Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kredi Çekerken Kesilen Hayat Sigortası İadesi Nasıl Geri Alınır? e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır

Bankaların kredi çekenlerden 3 yerden gelir elde ederler. Bunlardan 1. olanı hepimizin de bildiği gibi kredinin faiz getirisidir. 2. sıramızda ise tüketici dahil konut ve araç kredilerinde kesilen hayat sigortası gelir. 3. son olanı da belli meblağlarda yer alan işlem ücretleridir. Tabi bu kesinlerin harici konut alacaklardan DASK ve özel konut sigortaları da ayrıca uygulanır. Ziraat bankası dahil tüm kamu ve özel bankalar bu kesintileri bireysel müşterilerine hiç tereddütsüz bir şekilde de uygulamaktadır.

Kredi Çekerken Kesilen Hayat Sigortası İadesi Nasıl Geri Alınır? e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır

 

Peki, bankaların uygulamış olduğu bu kesintiler içinde yer alan özellikle hayat sigortası gerçekten zorunlu mu? Yasalar kapsamında zorun şayet değilse hangi hallerde geri nasıl alınır? İşte tüketici hakem heyetine başvuracaklar için özel olarak yazdığım o dilekçe örneği ile tüm merak ettiğiniz soruların yanıtları. Bu başlıklarda bulabilirsiniz. 1. e-Devlet üzerinden tüketici kredisi hayat sigortasını nasıl geri alabilirsiniz. 2. Tüketici hakem heyetine hayat sigortası iadesi başvuru nasıl yapılır? 3. Tüketici kredisi hayat sigortasını geri almak için hazırlamanız gereken dilekçe örneği bu şekildir. 4. Kredi erken kapatma sigorta parasını iadesi nasıl alınır. Bütün bu soruları sizler için cevapladım.

e-Devlet Üzerinden Tüketici Kredisi Hayat Sigortası Geri Alma

Evet arkadaşlar her kesime hitap eden bir konu banka kredisi olayı. Neden her kesim diyorum çünkü ister zengin olun ister dar gelirli bankalardan kredi kullanmışsınızdır. Şimdi bankaya gittiniz, acil kredi kullanmak istiyorsunuz. Banka hemen sizin ilk olarak kredi notunuza bakacak. Kredi notunuz yüksek ise size hemen kredi verecektir. Kredi notunuzun ne kadar olduğunu ise Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? yazıma göz atmanız isterim. Şimdi gelelim sizden krediniz için hem dosya masrafı hem de hayat sigortası adı altında para kesimi yapacaktır. Örneğin bu kesintiyi kredi kartlarında kart aidat ücreti adı altında da yapıyorlar. Daha önceden sizlere Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma (e-Devlet Başvurusu) yapmayı anlatmıştım. Şimdi de e-Devlet üzerinden kredilerden hayat sigortası iadelerinizi nasıl alacağınız görsellerle beraber anlatacağım. İzlemeniniz gereken yollar aşağıdaki gibidir.

 • https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine girelim.
 • Burada sizden e-Devlet şifreniz ile giriş istenmektedir.
  • e-Devlet şifresini PTT aracılığı ile alabilirsiniz.
  • Eğer daha önceden bir e-devlet girişi olduysa kimliğimi şimdi doğru yazısı karşınıza çıkacaktır.

blank

 • Çıkan ekranda sizlerden aşağıdaki iki bilgi istenmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti numaranız.
  • e-Devlet şifreniz.

blank

 • Karşınıza çıkan uyarı metninden sonra devam et duşuna basarak devam edebilirsiniz.

blank

 • Burada karşınıza çıkan sayfada yeni başvuru kısmını seçerek devam edebilirsiniz.

blank

 • Karşınıza çıkan uyarı metnini dikkatli bir şekilde okuyarak onaylayın.
 • Daha sonra yine bir uyarıcı metin karşınıza çıkacaktır.
  • Karşınıza çıkan küçük bir kutucuk olacak onu onaylayıp devam tuşuna basınız.

blank

 • Sonra bir daha size bir kutucuk karşınıza gelecek bu kutucuğu da aynı yukarıdaki gibi onaylayıp devam ediniz.
 • Şimdi sizin kimlik bilgilerinizin olduğu bir bölüm karşınıza çıkacaktır. Buradaki bütün yazanları dikkatli okuyup onaylamanız gerekiyor. Birde dikkat edilmesi gereken şey ise iletişim bilgisini nasıl istiyorsanız onu seçmelisiniz.

blank

 • Başvuru kısmına geçmiş bulunuyorsunuz biraz zor oldu ama artık o sayfadayız.
 • Burada bankadan başvuru sonucu ret olan belgeleri doldurmamız gerekiyor.
 • Belge ekleme bölümüne bankaya sunduğun dilekçe ve bankadan gelen ret  dilekçesini yükleyiniz.
 • Başvurunuz bir ön izleme ile göz atalım. Doğru ve eksiksiz ise devam edelim.
 • Şimdi son olarak işlem sonucu yazan bölümü tıklayarak işleminizi sonlandıralım.

Yukarıda izleyeceğiniz bu yoları doğru bir şekilde yaparsanız sizde e-Devlet üzerinden sizden kesilen ve iade edilmeyen kredi sigortalarınız geri alabileceksiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

Tüketici Hakem Heyeti Hayat Sigortası İadesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu işlem için yukarıda anlattığım yolun en başında tarafınıza kesilen bütün hayat sigortalarını bulmanız gerekmektedir. Daha sonra bu sigortaların çıktılarını alıp bankaya ödemelerimi geri almak istiyorum diyerek iadeli taahhütlü bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir. Daha sonra eğer sizlere olumsuz cevap gelirse o zaman devreye Tüketici Hakem Heyeti girmektedir.

blank

Sizlere gelen bu ret yanıtları ile birlikte bulunduğunuz yerdeki Tüketici Hakem Heyetine gitmeniz gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyeti sizin adınıza bütün kesilen hayat sigortalarını tek tek sizler adına geri alacaktır. Ya o kadar az tutarlar demeyin sakın. Her bir hayat sigortanızdan sizlere geri yatmayan bu sigortaların hepsi sizlere iade olduğunda göreceksiniz ne kadar haklı olduğumu.

Tüketici Kredisi Hayat Sigortası Geri Alma Dilekçe Örneği

Şimdi sıra geldi bu hayat sigortalarının kesintileri geri almak için nasıl bir dilekçe hazırlamamız gerekmektedir. Biliyorsunuz ki bütün resmi işlemlere başvurulunca bizden bir dilekçe istenmektedir. Bu her ne olursa olsun muhakkak istenmektedir. Bende sizlere bu dilekçeyi nasıl hazırlayacaksınız ondan bahsedeceğim. Boş bir a4 kağıdına aşağıda sizlere belirttiğim gibi dilekçe yazalım.

T.C. ……………………………………………………………………………. KAYMAKAMLIĞI TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM                                                                                 HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

07/12/2021 tarihinde QNB Finansbank Silifke şubesinden 125.000 TL 28 ay vadeli tüketici kredisi kullandım. Kredimi normal şartlarda ödeyip bitirdiğimde kredim 07.12.2023 tarihinde kapanması gerekiyordu. Ama ben elime ulaşan toplu bir para ile kredimi 07.01.2023 tarihinde erken kapadım. Kapatmadan önce banka saha kredim devam ettiği için benden hayat son yılına ait hayat sigortasını hesabımdan düşerek yapmıştır. Böylede olunca kredimin 11 aylık sigortasının iadesi tarafıma geri yatırılmamıştır. İlgili bankaya bunu beyan edip 6098 Türk Borçlar Kanunu 146. maddesi uyarınca son 10 yılın içerisinde bulunun ve hayat sigortalarımın iadesi olmayan bütün kredilerimin kalan kısımlarının tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şikayetçi:

Adı:

Soyadı:

İmza:

Nakit Değeri:

Şikayet Tarihi:

Konusu: Erken kapanmadan dolayı oluşan hayat sigortası iadesi.

Ekler:

 • QNB Finansbank Müdürlüğü’ne gönderilmiş iadeli taahhütlü dilekçe ret yazısı.
 • Tarafınıza yapılan hayat sigortası poliçesi

Yukarıdaki belgeler ile birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanız gerekmektedir. Buradan çıkan sonuç doğrultusunda alamadığınız hayat sigortası ödemelerini temin edebileceksiniz. Bu süre ise ortalama 6 civarı sürmektedir. Aksi bir durum olmadığı sürece daha da kısa süreler içinde geri alınan paralarda mevcuttur. Örneğin ben daha önceden kredi kartından kesilen ücretleri ve kredilerdeki dosya masraflarını 2 içinde almıştım Yine aynı yolları izleyerek bu ücretleri almıştım. Şimdi sizlere erken kapatılan kredinin hayat sigortası nasıl hesaplanıyor birazda ondan bahsedeyim.

Kredi Erken Kapatmada Sigorta İadesi Hesaplama

Herhangi bir durumda bir kredi kullandınız diye düşünelim. Bu herhangi bir krediden kastım sizlerin her anlamda kullanılan krediler olarak görelim. Yani ne tür kredi kullanırsanız kullanın sizden hayat sigortası kesilmektedir. Bazı kredilerde banka müşteri temsilcisi sizlere hayat sigortasız kredide önerebilir. Ama bu durumda ne oluyor diye sorarsanız eğer direk söyleyeceğim kredi faiz oranı yükselmesi diyebilirim. Şimdi hangi kredilerden hayat sigortası kesiliyor onlara bakalım.

 • İhtiyaç kredi,
 • Taşıt kredisi,
 • Konut kredisi,
 • Esnaf kredisi.

Yukarıdaki bütün kredilerden hayat sigortası kesilmektedir. Hayat sigortası kredi türüne, kullanılan limite ve kişi yaşına göre değişmektedir. Bizlere kredi kullanılırken kullanılan krediniz için sizden örnek olarak söylüyorum 1.000 TL tutarında ihtiyaç kredisi kesilecektir diye söylenmektedir. İlk etapta sizlere bu kredi tutarı çok gelmiş olabilir. Bana öyle geldiği için belki de herkesi kendim gibi düşünmüşte olabilirim. 🙂 Ama burada bilinmesi gereken şey ise hayat sigortasının sizlere yararlı olduğudur. Ne gibi yararı diyenler için şu şekil açıklama getireyim sizlere.

blank

 • İlk olarak işsiz kaldığınızda sizlere belli bir ay miktarı kadar kredi ödemesi istenmemektedir.
 • Allah uzun ömürler versin diyerek giriyorum bu konuya, ölüm yani yaşamanızı yetirirseniz,
  • Krediyi bu zamana kadar ödediğiniz bütün taksit tutarı mirasçılara iade olur,
  • Kredinin bütün taksitleri silinerek kredi kapatılır.
 • Kaza durumunda ise yine sizlere kredi taksitleri veya ödenecek tutarlar silinebiliyor.
  • NOT: Ciddi boyutlu kazalar için.

Yukarıda saydığım bu imkanlar hiçte kötü imkanlar değildir. Ama bu imkanlar çok güzel diye erken kapattığınız kredinin hayat sigortasının geri iade almayacağınız anlamına gelmiyor. Şimdi sizlere erken kapattığını bu kredinin geri ödemesinde ne kadar para alacaksınız onun hesabını yapalım.

blank

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere kendi adıma aldığım bir ihtiyaç kredisinin hayat sigorta poliçesidir. Bu sigortadan benden toplam olarak 525,93 TL para kesilmiştir. Bu tutar üzerinden sizlere kısa bir hesaplama ile sizlerin de erken kapamadan sonra elinize geçecek tutarı hesaplamanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

 • Burada ilk olarak aylık kredi tutarını hesaplayalım. Bunu da şu şekil yapıyoruz 525,93/57 ay olarak kesildiği için kredi tutarı aylık olarak 9,22 TL yapmaktadır.
 • Şimdi sizin kredinizi 15 ay ödedikten sonra direk kapattığınızı düşünürsek bu durumda 57-15= 42 aylık bir kredi ödemesi alacaksınız.
 • Bu 42 aylık sizlere verilmesi tutar ise 42*9,22 yaptığımızda 382.24 kuruş hesabınıza yatacaktır.

Yukarıda sizlere detaylı bir şekilde hesaplama yaptım. Sizlerde bu yolu izleyerek erken kapattığınız kredinin sigortadan iade alacağınız tutarı hesaplamış olursunuz. Eğer hesaplamada aklınıza takılan veya bizim hayat sigortamızın ne kadar olduğunu hesaplar mısınız derseniz yorum olarak iletmeniz yeterli olacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın