Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kredi Çektim 1 2 3 Ay Yada Hiç Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Çektim 1 2 3 Ay Yada Hiç Ödemezsem Ne Olur?

 

50 veya 100 bin TL bireysel ihtiyaç kredisi çektim, 1 2 3 ay yada hiç geri ödemezsem ne olur? Bu sorunun yanıtını sizler için vereceğim. Üstelik sadece bu cevabı ihtiyaç kredisi çekenler için vermekle kalmayacağım. Bununla birlikte bankalardan konut ve araç kredisi çekip taksitlerini zamanında ödemeyenlere ne olacağını da yanıtlayacağım. Ödenmeyen borçlarına çözüm arayanlar için de son olarak biriken borçlarını kapatmaları için formülde paylaşacağım.

Kredi Taksiti 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

18 yaşından büyük olup da benim çevremde ihtiyaç kredisi çekmeyen yok. Kimi bireysel ihtiyaç kredisini 10.000 TL olarak kimi ise 100.000 TL kadar çektiğini bilmekteyim. Çekmiş oldukları ihtiyaç kredisinin taksitlerini genelde çoğu zamanında ödemektedirler. Ama bu 36 yada 60 ay bitene kadar bu şekilde sürecek diye garantili değildir. Hele bir de fabrika yada herhangi bir yerde çalışan işçi iseniz kredinin taksitlerin zamanında ödenmeme riski muhakkak vardır. Bu risk memurlar için ise en az seviyedir. Peki, çekmiş olduğunuz bu bireysel ihtiyaç kredisini oldu ya 1 ay ödemeniz ne olacak?

 • 1 ay geciken kredi taksitlerin de banka mevcut ödemeye gecikme faizi uygular. Bu faiz oranı ise yasalara göre en fazla %0.30 kadar olur. Örneğin çekmiş olduğunuz kredi faiz oranı %1 ise %1.30 olur. %2 ise de %2.60 olur.

Mevcut faiz oranına göre ne kadar faiz uygulanacağını isterseniz sizde hesaplama yapabilirsiniz. Hatta ödeyeceğiniz gecikme sonrası kredi tutarını dahi hesaplama yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://bit.ly/313RRRh bu adreste yer alan hesaplama formunu doldurmanız olacaktır. Peki bireysel ihtiyaç kredisini 1 ay değil de 2 yada 3 hatta hiç ödenmemesi durumunda ne olur.

Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bireysel temel ihtiyaç kredisi borcu 1 ay ödenemezse ne olacağını yukarıda hesaplamaları ile yer verdik. Peki, bireysel ihtiyaç kredisi oldu ya 2 yada 3 ay ödenmezse ne olur? Hatta 100.000 TL kredi çektiniz hiç ödemediniz. O zaman ne olur? Şimdi bireysel ihtiyaç kredisi çekip taksitlerini ödeyemeyen yada ödemek istemeyenler için bu soruların yanıtı verelim.

 1. İlk olarak bankaların kara listesine düşersiniz. Unutmadan bunu belirtmek istedim. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? de bu konu hakkında detayları anlaşılır olarak bula bilirsiniz.
 2. Ödeme yapıldığı 54. gün borçluya banka ihtar çeker
 3. 3 Ay (90 gün) ödeme yapılmadığı zaman yasal takip otomatik olarak başlar.
 4. 90 gün sonrasında bana sizin ile iletişime geçer ve toplam borcun ödenmesini talep eder. Bu noktada yapılandırma talebinde bulunma hakkınız vardır. Yada toplam borcu (faiz ve ihtar ücreti ile) kapatarak yasal sürecin önüne geçebilirsiniz.
 5. 90 gün sonrasında banka ile anlaşamayanların dosyaları anlaşmalı avukata devir edilir. Çoğunlukla maaş hacri başlatılır. Buda maaşınızın 4/1 kısmına bankanın el koyması anlamına gelir.

Maaşlı olarak çalışmayanlar için ise adınıza aracınız var ise buna bağlama kararı banka çıkarta bilmektedir. Araç haricinde size ait olan eve icra gelebilir.

Yapmış olduğum araştırmalar neticesinde. Mali müşavirler ve avukatlar bankadan icralık olunmadan önce ev yada araçlarını aynı soy isimden birine devir edilmesi durumunda banka hak talebinde bulunabileceğini söylemiştir.

Maaşı olanlar yada olmayanlara bankanın uyguladığı yaptırımlar bu şekildedir. Peki, kredi borcunu hiç bir şekilde ödemeyenler hapse girer mi? Girer ise hangi hallerde girmektedir?

Kredi Borcunu Ödemeyen Hapse Girer Mi?

Kredi borcunu 1 ay ödenmezse ne olur sizler için yukarıda paylaştım. Aynı zamanda 3 ay boyunca bireysel temel ihtiyaç kredisini ödemeyenlerin başına neler gelebileceğini de değindim. Peki, kredi borcunu hiç ödemeyenler yada ödeyemeyenlerin başına neler gelir? En çok merak edilen, mesela hapse girer mi? Burada cevap hem evet hem ise hayırdır. Peki hangi hallerde kredi borcunu ödemeyen hapse girer. Hangi durumlarda ise girmez. Ben bu soruyu bizzat avukatım olan Ahmet AYAZ beye sordum. İşte cevabı.

Avrupa insan hakları sözleşmesinin 4. protokol 1. maddesine göre borç için hapis yatağı kuralı getirilmiştir. Böylece ödenmeyen kredi borçlarından dolayı özgürlükten yoksun kılınamaz. Kaynak: https://bit.ly/3f2HHs9

Avukatım tam olarak bana bu metini söylemese de kendisi ana yasada ödenmeyen borçtan ötürü hak mahrumiyeti yapılamaz dedi. Bunu da kira borcunu ödemeyen elimde kontratı olmasına rağmen eski kiracım için söyledi. Peki, kredi borcunu ödemeyen hesap hangi durumlarda girer?

Kredinizi 3 ay boyunca ödemediniz. 3 ay sonra banka anlaşmalı avukatını görevlendirdi. Anlamlı avukat sizden bir şekilde taahhüt aldı ise o zaman işte hapse girebilirsiniz.

Bankaya taahhüt vermediğiniz sürece kesinlikle hapse böylece girmeniz söz konusu olmaz. Onun için kredi borcunuzdan dolayı hapse girmek istemiyorsanız herhangi bir taahhütte bankaya bulunmayın.

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Eminim sizin de benim olduğu gibi çevreniz de bir çok arkadaşınız konut sahibidir. Yine eminim ki bu konut sahibi tüm arkadaşlarınız evlerini bankaların konut kredisi imkanları ile satın almıştır. Eğer anadan babadan miras kalmadı ise 300 500 bin TL verip ev alabilmek her baba yiğidin harcı değildir. Peki bankalardan çekmiş olduğunuz konu kredisi oldu ki ödenmezse ne olur? Bunu hiç düşündünüz mü? Hemen düşünenler için kısa ve net olarak olacakları söyleyeyim.

6 MART 2007 salı günü resmi gazetede yayımlanan 5582 dayılı konun gereği, tüketicinin 2 ay konut kredisini ödememesi durumunda ilk olarak bankalar ihtarname çekmek zorundadır. Bu ihtarnamede 3 ay da ödeme yapılmazsa banka ipotekli olarak vermiş olduğu kredide yer alan evi satışa çıkartır. (Resmi Gazete: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/03/20070306-1.htm)

2018 yılında 91. gün dolduğunda bankalar 15 20 gün bir inisiyatif kullanabilmekteydi. Ancak kredi karşı yönetmeliğin çıkmasıyla bu ekstra süre uygulanmaktadır. Bu nedenle 91. güne gelmeden şayet eviniz icra üzerinden satışa çıkarılmasını istemiyorsanız. Banka ile bir şekilde anlaşmaya varmanızı öneririm.

2. El Ziraat Bankası İcralık Hacizli Evlerin Satış Sitesi de banka tarafından en konulup satışa çıkarılan evleri görebilirsiniz.

İcra sonrasında ne olacak diyorsanız da! satış yapıldıktan sonra borcunuz banka tarafından kapatılır. Daha sonra ise şayet para kalır ise sizin hesabınıza aktarılır.

Araç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bildiğiniz gibi bankalar 48 ile 60 ay arası araç kredisi vermektedir. Bir çok vatandaşımız yüksek miktarlarda kredi çekebilmek için araç alımlarında araç kredisi kullana bilir. Şahsen ben çoğunlukla araç alımı için nakit tedarikimi ihtiyaç kredisi ile karşıladım. Ama özellikle sıfır araç alsaydım cidden araç kredisi çekmeyi düşünürdüm.

blank

Araç-Kredisi-Ödenmezse-Ne-Olur

Peki, araç kredisi sıfır yada 2.el alımlarında çekenler bu krediyi ödemezse ne olur?

Tüm kredilerde olduğu gibi taşıt kredisi 90 gün boyunca ödenmesi banka tarafından beklenir. 90 güne ödenmesi beklenmeden 2 ayda banka bir ihtarname gönderir. Gönderilen bu ihtarnameye karşın tüketici araç kredisini 90 gün sonra ödemezse haciz işlemi başlar.

Araç banka tarafından en kısa sürede el konulur. El konulan araç ise banka tarafından ihale yolu ile satışa çıkarılır. Şayet satışa çıkarılan araç banka borcunu ve ihtarname gibi ödemeleri karşılıyorsa tüketicinin araç kredisi borcu tamamen silinir.

İş Bankası İcralık Evler İş Yerleri Araçlar İhalesine BAŞVURU sayfasından ne şekilde ipotekle el konulan araçlar satılıyor göre bilirsiniz.

Tüm banka borcu olup da ödemekte zorluk çekenlere bir kaç hatırlatmam olacak.

 1. Borç KAPATMA Kredisi Veren Bankalar (YAPILANDIRMA, TAKSİTLENDİRME) yapabilirsiniz.
 2. 90 gün sonrasında kredi borçlarını yeniden taksitlendirme yapa bilirsiniz.

Harici sorularınızı bizlere yorumlarda da ilete bilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 3 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. blank Necati demirdelen dedi ki:

  110 bireysel kredi borcum var memurum ödeyemiyorum başka bankalayada borcum var sadece onu ödeyebiliyorum ödeyemediğim borç için ne olur

  1. 90 gün gibi bir süre sonrası icra takibi başlatılır. Banka ile konuşun, ödeye bileceğiniz gibi taksitlendirme yapın. İcra olarak ise evde sadece iki tane olan eşyadan bir tanesi alınır. Bu da olmazsa varlık şirketlerine borcunuz aktarılır. Şayet onunda ödemeyemecekseniz kesinlikle bilir bir kişiye danışmadan hiç bir şeyi imzalamayın.

 2. blank Burhan Yılmaz dedi ki:

  Ben kredileri ödemem boyunca iki ay geriden gelerek ödesem bir sorun olurmu

  1. kredi notunuz düşer dikkat etmelisiniz.

 3. blank BURHAN dedi ki:

  merhaba , kredi ve kredi kartlarına borcum var … 2 ay geriden gelerek ödeme yapsam herhangi bir sorun oluşur mu ?

  1. yapmamanızı tavsiye ederim yoksa kredi notunuz düşebilir. Bunun için sizlere daha açıklayıcı olması için Findeks KKB Kredi Notunu Neden Düşer Diyenlere 6 Sebep Gösterdik bu yazıma bir göz atınız.

Bir Yorum Yazın