Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Muvazzaf Sözleşmeli Uzman Er/Çavuş Nasıl Olunur?

Muvazzaf Sözleşmeli Uzman Er/Çavuş Nasıl Olunur?

 

Muvazzaf sözleşmeli uzman erbaş alımı 2022 yılında da gündemden düşmüyor. Artık askerliğin altı (6) ya inmesinden dolayı sözleşmeli uzman erbaş, uzman çavuş ve jandarma özel harekat alımı oldukça fazlalaşmıştır. Buradaki en iyi taraf artık ücretleri oldukça yüksek ve uzman çavuş şartlarının çok çok iyi olmasından dolayı tercih sebebi haline gelmektedir. Bu durumda ilk akla gelen askerliğimi yaparken uzaman çavuş olabiliyor muyum konusu oluyor. Daha sonrasında ise sözleşmeli er olarak göreve devam ettiğim zaman uzman çavuşluğa geçilebiliyor mu gibi sorular akıllarda dolanmaktadır. Bunların ve jandarma özel harekat nasıl olunur konusunda detaylı bilgileri şimdi yazımda sizlerle paylaşacağım.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Türk olmak demek aslında her daim asker olmak demektir. Neden mi çünkü hem Osmanlı Devleti zamanında hem de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk dönemlerinde her zaman savaşan bir nesil olduk. Ondan dolayı bizlerde her zaman ilk sıraya gelir askerlik. Tabi günümüz şartlarında artık vatan görevi olan askerlik 6 ay kadar kısa bir zamana düşüncende devletimizin aldığı kadarlar doğrultusunda uzman çavuş olarak göreve alımlar başladı. Bu durumda hem vatanını koruyan bireyler hem de çok iyi miktarlarla maaş alarak bu işe gönül verenler olmaktadır. Hal böylede olunca uzman çavuş alımı nasıl oluyor ve şartları neler gibi sorular sıkça duyulur oldu. Şimdi sizlere bu soruların yanıtların ışık olmak istiyorum. Şimdi arkadaşım uzman çavuş olabilmek için aşağıdaki şartları ve kriterlerin sende olması gerekmektedir.

blank

 • İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor.
 • Uzman çavuş olabilmeniz için askerlikten maksimum 3 yıl içerisinde müracaat yapmanız gereklidir.
 • Askerliğinizi er veya erbaş olarak yapmanız gereken bir diğer özelliktir.
 • Yaşınızın 2’i geçmemesi gerekiyor.
 • Hangi uzman çavuşluk alımı için başvuru yapacaksanız istenen bütün özelliklere sahip olmanız gerekiyor.
 • Daha önceki asker döneminde uzman çavuş ve subay şeklinde yapmamanız gerekiyor.
 • Askerlik yaptığınız dönemde her hangi bir sabıkanız bulunmaması gerekiyor.
 • Askerlik göreviniz bittikten sonra herhangi bir uzuv kaybı veya aksaklığa sebep olan bir durumunuz var ise hiç müracaat etmeyin.
 • Boyunuzun 1,60 dan kısa ve 2,10 dan uzun olmaması ve bu boy oranına göre kilonuz olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir örgüte, çeteye veya suç örgütüne bulaşmamanız gerekiyor.
 • Bütün bu özelliklere sahip olduğunuz var sayarak sizlere 3 ayrı sınav yapılacaktır. Bu sınavlar ise şunlardır.
  • Yazılı sınav
  • Mülakat
  • Fiziki yeterlilik
   • Buradaki sınav spor anlamına gelmektedir.
 • Mezuniyet ise Ortaokul, Lise, Meslek Yüksek Okulu veya Üniversite mezunu olabilirsiniz.
  • NOT: Bazı durumlarda en az lise mezunu aranmaktadır.

Yukarıda saydığım bu özelliklere sahip iseniz ve size yapılan 3 ayrı sınavı da geçerseniz Uzaman Çavuş olmaya hak kazandınız diyebiliriz.

Sözleşmeli Uzman Çavuş Kaç Yıl Görev Yapar?

Sözleşmeli uzman çavuş ne kadar görev yapar denildiğinde minimum 1 yıl maksimum ise 5 yıllık sözleşme yapılır. Bu göreve devam etmeniz birazda sizin elinizde. Bazı kişiler bir merak ile giriyorlar ama sonrasında o merakları bitiyor. Sonunda erken zamanda uzman çavuşluk görevinden ayrılıyorlar. Tabi bu göreve uzun soluklu devam eden kişilerde oluyor.

blank

Hem severek hem vatanı koruyarak hem de çok iyi gelirler elde ederek uzman çavuşluk yapıyorlar. Böyle devam eden kişiler ise 25 yıl çalışma sonrasında emeklilik hak edişleri doğuyor. Ama emekli olmak istemeyen kişiler ise devam edebiliyorlar. Yani görev yeri ve konumu itibari ile emeklide ettirilebilir. Ama konumu ve bulunduğu bölge eğer uzaman çavuşluk yapmasına herhangi bir engel oluşturmuyor ise görevine halen devam edebilirler.

Uzman Çavuş Olmak Zor Mu?

Uzman çavuş olmak zor mu? konusunu sizlere şu şekil anlatayım. 15 ay olarak askerlik görevi yapmış biri olarak bana açıkçası zor gelmişti. Tabi Uzman çavuş sınavlarına giren asker arkadaşlarımda olmuştu. O kişilere de çokta zor gelmiyordu ki uzman çavuş olmak için sınava gitmişler. Yani bu zorluk kavramı kişiye göre değişmektedir. Birde uzman çavuşluk olayı çok daha farklı olmaktadır. Neden mi yıllar geçtikte sizden küçük subaylar görece başlayacak ve onlarla ast üst olayı olacak buda bazı kişilerde tuhaf bir his bırakmaktadır.

blank

Onun için zorluk bakımı kişiye göre değişmektedir. Birde görev icabı hangi uzman çavuş olacağınız ile de alakalıdır. Örneğin Hakkari dağlarında her gün çatışmaya giren bir uzman çavuş ile Balıkesir’de görev yapan bir uzman çavuşun zorluğu bence aynı değildir. Tabi aldıkları ücrette aynı olmuyor. Buradan da anlaşıldığı üzere görev yeri ve sınıfına göre zorlukta değişmektedir. Yani bir çatışmanın ortasındaki uzman çavuş ile Ankara’da acemi birliğinde görev yapan bir uzman çavuşun zorluğunu bir tutamayız.

Sözleşmeli Er Uzman Çavuş Olabilir Mi?

Sözleşmeli er olarak başladığınız askerlik döneminize uzman çavuş olarak devam ediliyor mu? Sorusu hep sorulmaktadır. Nedeni ise gerçekten hem ülkeyi korumak hem de bu göreve gönülden sahip çıkmak için sözleşmeli er olarak başlayıp uzman çavuş olarak devam etmeleri istemektir. Böylede olunca o soru akıllara gelmektedir. Sözleşmeli er olarak başladıktan belirli bir süre sonra uzman çavuş olabiliyorsunuz. Ama dediğim gibi belli bir süre sözleşmeli er olmanız gerekmektedir. Peki belli bir belli bir süre diyoruz bu süre ne kadar olduğunu da sizlere söyleyeyim. Sözleşmeli askerliğinize başladıktan 3 yıl sonra uzman çavuş olmayı hak ediyorsunuz. Ama bu 3 yıl sonunda ise sizden aşağıda belirtmiş olduğum belgeleri isteyeceklerdir.

blank

 • Askerdeki nitelik belgeleriniz,
 • Askerlik boyunca bulunduğunuz görev yerleriniz,
 • Sözleşmeli er veya erbaş olarak bulunduğunuz  hizmet süreniz,
 • En son mezun olduğunuz okula ait eğitim durumunuz,
 • Askerlik boyunca aldığınız takdir ve ceza durumlarınız.

Yukarıda belirtmiş olduğum bu belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde müracaatta bulanamazsınız.

Jandarma Özel Harekat Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat yani (JÖH) nasıl olunur sorunuzun cevabını sizlere birazdan detaylı bir şekilde anlatacağım. Bunun için bilmeniz gereken bilgilerin en başında gerçekten zor bir vatani görev olduğunu bilmenizi isterim. Ama bu işe gönülden destek verenler için bu zorluk bir vatan sevdasına dönüşmektedir. Böylede olunca artık zorluğun pekte bir önemi kalkmıyor. Ama dediğim gibi zor bir görev olduğundan sizlerin belli bir seviyede olmanız gerektiğini gösterecek sınavlara tabi olmanız gerekiyor. toplamda 5.000 kişilik bir time gireceğiniz için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İşte o şartlar:

 • İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir,
 • Mezuniyetiniz en az lise veya dengi okullardan birinden olmalıdır,
 • Daha önceden askerlik görevinizi tamamlamış olmalısın veya halen askerliğe devam ediyor olmanız gerekmektedir,
 • 27 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir,
 • Sağlık raporunuzda askerliği yapmanızdan herhangi bir engel bulunmamalı,
 • Boy oranınız ise 1.64 Cm den küçük olmamalı,
 • Vücut yapınızın her hangi bir yerinde dövme belirgin bir iz olmamalı,
 • Vatani göreviniz olan askerlik sürecinde cezanızın bulunmaması gerekmektedir,

blank

Yukarıda belirttiğim bu özelliklere sahip iseniz JÖH olmamanız için bir engel bulunmamaktadır. Tabi size sunulacak sınavlardan başarı ile geçmeniz gerekmektedir. Bu sınav yani eğitimlerin nerede olduğu konusunda sizlere bilgi vermem gerekirse İzmir Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nda yapılmaktadır. Buradaki eğitimlerde ise sizlerin dayanıklılık ve el becerilerinize bakılmaktadır.

 • Yorgunluğu dayanıklılık,
 • Uygusuz kalabilmenize,
 • Verilen silahların doğru kullanımına,
 • Her hangi bir stres anında vereceğiniz kararlara,
 • Gezeceğiniz dağ bayır gibi ortamların zorlu şartlarına dayanıklılığına,
 • Takım olabilme yani takım olunan bir timde herhangi bir sorun teşkil etmemek gibi,
 • Ne kadar özgüvene sahipsiniz,

Gibi özelliklere tabi olduktan sonra başarı elde ettiğiniz andan itibaren artık sizde bir Jandarma Özel Harekat yani (JÖH) olmuş oluyorsunuz. Buda demek oluyor ki sizde artık bir Türkiye Silahlı Kuvvetler Birliğinin bir parçası oluyorsunuz.

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak 2022

Arkadaşlar askerlik görevi yaparken uzman çavuş olarak 2022 yılında da kalabiliyorsunuz. Nasıl mı? Aynı yukarıda belirttiğim sözleşmeli er nasıl olunur yazımda bahsettiğim gibi normal askerlik görevinizde de olabiliyorsunuz. Burada önemli olan sizin bu görevi gerçekten yapabileceğinize inanmış olmanız ile alakalı bir durum. Ben gideyim yaparım bir nevi askerlik gibi diye bir düşünceniz var ise biraz yanılıyorsunuz. Askerlik görevinizin bir gün son bulacağını biliyorsunuz. Ama uzman çavuş olduğunuzda artık bu işi hem vatani görev olarak hem de sizin gelir kaynağınız olarak olacağından ha değince bırakamıyorsunuz. Size önerim gerçekten uzun yıllar yapacağınızı düşünüyorsanız bence uzman çavuş olun. Eğer böyle bir düşünceniz yok ise hiç bu kutsal göreve başvurmayın derim. Sizler bu durumda önerebileceğim iki adet iş imkanın olduğunu söyleyebilirim. Bu işlerin nasıl başvurulacağını sizlere aşağıdaki vereceğim linkler sayesinde ulaşabilirsiniz.

Bu verdiğim iki link ile askerden döndükten sonra kolay kolay işsiz kalmazsınız.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın