Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu (e-Devlet Uzaktan Eğitim)

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu (e-Devlet Uzaktan Eğitim)

 

Geleneksel yada İleri Girişimcilik Destek Programları imkanlarından yararlanarak işletmeniz için hibe almadan önce yapmanız gerekilen önemli bir adım var. O da mutlaka iş fikrinize göre ileri yada geleneksel girişimcilik eğitimini uzaktan e-devlet aracılığı ile almanızdır. Videolu olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak da bilinen uzaktan eğitim ile nasıl KOSGEB girişimcilik sertifikası alabileceğinizi sizlere 2021 prosedürlerine uygun bir şekilde anlattım yaptık. Bunun ile birlikte ayrıca hangi eğitimi almanız gerektiğini nasıl belirlemeniz gerektiğini de yine uzaktan eğitim alma içeriğimiz de yer verdik.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almadan önce bu eğitimin nedir? ve ne işe yaradığını bilmeniz de büyük bir fayda vardır. KOSGEB’in bütün programlarının içerikleri zaman ile değişiklik gösterse dahi değişiklik göstermeyen tek kriter girişimcilerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almasıdır. Eğitim programın amacı temel olarak 3 ana hattan oluşur. Bunlar;

 1. Girişimcinin gerçekten en iyi bir iş fikrine sahip olup olmadığının bilincine varılması
 2. Belirlemiş oldukları iş fikrini en doğru yer de ve sermaye planlamasını doğru bir şekilde yapıp yapmadıklarının analizinin yapılmasını
 3. Kurulan işletmenin uzun vadeli olarak nasıl işletilmesi gerektiğidir.

Bu 3 temel amaç ile verilen girişimcilik eğitimleri artık günümüzde daha önceleri klasik şekilde olan dershane yerine uzaktan eğitim ile videolu olarak verilmektedir. Uzaktan eğitim ile verilen girişimcilik eğitimleri de günümüzde Girişimciliği Geliştirme Destek programlarının ”Geleneksel” ve ”İleri” olarak ikiye ayrılması ile hali ile ikiye ayrılmıştır. Eğitimlerin isimlerinin de ”Geleneksel” ve ”İleri” girişimcilik eğitimi olarak ayrılması ile hangi eğitimin alınması gerektiği yeni girişimciler tarafından bilinmemektedir. Peki, siz hangi girişimcilik eğitimi almanız gerek tinizi biliyor musunuz? Bu ayrımı nasıl yapmalısınız?

Hangi Girişimcilik Eğitimini Almam Gerekiyor? İleri Mi Geleneksel Mi?

Girişimciliği Geliştirme Destek programı altında yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için iki tane girişimci destek programı yer alır. Bunlardan bir tanesi ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” bir diğeri de ”İleri Girişimcilik Destek Programı” olmaktadır. Başvuru yapacağınız destek programına göre işletmenizi KURMADAN ÖNCE girişimcilik eğitimi almanız gerekir. Hangi girişimcilik eğitimi almanız gerektiğini öğrenmenin en kolay yolu ise iş fikrinizin hangi destek programı içerisinde yer alan NACE kodları içerisinde yer aldığını bilmenizden geçmektedir. Bunu en basit yoldan öğrenmeniz için ise size güzel bir tüyo vereceğim.

 • Eğer iş fikriniz toptan yada perakende satış/ticaret üzerine yer alıyor ise kesinlik ile NACE kodunuz ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” içerisinde yer alıyordur demektir. Hali ile alacağınız eğitim de ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” olmaktır.
 • Şayet iş fikriniz herhangi bir üretimi temsil ediyor ise o zaman almanız gereken eğitim ”İleri Girişimcilik Eğitimi” tir.

Tabi bunun sorgulamanın yapılmasının daha profesyonel ve teknik yöntemi bulunmaktadır. Onun için ise iş fikrinize ait NACE kodlarına bakmanız gerekir.

Eğer iş fikriniz yukarıda yer verdiğim ”İleri Girişimcilik Destek Programı” NACE kodları içerisinde yer almıyor ise o zaman almanız gereken eğitim yine ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” tir.

Geleneksel Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

İş fikrinizin ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” içerisinde yer aldığına artık emin iseniz işletmenizi kurmadan önce e-Devlet üzerinden uzaktan videolu eğimi almanız gerekir. Eğer tüm bu açıklamama rağmen hangi eğitimi alacağınıza halen emin değil iseniz bizden bu sayfa altında iletişim kurarak yardım çekinmeden alabilirsiniz. Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almaya başlamak için ihtiyacınız olan 2 şey vardır.

 1. Eğitim alacak kişiye ait e-Devlet şifresi
 2. İnternet’e bağlanan herhangi bir teknolojik alet (Cep telefonu, tablet, bilgisayar)

Bu iki şeye sahip iseniz ve 18 yaşından da büyükseniz uzaktan eğitim ile videolu olarak ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almanız için hazırsınız demektir. Şimdi videolu uzaktan eğitim almaya hazır olduğunuzu var sayarak yapmanız gereken adımları sırası ile bağlantıları ile birlikte bir sıralayalım.

 1. ilk olarak https://bit.ly/2ZaDSZV adresine giriş yapalım.
 2. Sağ üst köşede yer alan ”GİRİŞ YAP” butonuna tıklatalım. blank
 3. Giriş botunu bizi doğrudan e-devlet girişi yapmaya yönlendirecek ve karşımıza aşağıda olduğu gibi bir pencere açacaktır. blank
 4. e-Devlet Giriş dediğimiz de ise yine sistem bizi doğrudan e-Devlet giriş ekranına yönlendirecektir.
 5. e-Devlet giriş için kimlik ve şifrenizi doğru bir şekilde girelim. blank
 6. Gerekli olan bilgileri girdikten sonra ”Sisteme Giriş Yap” dememiz gerekiyor. Bunu yaptığımız zaman doğrudan bizi sistem yine eğitim alacağımız sayfaya yönlendirme yapacaktır.
 7. Artık eğitim sayfası bizim kim olduğumuzu tanıyor. Bunu ekranın sağ üst köşesinde çıkan T.C. kimlik numaramız ile de teyit edebiliriz.
 8. Şimdi yapmamız gereken eğitim ekranının en altına inmemiz olacaktır. Orada ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünde sol tarafında yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” adı altında yer alan ”EĞİTİME BAŞLA” demeniz gerekir.
 9. Bunu yaptığınızda sizi 10 tane video karşılayacak. Artık tek yapmanız gereken sırası ile bu videoları izlemeniz ve sonrasında çıkan testleri çözmeniz olacak.

Videolar izlenip testler de cevaplandığı zaman yanlarında yeşil bir onay işareti çıkacaktır. Bu ilgili aşamayı tamamladığınız anlamına gelir. Eğitim sonrasında girişimcilik belgenizin çıktısını alamadı iseniz e-Devlet üzerinden belgenizin çıktısını ayırca alabilirsiniz. Bunu yapmak için ise

Karşınıza sizinde benim daha önce almış olduğum gibi girişimcilik sertifikası çıkacaktır.

blank

Eğer çıkmıyor bu şekilde belgenizin çıkmasını sağlayamadı iseniz de e-Devlet girişi yaparak arama motoruna ”Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi Sorgulama” yazmanı yeterli olacaktır. Bu şekilde de girişimcilik belgenizi görmüş olursunuz.

İleri Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

İleri Girişimcilik Eğitimi almak için iş fikrinize ait NACE kodunun KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde mutlaka ”İleri Girişimcilik Destek Programı” da yer alması gerekir. İş fikriniz şayet ”ÜRETİM KONULARI” içerisinde ise çok büyük ihtimal ile ”İleri Girişimcilik NACE Kodları” içerisinde yer alıyordur demektir. Tabi, her üretim konuları da KOSGEB tarafından destekleniyor diye bir kaide yoktur. Bu neden ile ileri girişimcilik eğitimine başlamadan önce mutlaka yukarıda ”Hangi Girişimcilik Eğitimini Almam Gerekiyor” da paylaşmış olduğum bağlantıda iş fikrinizi sorgulamanızı öneririm. Eğer iş fikrinizin tam olarak NACE kodları içerisinde yer alıp almadığına halen emin değilseniz bunu bizlere bu başlık altında yorumlar bölümde çekinmeden de sora bilirsiniz. Sorgulama sonrasında iş fikrinize ait sol ekranda çıkan ”TEKNOLOJİ DÜZEYİ” tamamen destek programı ile alakalı olduğu için bu konuya burada değinmiyorum. Teknoloji düzeyi neyi ifade ediyor? ve ”İleri Girişimcilik Destek Programı” hakkında bütün bilgileri ise diğer yardımcı sayfamız olan ”KOSGEB Girişimcilik Destekleri” de yer almaktadır. Şimdi iş fikrimizin NACE kodları içerisinde ”İleri Girişimcilik” de yer aldığına emin olduğunuza var sayarak eğitimi nasıl alacağınızdan bahsetmek istiyorum.

 1. İleri Girişimcilik Eğitimi almadan önce mutlaka yukarıda bahsetmiş olduğum şekilde ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekir.
 2. Geleneksel Girişimcilik Eğitimi nasıl alınır da detaylı olarak anlatmış olduğum eğitimi aldıktan sonra artık ”İleri Girişimcilik Eğitimi” başvurusunu aynı eğitim sayfasından yapabilirsiniz.
 3. Bunun için bu kez ekranın en altında yer alan ”ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER” bölümünden ”İleri Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Eğitime Başla” demeliyiz.
 4. Geleneksel Girişimcilik Eğitimi tamamlama rozetine sahipseniz karşınızda yine eğitim videoları çıkacaktır.
 5. Sırası ile yine aynı şekilde eğitim videolarını izleyip testleri çözmeliyiz.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra ”İleri Girişimcilik Sertifikamız” hazır olacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 7 Average: 3.6]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın