Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB İş Yeri Devir Alma Desteği Var Mı? Banka Kredi Veriyor Mu?

KOSGEB İş Yeri Devir Alma Desteği Var Mı? Banka Kredi Veriyor Mu?

 

Yeni bir iş yeri açarsanız KOSGEB destek veriyor. Bunu bir çoğumuz biliyoruz. Tabi bu desteğin almak için de bazı şartlar vardır. Peki, iş yeri devir almak isteyenleri KOSGEB destekliyor mu? Bunu bir çoğumuz bilmiyoruz. Çünkü sürekli olarak çalıştım yeri devir alacağım Devletten destek alabilir miyim sorusu gelmektedir. Bu sorunuzu yanıtlayacağım. Bununla birlikte bir de iş yeri devir alacaklar bankalardan kredi alabilir mi? Bu sorunuzu da burada yanıt bulacaktır. Kasap, giyim mağazası, kuaför yada güzellik salonu devir alacaklar. Merak ettiğiniz bu iki sorunuzun yanıtı sizler için burada.

KOSGEB Yeni İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB yeni açma kredisi vermiyor. Ama, daha iyisini veriyor. O ise hibe! yani geri ödemesiz. Yeni iş yeri açacaklara verilen bu desteği peki kimler alabilir. Mesela, iş yeri devir alanlar hibe alabilir mi? Yada her hangi bir iş yerini yeni açtınız bu destek kapsamındadır. Bence KOSGEB yeni iş yeri açma kredisi alabilmek için ilk olarak bunu bilmeniz gerekir. Bunun için gelin ilk olarak KOSGEB hangi işlere destek veriyor bir bakalım.

KOSGEB’in Destek Verdiği Bazı İşler:

 1. Güzellik salonu (protez tırnak, pedikür, manikür vb.)
 2. Lazer epilasyon merkezleri
 3. Şarküteri
 4. Kuaför
 5. Bay ve bayan giyim
 6. Kasap dükkanı
 7. Market
 8. Okul kantini
 9. Bakkaliye
 10. Izgara (kebap) salonları
 11. Sulu yemek lokantaları
 12. Et, tavuk dönerciler
 13. Çanta, cüzdan satan işletmeler
 14. Klasik, spor ayakkabıcılar
 15. Çocuk giyim
 16. Çiğköfteciler
 17. Manavlar
 18. Pastane
 19. Hediyelik eşya satanlar
 20. Bakkal

Bu işler KOSGEB yeni iş yeri açma kredisi yani hibesi alabilir. Peki, KOSGEB sadece bu işlere mi destek veriyor. Tabi ki hayır. Daha onlarca iş fikrine de kurum destek vermektedir. Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim? de bu işlerde den bahsettim. Bir göz atamızda mutlaka fayda olacaktır

İş Yeri Devrinde KOSGEB Desteği Alınır Mı?

KOSGEB den iş yeri açarken hibe almak için iş fikrinizin destek alması gerektiğini biliyoruz. Yukarıda en çok merak edilen ve desteklenen 20 tane iş fikrini sizlere sıraladım. İş yeri devrinde KOSGEB desteği peki bu işler alıyor mu? Bu soruyu sizlere nedeni ile cevap vermek istiyorum. İlk olarak iş yeri devrinde KOSGEB desteği var mı? ona yanıt verelim. Bir çoğunuzu bu cevap üzecek ama HAYIR! Arkadaşlar, KOSGEB iş yeri devrinde girişimcilere hibe vermez. Neden mi? Çünkü bu kuruluş amacına terstir. Kuruluş nedeni ise;

Ülke ekonomisini desteklemek için istihdam sağlayan yeni açılan işlere destek vermektedir. Daha sonra ise bu işleri ileri dönük desteklemektedir.

Bu nedenden dolayı iş fikriniz ne olursa olsun. İş yeri devrinde KOSGEB’den hibe desteği üzgünüm ama alamazsınız. Çünkü o iş yeri zaten var. Peki iş yeri devir alanlar ne yapmalı. Bunun için 1 lira Sermayesiz Parasız İş Yeri Dükkan Nasıl Açılır? sayfamıza bir bakmaları yararlı olacaktır. KOSGEB üzerinden destek almak için peki fikrini değiştirip yeni iş yeri açmak isteyenler nasıl destek alabilir.

KOSGEB Destekli İş Kurma Nasıl Olur?

KOSGEB destekli iş kurmanın ilk kuralı nedir? diyenlere. İş fikrinin KOSGEB tarafından desteklenmesi gerektiği derim. Yukarıda 20 tane KOSGEB tarafından desteklenen iş fikrini sizlerle paylaştım. Aklınıza yer alan iş fikri o listede yok ise sakın üzülmeyin. Çünkü listede yer alan işlerin harici onlarca daha iş fikri destek almaktadır. Bunların hangileri olduğunu ise 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları da yer alan tabloda sorgulama yapabilirsiniz. Peki, İş fikriniz listede yada tablo sorgulamasında olan KOSGEB destekli iş kurma nasıl yapabilir?

 1. İşinizi resmi olarak açmadan muhakkak girişimcilik eğitimi alın. İş fikrine göre alınması gerekilen bu eğitimlerin detaylarına yer verdik. KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu sayfasında bulabilirsiniz.
 2. İş yerinizi kendi öz sermayeniz ile açmanız gerekir. Sermayeniz yok ise İşyeri Açma Kredisi sayfamız da bulunana bankalara başvuru yapabilirsiniz.
 3. KOSGEB’e kayıt olun. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Nasıl Yapılır? da videolu olarak anlattım
 4. KOBİ beyannamesi doldurun

Daha sonra KOSGEB destek başvurusunda bulunun. Nasıl başvurulacağı ise 10 Dakka’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da anlattım.

İş Yeri Devrinde Banka Kredisi Alma (Verilir Mi?)

Uzun süredir çırak yada kalfa olarak çalıştığınız iş yerini devir mi almak istiyorsunuz. Bunun içinde banka kredisine mi ihtiyacınız var? Peki, bu krediyi kullana bilir misiniz? Cevap: ticari işletme kredisi düşünüyorsanız hayır. Çünkü ticari işletme kredisi kullana bilmeniz için en az 6 aylık mali bilançoya sahip olmanız gerekir. Peki, iş yeri devrinde banka kredisi nasıl alınır? Hangi bankalar verir?

 1. Girişimcilik kredisi kullana bilirsiniz. 100 Bin TL Faizsiz İş Yeri Açma Kredisi 60 Ay Vadeli bu kredinin detaylarını göre bilirsiniz.
 2. Bireysel tüketici kredisi alabilirsiniz.

İş yeri devrinde girişimcilik kredisini kullanmanız ilk tavsiyemdir. Tabi o kredinin de bazı şartları vardır. Şayet o şartlara uygun değilseniz. Son çare tüketici kredisi alabilirsiniz. 100.000 TL kadar gelir belgesiz dahil kredi çekebilirsiniz. Bunun şartları nelerdir derseniz.

 1. En önemli şart! iyi bir kredi notuna sahip olmanız

Bu şarta sahip olun gerisi emin olun ki teferruat. Gelir belgesiz hangi bankalar kredi veriyor. Nasıl başvuru yapılması gerekiyor. Bunu da 1 Adımda Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar bağlantısında bula bilirsiniz.

İş yeri devir alacaklar için tüm soruları yanıtladığımı düşünüyorum. Buna rağmen aklınızda halen soru var ise lütfen bize çekinmeden sorun. Gün içinde yanıtlayacağız, emin olun 🙂

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın