Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu Ekim Ayı (2022 Yılı 1.586 TL)

Devletimiz okuyan ama zor durumda olan öğrencilerimizin 2022 yılında da SED yardımı ile yine yanında olamaya devam etmektedir. Ali, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Sosyal Ekonomik Destek başvurularını e-Devlet üzerinden bir çok veli gibi sizlerde kolaylık ile yapabilirsiniz. Bakanlık tarafından aranan şartları sağlamanız durumunda öğrenim gören en fazla 2 çocuğunuza 1 sene boyunca en az 1.611 TL yardım parasını bu şekilde alabilirsiniz.

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu Ekim Ayı (2022 Yılı 1.586 TL)

 

Maddi yardım olarak verilen bu desteklemenin ödemelerini nasıl olacağınız şayet biliyor iseniz, buradaki bahsetmiş olduğumuz gerekli evrakları tanzim ederek adımları sağlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca, e-Devlet üzerinden başvuru işlemini gerçekleştirememe durumunda ise sizler için paylaşmış olduğumuz SED dilekçe örneği ile müracaatlarınızı İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Merkezine de yapabilirsiniz. Ayrıca, ALO 144 destek hattından da bilgi alabilirsiniz.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Paketi Nedir?

Yoksulluk seviyesinde olan geçimini zor şartlar altında sağlayan kişilere ve ailelere verilen sosyal hizmet desteğidir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Müdürlüğünün tarafından gerçekleşen bu yardımın ana hedefi ekonomik sorunlar yüzünden yardıma ihtiyacı olan çocukların ve gençlerin ailelerinin yanında kalmasını sağlamaktır. Bu gençlerin ve çocukların ailelerinin yanından kopmadan aile ile bir arada yaşamına devem etmesi devletimiz için en önemli hususlardandır. Bu neden ile SED yardım paketi getirerek ailelerin parçalanmasını engellemiştir.

SED Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Yardıma muhtaç ekonomik olarak yaşam seviyesinin altında geçim sağlanması gerekmektedir. Yani maddi yetersizliğiniz olması şartı aranmaktadır. Bunların yanı sıra aşağıda belirtmiş olduğum 4 maddede kimlerin bu destekten yararlanıyor görelim;

 1. Bakıma muhtaç kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşları tarafından bakılan ve bu yardımı aldıklarında ailesi veya yakınlarının yanına verilebilecek çocuklar.
 2. Ekonomik yetersizlik nedeni ile, bu yardımı almadıkları takdirde bakıma muhtaç duruma düşecek olanlara destek verilerek ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
 3. Bakıma muhtaç iken yaş sınırlarını tamamlayan , sosyal hizmet kuruluşlarından ayrılmak zorunda olup meslek edindirme kurslarına giden  veya koruyucu aile yanından ayrılan bir iş ve meslek sahibi olamayıp yardım almadıkları zaman muhtaç duruma düşecek olan gençler.
 4. Vefat eden, Afete maruz kalan, kalıcı veya geçici kaza geçirip kendisine ve ailesine bakamayan kişilerin bütün çocuklarına.

yukarıda belirtmiş olduğum şartları taşıyan bütün çocuklar SED yardımından yararlanabileceklerdir. Peki başvurular nasıl yapılıyor gelin birlikte inceleyelim.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Hangi belgeler İstenir?

SED yardımı başvurusu yapabilmeniz için iki ayrı yöntem vardır. Bu yöntemlerin birincisi olan e-Devlet üzerinden yapacağımız başvurudur. Diğer bir yöntem ise Aile, Çalışma ve Sosyal İşler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden yapılan başvurulardır.

e-Devlet Üzerinde Başvur Yapmak

e- devlet üzerinde başvuru yapabilmemiz için öncelikli olarak bir e-devlet şifremizin olması gerekir. Bu şifreyi alabilmek için PTT şubelerine başvuru yaparak 4 TL karşılığında sahip olabilirsiniz. Daha sonra T.C kimlik numaranız ve şifreniz yardımı ile e-devlet hizmeti üzerinden SED yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Sizler için görsel olarak nasıl başvuru yapılacağını anlatacağım.

 • Bilgilendirme Metni

SED hizmetinin neler olduğunu anlatan yazının olduğu, yapacağınız başvurunun nasıl değerlendirileceği, bu desteğin bir maaş olmadığını, yardım alan çocukların sık sık gözetim altında tutulduğun ve son olarak cezai işlemlerin olduğundan bahseden bir metindir. Bu metnin altında yukarıdaki bilgilendirme metninde yazanları okudum kabul ediyorum kutucuğunu tıklayarak bir sonra ki aşamaya geçiyorsunuz.

blank

 • Kişisel Verileriniz Hakkında Bilgi

SED desteğinden yararlanabilmeniz için adınıza bazı evrakları inceleyebilmek için sizden izin istemektir. Vereceğiniz bu izin size ait gelir durumuna, mal varlıklarınıza ve nüfus bilgileriniz gibi  ihtiyaç duyulan diğer evraklara ulaşmalarını sağlayacaktır. Yine en altta yazan hakkımda başvurum ile ilgi konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum kutucuğunu tıklayarak bir üst menüye geçiyoruz.

blank

 • Kimlik ve İletişim Bilgileri

Kimlik bilgileriniz otomatik olarak sistem üzerinden direk gelmektedir ama dikkat edeceğiniz bir husus ise güncel olmasıdır.blank

 • Başvuruya Ait Esas Bilgiler

Bu Bilgilerin en başında gelen başvuru yapan kişinin yakınlık durumu hakkındaki bilgi yer almaktadır. Daha sonrasında sırası ile haneye giren aylık toplam gelir, Gelirlerinizi belirten bir yazı, ailede 18 yaş altı bulunan çocuk sayısı ve son olarak ne gereçle ile başvuruyor olduğunuzdur.blank

 • Hanede Bulunan Çocuklar

hanede bulunan çocukların T.C numaralarını, adını soyadını, doğum tarihini, cinsiyetini ve son olarak öğrenim durumunu yazarak e-Devlet üzerinden başvuruyu tamamlamış oluyoruz.blank

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden Yapılan Başvuru

Bu başvuruda ise ilgili müdürlüğe sunacağınız bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu dilekçede çocuk sayınız, maaş bilgileriniz ve ne gerekçe ile alacağınızı yazmayı sakın unutmayın. Hazırladığınız bu dilekçe il birlikte Aile ve Sosyal İşler İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden birine ön görüşme yapmaya gidilir. Ön görüşmenin sonucunda yardım almanızda herhangi bir sakınca görülmediği taktirde sizden belirli belgeler istenir. Bu belgeler;

 • Kimlik Belgeniz ( T.C numaranız mutlaka olmalı)
 • Kalıcı veya geçici olan sağlık nedeni ile başvuru yapıyor iseniz sağlık raporu
 • Başvurusunu yapacağınız öğrencilerin öğrenim belgesi
 • Gelir belgeniz yok ise İŞKUR kayıt belgeniz

Saymış olduğum bu belgeleri ilgili müdürlüğü teslimden sonra düzenli bir şekilde SED yardımı almaya başlayacaksınız. Aklınızdan ilk geçen ne kadar bir yardım alacağınız olacağı sanırım. Bu sorunuza hemen bir yanıt bulalım.

Ödenecek SED Yardım Ücretleri Ne Kadar? 2022 Ekim Ayında Ne Kadar Oldu?

SED yardımı ücretleri öğrencinin okuduğu okula ve hanedeki çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bir okul öncesi eğitim alan çocuk ile yüksek öğretim eğitimi alan çocuk aynı harcamaya sahip olmaz. Hangi okul öğrenci ne kadar alıyor şimdi inceleyelim.

Eğitim Grubu Oranları Destek Tutarı
Okul öncesi eğitim alan çocuk %60 1.586 TL
İlk öğretime devam eden çocuk %75 2.376 TL
Orta öğretime giden çocuk %80 2.530 TL
Orta öğretim seviyesinde ama okula devam edemeyen çocuk %65 1.950 TL
Yüksek öğretime giden çocuk %90 2.842 TL
Sosyal yardım kuruluşundan ayrılan gençler %40 1.200 TL

NOT: Bir hanede maksimum 2 çocuk SED yardımından yararlanabilir. İki çocuk için ise bu yardım tutarı 4.753 TL’dir.

Kendinize uygun olan eğitim durumuna göre 2022 yılı güncel fiyatlara erişebilirsiniz. Belirtmiş olduğum bu fiyatlar memur maaş endeksi ile doğru orantılı olduğu için her yıl değişmektedir. Sizler için sayfamda ben her yıl güncel bir tablo hazırlayacağım.

SED Yardımı Ödemesi Kaç Günde Sağlanıyor

Evraklarımızı hazırlayıp teslim ettikten sonra onaylandığı hakkında bilgi aldığımız andan itibaren ödeme almaya başlayabilirsiniz. Henüz resmi bir kaynak açıklama yapmadı şu tarihler arasında alınabilir diye. Kendim yaptığım araştırma sonucu korona virüs kapsamında ödemelerin biraz geciktiği görülmektedir. Sebebi ise gişe işlemlerinin sosyal mesafe kuralına uyarak işlem aldıklarından dolayı. Her ayın 10 ile 20 arası ödemelerin yattığını, yaptığım sorgulamalar sonucu sizler için bir bilgi sahibi olmaya çalıştım. Aynı zamanda devletimizin sunduğu e-Devlet uygulamasına girerek SED başvurumuzun onaylanıp onaylanmadığını da görebilirsiniz.blank

Eğitimden ve ailesinden kimse uzak kalmasın diyerek yazımı sonlandırıyorum.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 17 Average: 3.2]
Ziyaretçi Yorumları - 96 Yorum
 1. blank Meltem dedi ki:

  Benim 3 çocuğum var ikisi liseye diğeri de ilkokula gidiyor süreli yardım çıktı her ay bir çocuk için mi verecekler yoksa bir ay içinde üç çocuk için mi verecekler

  1. blank Burhan korkan dedi ki:

   Benim 3 cocugum var maddi durumumuz cok kotu nolur bize yardim edin

 2. blank Busem dedi ki:

  Mrb Aydından yazıyorum ben ilk kez alıcam sed yardımı hala yatmadı ne zaman yatar bir bilginiz var mı acaba

 3. blank Sedat dedi ki:

  Marhaba bize tek seferlik sed yardımı onaylandi 3 çocuğum var.1 i ortaokula gidiyor 2.si ilkokula 3.de 4.5 yaşında ne kadar verirler acaba?

Bir Yorum Yazın