Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Cep Mobil Bankacılık Nedir? Nasıl Hesap Açılır? (BLOKE KALDIRMA)

Cep Mobil Bankacılık Nedir? Nasıl Hesap Açılır? (BLOKE KALDIRMA)

 

Akıllı telefonlar bankacılık işlemlerini de kolaylaştırdı. Cep mobil bankacılık da bunlardan bir tanesidir. Cep mobil bankacılık nedir? Diyorsanız da bunu tam olarak burada öğrene bilirsiniz. Hatta mobil bankacılığın ne olduğunu öğrenmekle kalmazsınız. Ayriyeten de nasıl hesap açılır? Açmak için de nereye başvuru yapmanız gerektiğini de öğrenebilirsiniz. Tüm bunlar sonrası mobil bankacılık hesabı açanlar. Çok dikkat etmeniz gereken bir konuyu da sizlere burada bahsedeceğim. Bu ise 3 kere şifrenizi yanlış girmeniz durumunda mobil bankacılık hesabınıza uygulanan bloke tir. Değineceğim bu konu ile de nasıl blokeye uğramış olan telefonunuz tekrardan kaldırma yapılır, bunu da öğrenmiş olacaksınız.

Mobil Bankacılık Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mobil bankacılık nedir? aslında isminde saklıdır. Yine de mobil bankacılık nedir? Konusuna açıklık getirmem gerekir ise, kısaca şunu diyebiliriz. Cep telefonu uygulamaları ile yapılan bankacılık işlemleridir. Nasıl kullanılır? Diyenler için de önce cep telefonu uygulamaları ile yapılan bu işlemlerin neler olduğuna değinmek istiyorum. Böylelikle, nasıl kullana bilir? Bunu çok daha iyi kavramış olursunuz.

 • EFT/Havale yapma
 • Fatura ödeme (Elektrik, Doğalgaz, Su gibi ödemeler)
 • Bakiye görme
 • Hesap hareketlerini inceleme
 • Şans oyunları ödemesi
 • Kredi başvurusu yapma
 • Döviz kurlarını görüntüleme
 • Kredi kartı başvurusu yapma
 • Kredi kartı harcamalarını izleme
 • Kredi kartı borcu ödeme
 • HGS bakiye yükleme
 • Kripto para alma (BTC Bitcoin Hangi Bankalarda Var da kripto para işlemi yapan bankaları görebilirsiniz.)
 • OGS ödeme
 • Senet ödeme
 • Trafik cezası ödeme
 • Kurum ödemeleri
 • Bağış ödemeleri
 • MTV ödeme

Bu ve daha sayamadığımız bir çok işlemi mobil bankacılık üzerinden gerçekleştire bilirsiniz. Hem de hiç bir ücret ödemeden. Peki, mobil bankacılık nasıl kullanılır? İşte bunun için de şu 3 şeye ihtiyacınız var.

 1. Herhangi bir işletim sistemine sahip akıllı bir telefona
 2. Mobil bankacılık hesabına
 3. Mobil bankacılık uygulamasına

Bu 3 şeye sahipseniz de aşağıda bahsetmiş olduğum şekilde mobil bankacılık hesabı açabilirsiniz. Nasıl açacağınıza da geçemden ama son bir merak edilen soruya da yanıt vermek istiyorum. Bu ise mobil bankacılık ve İnternet bankacılığı aynı mı? Değil mi?

Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı Aynı Mı?

Mobil bankacılık nedir? Nasıl kullanılır? Yukarıda açıklık getirdim. Şimdi sıra en çok merak edilen mobil bankacılık ve İnternet bankacılığı aynı mı? Sorusunu cevaplamaya. Mobil bankacılık nasıl açılır ve şifre alma konusuna geçmeden de bu merak edilen 2. konuyu da değinmek istedim. Hemen mobil bankacılık ve İnternet bankacılık aynı mı sorusunu yanıtlamam gerekir ise, evet diyorum. Yani teknik olarak evet de diyebiliriz. Çünkü ufakta olsa aralarında bir fark var. O fark ise şudur.

Mobil bankacılık cep telefon üzerinden yapılan bankacılık işlemleridir. İnternet bankacılığı ise PC, tablet gibi cihazlar üzerinden herhangi bir browser girişi ile sağlanan bankacılık işlemleridir.

Nihai olarak ise her ikisinde de aynı işlemleri yaparsınız. Sadece fark sizin de görmüş olduğunuz gibi bankacılık hesabına giriş yoludur. Mobil bankacılık ve İnternet bankacılığı aynı mı? En iyi şekilde cevapladığımı düşünüyorum. Şimdi asıl konumuz olan mobil bankacılık nasıl açılır? Şifre alma konusuna geçebiliriz.

Mobil Bankacılık Nasıl Açılır? Şifre Alma

Mobil bankacık nasıl açılır? Şifre nasıl alınır? Bunların bütün yöntemlerini şimdi sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım. İlk olarak bilmeniz gereken şey mobil bankacılık işlemleriniz için şifre almanız gerekmektedir. Daha sonra bu şifre yöntemi ile girmek istediğiniz bankanın mobil işlem menüsüne girebilirsiniz. Peki bu şifre alma işlemi  nasıl olmaktadır bir bilginiz var mı? Eğer yok ise sizlere bu yöntemi toplam 5 şekilde nasıl alındığını anlatacağım. Bu 5 yöntem ne oluyor şimdi sizlere onları görelim.

 • İnternet Bankacılık Şifresi Alma
  • Cep Telefonu üzerinden şifre alma,
  • ATM üzerinden şifre alma,
  • Çağrı merkezi üzerinden şifre alma,
  • Banka şubesinden şifre alma,
  • İnternet bankacılığı üzerinden şifre alma.

Yukarıda belirttiğim bu şifre alma işlemlerini şimdi sizlere nasıl olduğunu anlatayım. İlk olarak sizlere mobil bankacılık üzerinden şifre almayı anlatmak isterim konumuz ile alakalı olduğu için.

Cep Telefonu Bankacılığı Üzerinden Şifre Almak

Bu işlemde ilk olarak yapmanız gereken şey hangi bankanın cep şifresini almak istiyorsanız o bankanın uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise o bankanın banka kartı veya kredi kartı yanınızda olması gerekmektedir. Her bankanın şifre alması değişkenlik göstermektedir. Ama hemen hemen hepsi bir birine yakındır. Örneğin sizler için QNB Finansbank’ın cep telefonu ile  şifre alma yönteminden bahsedeyim. İşlem şu şekil ilerlemektedir. İlk olarak uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise şifre al kısmına giriniz. Buradan sizden şu bilgiler istenmektedir.

 • T.C kimlik numaranız,
 • Ülke bilgisi,
 • Cep telefonu numaranızı girerek devam tuşuna basınız,

blank

 • Daha sonrasında sizden kart ile mi yoksa hesap numarası ile mi giriş yapmanız önerilecek.

blank

 • Ben bu işlemi kart numarası ile devam ettim.
  • 16 haneli kart numaranızı,
  • Kartınız arka yüzündeki 3 haneli güvenlik numaranızın 1 ve 3 haneli numaranızı girmeniz gerekir.
  • Son olarak 4 haneli şifresiniz istenmektedir.

blank

Yukarıdaki bu bilgileri girdikten sonra size geçici olarak bir şifre verilecektir. Bu şifre ile giriş yaparak daha sonrasında size kendinizin belirleyeceğiniz bir şifre ekranı gelecektir. Sizde bu ekrana şifre belirleyerek artık yeni bir şifreniz olacaktır. Bu sayede artık sizde mobil bankacılık işlemleriniz veya diğer bütün işlemleri yapabileceksiniz.

ATM Üzerinden İnternet Bankacılığı Şifresi Almak

Bu işlemi ise hangi bankanın internet bankacılığı şifresiniz alacaksanız o bankanın ATM’sine giderek hesap kartınızı yerleştiriniz. Daha sonrasında sizden şifreniz istenecektir. Bu şifreyi girdikten sonra ana ekranda başvuru menüsü tıklanarak internet bankacılığı sekmesi seçilmeli. Bu işlem sonrasında kayıtlı olan cep telefonunuza bir şifre gelecektir. Bu şifre ile artık internet bankacılığına giriş yapabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Üzerinden İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Alınır?

Yine izlenecek yol şu şekil olmalıdır. Şifresini almak istediğiniz bankanın iletişim numarası ile irtibata geçmelisiniz. Burada iki türlü yöntem var bundan birincisi direk müşteri temsilcisi ile iletişime geçilmeli. İletişim sonucunda müşteri temsilcisi sizden bazı bilgiler isteyecek bu bilgiler sayesinde sizin cep telefonunuza şifre gönderecek. İkinci olan yol ise sesli sistem ile şifre belirlemektir. Burada ise size hangi işlemi yapacağınız sorularak tuşlanmanız gerekli. Yine bu işlem sonunda size bir şifre gelecektir. Bu şifre ile internet ve mobil bankacılığına giriş yapabileceksiniz.

Banka Şubesinden Mobil Bankacılık Şifresi Almak

Hangi bankanın internet bankacılığı şifresini almak istiyorsanız o bankanın şubesine giderek bankacılık işlemleri için sıra almanız gerekmektedir. Sıranın size geldiği zaman müşteri temsilcinize ben internet bankacılığı şifremi almak istiyorum diyerek şifre talebinde bulunabilirsiniz. Müşteri temsilcinizde bankaya kayıtlı olan cep telefon numaranıza bir şifre gönderecektir. Bu gelen şifreyi ilk internet bankacılığına giriş yaptığınızda değiştirmeniz istenecektir.

 İnternet Bankacılığı Üzerinden Şifre Alma

İnternet bankacılılığı şifresi almak istediğiniz bankanın internet bankacılığına giriş yapınız. Buradan sizden belli başlık bilgiler istenecek bu bilgileri eksiksiz olarak girmelisiniz. Bu bilgilerin başında T.C kimlik numaranız daha sonra kart numaranız ve kart şifreniz gelmektedir. Yani bu bilgileri girdiğiniz zaman size direk tek kullanımlık internet bankacılığı şifresi verilecektir. Bu sayede artık internet bankacılığına giriş yapacaksınız.

Mobil Bankacılık İndir (Tüm Bankaların Adresleri)

Günümüz şartlarında bir çok işlem yapılan yerdir mobil bankacılıklar. Böylede olunca telefonumuza hangi banka ile çalışıyorsak o bankaya ait mobil bankacılıkları indirmek gerekiyor. Sizler için bütün bankaların mobil bankacılıklarını indirebileceğiniz linkleri vereceğim. Bu vereceğim linkler hem Google Play hem de i-Tunes telefonlarına uyumlu olanlar olacak. Vereceğim bu linkleri direk tıklayarak telefonunuza indirebileceksiniz. İşte sizlere bütün bankaların mobil bankacılık indirme linkleri.

Banka Adı Google Play i-Tunes
Akbank Link Link
İş Bankası Link Link
TEB Bankası Link Link
QNB Finansbank Link Link
Deniz Bank Link Link
Garanti BBVA Link Link
Yapı Kredi Bankası Link Link
İNG Bank Link Link
HSCB Bankası Link Link
Ziraat Bankası Link Link
Halk Bankası Link Link
Vakıfbank Link Link
Enpara Link Link

Yukarıda sizler için bütün bankaların mobil linklerine yer verdim. Daha önceden sizlere Ziraat Bankası Mobil Bankacılık Açma, Şifre Alma! konusuna yer vermiştim. Bu verdiğim bilgileri diğer bankaların mobil bankacılık sistemleri ile yakın olduğun için yardım amaçlı olarak sizlere belirtmek istedim.

Mobil Bankacılık Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Mobil bankacılığınız şifreleri banka uygulamaları tarafından dönem dönem değişmektedir. Böylede olunca kişiler yazdığı şifreyi unutabiliyor. Bu durumda yanlış şifre girilmiş ve uygulamanız bloke yemiş oluyor. Böyle bir durumda nasıl bir yol izlenmeliyiz. İlk olarak yapmanız gereken şey mobil banka uygulamanızın ana ekran sayfasını açmalısınız. Bu ekranda şifremi unuttum sekmesini tıklayınız. Çıkan ekranda ise sırası ile şu yolları izlemelisiniz. Bu yolları sizler için Akbank mobil üzerinden anlatacağım.

 • İlk olarak sizden T.C numaranız istenmektedir.
 • Daha sonrasında ise kart numaranızın son 4 hanesi istenmektedir.

blank

Bu iki bilgiyi girdikten sonra devam tuşuna basarak işleme devam edebilirsiniz. Devam tuşuna bastıktan sonra sizden kart şifreniz istenecektir.

blank

4 haneli kart şifrenizi girerek işleme devam etmeniz gerekiyor. Bu işlemin sonucunda bankada kayıtlı olan telefon numaranıza tek kullanımlık şifre gönderilecektir.

blank

SMS ile gönderilen bu tek kullanımlık şifreyi belirtilen süre içerisinde giriş yaptıktan sonra sizden yen şifre belirlemeniz istenecektir. Belirlediğiniz bu şifre ile artık mobil bankacılık blokeniz kalkacak ve normal bir şekilde işlemlerinize devam edeceksiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın