Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu (2022 Yılı 1.611 TL)

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu (2022 Yılı 1.611 TL)

 

Devletimiz okuyan ama zor durumda olan öğrencilerimizin 2022 yılında da SED yardımı ile yine yanında olamaya devam etmektedir. Ali, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Sosyal Ekonomik Destek başvurularını e-Devlet üzerinden bir çok veli gibi sizlerde kolaylık ile yapabilirsiniz. Bakanlık tarafından aranan şartları sağlamanız durumunda öğrenim gören en fazla 2 çocuğunuza 1 sene boyunca en az 1.611 TL yardım parasını bu şekilde alabilirsiniz. Maddi yardım olarak verilen bu desteklemenin ödemelerini nasıl olacağınız şayet biliyor iseniz, buradaki bahsetmiş olduğumuz gerekli evrakları tanzim ederek adımları sağlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca, e-Devlet üzerinden başvuru işlemini gerçekleştirememe durumunda ise sizler için paylaşmış olduğumuz SED dilekçe örneği ile müracaatlarınızı İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Merkezine de yapabilirsiniz. Ayrıca, ALO 144 destek hattından da bilgi alabilirsiniz.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Paketi Nedir?

Yoksulluk seviyesinde olan geçimini zor şartlar altında sağlayan kişilere ve ailelere verilen sosyal hizmet desteğidir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Müdürlüğünün tarafından gerçekleşen bu yardımın ana hedefi ekonomik sorunlar yüzünden yardıma ihtiyacı olan çocukların ve gençlerin ailelerinin yanında kalmasını sağlamaktır. Bu gençlerin ve çocukların ailelerinin yanından kopmadan aile ile bir arada yaşamına devem etmesi devletimiz için en önemli hususlardandır. Bu neden ile SED yardım paketi getirerek ailelerin parçalanmasını engellemiştir.

SED Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Yardıma muhtaç ekonomik olarak yaşam seviyesinin altında geçim sağlanması gerekmektedir. Yani maddi yetersizliğiniz olması şartı aranmaktadır. Bunların yanı sıra aşağıda belirtmiş olduğum 4 maddede kimlerin bu destekten yararlanıyor görelim;

 1. Bakıma muhtaç kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşları tarafından bakılan ve bu yardımı aldıklarında ailesi veya yakınlarının yanına verilebilecek çocuklar.
 2. Ekonomik yetersizlik nedeni ile, bu yardımı almadıkları takdirde bakıma muhtaç duruma düşecek olanlara destek verilerek ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
 3. Bakıma muhtaç iken yaş sınırlarını tamamlayan , sosyal hizmet kuruluşlarından ayrılmak zorunda olup meslek edindirme kurslarına giden  veya koruyucu aile yanından ayrılan bir iş ve meslek sahibi olamayıp yardım almadıkları zaman muhtaç duruma düşecek olan gençler.
 4. Vefat eden, Afete maruz kalan, kalıcı veya geçici kaza geçirip kendisine ve ailesine bakamayan kişilerin bütün çocuklarına.

yukarıda belirtmiş olduğum şartları taşıyan bütün çocuklar SED yardımından yararlanabileceklerdir. Peki başvurular nasıl yapılıyor gelin birlikte inceleyelim.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Hangi belgeler İstenir?

SED yardımı başvurusu yapabilmeniz için iki ayrı yöntem vardır. Bu yöntemlerin birincisi olan e-Devlet üzerinden yapacağımız başvurudur. Diğer bir yöntem ise Aile, Çalışma ve Sosyal İşler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden yapılan başvurulardır.

e-Devlet Üzerinde Başvur Yapmak

e- devlet üzerinde başvuru yapabilmemiz için öncelikli olarak bir e-devlet şifremizin olması gerekir. Bu şifreyi alabilmek için PTT şubelerine başvuru yaparak 4 TL karşılığında sahip olabilirsiniz. Daha sonra T.C kimlik numaranız ve şifreniz yardımı ile e-devlet hizmeti üzerinden SED yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Sizler için görsel olarak nasıl başvuru yapılacağını anlatacağım.

 • Bilgilendirme Metni

SED hizmetinin neler olduğunu anlatan yazının olduğu, yapacağınız başvurunun nasıl değerlendirileceği, bu desteğin bir maaş olmadığını, yardım alan çocukların sık sık gözetim altında tutulduğun ve son olarak cezai işlemlerin olduğundan bahseden bir metindir. Bu metnin altında yukarıdaki bilgilendirme metninde yazanları okudum kabul ediyorum kutucuğunu tıklayarak bir sonra ki aşamaya geçiyorsunuz.

 • Kişisel Verileriniz Hakkında Bilgi

SED desteğinden yararlanabilmeniz için adınıza bazı evrakları inceleyebilmek için sizden izin istemektir. Vereceğiniz bu izin size ait gelir durumuna, mal varlıklarınıza ve nüfus bilgileriniz gibi  ihtiyaç duyulan diğer evraklara ulaşmalarını sağlayacaktır. Yine en altta yazan hakkımda başvurum ile ilgi konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum kutucuğunu tıklayarak bir üst menüye geçiyoruz.

 • Kimlik ve İletişim Bilgileri

Kimlik bilgileriniz otomatik olarak sistem üzerinden direk gelmektedir ama dikkat edeceğiniz bir husus ise güncel olmasıdır.

 • Başvuruya Ait Esas Bilgiler

Bu Bilgilerin en başında gelen başvuru yapan kişinin yakınlık durumu hakkındaki bilgi yer almaktadır. Daha sonrasında sırası ile haneye giren aylık toplam gelir, Gelirlerinizi belirten bir yazı, ailede 18 yaş altı bulunan çocuk sayısı ve son olarak ne gereçle ile başvuruyor olduğunuzdur.

 • Hanede Bulunan Çocuklar

hanede bulunan çocukların T.C numaralarını, adını soyadını, doğum tarihini, cinsiyetini ve son olarak öğrenim durumunu yazarak e-Devlet üzerinden başvuruyu tamamlamış oluyoruz.

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden Yapılan Başvuru

Bu başvuruda ise ilgili müdürlüğe sunacağınız bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu dilekçede çocuk sayınız, maaş bilgileriniz ve ne gerekçe ile alacağınızı yazmayı sakın unutmayın. Hazırladığınız bu dilekçe il birlikte Aile ve Sosyal İşler İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden birine ön görüşme yapmaya gidilir. Ön görüşmenin sonucunda yardım almanızda herhangi bir sakınca görülmediği taktirde sizden belirli belgeler istenir. Bu belgeler;

 • Kimlik Belgeniz ( T.C numaranız mutlaka olmalı)
 • Kalıcı veye geçici olan sağlık nedini ile başvuru yapıyor iseniz sağlık raporu
 • Başvurusunu yapacağınız öğrencilerin öğrenim belgesi
 • Gelir belgeniz yok ise İŞKUR kayıt belgeniz

Saymış olduğum bu belgeleri ilgili müdürlüğü teslimden sonra düzenli bir şekilde SED yardımı almaya başlayacaksınız. Aklınızdan ilk geçen ne kadar bir yardım alacağınız olacağı sanırım. Bu sorunuza hemen bir yanıt bulalım.

Ödenecek SED Yardım Ücretleri Ne Kadar?

SED yardımı ücretleri öğrencinin okuduğu okula ve hanedeki çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bir okul öncesi eğitim alan çocuk ile yüksek öğretim eğitimi alan çocuk aynı harcamaya sahip olmaz. Hangi okul öğrenci ne kadar alıyor şimdi inceleyelim.

Eğitim Grubu Oranları Destek Tutarı
Okul öncesi eğitim alan çocuk %60 1.092 TL
İlk öğretime devam eden çocuk %75 1.638 TL
Orta öğretime giden çocuk %80 1.747 TL
Orta öğretim seviyesinde ama okula devam edemeyen çocuk %65 1.375 TL
Yüksek öğretime giden çocuk %90 2.004 TL
Sosyal yardım kuruluşundan ayrılan gençler %40 846 TL

NOT: Bir hanede maksimum 2 çocuk SED yardımından yararlanabilir. İki çocuk için ise bu yardım tutarı 2.634 TL’dir.

Kendinize uygun olan eğitim durumuna göre 2022 yılı güncel fiyatlara erişebilirsiniz. Belirtmiş olduğum bu fiyatlar memur maaş endeksi ile doğru orantılı olduğu için her yıl değişmektedir. Sizler için sayfamda ben her yıl güncel bir tablo hazırlayacağım.

SED Yardımı Ödemesi Kaç Günde Sağlanıyor

Evraklarımızı hazırlayıp teslim ettikten sonra onaylandığı hakkında bilgi aldığımız andan itibaren ödeme almaya başlayabilirsiniz. Henüz resmi bir kaynak açıklama yapmadı şu tarihler arasında alınabilir diye. Kendim yaptığım araştırma sonucu korona virüs kapsamında ödemelerin biraz geciktiği görülmektedir. Sebebi ise gişe işlemlerinin sosyal mesafe kuralına uyarak işlem aldıklarından dolayı. Her ayın 10 ile 20 arası ödemelerin yattığını, yaptığım sorgulamalar sonucu sizler için bir bilgi sahibi olmaya çalıştım. Aynı zamanda devletimizin sunduğu e-Devlet uygulamasına girerek SED başvurumuzun onaylanıp onaylanmadığını da görebilirsiniz.

Eğitimden ve ailesinden kimse uzak kalmasın diyerek yazımı sonlandırıyorum.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 16 Average: 3.3]
Ziyaretçi Yorumları - 91 Yorum
 1. Hüseyin karadaş dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum gerçekten çok yarlı oldu emeğinize saglik

  1. Biz teşekkür ederiz sizin memnuniyetiniz bizimde memnuniyetimiz 🙂

   1. Dry dedi ki:

    Merhaba ben okuyan çocuga alıyorum 8 e yani orta sona gidiyor oglum liseye gececek bu ay yılım doluyor kesılırmı acaba

   2. YELİZ dedi ki:

    Merhaba lutfen yardim edin acil paraya ihtiyacim var esim calismiyor is yok iki tane çocuk var lütfen yardım istiyorum gelirim yok cocuklarim var eşim çalışmıyor

 2. Ayten34 dedi ki:

  Merhaba ben ilk defa aldım sed yardımı ocak ayında 1574.90 tl acaba yer ay mı yok birkeremi

  1. Size büyük olasılıkla aylık olarak yatırılmış Eğer toplu yatırılmış olsaydı 4.000 küsür TL tutarında yatması gerekiyordu. Bunu öğrene bilmenizin en kolay yolu her ayın 1’i ile 10’nı arasında e-Devlet üzerinden kontrol etmeniz olacaktır.

   1. Melih dedi ki:

    Ben nasil alirim

    1. Hüseyin dedi ki:

     Merhaba,ben hak sahibiyim 1 sefere mahsus ödeme alacaksınız dediler,ama e devlet’de kayıt bulunamadı yazıyor.Bu normal mi yoksa sosyal hizmetleri arayıp sormak gerekirmi? Teşekkürler.

     1. Evet o şekilde gözükmesi normal ayın 18 kadar almanız gerekir.

     2. hatice dedi ki:

      kayseri sed yardimi yatan oldumu ne zman yatar bilgi veririmisiniz

     3. YELİZ dedi ki:

      Sed yardim istiyorum cok ihtiyacim var esim calismiyor is yok iki tane çocuk var lütfen yardım istiyorum gelirim yok

   2. Eylem Korkmaz dedi ki:

    Babam lösemi hastası ben de öğrenciyim. Babam emekli ama malulen emekli olduğu için birkaç ay sonra tekrar heyete girmesi gerekiyor yani kesilebilir maaşı. 1800 TL olduğu için ancak borçlara gidiyor. Başvuru yaptım ama emekli olduğu için para yardımı yapılacağını düşünmüyorum. Lütfen bana yol gösterin başka yardım imkanı falan varsa lütfen

    1. Şuan bizim bildiğimiz kadarıyla yok ne yazık ki Eylem hanım.

   3. Ebru dedi ki:

    15 gün önce set başvurusunda bulundum cimer den ne zaman sonuçlanir sekcuktan yazıyorum

    1. Evinize ilk olarak gelmeleri gerekiyor, daha sonra başvurular neticeye kavuşuyor.

     1. Meral dedi ki:

      2 ay öncesine kadar sed yardımı alıyordum ve kesildi oğlum liseye gidicek 66 engelliyim çalışamıyorum sosyal hizmetlere gittim neden kesildini öğrenmek için bilgide verilmedi engelli mmaşım vardı babam vefat edince ona bağlandım yetim maaşı 990 tlev kira faturalar pandemi cabası tekrar nasıl alabilirim nasıl bi yol uygulamam lazım bi yardımcı olsanız

    2. Zeliha dedi ki:

     Ben eşimden ayrıldım çocuğum var çalışmıyorum ben nasıl basvuru yapabilirim banada yardımcı olur musunuz

  2. Yıldız dedi ki:

   Size tek seferlik çıkmiş normalde aylık alanlar bu kadar yuksek almıyor. Tek seferlık odemelerde 6 ay sonra tekrar başvuru yapabılırsınız.

   1. Hacer dedi ki:

    Meraba ben başvurdum onaylandı e devletten bakıyorum sadece okula öncesi kızıma çıkmış gozukuyo 780 TL anlamdm 2 tane öğrenci kızım var belgelerini verdim kuruma lütfen bı cevap bekliyor m

    1. İkinci kızınıza da çıkması gerekiyor diye düşünüyorum.

     1. Hacer dedi ki:

      Ya sadece en ufak kızıma çıkmış gozukuyo 780 TL 2tane okula giden kızım var onların isimleri yok bide her aymi çıkar acaba lütfen cvap

 3. Ayten34 dedi ki:

  Teşekkür verdiğiniz bilgi için

  1. Hacer dedi ki:

   Sadece bi kızıma çıkmış gozukuyo 2. Tane öğrenci kızım var onların yok bide 780 TL aylık mi tek sefermi acaba lutfen cevap

 4. Helin dedi ki:

  Ben kardesim adına başvuruda bulunsam olur mu? Cunku e devlet şifresi yok ortaogretim öğrencisi

  1. Velisi başvuruda buluna bilir. Veli yok ise vekaleti kimde ise o başvurması gerekir.

  2. Mert dedi ki:

   Lisans öğrencisiyim sed yardımini benden başkası alabilirmi ebeveyn ler örneğin

   1. Başvuruyu kim yaptı ise onun adına yatacağı için başvuruyu da sizin adınıza ebeveyniniz yaptığını düşünerek direk onlar alabilirler.

    1. Umutbaran dedi ki:

     Benimde sed yardimim onaylandı memurun bana verdiği evrakta aylık maaş olmadığını geçici olarak verildiği yazıyor bu durumda ben tek seferlik mi alicam anlayamadim bilgi verir misiniz lütfen

    2. Zeynep dedi ki:

     Ben neden basvuramiyorum

     1. Ne tür sorun yaşıyorsunuz Zeynep hanım

 5. Helin dedi ki:

  7 asamaya geliyorum hic bir sıkıntı yok ama sonunda basvuruya tikla kismindan sonra hic birsey gözükmüyor. Kaydo bulunamadı diyor

 6. Mert dedi ki:

  Lisans öğrencisiyim sed yardımini benden başkası alabilirmi ebeveyn ler örneğin

  1. Esrarengiz dedi ki:

   Sed parası istanbul ayın 13 yazıyor bugün yattı mı bilgisi olan varmi

  2. Fatma dedi ki:

   Sed yardim basvurusu nasil yapabilirim 2tane ortaokul ogrencim vae

   1. Hükmet konaklarına gidebilirsiniz en basitinden

   2. Serkan dedi ki:

    Ben başvuru yaptım 2 çocuğum var ikiside ortaöğretimde kendimde kronik rahatsızlığın var çalışamıyorum belgelerle verdim başvuruda ne kadar ücret alabiliriz

  3. Nazlı dedi ki:

   Benim 2 çocuğum var biri okul öncesi diğeri 4 yaşında eşim de vefat etti ama sadece okula giden çocuğuma 700 küsür tl çıkmış diger cocuguma neden baglanmamis bilgi verir misiniz

   1. Okuyan çocuk için verildiğinden ötürü çıkmamış olablir Nazlı hanım.

 7. teybet dedi ki:

  sed ödemeleri nereden yapılıyor

  1. PTT tarafından yapılmaktadır.

 8. Olgun dedi ki:

  2 cocuk var ilk okula gidiyor cocuk basi ayrimi alicam nekadar tesekurler

  1. 3 Çocuğa kadar ayrı alabiliyorsunuz, oranların ne kadar olduğu güncel olarak sayfamızda yer almaktadır.

 9. Melike dedi ki:

  Merhaba ayın 13 u yatacak görünüyor sed acaba cuma yatma ihtimali olur mu acaba

  1. Genelde hafta sonuna denk geldiğinde bir sonraki ilk iş gününe aktarırlar. Tabi aksi bir açıklama gelmedikçe

 10. Melike dedi ki:

  Aa cumartesiyse pazartesiye mi kalir

 11. Hakan dedi ki:

  Ayin 15 oldu e devletten 13 gözüküyor halen yatması nedeni nedir bunun mümkünse söylermisiniz

  1. En geç 18 kadar yatar Hakan bey, hafta sonu arasına girdi. Ben hafta sonuna denk geldiğin de yatmaz demiştim.

 12. ayşe dedi ki:

  ilk okul alabilirmi nasıl başvuru yaparım yardımcı olurmusunuz

  1. Evet alabilir, herhangi bir geliriniz var mı? Evliminsiniz? ev kendiniz mi? soruların cevabı hayır ise sosyal hizmetlere doğrudan başvuru yapa bilirsiniz.

 13. İbrahimefe dedi ki:

  Slm ilk çocuğum 2 yaşında 1 yıl boyunca alacak dediler ne kadar alır ayrıca eşim şuan 7 aylık doğduktan sonra otomatikmen onada maaş verirler mi tşkr

  1. Sümeyye dedi ki:

   Merhaba 4 cocuk annesiyim cocuklarim 6 yas 4.5 3 yas 2 yas ve hamileyim astim hastasiyim esim covidden dolayi is bulamadi ve kulaginda duymamazlik var bunun ici rapor var ozel hastanenin ve ben astim hastasiyim gecen sene yardim almistim simdi degerlendirmeye girdigi icin ziyarate geldiler ve kagitlarimi ccuma teslim ettim sigortali yok bizde olumlu olma olma olasiligi varmidir birde benim kaymakamliktan vs aldigim yardimlar etkilermi karari

   1. Daha önce aynı şartlarda iken aldı iseniz yine alırsınız.

   2. Sümeyye dedi ki:

    Onaylanan sed yardimim nezaman hesaba yatar acaba

 14. İbrahimefe dedi ki:

  Demek istediğim ilk çocuğum 2 yaşında 1 sene boyunca her ay aylık alacak dediler her ay ne kadar ücret alır 2 sorum eşim ikinci çocuğumuza 7 aylık hamile doğduktan sonra sosyal hizmetlere bildirmem gerekiyor mu eşimin doğum yaptığını yoksa otomatikmen 2 çocuğum da ayrı maaş desteği verilecek mi ikisine birden verilirse ayda ne kadar ücret desteğinden faydalanmış olacağiz

  1. SED destekleri okuyan çocuğa verilmektedir. En fazla 2 çocuk bu imkanlardan yararlana bilmektedir. Verilen miktar ise çocuğun öğrenim durumuna göre verilir. Miktarlar ise sitemizde yer almaktadır.

   1. İbrahimefe dedi ki:

    2 yaşında çocuğuma her ay bağlicağini söylediler 7 aylık hamile eşim doğduktan sonra sed birimine bildirmem gerekiyor mu eşimin doğum yaptığını ayrıca ikinci çocuğumuza da maaş verilecek mi

 15. Su dedi ki:

  Ya sed istanbulda cogu kisiye yatmis arnavutkoy ne zaman yatar

  1. İstanbul için yattı diye biliyoruz.

 16. İbrahimefe dedi ki:

  Yorumumu cevaplarsanız çok sevinirim dünden beri cvp bekliyorum

 17. münevver dedi ki:

  ben 4.000 küsür sed yardımı aldım acaba bi daha ne zaman başvuru yapabilirim?

  1. Muhtemelen tek seferlik almışsınız.

   1. münevver dedi ki:

    peki tekrar nezaman başvuru yapabiliriz

  2. Kadriye dedi ki:

   Benim eşimde işi yok 4 çocuk okutuyorum 6 yaşındaki kızıma alıyordum iki ay önce senesi doldugu için eve gelip baktılar ama onaylanmamis çocuklarımın eğitim masrafını karşılayamıyor um 2 si ortaokula gidiyo okul8. Sınıfa giden oğlum hafız çocuklarımı okutmak istiyorum bana yardımcı olun

 18. MÜNEVVER dedi ki:

  peki tekrar nezaman başvuru yapabiliriz

  1. Sevilay dedi ki:

   Benimde başvurum onaylandı. Tek seferlik alacaksınız dendi.20 sine kadar yatar dendi ama yetkili yerdeki kız Mayıs’ta yatar filan dedi. 2020 Nisan’da başvurdum. E devletten kontrol ediyorum hala kayıt bulunamadı diyor. Hesaba düşer 20 sine kadar dediler.Bana bir bilgi verir misiniz? İstanbul’da ikamet ediyorum.

   1. Aylık ilk haftasında çoğunlukla e-Devlet üzerinden gözükmekte 20 sine kadar da hesaplara yatmaktadır. Şayet yatmadı ise bir sonraki aya kalır diye düşünüyorum.

    1. Gülay dedi ki:

     Merhaba benım 2 cocuk var yanimda biri orta okul öğrencisi değeri 2 yaşında ben hamileyim eşim işsiz sed onaylandi ama tek seferlik dedi sorum şu 1575 lr tek seferlik ise neden az sizce ne yapmam gerekiyor aylık olma olasiligi varmı cevaplarsanız çok teşekkür ederim yer İstanbul tek seferlik alanlar genel de 4 bin alıyormuş bizim neden böyle oldu ilk başvurum bide

 19. MÜNEVVER dedi ki:

  peki tekrar nezaman başvuru yapabiliriz????

 20. MÜNEVVER dedi ki:

  tekrar ne zaman başvuru yapabiliriz????

 21. Didem dedi ki:

  Hayırlı günler benim okul öncesi ogluma sed yardımı cıktı fakat benim okuyan kızlarıma niye çıkmadı ben kızlarımın okul belgelerini verdim kuruma ama okula gitmeyen oğlum için sed yardımı cıktı?

  1. İki çocuğa kadar kolaylıkla çıkmaktadır. Görevliler evinize ziyaret ettimi?

   1. İbrahimefe dedi ki:

    Mrb okul öncesi oğlum için 1 sene boyunca her aylik bağlandı eşim şuan 8 aylık ikinci çocuğum içinde başvuru yapmam gerekiyor mu bu yardımdan faydalanması için yoksa sed birimi otomatikmen bağlıyor mu

 22. münevver dedi ki:

  bir daha tekrar ne zaman başvuru yapabiliriz?

 23. Arzu dedi ki:

  Merhaba bende başvuru yaptim basvurunuz onaylandı deniliyor ama başvuru sorgu kısmında kayit bulunamadı deniliyor bu yardim nereye yatıyor acaba ? Bide onaylandiysa eger alabilcekmiyim

  1. Kayıtlar ay başında gözükmektedir. Ödemeler her ayın 20 sine kadar en geç yapılmaktadır.

 24. İbrahimefe dedi ki:

  Okul öncesi oğlum için 1 sene boyunca her ay maaş bağladılar eşim şuan 8 aylık hamile doğduktan sonra otomatikmen bağlıyorlar mi yoksa sed birimine yeniden başvuru yapmam mi gerekiyor

 25. Tülay dedi ki:

  Iyigunler kizim 18 yasında universite sınavlarla hazırlanıyor. Esimle 10 yil once boşandık,nafaka asla ödemiyor ,normalde ben calisiyorum.ama pandemiden dolayı ışsiz kaldın. Bu durumdayken başvurabiliyormuyuz.?

  1. Evet, başvuruda buluna bilirsiniz.

   1. Ayşegül dedi ki:

    İyi günler sed yardımım nisanın 8 inde onaylandı ayın 10 u ila 18 i arasında hesabınıza yatar dendi ama hala yatmadı bugün ayın 21 i yer iskenderun acaba hesaba nezaman yatar bilgi lütfen

    1. Bugüne kadar normalde yatması gerekiyor du

 26. Meltem dedi ki:

  Sed yardımı alan ramazan bayram ikramiyesi alabilicekmi

 27. Dilek dedi ki:

  Bişey sorabilirmiyim şimdi bana cimerden mesaj geldi sed yardımı onaylandı diye fakat 6. Maddenin a bende 12 .maddenin b bendi yazıyor kurum falan yazıyor çocuğu almazlar dimi benden çok korkuyorm ben

  1. Neden alsınlar ki? Biz hiç daha böyle birşey duymadık.

   1. Dilek dedi ki:

    Tamam çok teşekkür ederim kurum falan yazınca bı panik oldum 🙂

    1. Gizem dedi ki:

     Bende başvuru yaptım 3149 TL gözüküyor ama daha hesabıma geçmedi acaba aylikmi okul öncesi çocuk yazıo 4 çocuğum var sadece birinin ismi yazio

 28. Gizem dedi ki:

  Bilgi alabirmiyim lutfen

 29. Serap dedi ki:

  Mrb bana tek seferlik yardim edeceklerini soylemislerdi sed yardimina baavurmustum e devletten baktigimda onaylanmamis diyor ama benden iban istemislerdi

 30. münevver dedi ki:

  bayram ikramiyesi diye birşey varmı

 31. Meltem dedi ki:

  Benim 3 çocuğum var ikisi liseye diğeri de ilkokula gidiyor süreli yardım çıktı her ay bir çocuk için mi verecekler yoksa bir ay içinde üç çocuk için mi verecekler

 32. Busem dedi ki:

  Mrb Aydından yazıyorum ben ilk kez alıcam sed yardımı hala yatmadı ne zaman yatar bir bilginiz var mı acaba

 33. Sedat dedi ki:

  Marhaba bize tek seferlik sed yardımı onaylandi 3 çocuğum var.1 i ortaokula gidiyor 2.si ilkokula 3.de 4.5 yaşında ne kadar verirler acaba?

Bir Yorum Yazın