Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

NETWORK MARKETİNG NEDİR? NASIL YAPILIR?

NETWORK MARKETİNG NEDİR? NASIL YAPILIR?

 

Hepimizin çokça duyduğu ama bir türlü adlandıramadığı bir konu Network Marketing sistemi. Aslında doğru yapıldığı sürece hem firmaların hem de kişilerin, iş ortaklarının gerçekten ciddi kazanç elde etmesi olasıdır. Baştan söylemeliyim ki Network Marketing nedir ne işe yarar , nedir ne değildir acaba diye araştırmadan yapılan işler başarısızlıkla sonuçlanır. Network Marketing ile nasıl para kazanılır diye merak etmeden pat diye işin kucağına kendinizi bırakmayın. Bu makalemizi okuduktan sonra kafanızdaki her şey netleşecektir.

NETWORK MARKETİNG NEDİR ?

Network Marketing bir ticaret modelidir. Bizdeki adı doğrudan satıştır. Nedir doğrudan satış? Ürünün fabrikadan çıkıp hiç bir maliyet gerektirmeden tamamen iş ortaklığı ağı ile tüketiciye ulaştırılan satış biçimidir. Yani geleneksel satışta ürün fabrikada üretilir satışını gerçekleştirmek için bölge toplantıları, il toplantıları, ilçe ve bayi görüşmeleri, mağaza kiralama, mağaza kurma, mağaza çalışanları, tanıtımlar için reklamlar, lojistik vs. tüketiciye ulaştırılmaya çalışılır. Ve bu aşamalar maliyet gerektiren aşamalar olduğu için bu ara maliyetler fabrikadan çıkan ürüne eklenir. Network Marketing direk fabrikadan tüketiciye mantığı olduğu için ara maliyetleri direk kendi iş ortakları ve ağına yansıtır. Yani siz doğrudan satış ile kendi işinizin bir nevi patronu oluyorsunuz. Sadece oyunu tabi ki de kuralına göre oynamanız gerekmektedir.

NETWORK MARKETİNG NE İŞE YARAR ?

Network Marketing hem firmaların hem de çalışanların avantajlı olduğu bir ticaret modelidir. Firmalar dükkan açmak ve bir çok aracı ile uğraşmak yerine doğrudan satış temsilcileri ile beraber ürünlerini pazarlamak daha karlı ve daha kolaydır. Şöyle düşünelim: Büyük Franchise veren bir firma var . Önce bu kadar büyümek için çalışmış çabalamış, gecesini gündüzüne katmış, ürününü ve ismini ispatlamış. Sonra franchiselik vermeye başlamış.

blank

Franchise verdiği kişi de istediği kadar isim ve kalite olsun yine kendi işi olduğu için ayakta tutmak istediği için o da gecesini gündüzüne katacaktır. Böylece bu firma hep kazanacaktır. İşte doğrudan satışta aynı mantıktır. Firma kendisini temsil edecek, ürünlerini pazarlayabilecek, çevresel ağ kurup ekip bağı yapacak kişilerle aslında bir nevi franchise yapıyordur. Doğru ekiplerle de kat kat büyüyordur.

NEDEN NETWORK MARKETİNG İŞİNDE ÇALIŞMALIYIZ ?

Eğer ki bir firmada çalışıyorsak bütün prensiplerimiz bellidir. İşe gittiğimiz saat, yaptığımız iş, maaş, birinin altında çalışıyor olmak gibi ve fazlası nedenlerle bu şekilde çalışmaktan bunalmış durumdayız. Şimdilerde kamu memurlarının bile söyledikleri cümle “ne kadar çalışırsak çalışalım ne uzuyoruz ne kısalıyoruz” oluyor. Hepimizin çalışırken amacımız tabi ki de para sonra nerede ve nasıl çalıştığımız. Network Marketing işi bu şekilde düşünenler için harika bir fırsat. Çünkü burada evet firmaların belli kuralları olsa da kendi işinizin patronu oluyorsunuz, çalışma saatlerinizi hatta günlerinizi siz belirliyorsunuz, ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok kazanıyor ne kadar verimi düşük çalışırsanız o kadar az kazanıyorsunuz.

blank

Bu gün kendi işinizin patronu olmak isteseniz ve bir dükkan açsanız ortalama 100 bin TL olur. Fakat Network Marketing işinde belli başlı ürünler almak için ücret gerekli o da 50 tl ile 10 bin tl arasında değişen bir rakamdır ki bu rakam ürün sattıkça zaten size dönecektir. Ne kadar karlı değil mi 🙂 Sabahları erken kalkmak zorunda değilsiniz. İster kalkarsınız ister kalkmazsınız. Çünkü çalışma saatlerini kendiniz belirlersiniz. Her gün iş yerinde görmek istemediğiniz kendinden hiç hoşlanmadığınız arkadaşınız Ayşe ‘yi görmez kendinize sevdiğiniz insanlarla çalışacağınız bir ekip oluşturursunuz.  Kendinizi sürekli geliştirir, hep daha fazla kazanır, üzerine kazandığınız parayı harcamaya vakit yaratırsınız. Çevreniz sizi saygınlıkla ve hayranlıkla izlerler. Prestijiniz artar, saygınlığınız artar. Emekli olmak için 65 yaşını beklemenize gerek yoktur. Network Marketing işi sizi aylık kazanımlarınızla çoktan emekli yapmıştır 🙂 İspatlanmış olarak 10 yıl Network işi yapan kişilerin %90’ı multi milyoner olmuşlardır.

NETWORK MARKETİNG İLE NASIL PARA KAZANILIR?

Para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı diyeceksiniz belki de. Hangi iş olursa olsun önce inancımız gereklidir. İşe olan sadakatimiz gereklidir. İnandık ve temsilci olduk. Sıra firmanın her aşamasını bilmek, ürünlerin her içeriğini bilmek ve sahiplenmede. Bunları başarılı bir şekilde geçtiysek para kazanmaya başlayabiliriz. Önce pazarlamayı doğru yapmakla Network Marketing ticaretinde para kazanabiliriz. Bu ilk adımımız. Aslında özellikle bayanlar her gün farkında olmadan sürekli bir şeyler pazarlarlar. ” Canım üzerindeki yeni mi nereden aldın? , tatlım ayakkabın çok güzelmiş aldığın yer neresi, parfümün harika kokuyor kodu nedir?” gibi bir çok örnekler verilebilir. O yüzden firmalar genellikle bayan ağırlıklı çalışır.

blank

Gün içinde farkında olmadan bir çok şey pazarlayan ve bunu para olarak karşılığını alamayan bayanlar bunu iş fırsatına çok rahat çevirebilirler. Çok basit bir örnekle para kazanmak için birinci adımımızı tamamladık. İkinci adımımız çok katlı pazarlama sistemi ile olacak. Her temsilci kendi aracılığıyla yeni kişileri kaydedecek , onları yetiştirip destekleyecek ve onların yaptığı satış ve üyelerle kendine belirli yüzdeler alacak. Ne dedik hepimiz her gün pazarlama yapıyoruz. İşte bunu paraya çevirdik. Yeni eklediğimiz her kişi inanç ve azimle çalışırsa hep kazanacaktır. İsterse bunu ek gelir olarak yapsın, isterse temel işi olarak. Yter ki istesin, vakit ayırsın, sonuna kadar değerlendirsin. Kazandığı paralar ile asli işini bırakacaktır.

NETWORK MAKETİNG DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE NASIL BAŞLAMIŞTIR?

Network Marketing  sisteminin temeli aslında çok geri zamana 19.yy a dayanır. Ve inanamayacaksınız ama Coca Cola markasının hisselerini Asa Candler kişisi satın alarak Amerika ‘ da başlamıştır. Asa Candler yüzlerce kişilik ekip kurarak Coca Cola ları satmaya başlıyor. Amerika bu sayede bu markayı tanıyor. Sonra 1933 yılında kimyager Carl Rehnborg tarafından besin takviyelerinin satılmasıyla sistem temellere oturuyor. İlk şirket 1934 yılında California Vitamin Company isminde kuruluyor ve giderek artan şirketlerle devam ediyor.

blank

Türkiye’ye 1990 yılında yani tam 56 yıl sonra geliyor. Fakat fırsatçılar hemen bu sistemin prensiplerini bozup dolandırıcılıkla insanların bu sisteme olan güvenlerini sarsıyorlar. Tabi yasa buna el koyuyor ve 14 Ocak 2015 ‘ te çıkan yönetmelik ve Tüketici Kanunu ile Network Marketing – Titan/Saadet Zinciri ve Ponzi Sistemi arasındaki farklar ortaya çıkıyor.

NETWORK MARKETİNG SİSTEMİNİN DOLANDIRICI OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ ?

Malesef ki her işte ve her yerde olduğu için bazı kendini kurnaz zanneden insanlar bu sistemi de kullanmışlar, kendi kurdukları dolandırıcılık işleri ile bu sistemi de kötülemişlerdir. İnsanlar tam anlamıyla araştırmadıkları zaman bu yangıya hep kapılmışlardır. Öncelikle biri size bu işi anlatırken “kayıt ücretimiz şu kadar” gibi bir ibarede bulunuyorsa lütfen bu firmayı şikayet ediniz. Çünkü Network sisteminde kayıt ücreti talep edilmez. Girerken de çıkarken de herhangi bir kaybınız olmaz. Sistemi gönül rahatlığı ile denemeniz için güzel bir fırsat sunar.

blank

Oysa ki Titan-Saadet Zinciri gibi asıl olmayan sistemde göstermelik yasal olmayan ürünler pazarladıkları için iade etme durumunuz yoktur. Piramit düzeninde ürününüzü kullananlarla asla ilgilenilmez. Ürünümden memnun mu diye bir düşünce olmaz. Çünkü işe başlamak için çok yüklü miktarlarda bedel ödeyerek alınan ürünlerden kazanç elde etmişlerdir. Network Marketing sistemi tamamen yasal yollarla uygulanır. Piramit sistemi irregal yollarla bu sistemin devamını getirmeye çalışırlar fakat hiç bir zaman başarı elde edemezler.

 NETWORK MARKETİNG SİSTEMİNİN GELENEKSEL TİCARETTEN FARKI NEDİR?

  • Network Marketing sistemi kayıt ücreti ve işi bırakma ücreti almaz. Riski yoktur. Herkese deneme imkanı sunar.
  • Başlangıç olarak sermayesi çok azdır. Kişi bunu kendine göre ayarlar belirler ve ürün sattıkça tekrar o sermaye kendine geri döner.
  • Network Marketing sisteminde işi bilmek, tecrübe gerekmiyor. İşe inandıktan sonra gerisi firma desteği ile şekilleniyor.
  • İster part time ister ful hem ek gelir kaynağı hem de temel gelir kaynağınız olabilir.
  • Çok emek ve çalışmayla aylık geliriniz sizi erken emekli yapmaya yetecektir.
  • Sistem sizi her türlü destekler. İster firma ister iş ortağınız hep yanınızdadır.
  • Network Marketing sisteminde kişisel gelişiminizi arttırıcı eğitimlerle kendinize olan inancınız ve çevrenin size olan saygınlığı gün ve gün artacaktır.
  • Bu sistemle dünyanın neresinde olursa olsun her türlü insanla tanışma imkanınız olacaktır.
  • Etkinlik ve organizasyonlarla sizin için heyecan verici bir yolculuk olacaktır.

NETWORK MARKETİNG DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Yukarıda övdük de övdük sistemi 🙂 Her işte olduğu gibi tabi ki de Network firma ve temsilcilerinin de dezavantajı vardır. Biliyorsunuz ki bizim ülkemizde bürokrasi yavaş işler hükümetimiz de yeniliklere pek açık değildir. Yani firmalara yasal temeller tam olarak sağlanamıyor sağlansa da değiştirmesi zaman aldığı için Piramit sistemi gibi fırsatçıların önüne malesef ki geçilemiyor. Firma eğer temelini sağlam kuramadıysa, gelecek zamanlara dair planını iyi yapamadıysa batma durumuyla karşı karşıya kalır. Firmaların çoğu büyüyerek batıyor çünkü çok fazla talebi karşılayamadığı içi temsilciler onları bırakma kararı alıyor. Bu yüzden firma stratejisini çok iyi kullanmak durumundadır. Firma temsilcilerine eğitimlerini doğru düzgün vermez temsilciler de kendi ekiplerine kendilerinin anladıkları kadar anlatırlarsa bu iş arapsaçına döner. Sonra neden network marketing kötü biliniyor dersiniz. Bazı fırsatçılara yem atmış olursunuz dolayısıyla temsilciler de bundan nasibini alır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın