Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Kredim Var Yeni Bir Kredi Çekebilir Miyim? 2 Yöntem (İhtiyaç, Konut, Araç)

Nerede ise bir çoğumuzun bankalar da ödemesi devam eden kredileri var. Bu bankacılık ürünlerin en başında ise, ihtiyaç kredisi gelir. Ondan sonra ise konut ve araç kredisi gelmektedir. Devam eden bu kredimizin vadeleri de genellikle en üst geri ödeme planına göre yapılır. Şuan en az çeken ise eminim 36 ay geri ödeme planına göre çekmiştir. Buraya kadar hiç bir sorun yok. Peki, bu geri ödeme planı devam ederken ikinci hatta üçüncü bir krediyi çekme ihtiyacı duysanız ne yayarsınız? Bankalar size kredi taksit ödemeniz devam ederken bir tane daha tüketici kredisi verir mi?

Kredim Var Yeni Bir Kredi Çekebilir Miyim? 2 Yöntem (İhtiyaç, Konut, Araç)

 

Veriyorsa da hangi şartlarda verdiğini burada bilirsiniz. Haricinde, yine devam eden kredisi olan işten çıkarılsa, yada askere giderse ne olur? Bunu da konu ile alakalı olduğu içinde yanıtladım. Son olarak da krediniz var iken herhangi birine kefil olabilir misiniz? Olursanız da neye dikkat etmeniz gerektiğine açıklık getirdim. Birde sizlere bu konu ile alakalı aşağıdaki başlıklara konumuzda yer verdik. Bunlar; 1. Taksit ödemesi devam eden kredim var başka yada aynı bankadan kredi çekebilir miyim? 2. Üzerimde kredi varken başka kredi çekmem için istenen 2 şart nedir? 3. Ödemesi devam eden ihtiyaç kredim varken taşıt kredisi alabilir miyim? 4. Aynı şekil üzerimden kredi varken konut kredisi alabilir miyim? 5. Kredimi öderken işten çıkartıldım ne yapmam gerekir? 6. Üzerimde kredi varken başka bir kişiye kefil olabilir miyim? Bütün bu sorularınız yanıtını hadi şimdi birlikte görelim.

Taksit Ödemesi Devam Eden Kredim Var Başka Yada Aynı Bankadan Kredi Yine de Çekebilir Miyim?

Evet arkadaşlar taksit ödemesi devam eden kredim var başka yada aynı bankadan kredi çekebilir miyim diyen kişilere şimdi vereceğim bilgiler sayesinde çekilip çekilemeyeceğini göreceksiniz. Bu kredi olaylarının kişinin kendisi ile alakalı olduğunu net olarak söyleyebilirim. Yani yine de bu sorunun cevabını vermem gerekirse evet üzerinizde bir kredi varken veya aynı bankada krediniz var bir daha kredi çekmek istiyorsanız çekebilirsiniz. Bu konu dediğim gibi sizin bankalar arasındaki olumlu yönleriniz ile alakalıdır. Ben ve çevremdeki çoğu kişide üzerinde bir kredi varken veya kredisi olan bankadan kredi çekmişlerdir. Burada dikkat edilen şartların neler olduğunu ise sizlere aşağıda maddeler halinde sunabiliriz. Sizin üzerinizde kredi varken kredi çekmenizi ağlayan 2 can alıcı madde şu şekildir.

Üzerinizde Kredi Varken Yeni Bir Kredi Çekmek İçin Sunulan 2 Şart

 1. Kullandığınız kredinizin süresi boyunca Findeks KKB Kredi Notunu Neden Düşer Diyenlere 6 Sebep Gösterdik bu gösterdiğimiz sebepleri yapmamanız gerekmektedir.
 2. Çektiğiniz kredi ve şuan çekeceğiniz kredinin ödemeleri maaşınızın %50 üzerinde olmaması gerekmektedir.

Bu yukarıdaki iki madde sizin için çok ama çok önemlidir. Eğer kredi notunuzu düşürecek herhangi bir sorun yaşamadıysanız 2. bir krediyi çekebilirsiniz. Tabi birde burada önemli olan şey ise almış olduğunuz maaşınızın kredi ödemelerinin %50 oranını geçmemesidir. Ek gelir gösterdiğiniz taktirde gösterdiğiniz ek gelir ve maaşınınız %50 oranında kredi yine kullanabilirsiniz.

Ödemesi Devam Eden Kredim Varken Taşıt (Otomobil) Kredisi Kullanabilir Miyim?

Ödemesi devam eden krediniz var ise taşıt yani otomobil kredisi kullanabilir miyim sorunuzu nasıl yanıt bulacağınızı göreceğiz. Bu sorunuza yine evet kredi çekebilirsiniz diyerek konuyu ele alalım. Yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu böyle bir yasak getirmemiştir. Böyle bir yasak yok ama sizlere kredi kullanabilmeniz için şartların olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu şartlar aslında sizin hane geliriniz ile örtüşmektedir. Eğer hane gelirinizi alt seviyeye düşecek ise kredi kullanımız imkansız hale gelmektedir. Bunun nedeni tamamen sizin dara düşmenizi ve alacağınız arabanın haciz yolu ile geri alınmaması içindir. Şimdi sizden isten bu 2 şart nedir görelim.

 1. Burada FİNDEKS kredi notunuz kaç olduğu ile alakalıdır. Bu notumu nasıl öğrenebilirim diyenler için Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? yazıma göz atmanız yeterli olacaktır. kredi notunuz ne kadar yüksek olur ise çekeceğiniz kredi ve kredilere çok fazla imkan sunulmaktadır.
 2. Hanenize giren geliriniz var olan kredi ve çekeceğiniz taşıt (otomobil) kredisinin ödemesinin %50 oranını geçmemesi çok ama çok önemlidir.

blank

Yukarıdaki şartların en başındaki KKB notunuz çok önemlidir. Bu FİNDEKS kredi notunuz yüksek olması halinde diğer 2. maddeyi ele almak gerekir. Bu hane geliriniz ve çekilen kredilerin ödemeleri hane gelirine %50 oranında olmasıdır. Bu oranı sizler için ufak bir hesaplama ile nasıl olacağını göreceğiz.

 • Şimdi arkadaşlar ilk çektiğiniz ihtiyaç kredisini 35.000 TL olarak çektiniz ve aylık ödemenizde 2.250 TL olarak ödediğinizi varsayalım. Şimdi yeni alacağınız taşıt(otomobil) kredisini ise 50.250 TL olarak çektiniz ve yine aylık ödemesi 2.750 TL olarak görelim. Bu iki kredisinin aylık ödemeleri 2.250+2750=5.000 TL olmaktadır. Bu kredileri alabilmeniz için ise aylık hane gelirinizin 5.000×2=10.000 TL olması gerekmektedir. Eğer hane geliriniz 10.000 TL altında ise taşıt kredinizi kullanamıyorsunuz anlamına gelmektedir.

Yukarıda örnek olarak sizlere bir hesaplama yaptım. Bu hesaplamalara göre sizde artık krediniz var ikin kredi çekebiliyor olduğunuzu görmüş oldunuz. Birde araç kredisi çekerken şu kurula çok dikkat etmelisiniz. Bu kuralın ne olduğunu merak edenler için ise alacağınız aracın %70 oranında kredi kullanabiliyorsunuz. Bu konu çok önemlidir. Yani alacağınız araba 300.000 TL ise çekebileceğiniz maksimum kredi 210.000 TL olmaktadır. Ziraat Bankası 0 ve 2.El Taşıt Kredisi HESAPLAMA bu yazımda sizlere araç kredileri hakkında bilgiler vermiştim. Bu bilgiler araç kredi kullanacağınız zaman size yardımcı olacaktır.

Taksit Ödemesi Devam Eden Kredim Varken Kontu Kredisi de Alabilir Miyim?

Arkadaşlar şimdide taksit ödemesi devam eden krediniz varsa konut kredisi kullanabiliyor musunuz onu görelim. Bireysel veya devam eden araç krediniz var ve konut almak istiyorsunuz acaba verirler mi diye soranlar cevabı hemen sizlere vereceğim. Burada taksit sayınızın fazla olması veya az olması gözetmeksizin konut kredisi “EVET” kullanabilirsiniz. Yine yukarıdaki gibi aslında bu kredi kullanımız tamamen size bağlı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Yani aslında hem diğer kredileriniz var hem de ev kredisi çekeceksiniz o zaman aşağıdaki şartlar sizde var ise mümkün olmaktadır. Aksi taktirde bu mümkünlük çok ama çok zor bir hal almaktadır. Şimdi ihtiyaç ve araç krediniz varken nasıl konut kredisi çekebileceksiniz bir görelim.

 1. Burada yine kredi notunuz çok önemlidir. Kredi notunuzu 1.400 puanın üstünde olması gerekmektedir. Hemen hemen bütün banka bu kredi notunun üzerinde kişilerle çalışmak ister. Eğer bu not düşük ise 3 Ayda Kredi Puanı Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Yolları Nedir? sayesinde kredi notunuz yükselte bilirsiniz.
 2. Kullanacağız yeni kredi ile var olan kredinizin aylık ödemesi hane gelirinizin %50 oranı altında olmaktadır.

blank

Yani bu 2 şart sizlere konut kredisi kullanmanızı sağlayacaktır. Birde konut kredileri için sizlerden farklı şartlar istenmektedir. Bunların ne olduğunu merak ediyorsanız eğer 3 madde size vereceğim. Hadi arkadaşlar görelim bakalım hangi şartlar bizi beklemektedir.

 1. Beğendiğiniz ev var ve banka tarafından eksper gitti ve evinize bir değer verdi diyelim. Verdiği bu değerin %90 oranında kredi kullanabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Yani eve eksper alacağınız eve 500.000 TL değer biçti diyelim. Kullanacağınız kredi 450.000 TL olmaktadır.
 2. Alacağınız evin üzerinde kesinlikle rehin veya ipotek olmamalıdır.
 3. Alacağınız ev daha inşaat halinde ise inşaatın %70 oranında tamamlanması istenen son bir şarttır.

Kredileriniz varken konut kredisi çekebiliyorsunuz. Ama alacağınız ev içinde yukarıdaki özellikleri bilmeniz gerekmektedir. Birde sizlere yardımcı olacağım bir konu daha var. Bu konu nedir diyenler için Türkiye İş Bankası İcralık Evler İhalesine Nasıl Katılabilirsiniz? yazım sayesinde uygun fiyatlara ev alabileceğinizi bilmenizi isterim.

Kredimi Öderken İşten Çıkartıldım Başıma Ne Gelir? Ne Yapmalıyım?

Kredimi öderken işten çıkartıldım başıma ne gelir diyenler için şimdi sizlere bilgi vereceğim. Bu durumda ne yapmalıyım derseniz onu da zaten belirteceğim. İşsiz kalmak gerçekten zor bir durum ama sizlere daha önceden yazdığım İŞKUR İşsizlik Maaşı Hesaplama konu ile işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu sayede devam eden kredileriniz ödeyebilir duruma gelebilirsiniz. Eğer bu krediler ödemeye yetmiyorsa alacağınız işsizlik ödeneği bu durumda İŞKUR Meslek Edinme Kurslarına Başvuru Nasıl Yapılıyor? yazımdan faydalanarak günlük kazançlar elde edebilirsiniz. Eğer işten kendiniz ayrıldıysanız bu durumda aşağıdaki vereceğim 3 maddeyi uygulayın.

 1. İlk olarak kullandığınız kredinin banka şubesini arayarak kredinizi işsiz kaldığınız için dondurma talebinde bulabilirsiniz.
 2. Yine banka şubenizi arayarak kullanmış olduğunuz kredinin kalan taksitlerini yapılandırma talebinde buluna bilirsiniz. Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar (YAPILANDIRMA, TAKSİTLENDİRME) yazıma göz atınız.
 3. Birde kredinizi çekerken size yapılan kredi sigortasında işsiz kalma maddesi var ise sigorta acentesini arayarak kredinizin ötebilirsiniz.

Sizlere verdiğim bu 3 madde sayesinde kredinizin nasıl ödeneceğini görmüş oldunuz. Eğer bu yöntemleri yapmazsanız başınıza gelecek kötü sonuçlara hazır olun diyebilirim. Bu kötü sonuçlar sizlere bir daha kredi kullanmanızı direk etkiler. Daha fazla neler olur diyenler için ise Kredi Çektim 1 2 3 Ay Yada Hiç Ödemezsem Ne Olur? yazıma bir göz atın derim. Bu sayede sizde kredinizi ödemenizde ne kadar yarar olacağınız göreceksiniz.

Kredim Varken Başka Birisine Kefil Olabilir Miyim? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Krediniz var ise başka birine kefil olunabiliyor mu diyenler için sizlere kesin bilgeler vererek bu konuyu açıklığa kavuşturacağız. Size direk krediniz varken kefil olabilir miyim sorusuna “EVET” diyerek cevap verebilirim. Ama kefil olacak kişiden banka bazı şartlar isteyebilir. Bu şartların neler olduğunu merak edenler için ise şimdi bilgilendiriyorum.

 1. Yine KKB yani kredi notunun iyi olması gerekir.
 2. Kefil olan kişinin bir yerde çalışıyor ve belgelendirile bilen bir gelire sahip olması gerekir.
 3. Kefil olduğu kişinin taksitlerini ödeyebilecek kadar maaşının olup olmadığını direk bakılmaktadır.

Bu şartları taşıyan herkes kendi kredisi varken başkasına kefil olabilir. Burada 3. madde anlaşıldığı üzere krediyi çeken kişi kredisini ödemezse sayın kefilimiz direk siz ödemek zorunda kalırsınız. Yani aslında kefil olmak bir nevi yardım olarak görülse de bazı kişiler için tehlikeli bir durum olmaktadır. Bazı kişiler bunu çok iyi bildiği için sizin iyi niyetinizi kendi kötü niyetlerinle sonuçlandırmaktadır. Benim büyüğümün bir sözü vardır. Bu söz ise bu dünyada kimseye kefil olma demesidir. Olup sonradan kötü olacağına olma direk kötü ol der. Aynı borç para verme gibi diyebiliriz bu işe. Borç para verip peşinde koşacağınıza hiç vermeyin koşma gereği olmaz. 🙂 bu konu ile ilgili birde sizlere Çok Acil Borç Nakit Para Lazım 5 Dakka’da Bulma (ÖN ÖDEMESİZ) yazıma göz atabilirsiniz. Bankalar kefil olma yöntemini ikiye ayırmaktadır. Bunların ne olduğunu merak edenler için ise aşağıda sizler için veriyorum.

Adi Kefalet: Banka bu kefillikte direk şunu yapmaktadır. İlk olarak alacaklı olduğu kişiden direk borcu alabilmesi için elinden geleni yapar alamazsa o zaman adi kefalet kapısını çalar.

Ortak Kefalet: banka bu durumda çekilen kredi ödenmezse alacaklarını her iki kişi tarafından direk işlemleri başlatır. Bu durumda hem siz hem krediyi çeken kişi direk zarar görmektedir.

Bu iki kefil olma yöntemi çok önemlidir. Bence hiç kefil olmayın yazımda krediniz varken kefil olunabiliyor mu dediğimizde evet dedim ama eğer siz olmak istemezseniz direk kefil olunmuyor diyerek cevaplayabilirsiniz. Eğer illa kefil olmam gerekiyor derseniz bankanın adi kefalet olma maddesinin olup olmadığını öğrenin derim. Eğer var ise direk o şekil kefil olmanız sizin için çok önemli olacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın