Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme (2022 Liseler Dahil)

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme (2022 Liseler Dahil)

 

Sevgili öğrenciler ve sevgili veliler okulların açılması ile gündeme bomba gibi düşen bir olay, okul numarası nasıl öğrenilir konusu oldu. Sizler bu yazımda orta öğretim, lise, üniversiteler ve AÖL’ler dahil olmak üzere e-devlet üzerinden öğrenci numarası nasıl alınır konusunda sizlere yardımcı olacağım. Aynı zamanda e-okul sisteminden de nasıl okul no öğrenme işlemlerinin yapıldığını da sizlerle detaylı bir şekilde anlatacağım. Birde bilinmesi gereken bir sistem ise daha önceden okul numaranızı aldınız ve unuttunuz ise hiç üzülmeyin sizlere o konuda da bilgiler vereceğim. Çocuğunuz hangi okula düştüğünü bilmiyorsanız hiç merak etmeyin bütün bu konuları şimdi sizlerle paylaşıyorum hazır mısınız? 🙂

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Alınır?

Milyonlarca öğrencinin akıllarında dolanan tek bir soru var yeni kayıt oldukları veya nakil oldukları okuldaki öğrenci numaralarının ne olduğudur. Siz değerli öğrenci ve velilerin aklınızdaki bu soruyu makalemde gidereceğim. Nasıl olduğu konusunda sizlere şu şekil bilgilendireyim. Bu okul numarasını öğrenmek çok ama çok basit.

blank

Basit olan tarafı ise e-Okul üzerinden veya e-Devlet üzerinden okul No’sunu alabiliyorsunuz. Bu iki yöntemleri sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım. İlk olarak sizlere e-Okul üzerinden bu bilgileri vereyim.

e-Okul Üzerinden Okul No Öğrenmek

Bu sistemde sadece okuyan öğrencinizin sınav sonuçlarına değil, velisi olduğunuz öğrencinin bütün bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için belli başlı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler nedir siye sorarsanız işte sizden istenen bilgiler.

blank

  • e-Okul sistemine giriş yapınız,
  • Sizden burada ilk olarak görseldeki rakamları girmeniz istenecek,
  • Daha sonrasında ise kullanıcı adınız,
  • Bir sonraki istenen bilgi ise şifreniz.

Yukarıdaki bu istenen bilgileri yazdıktan sonra ise size ait bilgi sayfasına ulaşım sağlanacaktır. Bu bilgi sayfasında size ait bütün her şeye ulaşabilirsiniz. Hangi sınıfta olduğunuz, Bütün sınav sonuçlarınıza, devamsızlıklarınıza ve okul numaranıza kadar bütün bilgiler burada mevcuttur. Okul numaranıza ulaşabilmeniz için ise aşağıdaki yolu izlemeniz yeterli olacaktır.

  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ise öğrenci işler menüsüne tıklamanız gerekmektedir,
  • Burada ise size ait bütün bilgiler mevcuttur.

Yalnız bu numara size resmi olarak lazım ise o zaman bu belgenin çıktısınız almanız gerekmektedir. Çıktı işlemleriniz yazdır butonu olacak ona tıklamanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise bu belgeyi okul müdürü veya müdür yardımcısına mutla imzalatın. Aksi takdirde bu belge geçerli olmaz.  Şimdi gelelim bu sisteme e-Devlet üzerinden nasıl yapılıyor onu görelim.

e-Devlet Üzerinden Okul Numarası Öğrenmek

Bir başka yöntem olan e-Devlet üzerinden okul öğrenci numarasını nasıl öğreniliyor onu görelim. Bu işlemi yapabilmeniz için başta e-Devlet şifreniz olması gerek. Eğer şifreniz yok ise PTT müdürlüğüne giderek bu şifreyi alabilirsiniz. Bu şifre için bir tutar ödemeniz gerekmektedir. Bu tutar 2022 yılı için 4 TL olarak belirlenmiştir. Bu şifreyi aldıktan sonra yada şifreniz var ise size vereceğim bu link ile direk okul işlemlerinizi yapabileceğiniz sayfaya giriş yapabilirsiniz. Burada yapmanız gereken işlemler ise şu şekildir.

  • T.C. Kimlik numaranızı eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir,
  • Daha sonrasında belirlediğiniz e-Devlet şifresini girmeniz yeterli olacaktır.

blank

Bu bilgileri girdikten sonra giriş yap butonuna basmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise sizi direk okul bilgileriniz olduğu sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada ise öğrenci işleri menüsüne geçmelisiniz. Bu menüde size ait bütün bilgileri bulacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. İsterseniz buradan da belgelerin çıktısını alabilirsiniz. Ama yine aynı e-Okul gibi müdür veya müdür yardımcınıza muhakkak imzalatın ki geçerli sayılsın.

Eski Okul Numaranızı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Eski okul numaranızı öğrenmek mi istiyorsunuz ? Bunun öğrenebilmeniz için bir kaç yöntem vardır. İlk olarak en son mezun olduğunuz okulun numarasını öğrenmek istiyorsanız. Bunun için yapmanız gereken çok basit. Mezun olduğunuz okuldan size verilen diplomada bütün bilgileriniz yazmaktadır. Okul derecenizden tutun ne üzerine mezun olduğunuza kadar. Yani diplomanız üzerinde sizin okul numaranızda bulunmaktadır.

blank

Eğer son mezun olduğunuz okulun okul numarası lazım değil ise o zaman bu yöntem sizin için geçerli değildir. Onun için yapmanız gereken hangi okul numaranız lazım ise mezun olduğunuz okula giderek bu numaraya ulaşabilirsiniz. Eğer şehir değişikliği yaptıysanız eğer o zaman iletişim numarasını arayarak sizden istenen bilgileri verdiğiniz durumda direk öğrenci okul numaranıza ulaşabiliyorsunuz.

AÖL Okul Numarası Nasıl Öğrenilir?(Açık Öğretim Lise)

Şimdi arkadaşlar herhangi bir neden dolayı liseyi bitiremediyseniz o zaman sizleri açık öğretim okulları sayesinde daha sonradan liseyi bitirebiliyorsunuz. Bu okullarda yalnızca lise bitiremeyenlerin olmadığını da söylemek isterim. Sizler Güzellik Salonu Nasıl Açılır? yazımdan bahsettiğim okuldan öğrenci alırsanız daha az maliyetli eleman çalıştırıyorsunuz diye anlatmıştım. İşte buradaki öğrenciler mesleğim olsun diye lise bittikten sonrada bu okullara yazılabiliyorlar. Peki bu AÖL okullarındaki okul numaranızı nasıl öğrenebilirsiniz şimdi ona bir göz atalım. Şimdi sizlere verdiğim bu e-Devlet linki sayesinde direk okul numaranıza ulaşabiliyorsunuz. Yine aynı şekil e-Devlet ile öğrenci numarası nasıl alınır yazımda bahsettiğim yolu izleyebilirsiniz.

blank

Birde yine kayıtlı olduğunuz açık öğretim lisesini arayarak ta okul numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer ulaşımda sıkıntı çekiyorsanız yukarıda görselini verdiğim e-Devlet üzerinden rahat bir şekilde okul numaranızı alabilirsiniz.

Lise Öğrenci Numarası Öğrenme

Lise ve dengi okullara gidenler için okul öğrenci numaranızı öğrenmek çok basit bir yöntemdir. Bunun için izlemeniz gereken yol ise şu şekildir. Arkadaşlar yukarıda belirttiğim AÖL sistemi ile birebir aynı olan bu sistemi normal liseler içinde yapabilirsiniz. Yani hiç bir farkı yoktur. İster e-Devlet üzerinden, isterseniz de e-Okul üzerinden bu işlemleri çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Sizler için bir fikir vermem gerekirse özellikle lise öğrencileri için bu dönem sizler için çok ama çok önemli bir dönem olmaktadır. Lise döneminizde başarılı veya başarısız olduğunuz zaman hayatınız ona göre yön alacaktır. Tabi illa üniversite okunacak diye bir şey söz konusu değildir. Ama ilk önceliğiniz yine de iyi bir üniversite bölümünü kazanmanız olmalıdır. Eğer amacınız ticaret ile uğraşmak ise sizlere Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim? yazıma göz atarak bilgi elde edebilirsiniz. Eğer ticaret değil ise amacınız o zaman dediğim gibi üniversiteyi bitirmelisiniz. Şimdi sizlere eğer üniversiteye giderseniz eğer okul numaranızı nasıl öğrenirsiniz ondan bahsedeyim.

Üniversite Okul Numarası Öğrenme Nasıl Olur?

Yıllar boyu çalıştınız ve üniversiteyi kazandınız. Ama kazandığınız üniversitenin okul numaranızı bilmiyorsanız yapmanız gereken şey çok ama çok basit. Nedir bu basit olan sizlere şöyle bahsedeyim. İlk yapmanız gereken şey hangi üniversiteyi kazandıysanız o üniversitenin öğrenci işler müdürlüğünü arayarak öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında ise yukarıda saydığım e-Devlet üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

blank

Son olarak ise ki ben olsam bu şekil yapardım. Mesela Eskişehir Anadolu Üniversitesini kazandınız diyelim. Bu üniversitenin siz değerli öğrencilerin bütün bilgilerinin bulunduğu öğrenci bilgi sistemleri mevcuttur. Bu bilgi sistemine size ait olan bilgileri girerek okulla ilgili bütün bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Okul Numarasını Unuttunuz Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durum okul numarasını unutmak. Bu durumda hiç endişelenmeyin. Çünkü dünyanın sonu değil. 🙂 Her hatanın elbet düzeltilmesi için bir çözüm yolu vardır. Burada yapmanız gereken ilk şey okulunuzu arayarak bu bilgiye ulaşmak olmalıdır. Eğer okulunuza bu durumu açıklayamam ben derseniz o zaman yine korkmayın diğer yöntemler devreye girecektir. Nedir bu yöntemler yukarıda bahsettiğim bütün işlemleri sizde sanki okul numaranız yokmuş gibi davranıp okul numaranızı çok basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. İster e-Devlet üzerinden isterseniz de e-Okul üzerinden bu işlemleri yapıp öğrenebilirsiniz. Dediğim gibi her hatanın bir çözümü vardır. Sizlere eğitim ve öğretim hayatınızda başarılar dilerim.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın