Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma (e-Devlet Başvurusu)

Yıllardır bir çoğumuzun ceplerinde çeşitli bankalara ait kredi kartları yer almaktadır. Bir çok alışveriş işlemlerimizi taksitlendirme yapması, İnternet üzerinden güvenli bir şekilde ürün tedarikimizi hızlı olarak ödeme işlemimizi gerçekleştirmesi vazgeçilmez olmasını sağlamıştır. Bu imkanları bizlere sağlayan bütün bankalara ait kredi kartlarının kötü bir yanı ise kuşkusuz ki hepimizin canını sıkan kart aidat ücretlerinin olmasıdır. Geçmiş dönemlerde kesilen bu aidatları toplarsak ciddi bir meblağ edeceği ise hepimiz tarafından bilinmektedir.

Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma (e-Devlet Başvurusu)

 

İşte bu konuda banka kart kullanıcı bir vatandaşımızın Yargıtay’a yapmış olduğu başvuru hepimize emsal teşkil edici olmuştur. Böylece banka kartı fark etmeksizin herkes geçmişe dönük olarak kredi kartı aidatlarının ücretlerini başta e-Devlet üzerinden olmak kaydı ile tüketici hakem heyetinden de sadece bir dilekçe ile geri alabilmektedir. Peki, bu iki yöntem ile kredi kartlarımızdan kesilen 10 yıllık aidat ücret iadesi nasıl alınmaktadır? Başvuru örnek dilekçesinin de yer aldığı işlemlerin nasıl yapılacağını şimdi hep birlikte görelim. Bu işlemleri yapabilmemiz için bizleri bu başlıklar beklemektedir. 1. Kredi kartlarından kesilen aidat ücret iadesi için izlenen yolların neler olduğunu göreceğiz. 2. Müşteri hizmetini arayarak kredi kartı iadesi nasıl alınır. 3. Tüketici hakem heyeti aracılığı ile kredi kartlarınızdan kesilen kart aidat ücreti nasıl alınır onu da göreceğiz. 4. Son olarak e-Devlet üzerinden kredi kartı kart aidat ücreti nasıl alınır göreceğiz.

Kredi Kartlarından Kesilen Aidat Ücret İadesi İçin İzlenen Yol

Bir banka ile maaş anlaşmanız var ise o banka sizden kredi kartı ücreti talep etmez. Birde bazı bankaların yıllık kart aidat ödemesi olmayan kredi kartları vardır. Bu iki şartın dışındaki bütün banka kredi kartlarında yıllık kart aidat bedeli olarak talep edilen bir ücret mevcuttur. Sizlere tavsiyem kullanmış olduğunuz kartların her ay hesap özetlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Farkında olmadan bu yıllık kart aidat ücretleri ödediğiniz muhakkak olacaktır. Her bankanın yıllık kart aidat ücretleri farklılık gösterebilir. Kimi bankada bu ücret 50 TL iken diğer bir bankanın kesilen aidat ücreti 130 TL gibi rakamlara ulaşmaktadır. Bu kesilen ücretlerin geri alınması için bazı yöntemler vardır. Sizlere sizden haberli veya habersiz kesilen bu ücretlerin nasıl geri alınabileceğinden biraz bahsedeyim.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Kredi Kartı Aidat Ücretini Almak

İlk olarak hangi banka kredi kartından kart aidat ücreti kesildi ise o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ücret iadesini istememiz olacaktır. Müşteri temsilcisi ilk etapta bu yasal geri yatıramıyoruz derse inanmayın. Biraz daha konuşmaya başladığınızda ise sizlere ilk sunacakları teklif efendim 75 TL kesinti var ama bankamızın size özel bir teklifi var diyerek 30 TL gibi komik bir rakam para puan teklif edeceklerdir. Kabul etmediğiniz taktirde bir sonraki teklifleri ise 50 TL gibi bir rakam olacaktır. Bu rakamda sizi tatmin etmediğinizi düşünürsek hayır efendim ben kesilen kart aidat ücretimi istiyorum dediğiniz anda ise kabul görülmeyecektir. Sizin yapacağınız ilk şey daha önceden ben yaptım ve oldu kart iptalini istemenizdir. Müşteri temsilcinizin vereceği karar ise şu şekil olacaktır beyefendi veya hanımefendi bir yıl kulanım sözü verirseniz kart aidat ücretini komple geri yatıracağını söyleyecektir. Yada sizi kart aidat iptal ettirme menüsüne yönlendirecektir. Burada kartınızın neden kapatmak istediği sorulduğunda ise kart aidat ücretinin iade olmadığını söyleyerek talepte bulunmanız olacaktır. Hiç bir banka kartını kullanmakta olan bir müşterisini kart iptali yapmasını istemez kart aidat ücretinizi bu şekil geri alabilirsiniz. Banka müşteri temsilcisine bağlanmak için iletişim numaranı sizler için paylaşıyorum.

 • Garanti Bankası: 4440333
 • İş Bankası: 0850-724-07-24
 • Akbank: 4442525
 • QNB Finansbak: 0850-222-09-00
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası): 0850-200-06-66
 • Denizbank: 0850-222-08-00
 • Yapıkredi: 0850-222-04-44
 • Vakıfbank: 0850-222-07-24
 • Halk Bankası: 0850-222-04-00
 • Ziraat Bankası: 0850-220-00-00
 • İNG bank: 0850-222-06-00
 • Şekerbank: 0850-222-78-78
 • Fibabanka: 0850-222-77-77
 • Aktif Bank: 0850-724-30-50

Eğer müşteri temsilcisi ile uğraşıp kart aidat ücreti geri almak istemiyorsanız banka genel müdürlüğüne dilekçe göndererek kesilen ücreti talep edebilirsiniz. Sizler için bir dilekçe örneği hazırladım.

                                           ………………………. BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi hakkında.

Bankanızın 4422 0020 1032 1065 7632 numaralı kredi kartı müşterinizim. Yıllık olarak bankanız talep ettiği kredi kartı aidatını ödemekteyim. Bankanıza ödediğim son 10 yıllık kart aidat ücretlerimi yasal ve hukuki faizi ile geri talep etmekteyim.

Tarih: …../…../2020

 

İsim:

Soyisim:

Adres:

                                                                                                          İMZA

 

 

Belirtmiş olduğum bu dilekçe ile ilgili banka müdürlüğüne PTT ile iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Yoluyla Kredi Kartı Ücreti Geri Almak

Banka genel müdürlüğüne gönderdiğiniz bu dilekçe olumsuz sonuçlanır ise bulunduğunuz il/ilçe Hükumet Konağına giderek Tüketici Hakem Heyetine kredi kartı aidat ücretimi alacağım diyerek müracaat edebilirsiniz. Bu müracaatta ise sizden bankanın reddettiği o dilekçe ve bankalara ait son 10 yılın kesilen kart aidat ücretlerinin makbuzu talep edilecektir. Hangi bankadan kredi kartınız var ise banka bireysel müşteri temsilcilerine giderek son 10 yıla ait bu belgelere ulaşabilirsiniz. Eğer banka müşteri temsilcileri bu belgeleri ücret karşılığında size vermeyi talep eder ise ödeyeceğiniz o ücretinde dekontunu almayı unutmayınız. Sebebi ise ödeyeceğiniz o tutarı da Tüketici Hakem Heyeti tarafından geri alınabileceğini bilmenizi isterim. Bütün bu dekontları toplayıp teslim ettiğimizde bundan sonra bütün işlem heyetin elindedir. Heyet bankalar ile irtibata geçer ve sonuç olarak işlem yoğunluğuna göre ortalama bir ay gibi süreç içinde bankalar talep ettiğiniz ücretleri tarafınıza iade ederler.

e-Devlet Üzerinden Kredi Kart Aidat Ücretlerini Almak

Yukarıdaki saydığım bütün hizmetleri bir kenara koyalım. Hiç bir yere gitmeden evinizde bilgisayar karşısında kredi kartı aidat ücretlerini geri alabilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı Başvurusu yazımda anlattığım gibi bunu da e-Devlet üzerinden yapacağız. Tabi bunun başvurusunu da yapabilmeniz için bir e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Şifreniz yok ise PTT den 4 TL karşılığında temin edebilirsiniz. Aldığınız bu şifre ve T.C. kimlik numarası ile Türkiye Bankalar Birliği Tüketici Hakem Heyetine başvuru sayfasına önce giriş yapmanız gerekmektedir. Bundan sonra yapılacak olan bütün işlemleri sırası ile aşağıda belirtmiş olduğum yolu izlemeniz yeterli olacaktır.

 • Bilgilendirme ve Onay Formu

Bilgilendirme ve onay formunda yapmamız gereken kişisel verilerin korunması hakkında kanun ile ilgili aydınlatma metnini güzelce okumanız gerekmektedir. Bu metinde sizin şahsi bilgilerinize ulaşımının sağlanacağı ve hiç bir sorun teşkil etmediği hakkında bilgi verilmektedir. Daha sonra ise sizlere bazı bilgilendirmelerden bahsedileceği ve bu bilgileri okudum onaylıyorum diyeceğiniz bir kutucuk ile onaylamanız istenecektir.blank

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

 • Başvuru Durumuna İlişkin Bilgiler

Başvuru durumuna ilişki bilgilerde ise daha önceden yaptığınız herhangi bir başvuru var ise belirtilen maddelerde içerisinde olan başvuru kabul edilmeyeceğini beyan etmektedir. Bu şartlarda sizin için bir sorun teşkili yok ise okudum anladım diyerek onaylıyorsunuz.blank

Bu bilgileri okuyup onayladıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

 • Kimlik ve İletişim Bilgiler

Kimlik ve iletişim bilgilerinde sizin şahsi bilgileriniz istenmektedir. Bu bilgilerde ad, Soyad, Adres ve cep telefon numaranız talep edilmektedir. Vereceğiniz bu bilgiler en güncel bilgilerin olmasına dikkat ediniz.blank

Verdiğiniz bu bilgiler doğrultusunda bir üst aşamaya geçebilirsiniz.

 • Başvuru Bilgileri

Başvuru bilgilerinde ise hangi bankaya başvuruda bulunuyor iseniz o bankayı seçmelisiniz. Daha sonrasında ise başvuru tarihi, işlemin gerçekleştirdiğiniz tarihi, başvurunuzun kısa bir özeti, ne talepten bulunduğunu ve son olarak ise bankadan bir geri dönüş aldınız mı bunları cevaplamanız istenmektedir.blank

 • Banka Yanıt Durumuna Bağlı Bilgiler

Banka yanıt durumuna bağlı bilgilerde istene bankaya müracaat ettikten sonra gelen olumsuz belgenin tarihi ve resmini sisteme yüklemeniz gerekmektedir.blank

Bu işlemi de yaptıktan sonra eklemek istediğiniz başka belgeler var ise onlarında resmini ilave edip işlemini sonlandırabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra yaklaşık olarak işlem yoğunluğuna göre 30 ile 45 gün arasında kesilen kart aidat ücretlerini geri alabileceksiniz. Bu yazım ile kazanacağınız parayı güle güle harcamanız dileği ile 🙂

Birde sizlere Ekim ayınıza özel bir bankanın kredi faiz oranı ve geri ödemesinden bahsetmek istiyorum. Bu banka ise TEB bankasıdır. Çok uygun faiz oranları ile kredi sahibi olabilirsiniz. Diyelim 50.000 TL gibi bir para lazım sizlere sunduğu faiz oranları ile geri ödeme tablonuz bu şekil olacaktır.

TEB 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.64 %1.98 %2.15

Bu faiz oranlarına göre geri ödemeniz aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 12 4.742,51 TL 56.910,11 TL
24 2.787,93 TL 66.910,22 TL
28 2.496,52 TL 69.902,70 TL
36 2.563,88 TL 71.788,52 TL

evet arkadaşlar bu kredi oranlarını sizler için her ay güncellemesiniz yapıyoruz. Sizler kullanmak isterseniz bu kredi için bakaya müracaat edebilirsiniz.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın