Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Online İnternet Üzerinden e-Ticaret İş Kurmak

Online internet üzerinden iş kurmak maliyet bakımın oldukça caziptir. Alış veriş sitesi kurmak için atacağınız adımlarla Türkiye geneline hitap da etmiş olursunuz. Böylece hem çok daha düşük sermaye ile kendi işinizi kurmuş olur hemde yerel bir dükkana nazaran çok daha fazla müşteri potansiyeline ulaşmış olursunuz. İlk defa internet üzerinden iş kurma niyetinde iseniz size belli başlı konularda yardımcı olabiliriz. Bunların en başında hiç bir fikri olmayanlar için çok para kazandıran iş fikirlerinin neler olduğu gelir. Daha sonra ise ücretli yada ücretsiz olarak nasıl online kendi işinizi kurabilirsiniz gelmektedir.

Online İnternet Üzerinden e-Ticaret İş Kurmak

 

Online İnternet üzerinden e-ticaret işi kurmak için de bazı yasal evraklar gerekmektedir. Aksi halde fatura kesemezsiniz. Hatta, KOSGEB gibi devletin sağladığı hibelerden de yararlanamazsınız. Bu nedenle online iş kuracak olan girişimcilerimize işini kurarken hangi evrakların gerektiğini de daha önce kendi işini İnternet üzerinden kuran biri olarak anlattık. Şimdi sizleri bu yazıda neler beklemede bir görelim. 1. e-Ticaret şirketler için gerekli olan evraklar nelerdir. 2. Kısa süre içerisinde evde online iş yaparak para nasıl kazanılır? 3. e-Ticaret online iş fikirleri nelerdir. 4. Evde bilgisayar başında hangi online işleri yapabilirsiniz. 5. e-Ticaret işi kuracak olan kişiler müşterilerini nasıl bulabilirler. 6. Instagramdan online satış nasıl yapılır. 7. Trendyol mağazası ile evinizden nasıl para kazanabilirsiniz. Bu sorularınız yanıtını bu sayede bulabilirsiniz.

e-Ticaret Şirketi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Nasıl Kurulur?

Burada dikkati alınması gereken şey ise sadece internet üzerinden satış yapılmak ise ona göre vergi dairesine başvuru yapılmasıdır. Yani bu ne demek oluyor sizlere şu şekil anlatayım. Eğer sadece internet satışı için başvuru yapılacak ise NACE kodu ona göre alınmalıdır. Yok ben hem normal mağaza hem de sanal mağazacılık yapacağım diyorsanız o zaman NACE koduna ekleme yapmanız gerekmektedir. Buda size ekstra bir masraf olmaktadır. Bu masrafta ortalama 750 TL civarındadır. Sizlere daha önceden İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? yazımda hangi belgelerin istendiğini en detaylı bir şekilde anlatmıştım. Kuracağınız şirket gerçek usul bir şirket olacağı için size önerdiğim sayfada gerçek usul evraklarını hazırlamanız gerekmektedir. Şimdi ise hazırladığınız bu evraklar ile nasıl şirket kuracaksınız görelim.

e-Ticaret Şirketi Kurulumu Nasıl Olmakta?

Yukarıda belirtilen evrakları hazırladıysanız artık şirket kurulumu çok ama çok kolay. İlk olarak sizlere vergi müfettişleri gelecektir. Gelen vergicilerin amacı ise gerçekten böyle bir şirket var mı yok mu diye kontrol amaçlıdır. Kontrol sonucu size bir vergi numarası belirlenecektir.  Belirlenen bu vergi numarası ile artık şirket kurulmuş sayılmaktadır. Bundan sonrasında ise eğer hem internet ortamında hem de dükkan açarak satış yapacağım derseniz o zaman bağlı olduğunuz  il veya ilçe zabıta müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Burada sizden yine bazı evrakları hazırlamanızı isteyeceklerdir. Daha sonrasında belediye onayından sonra seçmeniz gereken şey ise hangi oda kaydına katılacağınızdır. Bu iki oda kaydı ise Esnaf Sanatkarlar odası ve ticaret odasıdır. Bu iki odadan birine kayıt olduktan sonra şirketinizin kurulumunu gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Kısa Sürede Para Kazandıran Evde Online İş Kurmak

Hepimizin de bildiği gibi bir ticari faaliyet göstermek için önceleri dükkan bulmak bir ölümdü. İstediğimiz mevkide bulabileceğimiz dükkan olsa bile kirasını ödeyebilme kaygısı ise insanın uykularını kaçırırdı. Bu süreç hem uzun hem ise insanı gerçekten tedirgin ediciydi. Ama artık özellikle son yıllarda bir çok girişimci bu uzun ve kaygı verici engeli düşünmüyor. Bunun nedeni ise evde dahi kısa sürede para kazandıran online olarak İnternet üzerinden kendi işlerini kurabilmeleridir. 1 lira Sermayesiz Parasız İş Yeri Dükkan Nasıl Açılır? da bahsetmiş olduğum hazine desteklerini de alan binlerce girişimcimiz artık böylece evlerinin boşta olan bir odasından online olarak kurdukları iş üzerinden para kazanmaktadırlar.

Online iş kurmak isteyenler doğru bir şekilde başlangıç yapabilmeleri için iş fikirlerinin ne olduğu yine real ticarette olduğu kadar burada da çok önemlidir. Dolayısıyla sizlere online olarak nasıl evde yada tutacağınız bir dükkanda iş kurma yapılacağına değinmeden önce bu konuyu ilk olarak ele almak istiyoruz. Böylece, kısa sürede hızlı ve çok para kazanmak için çok doğru bir başlangıç yapmış olacaksınız. Peki, online e-ticaret sistemi için en iyi iş fikirleri nelerdir?

Online e-Ticaret İş Fikirleri Nelerdir?

Real ticarette olduğu kadar online İnternet üzerinden kuracağınız iş için de sektör çok önemlidir. Bunun en büyük iki nedeninden bir tanesi uzun vadeli bir online işinizin olması, bir diğeri ise kısa vadede hızlı bir şekilde para kazanabiliyor olmanızdır. Bunun için online e-ticaret iş fikirleri arasından en iyi olanını seçmeniz sizin lehinize olacaktır. Tabi bu seçimi yapmakla iş bitmemektedir. Her ne kadarda seçimde pazar payının büyüklüğünü göz önünde buldurduğunuz kadar dikkat etmeniz gereken diğer hususlar da vardır. Bunların en başında ise;

Dahil olduğunuz sektördeki rekabet gücünüzün ne denli fazla olduğudur.

Şayet rakip analizi doğru bir şekilde yapamazsanız her ne kadarda biraz sonra sizlere sunacağımız harika online iş fikirlerinden birini seçmiş olsanız da yine başarısız olabilirsiniz. Bu yüzden özellikle rekabet analizinde en çok etken olan ürün tedarikindeki maliyet hesaplamasını lütfen göz önünde bulundurunuz. Bu hatırlatmadan sonra Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim? diyenler için ilgili sayfada bahsetmiş olduğum işlere ilaveten online olarak kurulacak iş fikirlerimiz ise şunlardır.

 1. Kadın iç ve dış giyim (abiye, kazak, tayt, bluz, ceket, pantolon, gömlek ve tesettür)
 2. Kadın ayakkabı, çanta, bot, terlik
 3. Erkek giyim
 4. Çocuk giyim
 5. Kişiye özel tasarlanmış süs eşyaları
 6. Davetiye, kartvizit
 7. Saat
 8. Mutfak aletleri
 9. Aksesuar ürünleri
 10. Oyuncak

Bu ismini saymış olduğumuz 10 harika ürün üzerinden online e-ticaret sistemi kurabilirsiniz. Sizler için bu arada paylaşmış olduğum bu 10 iş fikrini kendi kafamızdan sallamadığımızı da bilmenizi isteriz. Tüm liste google anahtar kelime arama hacmine göre listelenmiştir. Online iş fikrimize de sahip olduğumuza göre artık işletmemizi kurmaya sıra geldi 🙂

Evde Bilgisayar Başında İş İmkanına Nasıl Başlarsınız?

Her ne olursa olsun ilk yapmanız gereken şey hangi sektörde Online iş yapacağınıza karar vermeniz olacak. Yukarıda belirtmiş olduğum 10 sektörden her biri kendi alanında yüksek cirolara sahiplerdir. Burada bilmeniz gereken kendi tarzınıza ve sunumunu iyi yapabileceğinize inandığınız sektörde online iş yapmanız olması gerekir. Aksi taktirde başarılı olamazsınız. Hangi sektöre yöneleceğinizi bilmeniz gerekten sizlere kastım o sektöre ait toptancıların hangi şehirlerde olduğunu araştırmanız gerekmektedir. Sizlere butik konusunda daha önceden Butik Açmak İstiyorum Kıyafetleri Nereden Alabilirim? yazımda birazda olsa bu konu hakkında yardımcı olmuştum. Bu yazıda bayan kıyafet alımını nereden yapacağınızdan bahsetmiştim. Online satış fikri olarak sizlere yararı olacağını düşündüğüm bayan toptan ayakkabı firmalarının bir kaç tanesini sizlerle paylaşmak isterim.

 • DEMİRCİ SHOUSE
  • İletişim: 05324861034

blank

 • Zenner Ayakkabı
  • İletişim: 05426446545

blank

 • BEKTAŞ AYAKKABI
  • İletişim: 05314981010

blank

 • ODESA AYAKKABI
  • İletişim: 0534 647 2001

blank

Yukarıda belirtiğim bu ayakkabı toptancıları sizlere E-Ticaret Online işinde sizlere yardımcı olabileceğini düşündüm. Bu işi internet üzerinden pazarlamanız gerekmektedir. Bunun için ya günümüz şartlarında INTAGRAM yada TRENDYOL üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bu iki site üzerinden Online nasıl satış yapılıyor sizlere yardımcı olacağım.

e-Ticaret Şirketi Kuracaklar Müşteri Nasıl Bulabilir?

e-Ticaret işi ile uğraşan kişiler müşterilerini gerçek mağazacılık diye ayağıma gelsin diye bekleyemiyor. Bu işlemi sanal ortamda ürün pazarlama olarak yapmaktadırlar. Bu işlemi belli başlı sosyal platformlarda yapmaları gerekmektedir. İşte bu platformların neler olduğunu ve nasıl ürün pazarlandığını çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Günümüz şartlarında sanal olarak ürün pazarlanan 2 ayrı sosyal platform vardır. Bunlardan bir tanesi Instagram diğeri ise Trendyoldur. Sizlere yardımcı olabileceğimi düşündüğüm bu iki satış kanalı içinde bilgileri aşağıda tek tek verdim. Ne olursa olsun buradaki işlem bol bol reklamdır. Çünkü piyasaya yeni gireceğiniz için sizi tanıyan kimse olmamaktadır. Sizin ilk olarak kendinizi çok iyi tanıtmanız gerekmektedir. Bunu da en iyi INSTAGRAM aracılığı ile yapabilirsiniz. Hadi gelin şimdi bu satış kanallarını birlikte inceleyelim.

1- Instagram Online Satış Nasıl Yapılır?

İlk yapmanız gereken ister E-Ticaret ister dükkan açarak bir işyeri açmanız için vergi levhanızın olması gerekmektedir.  Günümüz şartlarında artık bu işlemi isterseniz https://mukellef.co/sahis-sirketi üye olarak yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparak artık kendinize ait bir vergi levhanız olacaktır. Eğer bu site üzerinden değil de normal yollarla vergi levhanızı almak istiyorsanız İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? yazımda sizlere detaylı bilgi vermiştim. Vergi levhanızı aldığınızı düşünürsek artık gelelim Intagram üzerinden nasıl satış yapılıyor onu görelim. İlk yapmanız gereken kendinize belirlediğiniz bir isim ile satış sayfası oluşturmanız olacaktır. Bunu ise vereceğim bu bilgiler ile yapabilirsiniz:

 • Instagram hesabınızı oluşturabilirsiniz için bu linke (https://bit.ly/3oXCJ2c) tıklamanız yeterlidir.

Bu link sayesinde izleyeceğiniz yol ise;

  • Cep telefonu numaranız veya Eposta adresini yazmanız gerekmektedir.
  • Adınız Soyadınız
  • Belirleyeceğiniz bir kullanıcı adını
  • Kolay olarak tahmin edilmeyecek şifrenizi

Yazarak Instagram hesabınızı rahatlık ile oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bu isim üzerinden facebook adresi alarak ikisini bir birine senkronize etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi neden yapmanız gerektiğine gelecek olursak Instagram üzerinden reklam verebilmeniz için gerekli olacaktır. Intagram üzerinden reklam nasıl verilir birlikte inceleyelim:

 • İlk yapmanız gereken açmış olduğunu Intagram sayfanızı profesyonel hesabına çevirmeniz gerekmektedir.
  • Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz. (Ayarlar-Hesap Ayarlar-Profesyonel hesaba geçiş) yapmanız yeterli olacaktır.
 • Kredi kartı ödeme bilgilerinizi girmeniz lazım.
  • Bu işlemi ise şu yollar ile yapılmaktadır.(Ayarlar-İşlete Ayarları-Tanıtım Ödemeleri) yaparak kredi kartı bilgilerinizi yükleyebilirsiniz.
 • Reklam vermek istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçerek tanıtımı yap butonunu tıklayarak reklam işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Aksi taktirde reklam verme işlemi yapamazsınız. Ne kadar çok reklam o kadar görüle bilirlik imkanı sağlayacaktır. Sayfanızı elinizden geldiğince organik takipçi oluşturmaya bakın ki  satışlarınız oldukça fazlalaşsın. Organik olmayan takipçi satışları da vardır. Bu işlemi ben çok tavsiye etmiyorum ama yine de yapan çok kişi var. Onun sebebi ise ne kadar çok takipçiniz olursa güvenilir olduğunuz anlamına gelmektedir.

blank

 

Yukarıda belirttiğim bu sayfa Online satış yapan bir firmadır. Sizlere örnek olması açısından paylaşmak istedim. Instagram üzerinden bu sayfadaki gibi ürünlerinizi resmini çekerek sayfanıza yükleme aracılığı ile satış yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra story çekerek sayfanızda paylaşmanızın sizlere çok fazla yararı olacaktır. Her yaptığınız bu paylaşım sizin müşterilerinizin ulaşacağı sayfalara çıkarak satış yapmanızı sağlayacaktır. Tabi bilmenizi isterim ki aldığınız vergi levhası ile size uygun gelen bir kargo firması ile anlaşmanız gerekmektedir. Eğer anlaşma yapmaz iseniz kargo maliyeti oldukça fazla çıkacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu satışlarınız olması dileği ile 🙂

2- TRENDYOL İle Evinizden Nasıl Satış Yapılır?

Trendyol ile evinizden satış yapmak artık oldukça basit. Yukarıda dediğim gibi ilk yapmanız gereken hangi işi yapacağınız olacaktır. Yapacağınız bu iş için yine Trendyol’un istediği vergi levhanız olması muhakkak olması gerekmektedir. Trendyol’a kayıt olabilmeniz için başlangıç olarak Google arama motoruna trendyol satıcı başvuru yazarak aşağıda belirtilen formu iki dakikadan fazla zamanınızı almayacak şekilde doldurup satıcı paneline yönlendiriyorsunuz.

blank

Bu paneli oluşturduktan sonra altta ki devam butonu ile devam ettiğinizde karsınıza kayıt açtırdığınız kendi satıcı paneliniz çıkacak. Burada çeşitli kargo sözleşmeleri Trendyol’un ana satıcı sözleşmeleri yer alıyor. İş ortaklığı yapacağınız Trendyol ile aranızda olan Trendyol İş Sözleşmesi‘ne buradan ulaşabilirsiniz. Bu sözleşmede satış esnasında kesilecek olan komisyona ait oran ve alanlar – işbirliğiniz suresince size yardımcı olacak tarafların hak ve yükümlülüklerini kapsamaktadır. Trendyol sizlere çok güzel bir imkan daha sunmaktadır. Bu imkan ne diye soruyorsanız hangi kargo şirketi ile çalışmak isterseniz o şirket ile çalışma imkanı sunmaktadır. Peki bu kargo şirketleri neler ve hangi firma bizden ne kadar ücret talep ediyor. gelin şimdi beraber görelim. Birde bu konu hakkında sizlere daha detaylı bilgi olarak Trendyol’dan Nasıl Para Kazanılır? İnfluencer İnstagram’da Link Verme) yazımı önerebilirim.

KG/Desi Yurt içi (TL) Aras (TL) Sürat (TL) MNG (TL) PTT (TL) HOROZ (TL)
1 23,25 17,5 18 22,5 15 59,75
2 24 18,5 18,5 23 15 59,75
3 25,25 20,5 19,75 25,25 15,25 59,75
4 25,75 22,5 20,75 25,5 15,5 59,75
5 29,75 23,5 22 27,25 16,25 59,75
6 30,5 25,25 23,25 31 17 59,75
7 34,5 27,5 23,75 32 18 59,75
8 36 29,75 26,25 32,5 20 59,75
9 38,25 32 27,5 37 22 59,75
10 40 34,25 28,75 37,25 25 59,75
11 42,75 34,75 29,25 43,5 26 59,75
12 45,25 34,75 29,5 44,5 27,25 59,75
13 46,75 34,75 30,5 44,5 28,5 59,75
14 50,5 34,75 31,25 44,5 29,75 59,75
15 53 34,75 34,25 44,5 31 59,75
16 54,5 39 41,25 54,5 32,25 59,75
17 57,75 39,75 44 54,5 33,5 59,75
18 60,5 41 46,25 54,5 34,5 59,75
19 61,75 41,5 48,5 54,5 35,75 59,75
20 63 41,75 51 54,5 37 59,75

Yukarıda belirtmiş olduğum bu fiyatlar 2022 yılı için geçerlidir. Her yıl değişkenlik göstermektedir. Sayfanızı oluşturdunuz ürünleri belirtilen şekilde girdiniz artık sipariş almayı bekleyeceksiniz. Haftalık satış performansı gösteren panel ise şu şekildir.

blank

Satış yapıldıkça 0 (sıfır) yazan değerler artmaktadır. Her gelen siparişiniz için anlaşmalı olduğunuz kargo şirketi aracılığı ile gönderim sağalmayabilirsiniz. Şimdiden bol bol kazançlarınız olsun 🙂

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın