Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Maliyeden Emniyetten Hacizli İcralık Satılık 2. El Araçlar

Maliyeden Emniyetten Hacizli İcralık Satılık 2. El Araçlar

 

Bankaların hacizli yani icralık olarak 2. el araç satış ihalesine katılabilirsiniz. Böylece piyasa değerinin çok daha altına araba sahibi olabilirsiniz. Başvuru yapmak için ise ilk olarak bir kaç prosedürü yerine getirmeniz gerekir. Bunlardan ilki ise satın alacağınız icralık araca ait teminat bedelinin en az %3 yada %6 miktarını peşin olarak yatırmanız tır. Araca ait teminat bedelinin kaç TL olduğunu da bankalara ait icralık araç İnternet sitesinde göre bilirsiniz. Daha sonra nasıl başvuru yaparak ihale araç satın alacağınızı da aşağıda bahsetmiş olduğumuz yolu takip edebilirsiniz.

Hangi Kurumlar İcralık Araç Satış ihalesi Yapmaktadır?

Bankalar müşterilerine teminatlı olarak bir çok kredi sağlar. Sağladığı ipotekli kredinin teminatı olarak ise çoğunlukla ev yada araç talep eder. Ev yada araç karşılıklı olarak vermiş olduğu kredinin geri ödemelerini günü geçmeden sağlarsanız hiç bir sorun yaşamazsınız. Fakat, olurda herhangi bir nedenden ötürü çekmiş olduğunuz araç yada ihtiyaç kredisinin taksitlerini 3 ay ödemezseniz, o zaman işte ciddi anlamda bir sıkıntıya girerseniz. Yaşayacağınız bu en büyük sıkıntı ise teminat olarak göstermiş olduğunuz arabanın icra kanallarıyla el konulması ile başlar. Sonrasında banka hacizli aracınızı satışa çıkarır. Değerinin altında yada üstünde de ihale yöntemi ile satar. Satış bedeli mevcut borcunuzu kapar ise bu serüven sonra erer. Eğer ki kapamazsa kalan borcunuzu da tahsis etmek için bankaların avukatları yine devreye girer. Bu nedenlerden dolayı icralık olarak ilk araç satışı yapan kurumlar bankalar olmaktadır. Diğer icralık olarak yada ellerindeki araçları değiştirmek için araç satışı yapan kurumlar ise şunlardır.

  1. Maliye
  2. Emniyet

Böylelikle icralık yada ellerindeki araçları değiştirmek için araç satışı yapan toplam 3 kurum olmaktadır. Tüm bu kurumların araçlarını satın almak için izleyeceğiniz yol ise farklı olmaktadır. Yine aynı şekilde bankalara göre de ihaleye katılma yolları değişebilir. İş Bankası İcralık Evler İş Yerleri Araçlar İhalesine BAŞVURU nasıl yapılacağın da bu bankamız üzerinden ihaleye katılacakları bilgilendirmiştik. Şimdi ise sıra geldi maliye, emniyet ve diğer bankların icralık araçlarına nasıl başvuru yapabileceğimize.

Maliyeden Hacizli Satılık Araçlar

Eğer esnafsanız ve maliye ile başınız derde girmişse bence biraz korkmalısınız. İl olarak araçlarınızı haciz edebilirler. Edilen bu hacizli arabalar vergi daire başkanlığı tarafından satışa çıkmaktadır. Bu satış işlemi piyasaya göre daha uygun fiyatlarla satılmaktadır. Böylede olunca bir hayli talep görmektedir. Aslında bu şekil araç almak birazda güvenilir olmaktadır. Diğer türlü ikinci el araç alımları biraz riskli oluyor. Nedeni ise yok aracın KM çekildi mi hasar kaydı var mı gibi sorular akıllara gelmektedir. Ama Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından alınan araçlarda böyle bir şey söz konusu bile değildir. Çünkü devlet asla mal satacağım diye yalan beyan bulunmaz bulunamaz. Devlette alacağını bir şekilde tahsil etmek için aracın bir an önce satılmasını istemektedir. Aksi taktirde alacağını alamaz ve araç uzun yıllar yedi emin alanlarında çürür. Buda devletin hiç işine gelmez. Çünkü duran araç çürümeye doğru gider. Bu çürüme sonucunda aracın değeri azalır. Arkadaşlar şimdi sizlere bu araçların nasıl ve ne şekilde ulaşım oluyor onları detaylı bir şekilde ilan numaraları ile birlikte vereceğim.

Maliyeden İcralık Araç İlanları

Sizlere burada belli başlık şehirlerdeki maliye bakanlığı tarafından satışa çıkarılan araçların listelerini belirten linkler vereceğim. Verdiğim bu linklerdeki arabaları ihale yöntemi ile alım yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken unsur ihaleyi nereye kadar çıkartıp bitirmeniz olacaktır. Aksi taktirde piyasa değerinin çok üstünde araç almış olursunuz. Bunu da ne siz isterseniz nede bütçeniz bunu ister. Şimdi gelelim belli başlı illerin vergi dairesi üzerinden araç satım ilanlarının neler olduğunu öğrenmeye.

Vergi Dairesi  Bulunduğu İl İcralık Araç İlanları
İstanbul https://bit.ly/2PkuiRV
Ankara https://avdb.gib.gov.tr/hacizli/arac/
Antalya https://bit.ly/3tP2cgy
Bursa https://bit.ly/3xf8kke
Konya https://bit.ly/3vkeRIv
Sakarya https://bit.ly/3xuOnpZ

Yukarıda belirttiğim bu vergi daireleri şuan için icralık araba satışı yapıyor. Diğer illerdeki bazı vergi daireleri korona virüs tedbirleri kapsamında artık ilanları yayınlamıyorlar. Eğer yayınlamaya başlarlarsa sizler için bu tabloya ekleyeceğim.

Emniyetten Çıkma Satılık Araçlar

Şimdi sizlere emniyetten çıkma satılık araç nasıl oluyor bu konu hakkında bilgiler vereyim. Vereceğim bu bilgiler inşallah işinize yarar. Öncelikli emniyetten çıkma araç alma işi şöyle oluyor. Yine bu işin bir ayağı Maliye Başkanlığına dayanıyor diyebiliriz. Bir arkadaşımın başına gelen bir olayı anlattığımda sizlere yardımcı olacağımı düşünüyorum. Arkadaşımın aracı Maliye Bakanlığı tarafından bağlama kararı çıkarılmıştı. İstanbul Şile bölgesine iş görüşmesine gittiği sırada polis çevirmesi ile karşılaştı. Ama arabasının yakalama emri olduğunu bilmiyordu. Polis çevirmesinde arkadaşımın aracının maliye tarafından yakalama kararı olduğunu ve aracı emniyet bahçesine götürüleceği söylendi. Aracı Emniyet Müdürlüğü bahçesine çekti ve belli bir süre yani ortalama 1.5 ile 2 yıl arası araç emniyette kaldı. Daha sonrasında ise arabanın borcunu ödeyerek aracı emniyetten bahçesinden çıkardı. Eğer borcu ödeyecek rakama ulaşamamış olsaydı emniyet başkanlığı Maliye Bakanlığı ile birlikte aracı satışa çıkaracaktı. Olayı bu şekil yaşanmışlık bir olayla anlatmama sizlere yardımcı olmuştur umarım. Yani bir nebze yine emniyet aracılığı ile ama maliyeden bağlanarak satılmış oluyor.

Tüm Bankaların Satılık İcralık Araçları

Ülkemiz genelinde araç kredisi kullanarak sıfır araç alımı veya ikinci el araç alımları hemen hemen her gün olmaktadır. Olası kötü bir senaryoda bu senaryonun ne olduğu hakkında bilgi vermem gerekirse çekilen araç kredilerinin ödenememesidir. Bu durumda banka üzerine ipotek koyduğu aracı bağlama yoluna gitmektedir. Böylede olunca aracınız banka tarafından satışa çıkmaktadır. Yani banka her zaman alacağını alır arkadaşım. Onun için banka ile işlem yaptığınızda başınıza gelebilecek bu senaryolara hazır olmalısınız. Rabbim inşallah sizleri bu durumlara düşürmeyi nasip etmez. İşte sizin düştüğünüz bu durumu fırsata çevirmek isteyen diğer vatandaşlar ise icralık araba alım işlemlerini takip etmektedirler. Aslında bu iş kötü bir iş değil halk arasında icradan mal almak gözü maldır alınmaz denilse de bence tam olarak öyle değildir. Nedeni ise banka alacağı karşılığında malı satmış oluyor sizin borcunuz kapanmış oluyor ve üzerinizden bir yük eksilmiş olacaktır. Daha önceden sizlere İş Bankası İcralık Evler İş Yerleri Araçlar İhalesine BAŞVURU nasıl başvurulacağını belirtilmiştim. Şimdi ise sizlere tüm bankaların icralık araç satımı yapılan sitelerinin linklerini bir Excel tablosu olarak sunacağım. Bu linklere tıklayarak hoşunuza giden aracın alımı için ihaleye girebilirsiniz.

Banka İsmi İcralık Araç Siteleri
Akbank https://bit.ly/3dONRuY
İşbankası https://bit.ly/3nlVhZR
Vakıfbank https://bit.ly/3xqaj5c
Ziraat Bankası https://bit.ly/3sRxHW3
Halkbank https://bit.ly/3vjimPu
Deniz Bank https://bit.ly/2S3DfQw
TEB Bankası https://bit.ly/3aA3eoT
Yapı Kredi https://bit.ly/3et39og

Yukarıda belirtmiş olduğum bu siteler sayesinde icralık ara alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer araç değil de traktör tarzı araçlar için ise Bankalardan İcralık, Köylüden 2 El Evraksız SATILIK Traktörler yazımdan yararlanabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın