Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Veriyor!

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Hibe Kredisi Veriyor!

 

Kültür yada istiridye mantar üreticilerine 3 tane harika haberimiz var. Bunlardan bir tanesi KOSGEB’in mantar sektörüne vermiş olduğu hibe imkanlarıdır. Bir diğeri ise mantar üretim tesisi kuracakların sermaye ihtiyacını Ziraat bankasının sağlamış olduğu faizsiz kredilerdir. Son olarak ise mantar üretim tesisi kuranların yapmış oldukları yatırım tutarlarına %65 varan TKDK’nın sağladığı hibe olanaklarıdır. Biz bu 3 müjdeli haberden bu sayfamızda sadece KOSGEB’in sağladığı imkanlara yer vereceğiz. Ama, üzülmeyin bir diğer sayfamızda ise bahsetmiş olduğumuz Ziraat ve TKDK’nın sağladığı olanakların bağlantısını da sayfa içerisinde paylaşacağız.

KOSGEB Mantar Üretimini Destekliyor Mu? NACE Kodu Kaç?

Kültür mantarından sonra son günlerde istiridye mantarcılığı da kendinden sıklıkla bahsettirmekte dir. Bodrum altında bir çuval yada ağaç kütüğünde oldukça kolay bir şekilde üretilen her iki mantar cinsi yatırımcıların yüzlerini sürekli olarak güldürmektedir. Türkiye ve Avrupa pazarından oldukça geniş bir pazara sahip olan mantar üretimi KOSGEB tarafından ne yazık ki desteklenmemektedir. Uzun raf ömrüne sahip bu denli rağbet gören mantar sektörü KOSGEB tarafından sadece ticari faaliyeti yapılması durumunda desteklenmektedir. Burada da bahsetmiş olduğum 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde mantarcılık sadece aşağıda yer alan NACE koduyla destek görmektedir.

46.31.06 Kültür Mantarı Toptan Ticareti

Sizlerle paylaşmış olduğum bu NACE kodu sadece ‘Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları’ içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla kuracağınız mantar toptancılık işletmeniz için yalnızca ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ olanaklarından istifade edebilirsiniz. Peki, KOSGEB’in mantarcılık sektöründe toptancılık yapacak olan yeni girişimcilere bu program kapsamında sağlamış olduğu imkanlar nelerdir?

KOSGEB Mantarcılığı Ne Kadar Hibe Veriyor? (Kültür, İstiridye)

Mantarcılık alanında toptan pazarlama ticarethanesi kurmanız durumunda 46.31.06 NACE koduyla KOSGEB’den destek alabileceğinizi söylemiştik. KOSGEB desteklenen sektörler NACE kodları içerisinde sektör yalnızca ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ imkanlarında yer aldığından da bahsetmiştik. Peki, bu program kapsamında mantar ticarethanesi kuracaklara KOSGEB ne kadar hibe vermektedir? Hadi, kültür ve istiridye mantarının ticari yapacaklar için bir bakalım.

blank

KOSGEB tarafından mantar toptancılığına sağlanmış olduğu hibe miktarlarının ne kadar olduğunu bir tabloda göstermek istedim. Geleneksel Girişimcilik Destek tablomuzda yer alan rakamları ise sizlere şu şekilde açıklamak istiyoruz.

  1. Mantar toptancılığı işletmesi gerçek kişi olması halinde 5.000 TL hibe kuruluş desteği olarak verilir. Şayet, işletme A.Ş yada Ltd gibi sermaye şirketi ise o zaman bu hibe miktarı 10.000 TL olur. (Bu ödemler ikici sene içinde yapılır)
  2. İşletmenin ilk senesinde çalışanların pirim ödemesi 1080 gün yada üzerinde olursa 20.000 TL hibe alırsınız
  3. İş yerinin 12 ay sonunda ise yine pirim ödemeniz 1440 gün üzerinde olması halinde bir daha 20.000 TL daha hibe alabilirsiniz.

Böylelikle KOSGEB toptancılığı yapacaklar için toplamda 60 bin TL hibe vermiş olur. KOSGEB Girişimcilik Destekleri içerisinde daha detaylı olarak bahsetmiş olduğum bu programın başvuruları peki nasıl yapabilirsiniz?

Kültür, İstiridye KOSGEB Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kültür yada İstiridye mantarcılık alanında toptan ticaret hane kuracakların hibe başvurularını yapmadan önce sağlamaları gereken bir şartları vardır. O da sektörüne NACE kodunu göz önünde bulundurarak ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ almalarıdır. Bu eğitimi şuan bile almaya hemen başlaya bilirsiniz. Eğer ki! başvuru sahibine ait bir e-Devlet şifresi mevcut ise uzaktan eğitimle hemen sertifika sahibi almak için kurslara başlaya bilirsiniz. Hadi, söz konusu eğitimin nasıl alınacağında iken bunu anlatalım. Sonrasında ise kültür ve istiridye mantarcılık için KOSGEB’den hibe almak için nasıl bir yol izlemeye devam etmeniz gerektiğine değinebiliriz.

  1. Eğitim alacaklar doğrudan https://lms.kosgeb.gov.tr/ bu adrese giriş yapmaları gerekir.
  2. Sayfanın sağ üsttün de ‘Giriş’ diyelim
  3. ‘e-Devlet İle Devam Et’ diyelim ve açılan sayfada e-Devlet şifremizi girelim
  4. Sitem şifremizi girdiğimiz gibi bizi eğitimlerin düzenlediği ana sayfaya yeniden yönlendirme yapacaktır. Şimdi en alta inelim orada ‘Öne Çıkan Eğitimler’ de yer alan ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ de buluna Eğitime Başka butonuna tıklatalım.
  5. Kaşımıza çıkan tüm videoları izleyelim ve sonlarındaki testleri çözelim

Bu işlemleri tamamladıktan sonra girişimcilik belgemiz hazır olacaktır. Eğitimlerin nasıl alınacağını birde videolu olarak öğrenmek isteyenler aşağıdaki hazırladığım videoyu izleye bilirler.

Eğitimleri tamamladık, peki ya şimdi ne olacak. Şimdi yapılaması gerekilen iş yerini belediye ruhsatı çıkartılarak ve vergi dairesi kaydıyla kurulması gerekmekte siniz. Bu şekilde işletmenizi açtıktan sonra artık 10 Dakika’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da bahsetmiş olduğum şekilde evraklarınızı hazırlayıp başvurunuzu bağlı olduğunuz kuruma yapa bilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın