Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Lazer epilasyon Nedir? 3 Farklı Cihaz İle Nasıl Uygulanır?

Lazer epilasyon Nedir? 3 Farklı Cihaz İle Nasıl Uygulanır?

 

 

Hem kadınlar olarak hem de erkekler olarak kabul edelim ki günümüzün sorunu haline gelen bir durumdur epilasyon. Kim kıldan hoşlanır ki. Lazer epilasyon hem temizlik hem de estetik açısından kalıcı çözüm olarak hayatımıza girmiştir. Vücudumuzu teslim ettiğimiz bu cihazlar nasıl ortaya çıkmıştır acaba hiç merak ettiniz mi? Hadi gelin beraber inceleyelim.

blank

Lazer teorik fizikçi olan Albert Einstein tarafından 1917 tarihinde kuantum fiziğinin bir bölümü olarak geliştirildi. Fakat bu teorinin gelişmesi çok zaman almış olacak ki 1960 yılında ruby lazer şeklinde ortaya çıkmış. İlk zamanlarda endüstriyel ve askeri amaçlı kullanılsa da ilerleme kat ederek tıbbi uygulamalarda kullanılmaya başlanmış. Tedavi amaçlı kullanılan bu cihazlar kılcal damar, leke, dövme çıkarma gibi uygulamalarda kullanılırken ilk ışık temelli epilasyon türü 1994 yılında kullanılmaya başlandı.1998 yılından itibaren günümüzde dahil FDA onaylı bir uygulama olarak kabul görmüştür. Gelişen teknoloji sayesinde lazer epilasyonun öyle gvenli bir hale getirilmiş ki hiç bir yan etkisi yoktur. Kanser yaptığına , Radyasyon yarattığına dair söylemler bilimsel bir kanıtı olmayan söylemlerdir. Yapılan araştırmalar lazerlerin iyonik bir etkisi olmadığını, hücrelerde hiç bir kötü etki bırakmadığını göstermiştir.

LAZER EPİLASYON İŞLEVİ NEDİR?

Tedavilerde kullanılan lazer cihazları ışık temeli uygulanarak epilasyon halini almış. Vücudumuzda ve kıl yapısında bulunan siyah rengi veren melanin maddesi tarafından bu ışın tutunur.  Tutunan bu ışık enerjisi kıl kökünde ısı enerjisine dönüşerek milisaniyelik bir sürede kıl kökünü tahrip eder. Yani siyah renk lazer cihazları için çok önemlidir. Beyaz ve gri kıl renklerini hiç sevmezler, o yüzden etki etmezler. Kişiyi lazer epilasyon uygulamasına almadan önce ten ve kıl renginden hangi cihazlarla yapacağımızı analiz ederiz. Bu analiz sonucunda alacağımız 3 tip cihaz vardır. Bunlar;

Alexandrite Lazer Epilasyon

Kişinin ten rengi açık kıl rengi siyah ise kolaylıkla uygulamaya alacağınız cihaz alacağınız Alexandrite olmalıdır. Bu konuda daha etkili olan bu cihazın bir püf noktası yüz ve boyun bölümüne kesinlikle uygulama yapılmamasındır. Çünkü buradaki ince olan tüyleri size çoğaltarak, siyahlaştırarak geri verir. Alexandrite lazer dalga boyu 755 nanometredir. Bu demektir ki deri altına sade 2mm uzantısı olan bir ışına sahiptir. Neredeyse tüm hasta hane ve kliniklerde kullanılan lazer epilasyon cihazıdır. Güzellik salonlarına tıbbi cihaz diye belirtildiği için kullanım olanağı verilmemiştir. Hızlı lazerler oldukları için günlük işlem sayısı da fazla olmaktadır. Örnek vermek gerekirse sırt bölgesi epilasyonu ortalama 30-40 dakika, bacak bölgesi epilasyonu 30-35 dakika sürmektedir. Siz odaya kıllarınızı tıraş etmeden girersiniz ve kıllar yok olmuş bir şekilde çıkarsınız. Çünkü dökülme işlem esnasında oluyor . Herkesin ağrı eşiğine göre değişse de acısı nasıl diye merak edenleriniz için söylüyorum acısı dayanılmayacak bir acı değildir. Güvenilir ve kalıcılığı uzun süren bir lazer yöntemidir. Ortalama 4-8 haftada bir şeklinde uygulanır. Tek seansta çözüme kavuşmak mümkün değildir. Çünkü canlı bir organizmada yaşıyoruz ve her bir kılın faz dönemleri vardır. Bu dönemi yakalayabilmek için belirli dönemler şeklinde yapmamız gerekmektedir. Ortalama 6-12 seans aralığında uygulanan Alexandrite lazerlerden sonuç olarak %70-90 bitiş verilebilir. Hiç bir lazer cihazı %100 sonuç vermez.

blank

Sizler için daha önceden yazmış olduğum Güzellik Salonu Nasıl Açılır? (Maliyet Oranı Hesaplama) yazımı inceleyip sizde kendinize maddi durumun el veriyor ise bir güzellik salonu açabilirsin.

Diode Lazer Epilasyon

Alexandrite lazer epilasyon cihazından farklı olarak nanometresi 810 olan ve daha derin enerji ulaşımı sağlayan bir cihazdır. Tüm ten renklerinde kullanılırken asıl avantajı yüz bölgesine rahatlıkla uygulanabilen bir cihaz olmasıdır. Deri yanması durumu minimize edilmesi için artık yeni kullanılan teknolojilerde başlık sisteminin soğutmasını çok güçlü bir şekilde yapmaktadırlar. Bu şekilde deriyi ısıtmadan ısı enerjisi kıl köküne iner ve orada tahribat sağlar. Diode cihazlar evet etkili cihazlardır fakat kullanan uzmanın çok iyi olması gerekmektedir. Enerji akımını, frekans ayarlarını her cilt rengine ve bölgelere göre doğru ayarlaması çok önemlidir. Doğru ayarı yapmakla da bitmiyor bir de doğru tarama çok önemlidir.

blank

Tarama dediğimiz ibare her bölgeyi ister beyaz kalemle ister gözü ile 50 santim metre karelik alanlara bölerek deriyi ısıtmadan maksimum düzeyde cihazı o bölgede doğru çalıştırmak demektir. Kıl köküne enerji doğru ulaşmaz ise tahribat gerçekleşmez ve kıl kökü ölmez. Bu nedenle epilasyonda cihazlar çok önemli , cihazların önemi kadar uzmanlar da çok önemlidir. Diode lazer cihazı Alexandrite Lazer cihazından farklı olarak işlem uygulandıktan 10-15 gün sonra kıllar dökülmeye başlar. Kişi bunu kese yaparak ya da kılları tutup çekerek dökülmesine yardımcı olur. Seans sayıları ortalama 6-8 seans şeklindedir. Bitişi kişiden kişiye değişen lazer epilasyonda hiç bir lazer %100 cevap vermediği gibi diode cihazların da cevabı %70-90’dır. Tabi böyle bir cihaza sahip olmanız işin iyi bir sermaye ihtiyacınız olacaktır. Bu sermayeyi ticari kredi kullanarak temin edebilirsiniz. Onu da Ziraat Bankası Ticari Esnaf Kredisi Faiz Oranları yazımdan yararlanarak sağlayabilirsiniz.

ND Yag Lazer Epilasyon

ND Yag Lazerler aslında tıbbi olarak kılcal damar tedavisi üzerine çalışılan bir cihazdır. Özellikle yüz bölgesi ve bacak bölgelerinde oluşan damar açıklığını seanslar halinde düzeltir. Fakat epilasyon için de çalışmalar yapılmış ve 1064 nanometre ışın uzantısı ile ND Yag Lazer epilasyon cihazı deri altına inen en derin lazer epilasyon cihazı olarak tanıtımı yapılmıştır.

blank

Özellikle çok koyu tenlerde deriyi yakma riski olmaması en büyük avantajıdır. Yüz bölgesi hariç bütün bölgelere rahatlıkla uygulanabilir. Bazı inatçı derin olan kıl köklerine uzantısı ile başarılı sonuçlar verir. Kalça ve sırt bölgesi, bazen koltuk altı kılları güzel sonuçların göstergesidir. Siyah ve kahverengi kıllarda etkilidir. Seans aralıkları 6-8 hafta olabilir. Ortalama 4-6 seansta kıllarda % 70-90 azalma görülür. Maliyetinden dolayı Türkiye ‘de çok fazla tercih edilmemektedir.

Peki sizler bir merkeze gittiğinizde uzmana kullandıkları cihazını sorduğunuzda size söylenen cihazın merkezdeki cihazla aynı olduğunu nereden bileceksiniz ? Başlık yapıları en güzel ip uçlarıdır. Biz uzmanlar cihaza bakarak anlayabiliriz ama özellikle bazı güzellik salonları, kuaförler IPL dediğimiz lazer cihazı olmayan cihazlar kullanmaktadırlar. IPL cihazı kullanan bir merkeze gitmemeniz en büyük tavsiyemizdir. Böylece merkeze araştırıp gitmiş ve kendinizi güvenle teslim etmiş olursunuz.

 

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın