Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir?

 

Bankalardan kredi yada kredi kartı gibi finansal işlemlerin başvuruların da olumsuz sonuç aldı iseniz kredi notu ile tanışıyor olmalısınız. Günümüzde artık sadece bankalar tarafından kullanılmak ile kalmayıp, karşılıklı güven gerektiren bütün alış verişlerde kredi notu hayatımızın bir gerçeği halinde gelmiştir. Bunlara bazı örnekler vermem gerekir ise; herhangi bir beyaz eşya alış veriş mağazasından senetle ürün almak, yada vadeli olarak galeriden 2.el araç alımları bir kaçı diyebilirim. Diyeceğim o ki! bir çok vatandaşımız kredi notu nedir? diye sorulduğunda halen konuyu eksik yada yanlış olarak bilmektedir. Ayrıca, bir çoğumuz ise kredi notu değerimizin sadece ücret karşılığında öğrenildiğini sanmaktadır. Aslında kredi notu değerini öğrenmek için ücretsiz bir çok yöntem vardır. Peki, tam olarak kredi notu nedir? ve ücretsiz olarak en aşağıya 4 yöntem ile nasıl sorgulama yaparak kredi sicil puanımızı öğrenebiliriz. İşte içlerinden e-Devlet sorgulamasının da resimli bir şekilde anlatıldığı bu harika ve kolay yöntemler.

Kredi Notu Nedir? Ne İçin Önemlidir?

Bizlere kısaca olarak kredi notu nedir? açıklamasını yapmamızı isterseniz ‘Her bireye ait finansman disiplin derecelendirme puanı‘ diye cevap verebilirim. Uzun bir şekilde açıklamasını ve kredi notunun ne denli önemli olduğunu sorar iseniz de sizlere yine aşağıda olduğu gibi bunu detaylandırma yapabilirim.

Bankaların finansman işlemlerde en değer vermiş olduğu şey düzenli geri ödemelerdir. Düzenli geri ödemelerin teminatı için her ne kadarda bir çok kredi için ipotek konulmuş olsa da icra kanalları ve avukatlar ile hiç bir banka uğraşmak istememektedir. Bu neden ile 11 Nisan 1995 tarihinde 9 bankanın bir araya gelerek bir sistem kuruldu. Kurulan bu sistemin amacı ise kişilere ait kredi notu değerinin tutulmasıydı. Sistemi kontrol edip, takibini yapacak olan firmaya ise Findeks Kredi Kayıt Bürosu dediler. FİNDEKS böylece bankaların müşterilerinin kullanmış olduğu kredi ve kredi kartlarının geri ödemelerini takip edecekti. Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olanlara 1900 puana kadar not tahsil ederken, düzensiz ödeme alışkanlığına sahip olanlara ise 0 puana kadar notunu düşürecekti. Kurulan bu sistem günümüze kadar çok sağlıklı bir şekilde geldi. Hatta zaman ile o kadar çok talep ve değer gördü ki! FİNDEKS bu puanlamayı halka arz etti. Böylece, karşılıklı güven gerektiren bütün firmalar tarafından yapılan işlemlerde kullanılmaya başlandı.

Bankalar KKB yani kredi notu yüksek olan yani taksit ödeme alışkanlığına düzenli sahip olanlara zaman ile bazı ayrıcalıklarda sağlamaya başlamışlardır. Bunlar ise;

 • Yüksek miktarlarda kredi kullanma olanağı
 • Bir diğer ise kredi faiz oranlarındaki farklılıklardır.

Kredi notu yüksek olanlar böylece hem yüksek limitlerde kredi, hemde düşük faiz imkanlarından yararlanarak kredi notu düşük olanlar ile bir farklılık olması sağlanmıştır. Bizce de bu uygulama gerçekten mantıklı ve harika! Bu uygulamaya bir örnek vermemiz gerekir ise;

Banka Faiz Oranı  Çekilecek Kredi Tutarı  Vade Miktarı  Ödenecek Faiz Tutarı  Aylık Ödenecek Tutar 
%0.79 50.000 TL 60 Ay 15.791,22 TL 1096,52 TL
%0.95 50.000 TL 60 Ay 19.308,05 TL 1.155,13 TL
%0.99 50.000 TL 60 Ay 20.203,55 TL 1.170,06 TL
%1.05 50.000 TL 60 Ay 21.558,90 TL 1.192,65 TL
 • Kredi notu ”Çok İyi” yani 1699 ile 1900 puana sahip olan müşterilerine %0.79 dan kredi sağlarken
 • Kredi notu ‘İyi’ yani 1499 ile 1699 arası puan da olan müşterisine %0.95 den kredi olanağı sağlamaktadır.
 • Kredi not değeri ”Az Riskli” yani ”1099 ile 1499” arasındaki olanlar için de bu faiz oranı %0.99 kadar çıkmaktadır.
 • 699 ile 1099 arasındaki ”Orta Riskli” nota sahip olanlar için ise bu faiz oranı %0.26 kadar ekstra fark ile %1.05 kadar çıktığı görülmektedir.

Tabi bu faiz oranları örnek olarak verildiğini ama uygulamanın tamda bu şekilde olduğunu bilmenizi isterim. Şimdi umarım hepimiz kredi notu nedir? ve neden bu kadar önemli olduğunu biliyoruzdur. Şimdi gelelim ücretsiz olarak 4 yöntem ile kredi notumuzu nasıl öğrene bileceğimiz konusuna.

Müşterisi Olduğunuz Bankadan Kredi Notu Öğrenme

Sizi bilmiyorum ama benim yolum en az ayda bir yada iki defa bankalara yolum düşüyor. Muhtemelen sizin de benim gibi en az ayda bir defa yolu herhangi bir banka şubesine yolunuz düşüyordur. Diyeceğim o ki hazır yolunuz banka şubelerine yolunuz düşmüşken kredi notu değerinizi buralardan ücretsiz olarak öğrene bilirsiniz. Ben şahsen özellik ile çalışmış olduğum AKBANK şubesine gittiğim zaman kredi notu değerimi ücretsiz olarak kolaylık ile öğrene biliyorum. Peki, siz banka şubesinden kredi notu değerinizi ücretsiz olarak nasıl öğrene bilirsiniz?

 1. Bankaya giderek ilk önce ‘Bireysel Müşteriler Departmanına‘ bir sıra numarası almanız gerekmektedir.
 2. Sıra numaranız geldiğinde banka yetkilisine ‘Tüketici Kredisi” kullanmak istediğini söyleyin
 3. Görevli memur sizden kimlik yada sürü belgenizi isteyecektir
 4. Belgenizi verdiğiniz de kullana bileceğiniz yada kredi kullanamayacağınızı mutlaka beyan edecektir
 5. Kredi notunuzu o esnada zaten sorar iseniz size görevli memur söyler

Eğer, benim gibi banka çalışanları ile haşır neşir iseniz hiç bu işlemi yaptırmadan da direk kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söylerseniz de yine notunuzu öğrene bilirsiniz.

Beyaz Eşya Satan Bayilerinden Kredi Notunuzu Öğrenmek

Günümüz şartlarında artık bir çok beyaz eşya satan mağazalarda anlaşmalı oldukları bankalar sayesinde müşterilerine kredi kullandırarak ürün satımı yapmaktadırlar. Bu kurumsal firmalar kredi kullandırmadan ayrıca elden taksitte yapabiliyorlar. Tabi bu işlemi yaparken de sizin T.C. numaranızla kredi notunuzun ne kadar olduğunu kontrol amaçlı bakıyorlar. Yani firma çalışanı kime taksit yapıyorum, ödeyebilecek mi? ödemeyecek mi? gibi kafasından geçirdiği soruyu bu şekilde öğrenebiliyor. Kredi notunuz yüksek ise siz kredi kullanmak istemiyorum dediğiniz taktirde size elden taksit imkanı da sunan bu firmalar ise;

 • VESTEL
 • ARÇELİK.
 • BOSCH

Olmaktadır. Diyeceğimiz o ki! şayet bu ismini saymış olduğumuz beyaz eşya mağazaları sizlerin kredi notunuzu göre biliyor ise size bu değeri de söyleye bilirler dimi 🙂

Oto Galericilerden Kredi Notunuzu Öğrenebilirsiniz?

Yakın zamanda araba almak için bir galericiye gittim. Araba için ayırabildiğim bütçe 70.000 TL civarlarındaydı tabi galeriye gittiğimde daha yüksel rakama bir araba hoşumuza gitti. Galericinin yaklaşımı çok iyi niyetli olunca ödeme kolaylığı sundu. Ama ilk olarak benim T.C. kimlik numaramı sorarak FİNDEKS notumu sorguladı. O dönemde üzerimde kredi olmayınca bütün ödemelerimde düzenli yaptığımdan ötürü kredi notum 1900 civarında çıktığını söyledi. Geriye kalan tutarı hem onu üzmeyecek hemde beni üzmeyecek şekilde senet yaparak daha iyi bir araba sahibi oldum. Bir başka yöntemse sıfır km bir araç almak için herhangi bir araba bayisine gederek öğrenebiliriz. Bunu da yetki bayide çalışan bir arkadaşım sayesinde öğrendim. Bayiye giderek bir araca test sürüşü yapmanız ve beğenmeniz durumunda eğer aracı almaya niyetiniz var veya yok ise ilk olarak nakit paranızı beyan ederek geriye kalan kısmında kredi başvurusu yapılıyor. Yapılan bu kredi başvurusunda sizin kredi notunuz direk ekrana düşüyor bu sayede satış danışmanı beyefendi veya hanımefendi kredini notunuz 1900 puan diye sizi bilgilendiriyor. Bu sayede kredi notunuzu öğrenmiş olur, hemde hayaliniz olan bir arabaya test sürüşü yapmış olursunuz 🙂

T.C. Numarası İle Kredi Notu Sorgulama

Kullanmış olduğunuz bir bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İzlemeniz gereken yol ise ilk olarak müşteri temsilcisine bağlanmak. Bağlantı kurulduktan sonra temsilcisi aracılığı ile bir kredi veya kredi kartı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaptık diye ne kredi kartı almamız gerekir nede kredi kullanmamız gerekir. Başvuru işlemi için T.C. kimlik numaranızı telefonda görüştüğümüz temsilciye vererek işlemlere başlamadan sizin kredi puanınıza bakacaktır. Sizde o sırada temsilcinize benim FİNDEKS risk durumum ve puanım nedir diye sorabilirsiniz. Bu sayede hiç bir ücret ödemeden temsilciniz den bu bilgiye edine bilirsiniz. Sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm banka iletişim numaralarını aşağıda sizler için paylaşacağım.

Banka İletişim Numarası
Garanti Bankası 4440333
İş Bankası 0850-724-07-24
Akbank 444-25-25
QNB Finansbank 0850-222-09-00
TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) 0850-200-06-66
Denizbank 0850-222-08-00
Yapıkredi 0850-222-04-44
Vakıfbank 0850-222-07-24
Halk Bankası 0850-222-04-00
Ziraat Bankası 0850-220-00-00
ING bank 0850-222-06-00
Şekerbank 0850-222-78-78
Fibabanka 0850-222-77-77
Aktif Bank 0850-724-30-50

Yukarıda belirtmiş olduğum iletişim numaraları arayarak kredi notunuzu çok rahat bir şekilde hiç bir yere gitmeden ücretsiz olarak öğrene bilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

2020 yılında bütün işlemlerimizi artık e-Devlet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Bunların bir tanesi sizlerle daha önceki yazımda kredi kartı yıllık aidat ücreti iadesi alma yazımda paylaşmıştım. Şimdide sizlere kredi notumuzu ve üzerimizde ne kadar kredi bulunduğunu gösteren e-Devlet uygulamasından bahsedeceğim. Yapmamız gereken ilk olarak bir e-Devlet şifresine sahip olmamız gerekmektedir. PTT giderek 4 tl karşılığında bu şifreye ulaşabiliriz. Aldığımız bu şifre ve T.C. kimlik numaramız ile e-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. Giriş işleminden sonra ise risk merkezi raporu başvurusuna giriş yapmamız gerekmektedir. Burada yapacağımız işlemleri size görsel olarak hazırladım.

 • Risk Merkezi Başvurusu

Kurumlar bağlantısını üzerinden hizmeti veren kurumun  sayfasına ulaşabilirsiniz. Kurumun sayfasında “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” bağlantısına tıkladığınızda hizmete erişim sağlayabilirsiniz.

blank

Yukarıdaki sekmeyi seçtikten sonra bir sonraki adama geçebilirsiniz.

 • Yeni Başvuru Yapma

Eğer bir ay içerisinde bir başvuru yapmadıysanız bu işleme devam edebilirsiniz. Her ay bir adet hizmet başvurusu yapabiliyorsunuz. Bir önceki başvuru tarihimiz 01.05.2020 ise yeniden başvuru yapabilmemiz için en az bir ay geçmesi gerektiğinden dolayı 01.06.2020 tarihinde tekrar başvuru hakkımız olmaktadır. Yeni rapor almak için ise alttaki resimde sağ üst köşede “Yeni Başvuru” düğmesine tıklamanız gerekmektedir.

blank

Bu sekmeyi seçtikten sonra bir üst menüye geçebiliriz.

 • Rapor Türü Seçim Ekranı

Bu ekran sizlere iki rapor türü çıkacaktır. Bunlardan bir tanesi kredi limit ve borç bilgeleri raporu diğeri ise çek bilgileri raporu olacaktır.

  • Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu: Bankalardan kullanmış olduğumuz kredi ve kredi kartlarının toplam borçlarını gösteren bir rapordur.
  • Çek Bilgileri Raporu: Karşılığı olamayan çek, karşılığı olmayan işlem yapıldıktan sonra ödenen çek ve ibrazında dolayı ödenen çek bilgilerinin yer aldığı rapordur.

Bu iki rapor çeşidinden hangisinin bilgilerini almak isterseniz onu seçerek devam edebilirsiniz.

blank

Bu raporlardan birini seçtikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 • Başvuru Bilgileri Ekranı

Bu aşamada size ait kişisel bilgiler ve bir önceki seçtiğin rapor görünecektir. Raporunuz hazırlandığında sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza bir şifre gelecektir. Bu şifre ile raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Cep telefon numaranızı kontrol ediniz eğer numaranız yanlış ise iletişim seçenekleri sayfasından numaranızı değiştirebilirsiniz. Başvuru bilgilerinizden emin olduktan sonra başvur sekmesini tıklayınız. Başvuru bilgileriniz Türkiye Bankalar Birliğine iletilecek ve başvuru işleminiz tamamlanacaktır.

blank

Bu işlemi bitirdikten sonra yapmamız gereken işlem sonucu ekranına tamamlamamız olacaktır.

 • İşlem Sonucu Ekranı

Başvuru işlemimiz tamamlandıktan sonra aşağıdaki resim karşımıza çıkacaktır. Türkiye Bankalar Birliği tarafından  hazırlanmış olan raporunuz, başvuruda esnasında kullandığınız telefonunuza SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Gelen bu bildirim sayesinde başvuru bilgileriniz sayfasından raporunuza ulaşabilirsiniz.

blank

 

Bu verdiğim bilgiler sayesinde cebinizden 11 TL çıkmadan kredi notunuz çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın