daha sonra emekli olmak isteyenler için 40 Raporla Erken Emekli Olma Hesaplama Makinesi de güncel veriler yer almaktadır.

 

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın