Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB Girişimcilik Destekleri (60 Bin TL Hibe)

KOSGEB Girişimcilik Destekleri (60 Bin TL Hibe)

 

KOSGEB Girişimcilik Destekleri ile Geleneksel ve İleri girişimcilere açacakları iş yerleri için hibe desteği sağlamaktadır. Geleneksel Girişimcilik destek programı kapsamında 2020 senesinde 60.000 TL varan hibe sağlanırken İleri Girişimcilik Destek Programı ile de iş fikrinizin bulunduğu teknolojik boyutuna kadar 270.000 TL hibe desteği verilmektedir. Bu her iki destek programının içeriklerini tablo olarak sizler için açıklayıcı bir şekilde yer veriyoruz. Ayrıca bunun yanı sıra iş fikrinizin NACE kodlarına göre hangi destek programında yer aldığına da ve tekabülü ile hangi destek programına başvuru yapabileceğini de açıklık getiriyoruz.

KOSGEB Yeni İş Yeri Açma Girişimcilik Destek Programları

Ülkemizde Türk Ticaret Kanunu kapsamında yeni iş yeri açacak olan girişimcilere devlet desteği sağlayan en temel kurum KOSGEB’dir. Yeni girişimcilerin sadece yeni iş yeri açtıkları dönem de yanlarında olmak ile kalmayan kurum ilerleyen zamanlarda da destek sağlamaya devam etmektedir. Girişimcinin açmak istediği iş fikri KOSGEB Desteklenen sektörler ve NACE kodları içerisinde yer alması halinde kurumdan hibe desteği alabilmektedirler. Yeni dükkan yada destek kapsamında yer alan herhangi bir üretimhane kurmaları halinde KOSGEB yeni girişimcileri iki şekilde oluşturmuş olduğu destek programı ile hibe sağlar. Bunlar;

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı

Yeni iş yeri açacak olan girişimciler için oluşturulan bu destek programların hibe oranları da farklıdır. 2020 yılında yapılan yeni düzenleme ile Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile en fazla 60.000 TL hibe sağlanmaktadır. İleri Girişimcilik Destek Programın da ise bu oran 270.000 TL kadar çıkmaktadır. Yeni açacak olacağınız iş yerinin NACE koduna göre başvuru yapabileceğiniz bu her iki destek programının içeriğiniz ayrı bir şekilde sizler için tablo halinde aşağıda yer veriyoruz. Ayrıca bu tablolarda yer alan desteklere başvuru yapabilmek için hangi NACE kodundaki iş fikrine sahip olmanız gerektiğini de detaylı olarak yer veriyoruz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları içerisinde yer alan iş fikrine sahip olan bütün yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için oluşturulmuş olan bir destek programıdır. Oluşturulan bu destek programı kapsamında yeni kurulan GİB kayıtlı iş yeri için en fazla 60.000 TL kadar 2020 tarihi itibarı ile hibe alabilirsiniz. 18 yaşından büyük olmanız durumunda ve iş fikrinizin de burada yer alan KOSGEB desteklenen sektörler içerisindeki NACE kodlarında bulunması durumunda programdan yaralanmak için ilk şartı yerine sağlamış olursunuz. Geleneksel Girişimcilik Destek programında yararlanmanın ikici şartı ise;

 • Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız

dan geçmektedir. Bu şartlar kapsamında Geleneksel Girişimcilik Destek Programı da yer alan aşağıdaki hibe imkanlarından yararlan bilirsiniz.

blank

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içerisinde yer alan hibe destekleri 24 ay süre ile verilmektedir. 2 sene boyunca süren program desteği 1. ve 2. performans dönemi olarak ayrılmıştır. 1. performans dönemi iş yerinin resmi bir şekilde faaliyete geçmesi ile birlikte ilk 1 ile 12 ayını kapsar. 2. performans dönemi ise yine iş yerinin 12. ile 24 ayları arasındaki geçen süre zarfına denilmektedir. Bu iki performans dönemine göre verilen hibe desteklerinin açıklaması ise şu şekilde yer almaktadır.

 1. Her iki performans dönemi için yeri iş yeri açacak olan girişimcilere verilen ”Sertifika Desteği” 5.000 TL den toplamda 10.000 TL olmaktadır. Şayet yeni iş yeri açan girişimci yaş gözetilmeksizin kadın girişimci ise veya 30 yaş altında yer alan genç girişimci ise yada %40 ve üzeri engelli raporuna sahip ise ve Gazi ile 1. derece Şehit yakını ise bu miktar toplamda 20.000 TL çıkmaktadır.
 2. Birinci performans döneminde ise yeni iş yeri sahibi girişimciye SGK 4 (a) kapsamında çalıştırmış olduğu işçi pirim ödeme gün sayısına göre hibe sağlanır. Bu hibe oranları ise gün sayılarına göre şu şekildedir.
  1. 180 ile 539 gün pirim ödemesine sahip olmaları halinde 5.000 TL
  2. 540-1079 gün pirim ödemelerine 10.000 TL
  3. 1080 ve üzerinde herhangi bir pirim ödeme gün sayısı için de 20.000 TL hibe verilir.
 3. İkinci performans döneminde yine verilecek olan hibe miktarı SGK 4 (a) kapsamında çalışacak personel pirim ödemelerine göre belirlenir. Bun göre;
  1. 360 ile 1079 gün pirim ödemesine sahip olmanız halinde 5.000 TL
  2. 1080 ve 1439 gün pirim ödenmesi durumunda 15.00 TL
  3. 1440 yada üzerinden herhangi bir pirim ödenmesi halinde ise 20.000 TL hibe verilmektedir.

Toplamda 50.000 TL hibe Gazi, 1. derece Şehit yakını yada kadın veya 30 yaş altı genç girişimci olmanız halinde ise Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında 60.000 TL hibe alabilirsiniz.

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı

Bu programın kuruluş amacı; ülkemizin küresel piyasalarda rekabet edebilmesine olanak sağlayacak, ihracat yaparak çok daha fazla istihdam sağlaması ve marka olarak yenlikçi ile teknoloji alt yapısına sahip işletmelerin sayısının arttırılması amacı ile kurulmasına destek olunmasıdır. İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında 270.000 TL kadar çıkan hibe destek yaralanmanız için kurulacak olan işletmenin iş fikrinin ”İleri Girişimcilik Destek Programı” NACE kodları içerisinde yer alması şarttır. İleri Girişimci NACE kodları burada yer almaktadır. İş fikriniz bu NACE kodları içerisinde yer alması durumunda ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” imkanlarının yanı sıra aşağıda yer alan ”İleri Girişimci Destek Programı” dan da yararlana bilirsiniz.

blank

İş fikri ”İleri Girişimcilik Destek Programı” içerisinde yer alan girişimciler için alacakları makine ve teçhizat için destek oranları %75 olmaktadır. Bu orana şayet ”Bilim ve Sanayi Bakanlığı” tarafından resmi gazetede yayımlanan ”Yerli Malı” tebligatı içerisinde alım olması halinde %15 daha eklenir. Böylece hibe desteği %90 çıkmaktadır. İleri Girişimcilik Destek Programı tablomuzda sizlerinde görmüş olduğu gibi teknoloji boyutuna göre 3 kesime kendi içinde ayrılır. Bunlar ise;

 • Düşük-Orta
 • Orta-Yüksek
 • Yüksek

Hangi teknoloji boyutunda yer aldığınızı paylaşmış olduğumuz ”İleri Girişimcilik NACE Kodları” içerisinde kolaylık ile bulabilirsiniz. Yerli ve yabancı üretim makine ve teçhizat alımları için belirtilen rakamlara göre yapılan harcamanın geri iade edilecek olan hibe net rakam tablosu ise aşağıda olduğu gibidir.

Yurt Dışı Üretim Makine ve Teçhizat Alımları
İş Fikri İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler İçerisinden Teknoloji Seviyesi Yapılan Harcama Miktarı Geri Alınacak Hibe Miktarı
Düşük 100.000 TL 75.000 TL
Orta 200.000 TL 150.000 TL
 Seviye 300.000 TL 225.000 TL

 

Yerli Üretim Makine ve Teçhizat Alımları
İş Fikri İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler İçerisinden Teknoloji Seviyesi Yapılan Harcama Miktarı Geri Alınacak Hibe Miktarı
Düşük 100.000 TL 90.000 TL
Orta 200.000 TL 180.000 TL
 Seviye 300.000 TL 270.000 TL

KOSGEB ileri girişimcilere makine ve teçhizat alımları haricinde bir de danışmanlık ve mentörlük ile işletme koçluğu desteği olarak da 10.000 TL hibe imkanı sağlamaktadır. Yeni iş yeri açacak olan girişimciler için verilen her iki destek programı da detaylı olarak bu şekildedir. Her iki destek programı başvurusu için mutlak suret ile almanız gereken KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu (e-Devlet Uzaktan Eğitim) dan nasıl alınacağı videolu olarak sizler için ilgili bağlantıda paylaştım arkadaşlar.

Yeni girişimcilerin çoğunluk ile takıldıkları acaba iş fikrim KOSGEB tarafından destekleniyor mu? Ya da hangi destek programı ile eğitimi almam gerektiği sorularına açıklık getirmemize rağmen emin değilseniz bize hiç çekinmeden danışabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın