Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır? (2022 Devlet Destekleri)

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır? (2022 Devlet Destekleri)

 

2022 için de yeni iş yeri açacaklara KOSGEB’den müjde! Binlerce iş fikrine kurum geri ödemesiz iş yeri açmak için hibe kredisi veriyor. 60 bin TL den 270.000 TL kadar verilen devlet hibe destekleri peki nasıl alınır? Hangi işlere ne kadar KOSGEB hibe desteği veriyor? Teşvik alarak iş kurmak isteyen genç girişimciler. Dükkanınıza alacağınız makine ekipman desteği fırsatını kaçırmayın!

KOSGEB Hangi İşlere Ne Kadar Hibe Kredisi Veriyor?

KOSGEB hibe destekleri ile iş yeri kurma hayaline kapılmadan önce bilinmesi gerekilen bir konu var. O ise KOSGEB açacağınız iş yerine destek verecek mi? Ayrıca veriyorsa ne kadar hibe desteği veriyor. Bunu bilmenizin en büyük nedeni ise şudur. İlk olarak işinizin Devlet desteği alıp almadığıdır. İkincisi ise ne kadar hibe alabileceğinizdir. Böylece iş yeri açmadan önce finansal tüm hesaplamalarınızı buna göre yapabilirsiniz. Peki, KOSGEB hangi işlere ne kadar hibe veriyor? Bununla birlikte açacağınız dükkan için KOSGEB hibe desteği sağlıyor mu? Peki, bu sorunun yanıtını nasıl öğrene bilirsiniz.

Bunun öğrenmenin en kolay yoku 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları sayfamıza ilk olarak girmenizdir.

İlgili sayfamıza girdiğiniz zaman sizi iki tane iş fikri sorgulama sayfası karşılayacak. Lütfen iş fikrinizi resim de göstermiş olduğum alana girerek ‘BUL‘ deyiniz.

blank

Ben örnek olarak ‘KASAP’ iş fikrini girdim. Karşımıza ‘SEKTÖR ADI‘ altında iş fikrimin ismi çıktı. NACE kodu bölümünde ise iş fikrime ait kod çıktı. İş fikrim şuan için ‘GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI‘ içinde yer alıyor. Sorgulamamızı bu şekilde bitirmemekte fayda var. Bir de aynı şekilde iş fikrini ‘İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI TABLOSUNDA‘ sorgulama yapalım. Böylece iş fikrimizin;

 1. KOSGEB tarafından destek alıp almadığını görmüş olacağız.
 2. İş fikrimizin hangi programdan ne kadar hibe desteği alacağını öğrenmiş olacağız.

Hangi desek programından iş fikrinizin yer aldığını öğrendik sonra. Lütfen ne kadar hibe desteğini alacağınızı KOSGEB Girişimcilik Destekleri sayfasına girerek görünüz. İlgi sayfada hem GELENEKSEL hem ise İLERİ girişimcilik destek programın hibe miktarları yer almaktadır.

KOSGEB İş Yeri Açma Şartları Nedir?

KOSGEB destekli iş yeri açma imkanlarından yararlanmak için iş fikrinizin sadece destek kapsamında olması yetmez. Haricinde iş yeri açma şartlarına da sahip olmanız gerekir. Bu şartlar nedir? derseniz ilk olarak 18 yaşından büyük olmanız gerekir. İkinci en önemli şart ise Girişimcilik Belgesinin alınmasıdır. Bu belgenin nasıl alınacağını bir alt başlıkta yer verdim. Onun için burada değinmiyorum. Hemen diğer şartları listeliyorum.

 1. Okur yazar olmak
 2. T.C. vatandaşı olmak
 3. Daha önce bu destekten yararlanmıyor olmanız
 4. Destek başvuru yaparken herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız
 5. Yasa dışı suç örgütü mensubu olmuyor olmanız
 6. Yüz kızartıcı suçlardan ötürü mahpus yatmamış olmanız
 7. Devlete hiç bir vergi borunuzun bulunmuyor olması

KOSGEB iş yeri açma şartları bunlar. Bu şartlara uygun musunuz? Uygunum diyorsanız sıra geldi iş yeri açmak için gerekli belgeyi almaya. Yukarıda ikinci en önemli şart diye bahsettim ya. İş o belgeyi almadan iş yeri açmamanız gerekiyor. Peki nasıl alınır?

KOSGEB İş Yeri Açma Belgesi Nasıl Alınır? (Kursları)

İş yeri açmadan önce şayet KOSGEB den destek alacaksanız bu belgeyi almanız gerekir. Belgeyi nasıl alınır konusuna geçemeden bir hatırlatma yapmam gerekiyor. O ise iş fikrinizin NACE koduna göre iki tane eğitim alabilmenizdir. İş fikrinizin NACE kodunun nasıl bulunacağını yukarıda yer verdim. Buna göre;

 • İş fikriniz sadece GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK de yer alıyorsa. Sadece Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız kâfi tir.
 • İş fikriniz İLERİ GİRİŞİMCİLİK desteklerinde de yer alıyorsa. Geleneksel Girişimcilik Eğitimi aldıktan sonra bir de İleri Girişimcilik Eğitimi almanız gerekir.

Bu her iki eğitimi almak için tek bir şeye ihtiyacınız vardır. O ise eğitim alacak olan girişimciye ait e-Devlet şifresidir. Bu şifreye sahipseniz kolaylıkla uzaktan eğitimle girişimcilik belgesini alabilirsiniz. Nasıl alacağınızı ise KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca, videomda da detayları görebilirsiniz.

KOSGEB iş yeri açma belgesi nasıl alınır? bunu da hallettik. Sıra geldi kuruluş desteğini basıl alacağımıza.

KOSGEB Kuruluş Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kuruluş desteği alabilmek için ilk olarak iş fikrinize göre girişimcilik belgesini almanız gerekir. Nasıl alınacağını yukarıda videolu olarak göre bilirsiniz. Bu belge sahipleri iş fikirleri de KOSGEB üzerinden destek alıyorsa başvuru yapmaları için bazı adımları yerine getirmeli. Bu adımların başında ise işletmenin kurulmasıyla gelir. GİB ve Belediye nizamlarına göre iş yerinizi onun için açınız. Bunun sebebi ise KOSGEB desteği başvurusu yaparken ihtiyacımız olacak olan vergi numarasıdır. İş yerinizi yasal prosedürlere uygun şekilde açmak için sizlerden bazı evraklar istenilecektir. Bu evrakların neler olduğunu İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? sayfamızda bulabilirsiniz. İş yerimizi yasalara göre açtıktan sonra peki kuruluş desteği nasıl alınır?

 1. İlk olarak işletmenizi KOSGEB veri tabanına kayıt ettirin. KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Nasıl Yapılır? da bu işlemlerin nasıl yapılacağını göre bilirsiniz.
 2. KOBİ beyannamesi doldurunuz. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/ bu sayfadan bu işlemleri sağlaya bilirsiniz.

Bu iki işlem sonrasında. Bağlı olduğunuz KOSGEB kurumuna çıktısını aldığınız evraklar (iş yerine ait belgeler dahil) başvuru da bulununuz. Evraklar teslim edildikten sonra https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresinden ilgili girişimcilik destek programı başvurusunu yapınız. Başvurunuz değerlendirildikten sonra iş planı projenizi kurula sununuz.

20 En Yeni KOSGEB İş Planı Örnekleri burada yer almaktadır.

Sunum sonrasında iş planı projeniz onay alırsa KOSGEB kuruluş desteği almaya hak sahibi olursunuz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 2 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın