Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Nasıl Yapılır? (Video Anlatım)

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olma Nasıl Yapılır? (Video Anlatım)

 

Yeni iş yeri açacak olan girişimciler ile işletme sahipleri esnaf ve KOBİ’ler KOSGEB’den hibe başvuru yapabilmesi için ilk olarak e-Devlet üzerinden veri tabanına kayıt olması gerekir. İşletmesini kurmuş olan girişimcilerin vergi levhasında yer alan iş başlama tarihi ile bu kayıt olma işlemini kolaylık ile yapabilirler. Ayrıca, yurt içi fuar organizatörlük ve AR-GE desteği başvuruların yapılması için de yine KOBİ’lerin KOSGEB veri tabanına işletmelerinin ilk olarak kayıt ettirmesi gerekir. KBS yani KOBİ Bilgi Sistemi olarak da bilinen bu veri tabanına kayıt nasıl olacağınızı sizler için resimli ayrıca bir de videolu olarak anlattım. Sadece 5 dakikanızı ayırarak hızlı bir şekilde kayıt böylece olabileceğiniz.

KOSGEB’e Neden Kayıt Olmalıyım?

KOSGEB yeni girişimciler ile KOBİ ve esnaflara bir çok farklı programlar ile hibe desteği sağlamaktadır. Planlı bir şekilde oluşturulan bu KOBİ destekler programları ile KOSGEB Girişimcilik Destekleri başvurularını yapabilmeniz için mutlaka ilk önce KBS sistemine kayıt olmalısınız. Bunun haricinde ise geçmiş yıllarda bir çok esnafımızın da anımsayacağı gibi özellik ile ekonomik krizler de devlet hibe imkanları sağlamaktadır. Devletin zor durumlara da esnaflarımızın yanında olması amacı ile sağlamış olduğu hibe destekleri de yine KOSGEB aracılığı sağlanır. Her ne kadarda destek paralarının ödemeleri Türkiye Halk banksı üzerinden yapılmış olsa da hibe başvuru içim aranan ilk şart;

Esnafın KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olması

istenilir.  KBS yani KOBİ Bilgi Sistemi olarak da bilenen KOSGEB veri tabanına 2020 yılı itibarı 3 farklı alanda yer alanlar için bölüm ayrılmıştır. Bu bölümler ve açıklamaları ise şunlardır.

 1. İşletme Kaydı: Bu bölü yeni girişimciler ile esnaf ve KOBİ’lerin KOSGEB Destek hibe programlarından yararlanması için oluşturulmuştur.
 2. Organizatör Kayıt: Yurt içinde fuar organizatör başvurusu yapmak isteyen KOBİ’ler için oluşturulmuştur.
 3. AR-GE Kayıt: Yeni girişimci işletmesini kurmadan önce AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) desteği alması halinde kayıt olması amacı ile kurulmuştur.

Şimdi hangi veri tabanına kayıt olmamız gerektiğini anladığımıza göre, KOSGEB kayıt olma işlemimizi nasıl yapabiliriz, gelin bunu resimli ve sonunda eklediğim video olarak görelim.

KOSGEB Yeni Girişimci Kayıt Olma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni bir iş yeri açmayı düşünen ve kuracağı işletme için iş fikrine sahip olan herkese girişimci denilmektedir. İş fikrinin 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde yer alması ile de devletten destek alabilmektedirler. KOSGEB tarafından yeni girişimcilere 2 farklı destek programı kapsamında hibe olanağı sağlanmaktadır. Eğer, yeni girişimci kayıt olma işlemine kadar geldi iseniz zaten bu iki destek programının neler olduğunu sizler de çok iyi bir şekilde biliyor olmalısınız. Ayrıca, yine KOSGEB veri tabına kayıt olma aşamasına geldiğinize göre yine aynı şekilde KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu yapmış sertifika almış olmanız gerektiğini de biliyor olmalısınız. İş iş yerinin açılıp vergi numarasının alınmasından sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olmaya geldi ise o zaman sizin sadece 3 dakikanızı alacağız. Aşağıda bağlantıları ile birlikte paylaşmış olduğumuz adımlar ile KBS sistemine nasıl kolaylık ile kayıt olacağınızı sizler de göreceksiniz. Tabi bu işlem şuan e-Devlet üzerinden olduğu için kayıt olma işlemine başlamadan önce e-Devlet şifrenizin olması gerektiğini ayrıca hatırlatmam gerekiyor.

 1. Doğrudan https://bit.ly/3cns4GA bu adresimize giriş yapalım.
 2. İŞLETME KAYIT altında yer alan BAŞVUR butonuna tıklayın. blank
 3. Vergi numaranız yada T.C. kimlik numaranızı yukarı, alta ise GİB den gelen işletmenin faal olarak işe başlama tarihini yazınız. blank
 4. Karşımıza işletme bilgilerimizin yer aldığı bir bilgi ekranı gelir. Şayet bu ekranda yer alan eksik bilgileriniz gözüküyor ise DOĞRU bir şekilde doldurun. En son olarak ise BAĞLI OLMAK İSTEDİĞİNİZ KOSGEB İL MÜDÜRLÜĞÜNÜ seçerek son olarak KAYDET demeniz gerekir. blank

Dediğimiz gibi sadece 3 dakika içerisinde KOSGEB veri tabanına kayıt olma işlemimiz tamamlanmış oldu.

Organizatör Kayıt Olma İşlemleri Nasıl Yapılır?

KOSGEB KOBİ’ler içinde bir çok destek programı yer almaktadır. Bu destek programlarından bir tanesinin de adı ”İşletme Geliştirme Destek Programı” olmaktadır.  Bu programın içerisinde tam 9 destek programının unsuru yer almaktadır. Bunlar;

 1. Yurt İçi Fuar
 2. Yurt İş Gezisi
 3. Nitelikli Eleman
 4. Tasarım
 5. Sınai Mülkiyet Hakları
 6. Belgelendirme
 7. Test ve Analiz
 8. Enerji Verimli Motorların Değişimi
 9. Bağımsız Değerlendirme Desteği

olmaktadır. Bu desteklerden yurt içi fuar için verilen geri ödemesiz hibe desteğinden yararlana bilmeniz için işletmenin ”Organizatör Kayıt Olma” işleminin gerçekleşmedi gerekir. Yine e-Devlet üzerinden sadece 2 dakikada bu kayıt işlemin nasıl yapılacağını ise sizlere adımlar halinde anlatacağım.

 1. Direk kayıt olma işleminin başlatılması için https://kbs.kosgeb.gov.tr/OrganizerRegistration addresine giriş yapalım.
 2. Vergi yada T.C. kimlik numaranız ve hemen altına da işletmemizin vergi levhasında yer alan ilk işe başlama tarihini girelim. Bu bilgileri girdikten sonra ise ”GİRİŞ DİYELİM’ blank
 3. Karşımıza işletmemize ait bilgilerin yer aldığı bir ekran gelecek. Bilgilerimizi kontrol ettikten sonra ”KAYDET” diyelim.

İşletme Organizatör Kayıt Olma işlemi de sadece 1 dakika içerisinde sizin de görmüş olduğunuz gibi bitmiş oldu!

AR-GE Girişimci Kayıt Olma İşlemi Nasıl Yapılır?

KOSGEB veri tabanına kayıt olma işlemleri için olanak sağlanan bir diğer alan ise AR-GE çalışmaları için destek almak isteyen yeni girişimcileri bağlamaktadır. Buna göre iş fikrinizi hayata geçirmeden önce Araştırma ve Geliştirme Teknolojisi imkanlarından yararlanmak istiyorsanız bu kayıt işlemini e-devlet üzerinden yapmanız gerekir. e-Devlet şifreniz ile birlikte AR-GE kayıt olma işlemi ise sadece bir form doldurma ile 1 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Sadece 1 dakika süren bu işlemin nasıl yapılacağı ise bağlantıları ile birlikte şu şekildedir arkadaşlar.

 1. https://bit.ly/3doErUr adresine giriş yapalım. En altta yer alan AR-GE girişimci kayıt bölümündeki ”BAŞVUR” butonunu tıklayın. blank
 2. Sistem sizi e-Devlet üzerine giriş yapmaya yönlendirme yapacaktır. Açılan pencerede e-Devlet girişinizi T.C. ve şifreniz ile yapınız.
 3. Karşınıza çıkan forumda eksik bilgileri tamamlayıp, KAYDET demeniz yeteli olacaktır.
 4. Bilgilerinizin doğruluğundan emin iseniz ekranda beliren uyarıyı da ”EVET” diyerek kayıt işlemini sonlandırmış olursunuz.

AR-GE destek başvurusunu daha sonra da e-Hizmetler https://bit.ly/36PQsQ9 adresine girerek tamamlaya bilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 1]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın