Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB İstanbul (Devlet Destekli İş Yeri Açmak İsteyenler!)

KOSGEB İstanbul (Devlet Destekli İş Yeri Açmak İsteyenler!)

 

KOSGEB İstanbul ilimizde Asya ve Avrupa yakası olmak üzere bir çok müdürlük ve şubeleri ile hizmet vermektedir. İstanbul’da yeni bir iş yeri açmak istiyorsanız adres ve telefon iletişim numaralarını vermiş olduğumuz bu birimlere başvuru yapabilirsiniz. Ama, devlet desteklerinden yararlanmak için başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken bir husus vardır. Bu da iş fikrinizin içinde bulunduğu NACE koduna göre uzaktan eğitim almanızdır. Daha önceleri belli kurs tarihlerin de düzenlenen bu eğitimler artık istediğiniz vakit alınabilmektedir. Peki, nasıl İstanbul’daki girişimcilik eğitimlerine katılabilir, sertifikanızı alıp devlet hibe teşvikleri ile iş yeri kurabilirsiniz?

İstanbul’da Devlet Destekli İş Yeri Nasıl Açılır?

Bir çok alanda üretim ve perakende satışları için kurulacak olan yeni işletmeleri KOSGEB desteklemektedir. İstanbul yada farklı illerde bu desteklerini 12 ay boyunca hiç aksatmadan KOSGEB sağlamaya devam etmektedir. İstanbul ilinde devlet destekli olarak yeni bir iş yeri nasıl açarız diyorsanız? bu imkanı bu nedenle sağlayan tek kurumun KOSGEB olduğunu bilmeniz gerekir. Peki, İstanbul Asya yada Avrupa yakasında devlet hibe destekli iş yeri açmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekir? Ben bu adımların ve şartların ne olduğuna geçmeden önce ilk olarak bilmeniz gereken en önemli hususa değinmek istiyorum. O da İstanbul yada farklı herhangi bir şehir de açacağınız iş yerinizin mutlak suretle KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin içerisinde yer alması gerekir. Peki, iş fikrinizin KOSGEB  tarafından desteklenen sektörler içerisinde yer alıp almadığını nasıl anlarsınız? Ayrıca, iş fikrinizin hangi NACE kodu içerisinde yer alıp katılmanız gereken eğitimleri nereden bileceksiniz?

İşte tüm bu soruların cevaplarını ben sizlere 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları isimli konumda açıklık getirdim.

İlgili içeriğimizi ziyaret edip, iş fikrinizin KOSGEB tarafından destek alıp almadığını ve ayrıca hangi eğitimleri almanız gerektiğini öğrene bilirsiniz. İçeriğimizi ziyaret edip bu bahsetmiş olduğum iki önemli konu hakkında hala emin değilseniz, makalenin hemen altına yorum yaparak bize ücretsiz olarak danışa bilirsiniz. Şimdi iş fikrimizin KOSGEB tarafından desteklendiği var sayar isek, İstanbul’da açacağımız yeni bir iş yeri için nasıl destek alırız? Bundan sonra ki atacağımız adımlar ne olması gerekir? Hadi sırasıyla bu adımları görelim!

KOSGEB İstanbul Kurslarına Başvuru Yapılması Gereklidir

İstanbul Asya veya Avrupa yakasında yeni açacağınız işletme KOSGEB tarafından destekleniyor ise biraz sonra sizlerle paylaşacağımız adreslere başvuru yapmadan önce yapmanız gereken bir adım vardır. Bu da KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılım göstermenizdir. Girişimcilik eğitimlerine nasıl başvuru yapmanız gerektiğine değinmeden önce şartlarından bahsetmek istiyorum. Kurslardan ziyade eğitimleri aldıktan sonra yararlanacağız program olan ‘Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’ şartları şunlardır?

 1. İş fikrinizin mutlak suretle KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde yer alıyor olması
 2. 18 yaşından büyük olmanız ve daha önce iş yeri açmak için devletten hibe desteği almıyor olmalısınız. (herhangi bir üst yaş sınırı yoktur)
 3. PKK-FETÖ gibi yasa dışı suç örgütü mensubu olmamanız gerekir
 4. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir
 5. İş yerinizi T.C sınırları içerisinde kurmanız gerekir
 6. Okur yazar olmanız gerekmektedir (herhangi bir tahsil şartı yoktur)
 7. Girişimcilik sertifikası sahibi olmanız gerekir

Evet, İstanbul ilinde iş yeri açmak için KOSGEB den destek almak istiyorsanız bu şartlara uygun olmanız gerekir. Bu şartlara uygun iseniz de son madde olan (7.) girişimcilik sertifikasını almak için şu adımları izlemeniz gerekir.

 1. Eğitime katılacak olan girişimciye ait bir e-devlet şifresi olması gerekir. (Herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında bu şifreyi alabilirsiniz)
 2. Daha sonra uzaktan eğitimlerin yer aldığı https://bit.ly/334WITN adresine girelim.
 3. Sayfanın sağ üstünde bulunan ‘Giriş Yap’ bölümünü tıklatalım.
 4. E-devlet ile gir diyelim
 5. Açılan alana e-devlet şifremizi girelim
 6. Sitem yeniden bizi otomatik olarak eğitimleri olduğu sayfaya yönlendirme yapacaktır. Sayfanın en altında ‘Öne Çıkan Eğitimler’ bölümünün solundaki ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ altında ‘Eğitime Başla’ diyelim
 7. Bizi karşılayan sayfa yer alan bütün videoları izleyip karşımıza çıkan testleri çözelim.

Bütün videoları sırası ile izleyip testleri çözdükten sonra girişimcilik belgemiz hazır olmuş olacaktır. Eğitimlerin nasıl alınacağını anlatan videoyu izlerseniz konuyu çok daha iyi pekiştirmiş olursunuz.

Girişimcilik eğitimimizi aldık peki bundan sonra ne olacak?

Eğitimler Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İş fikrinize göre geleneksel yada ileri girişimcilik eğitimini tamamlayıp belgesini alanlar peki bundan sonra ne yapması gerekir? Cevap aslında çok basit! şimdi yapmanız gereken İstanbul yada herhangi bir ilimizde GİB ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi iş yeri açma kanunlarına göre işletmenizi kurmalısınız. Yasal mevzuatlara uygun bir şekilde kurulan işletme sahipleri artık KOSGEB iş yeri açma hibe desteklerine başvuru da bulunabilirler. Başvuru işleminin nasıl yapılacağını değinmeden önce sizlere sağlanan hibe destek programından biraz bahsetmek istiyorum. Öyle ya! İstabul’da açacağınız iş yeri için KOSGEB’den ne kadar hibe desteği alacaksınız. İşte bu sorunun cevabı..

 • Şayet iş fikriniz Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları içerisinde yer alıyorsa aşağıdaki hibe desteklerinden yararlanırsınız.

blank

✔Kuruluş desteği olarak gerçek kişilere 5.000 TL sermaye şirketlerine 10.000 TL verilir. Bu oranlara Gazi, engelli, 30 yaş altı genç girişimci veya kadın girişimcilere +5.000 TL daha ilave edilir.

✔İşletmenin ilk kurulduğu 1. ayından 12 ayına kadar sürede 1080 puan pirim ödemesi yapılması durumunda 20.000 TL hibe verilir.

✔İkinci performans dönemi olan 12. ay ile 24. ay arasındaki sürede 1140 pirim ödemesi yapılaması durumunda ise 20.000 TL hibe yine verilir.

✔İş fikri tehlikeli işler sınıfında olanlara sertifika desteği olarak 5.000 TL daha hibe verilir

Toplamda en fazla 2 yıllık program kapsamında İstanbul’da yeni iş yeri açacak olanlara 60 bin TL hibe verilir. İş fikri eğer ki! ‘İleri Girişimcilik’ içerisinde yer alıyorsa ilaveten aşağıdaki teknoloji boyutuna göre hibe de verilmektedir.

blank

✔İş fikriniz ‘İleri Girişimcilik NACE Kodları’ orta-düşük de yer alıyorsa 100 bin TL harcamanıza 75.000 TL hibe alırsınız

✔Orta-yüksek teknoloji de yer alıyorsa 200.000 TL harcamanıza 150.000 TL hibe desteği alırsınız

✔Yüksek teknolojide bulunuyorsa da 300 bin TL harcamanıza 225 bin TL hibe alırsınız.

Toplamda 360 bin TL kadar her programla hibe devletten alabilirsiniz. İstanbul’da kuracağınız iş yeri için devletten destek almak için hangi şartlara sahip olmanız gerektiğini anlattık. Ayrıca, yeni kurulan işletmelere verilecek olan hibe desteğinin ne kadar olduğunu da değindik. Peki, iş yerini girişimcilik belgesi aldıktan sonra açanlar bu hibeyi almak için destek başvurusunu nasıl yapabilir. İşte bunu da daha önce detaylı olarak 10 Dakika’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da anlatığım yer de bulabilirler.

KOSGEB İstanbul Müdürlüklerin Telefon Adres Bilgileri

İstanbul’da iş yeri kuracak olan yeni girişimciler işletmelerine ait resmi evrakları adreslerini paylaştığım KOSGEB il müdürlüklerine getirmeleri gerekir. Ayrıca, KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da bahsetmiş olduğum iş planı projelerini de yine bu adreslere gerekerek sunum yapmaları gerekir. 20 En Yeni KOSGEB İş Planı Örnekleri de sizler için paylaştığım yada kendinize özel olarak yazdırdığınız iş planını sunmak için müracaat edeceğiniz kuruma ait bu adresler ise şunlardır.

KOSGEB İkitelli Müdürlüğü

 • İkitelli OSB içerisinde yer alan ESKOOP sanayi sitesi PK: 34306 İkitelli/İstanbul
 • Tel: 0-312-595-25-89

KOSGEB İMES Müdürlüğü (Dudullu)

 • İMES Sanayi sitesi, 308 Sokak, C Blok Numara: 46 Dudullu/İstanbul
 • Tel: 0-312-595-25-89

KOSGEB Boğaziçi Müdürlüğü

 • Gürsel Mahallesi, Erzincan Sokak, Numara: 18 Kat: 1 Kağıthane
 • Tel: 0-315-595-25-34

KOSGEB Haliç Müdürlüğü

 • Yeni Londra Asfaltı, Yılanlı Ayazma Yolu, Yeşil Plaza, Numara: 15 Kat: 6 Topkapı/Zeytinburnu
 • Tel: 0-315-595-25-87

Hafta içi mesai saatleri olan 09:00 ile 17:00 arasından bu Müdürlüklere başvurularını sağlaya bilirsiniz.

 

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın