Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2022

KOSGEB kadın girişimcilere 2021 için kuruluş desteği olarak 10 bin TL hibe veriyor. Bu oran 30 yaş üzeri erkekler için 5 bin TL olmaktadır. 2 yıl süren geleneksel girişimcilik desteği programıyla da en fazla 65 bin TL kadar hibe almaktadır. Şartları sağlaması durumunda bu miktarın tamamını da alabilir. Hariciden ise KOSGEB kadın girişimci desteği iş fikirlerine göre makine alımları içinde sağlanır. Böylece 65 bin TL geleneksel girişimcilik desteği ilaveten toplam olarak 270 bin TL varan makine/yazılım alım hibelerinden de yararlanabilirler. 18 üzeri herhangi bir şart sınırı aranmadan verilen bu hibe desteklerin tümünden peki nasıl faydalana bilirsiniz?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları 2022

 

KOSGEB kadın girişimcilere 2022 için kuruluş desteği olarak 10 bin TL hibe veriyor. Bu oran 30 yaş üzeri erkekler için 5 bin TL olmaktadır. 2 yıl süren geleneksel girişimcilik desteği programıyla da en fazla 65 bin TL kadar hibe almaktadır. Şartları sağlaması durumunda bu miktarın tamamını da alabilir. Hariciden ise KOSGEB kadın girişimci desteği iş fikirlerine göre makine alımları içinde sağlanır. Böylece 65 bin TL geleneksel girişimcilik desteği ilaveten toplam olarak 270 bin TL varan makine/yazılım alım hibelerinden de yararlanabilirler. 18 üzeri herhangi bir şart sınırı aranmadan verilen bu hibe desteklerin tümünden peki nasıl faydalana bilirsiniz?

KOSEB Kadın Girişimci Desteği Ne Kadar?

KOSGEB kadınlara ekstra bir ayrıcalıkla girişimci desteği sağlar. Öyledir ki! kadın girişimcileri, engelli, Gazi ve 1. şehit yakını iş yeri açacak aileler ile aynı hakları sağlar. Dolayısı ile yeni açılacak bir dükkanın KOSGEB den şayet destek alınacak ise 18 yaş üstü bir kadın girişimci üzerinden açılması çok mantıklıdır. KOSGEB kadın girişimcilere sağladığı en büyük avantaj ne diyorsanız? bunu net olarak geleneksel girişimcilik destek programında göre bilmekteyiz.

Böylelikle KOSGEB kuruluş desteği olarak 5.000 TL olarak vermiş olduğu desteği, kadın girişimcilere 10.000 TL olarak sağlamaktadır. 2. Dönem de verilen 5 bin TL yerine 10.000 TL kuruluş desteği ile birlikte toplam 20.000 TL kuruluş desteği alır.

Kuruluş desteği haricinde ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı‘ kapsamında sağlanan diğer KOSGEB kadın hibe destekleri ise şunlardır?

SGK PRİM ÖDEME PERFORMANS DESTEĞİ
1. DÖNEM (1. İLE 12 AY ARASI) 2. DÖNEM (12 İLA 24 AY ARASI)
180-539 => 5.000 TL 360-1079 => 5.000 TL
540-1079 => 10.000 TL 1080-1439 => 15.000 TL
1080 Üstü 20.000 TL 1440 Üstü => 20.000 TL

Bunların haricinde bir de 5.000 TL sertifika desteği verilmektedir. Toplamda böylece 40.000 TL pirim ödemelerden, 20 bin TL kuruluş desteğinden 5 bin TL de sertifika desteğinden olmak üzere 65.000 TL Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibesi alır.

blank

KOSEB-Kadın-Girişimci-Desteği-Ne-Kadar

Tabi kadın girişimcilere sağlanan destekler sadece yukarıda yer alan Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile sınırlı değildir. Bunun haricinde iş fikriniz İLERİ DESTEKLENEN NACE KODLARI içerisinde yer alıyorsa kuracağınız iş yerinin ihtiyaç duyduğu makine alımları içinde hibe alabilmektesiniz. Bu programın detaylarına geçmeden, iş fikrinizin İLERİ Girişimcilik Destek Programında yer alıp almadığını, alıyor ise de sınıfın ne olduğunu nasıl bulacağınızı anlatan ilgili makalemi ilk olarak bir göz atmanızda yarar olacaktır. Bunun içinde 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları sayfama girmeniz yeterlidir. Sayfama girdiğiniz vakit, sorgulamada iş fikriniz gözüküyor ise İleri Girişimcilik Destek Programlarından da yaralana bilirsiniz. Böylece iş fikrinize ait TEKNOLOJİ DÜZEYİNE göre aşağıdaki makine yada yazılım alım hibe desteklerinden de istifade edebilmektesiniz.

TEKNOLOJİ DÜZEYİ HARCAMA MİKTARI YURT DIŞI YERLİ ÜRETİM
DÜŞÜK- ORTA- DÜŞÜK 100 Bin TL 75 Bin TL 90 Bin TL
ORTA-YÜKSEK 200 Bin TL 150 Bin TL 180 Bin TL
YÜKSEK 300 Bin TL 225 Bin TL 270 Bin TL

İleri Girişimcilik Destek Programı tablomuzu daha iyi açıklık getirmek için bir örnek vermem gerekir ise;

 • KOSGEB Desteklenen Sektörler ve NACE kodları içerisinde, iş fikriniz teknoloji boyutu YÜKSEK bölümde yer alırsa şayet 300 bin TL kadar makine/yazılım alımlarınız RESMİ GAZETE yer alan yeri üretim standartları içindeyse %90 hibe alırsınız. Bu rakamda tabloda görmüş olduğunuz gibi 270 bin TL olmaktadır. Makine yada yazılım yurt dışı üretim ise o zaman harcamanızın %75 kadar hibe alırsınız. Buda 225 bin TL olmaktadır.

Evet, KOSGEB kadın girişimci desteği ne kadar olduğunu sizler için örnekle paylaştım. Şimdi KOSGEB kadın girişimci desteği başvurusunda bulunacak olanlardan istenilen şartların ne olduğuna geçelim.

KOSEB Kadın Girişimci Destek Şartları Nedir? Yaş Sınır Kaç?

KOSGEB Kadın girişimci destek şartları olarak en çok yaş sınırının kaç olduğu merak konusudur. Bu nedenle bende KOSGEB kadın girişimci destek şartları nedir? konusuna yaş sınırının kaç olduğu ile başlayacağım. Kadın girişimcilerden aranan yaş sınırı ise 18 yaşından büyük olması durumunda istedikleri yaş olabilirler. KOSGEB kadın girişimci yaş sınırı 18 üstü olması durumunda aranan diğer şartları ise şunlardır.

 • T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • Herhangi bir yasa dışı suç örgütü mensubu olmaması gerekmektedir.
 • Devletimize vergi borcunun bulunmuyor olması gerekir.
 • Daha önce girişimcilik hibe desteklerinden yararlanmamış olması gerekmektedir
 • İş yerini açmadan önce iş fikrine ait girişimcilik eğitimlerini tamamlamış olması gerekir
 • İşletmesini Türk Ticaret Kanununa göre kurmuş olmanız gerekmektedir.

KOSGEB kadın girişimci destek şartları bunlardır. Bu şartlar içerisinde bir tek iş yerini açmadan önce almanız gereken eğitim konusunda takılırsın diye düşünmekteyim. Bu nedenle bu eğitimlerin nasıl alınacağını sizlere özel olarak anlatma gereği duydum.

KOSGEB Kadın Girişimci Eğitimi Nasıl Alınır?

KOSGEB kadın girişimci alma şartlarının başında gelen en önemli faktördür. Öyle önemlidir ki! şayet iş yerinizi açmadan bu eğitimi almazsanız sadece geleneksel girişimcilik eğitimi alamamakla kalmazsınız. KOBİ finansman destek programı dahil olmak üzere bir çok KOSGEB destek programlarımdan da mahrum kalırsınız. Bu nedenle iş yerinizi GİB kaydını oluşturup faal bir hale geçirmeden önce aşağıda bahsetmiş olduğum şekilde mutlaka girişimcilik sertifikanızı alınız.

 1. e-Devlet şifreniz yok ise ilk olarak kendinize ait bir şifre ediniz.
 2. Sonra https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriniz.
 3. Sağ üstten giriş yapınız
 4. e-Devlet şifrenizle giriş işlemini yapınız
 5. Eğitim sayfasından öne çıkan eğitimler bölümünde ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ bağlantısını tıklatınız
 6. Sizi karşılayan eğitim videolarını izleyiniz, sonlarında çıkan testleri çözünüz.

Böylelikle girişimcilik sertifikası almış olacaksınız. İş fikriniz şayet İleri Girişimcilik NACE kodları içerisinde ise aynı şekilde İleri Girişimcilik Eğitimi de almanız gerekmektedir. Eğitimlerin tam olarak nasıl alınacağını öğrenmek istiyorsanız da içinde anlatım videomun da olduğu KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu sayfama sizleri bekliyorum.

İş yeri açmadan önce girişimcilik belgemizi de aldık varsayarsak, bundan sonraki atılacak adımlar peki ne olması gerekmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci İş Fikirleri Örnekleri Burada

KOSGEB kadın girişimciler iş fikirlerini hayata geçirmeden girişimcilik belgesinin almasının ne denli önemli olduğundan yukarıda bahsettim. Bu belge alındıktan sonra iş yerini artık açabilirsiniz. Fakat eğitimler sonrasında bir çok kadın girişimci açacakları iş fikrini bir defa daha gözden geçirmektedir. Bu nedenle siz kadın girişimcilere bazı KOSGEB destekli iş fikirleri örnekleri için bir liste oluşturduk.

 • Lazer epilasyon (güzellik salonu)
 • Kadın kuaför
 • Bayan giyim (İnternet üzerinden satış)
 • Çocuk giyim
 • Bayan çanta, ayakkabı
 • Çeyiz eşyası dükkanı
 • Ev yemekleri
 • Tatlıcı dükkanı
 • Tül & Perde (manifatura)
 • Kafeterya

Bunlarla birlikte en son eklenen 25.04.2021 de eklenen spor ve eğlence eğitim kursları açabilirsiniz. 85.51.03 NACE kodu ile destek verilen bu kurslar ise şunlardır.

 • Jimnastik
 • Yüzme
 • Yoga
 • Paten
 • Tenis
 • Hayvan eğitmenliği
 • Dağcılık faaliyetleri (kamp vb.)
 • Okul kantin işletmeciliği
 • Spor malzeme satışı

Sizlere önereceğimiz kadınlar tarafından en çok rağbet gören ve en son iş fikirleri bunlardır. Daha da önemlisi tüm bu iş fikirleri de KOSGEB tarafından desteklenmektedir. KOSGEB tarafından desteklenen bu işler için de hibe alabilmeniz için KOSGEB iş planı hazırlamanız gerekir. Bunun nasıl hazırlanacağını da 20 En Yeni KOSGEB İş Planı Örnekleri sayfamda bulabilirsiniz. Şimdi,

 1. İş fikrimize göre işletmemizi kurmadan girişimcilik belgesi alınması gerektiğini biliyoruz. Bunun nasıl alınacağını da geniş bir içeriğe sahip bağlantımızda yer verdik.
 2. Eğimler sonrasında iş fikrimiz de olur ki bir değişikli olursa size bazı iş fikirleri sunduk. Bu fikirlerden yada hala kendi iş fikrinizi savunuyorsanız bunun üzerinden destek başvurusu yapmadan bir iş yeri açmamız gerektiğini de biliyoruz.

Peki ya daha sonra ne yapmalıyız?

Kadın Girişimci KOSGEB Devlet Desteğine Nasıl Başvuru Yapabilir?

Kadın girişimci KOSGEB devlet desteğine başvuru yapabilir için bazı şartları ilk olarak sağlamalısınız. Bu şartların en başında üstüne basarak söylediğimiz iş yerinizi açmadan girişimcilik belgesi alınması gelmektedir. Nasıl alınacağını yukarıda sizler için paylaştım. Bu belgeyi alanlar iş yerini kurması gerekir. Sonra yine yukarıda yer verdiğim aşağıdaki destek başvurusunu yaptıktan sonra iş planı projesini hazırlaması gerekir. Zaman kaybetmemek adına destek projenizi hazırlarken aşağıda bahsetmiş olduğum şekilde destek başvurusunda bulununuz.

 1. KOSGEB veri tabanına kayıt işletme kaydı oluşturun. (bu kayıt için vergi levhasında yer alan işe başlangıç tarihi gereklidir. Bundan ötürü işlemenizi açmanız şarttır)
 2. KOBİ beyannamesi doldurma yapmalısınız.
 3.  e-Hizmetler üzerinden girişimcilik destek programı başvurusunda bulunmalısınız. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler bu bağlantıdan bu işlemleri gerçekleştire bilmektesiniz.

Daha sonra yapmış olduğunuz işlemler neticesinde çıktısını aldığınız evrakları, işletmenize ait belgeleri bir araya getirerek bağlı olduğunuz KOSGEB birimine götürmeniz gerekir. Sonrasında sürecinin nasıl işlediğini merak edenler de 5 10 Bin TL KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? sayfamızı ziyaret edebilirler.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 10 Average: 4.2]
Ziyaretçi Yorumları - 9 Yorum
 1. blank Nil Beyaz dedi ki:

  Allah razı olsun epey bilgilendirici bir çalışma olmuş. İnşaAllah kadın girişimcileein sayılarının artmasına vesile olursunuz

  1. Güzel dileklerinizden dolayı çok teşekkür ederim.

 2. blank Beyza aslan dedi ki:

  Bizim paramı yok desteği aldıktan sonra açılmıyor mu iş yeri o şekil olmuyor mı

  1. Ne yazık ki ilk olarak işletmenizi kendi olanaklarınızla kurmanız gerekmektesiniz.

 3. blank Mat dedi ki:

  Ben kadın girişimciyim, yaş 28. Etüt merkezi açmak istiyorum. Kadın girişimci olduğum için destek alabilir miyim ya da düşük faizli kredi

 4. blank Özlem dedi ki:

  Merhaba,
  Bu hibeden faydalanacak bir kadın girişimcinin o anda herhangi başka bir kurum tarafından SGK lı olarak çalışmıyor olması mı gerekmektedir ?
  Teşekkürler

  1. Evet, aynen o şekilde.

 5. blank Aynur Altay Aksu dedi ki:

  Parti evi oyun yeri gibi yerler eğlenece olarak mi geçiyor nace de acaba onu nasıl öğrenebiliriz

  1. Evet eğlence yeri olarak geçmektedir bu nedenle destek alamazlar üzgünüm.

Bir Yorum Yazın