Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

3. Faz 1100 TL Pandemi Sosyal Destek Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

3. Faz 1100 TL Pandemi Sosyal Destek Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

 

Covid-19 nedeni ile yaklaşık olarak 1.5 senedir devletimiz zor durumdaki ailelere ilave yardımlar sağlamaktadır. Sağlamış olduğu bu yardımlardan bir tanesi de 1100 TL olarak verilen Sosyal Ekonomik Destek yardım parasıdır. Daha önceleri 1. ve 2. fazlar yardıma muhtaç ailelere verilmişti. Mayıs 2021 itibarıyla da yeniden 3. faz olarak verilmeye başlanmıştır. Başvuruların nasıl yapılacağını bir çok defa sizlere anlatmıştık. Bir kez daha videolu olarak bilmeyenler için e-Devlet üzerinden resimli olarak anlatacağız. Oldukça kolay bir şekilde yapacağınız başvuru sonrasından sonuç öğrenme ekranından da bahsedeceğiz. Ama daha da önemlisi yardım paraları ne zaman verilecek? konusu ele alacağız. Böylece hesaplara hangi tarihler de yatıracağı hakkında bilgi sahibi olmuş da olacağız.

Devlet Tarafından Yardıma Muhtaç Ailelere Verilen Sosyal Yardım Parası Şartları Nedir?

Pandemi döneminde Devletimiz 1. ve 2. fazlar için yardıma muhtaç ailelere 1000 TL yardım parası vermişti. Aynı yardım parasını 3. faz içinde tekrarladı. Fakat, mayıs 2021 tarihinde yeniden vermeyi planladığı yardım parasını 4. faz yerine tekrardan 3. faz olarak vermeyi bizlere duyurdu. 3. faz olarak yeniden vereceği yardım parasının miktarını ise 100 TL arttırarak 1100 TL olarak vereceğini belirtti. Her ne kadarda vermeyi planladığı sosyal yardım parasının rakamı değişmiş olsa da Devletimizin talep etmiş olduğu şartları değişmedi. Buna göre 3. fazdan 1100 TL olarak yararlanmak isteyen ailelerden şu şartlar istenilmektedir.

e-Devlet Sitesinde İstenilen Şartlar:

 • Daha önce sosyal yardım parası alanlar yeniden yararlanamayacak
 • 5510 sayılı kanunun 4/a ve c kapsamında yer alan işçi ve memurlar
 • Emekli maaşı alanlar
 • İşsizlik ödeneğinden yararlananlar
 • İŞKUR çalışma kısa çalışma ödeneği ve işsizlik alanlar

Bu şartlar 4. faz destek başvurusu olmadığı için 1.100 TL için aranmamaktadır.

Bu listede yer alanlar ne yazık ki sosyal yardım parası almazlar. Listede yer alan şartların aile bazlı olduğunu da bilmenizi isterim. Bu da şu anlama geliyor ki! aile fertlerinizden bir tanesi bu listede yer alıyor ise yine 3. faz olarak verilen 1100 TL sosyal yardım parası alamazlar. Siz ve aile fertlerinizden hiç bir kimse bu listede şayet yer almıyorsa peki sosyal yardım parasına nasıl başvuruda buluna bilirsiniz.

Pandemi Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletimiz pandemi haricinde yardıma muhtaç ailelere farklı projelerle ekonomik maddi destek sağladığını da bilmenizi isterim. Devletimizin sağlamış olduğu bu destek programlarından bir tanesi de SED yardımıdır. Sosyal Ekonomik Destek adı altında böylece okuyan çocuğu bulunan ailelere maddi destekler yine verilmektedir. Süreli ve süresiz olarak verilen bu yardım parasına da şayet ihtiyacınız bulunuyorsa başvuru yapabilirsiniz. Nasıl başvuru yapacağınızı Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu sayfamızda sizler için anlattığımızı bilmenizi isterim. Pandemi dolayısıyla yardıma muhtaç ailelere verilen 1.100 TL yardım parasına ise nasıl başvuru yapacağınızı da aşağıda adımlayarak bahsettik. e-Devlet şifreniz olması durumunda başvuru yapmak için izleyeceğiniz yol ise şu şekildedir.

 • Doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu adresine giriş yapalım.
 • Açılan sayfada 1. bölümde T.C kimlik numaramız ve ad ile soyad otomatik olarak çıkacaktır.
 • Yine 2. bölümde ise adres bilgilerimiz gözükecektir. Bu bilgiler doğru ise herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Şayet doğru değil ise bu bilgileri https://www.turkiye.gov.tr/adres-bilgilerim bu adrese girerek güncellemeniz gerekir.
 • 3 bölümde doğum tarihimiz ve cinsiyetimiz gözükmektedir. Değişiklik istesek de yapamayız
 • 4. bölümde medeni durumumuz ve hanemizde bakmakla yükümlü olduğumuz çocuk sayısını belirtmemiz gerekir.
 • 5. Bölümde cep telefon numaramız çıkar. Harici bir numaramız var ise girmemiz istenir. Yine aynı şekilde varsa e-mail adresimi girmeliyiz.
 • 6 bölümde çalışıp çalışmadığımız sorulur. Evet dersek bir altına çalıştığımız işteki durumunuzu, hayır ise en sondaki iş yerindeki durumunuzu belirtmeniz gerekir. Örnek: yevmiyeli. Hemen altında da aylık gelirinizi mutlaka girmeniz gerekir.
 • 7 de sosyal yardım faal olarak alıp almadığınız sorulur. Halen Devlet kurumlarından herhangi birinden sosyal yardım parası alıyorsanız bunu belirtmeniz gerekir.
 • 8. maddede kirada oturup, oturmadığınız sorulmaktadır.
 • 9. maddede evinize son gelen su, doğalgaz ve elektrik fatura miktarlarını girmeniz istenilir.
 • 10. maddede var ise kendiniz haricinde hanede kalan kişi sayısını belirtmeniz, sonrasında o kişilere ait kimlik bilgilerini girmeniz gerekir. Her yeni girilecek kimlik bilgisi istihdam durumu da girilerek için EKLE demeniz yeterlidir.
 • 11. maddede hanede çalışan ve var ise kira olarak gelen tüm geliri belirtmelisiniz
 • 12. de birikiminiz varsa bunu girmelisiniz
 • 13. maddede banka hesap numaranız varsa bunu belirtmeniz istenir.
 • 14. bölümdeki kutucuğa da neden 1.100 TL sosyal destek yardım parası başvurusunda bulunduğunuzu açıklamanız istenilir. Örnek: Pandemi den dolayı işsiz kaldım/iş yerimi kapatmak zorunda kaldım. Hanemi geçindirecek maddi gücüm kalmadı.

Bu formu tam ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra ‘DEVAM ET’ demeniz gerekir. Daha sonra doldurduğunuz formun ön izlemesi karşınıza çıkar. Bilgileri kontrol ettikten sonra başvuru işleminizi tamamlaya bilirsiniz.

Pandemi sosyal yardım başvurusunu bu şekilde yaptıktan sonra başvuru sahiplerinin aklına diğer bir soru gelmektedir. O ise yapılan başvuru sonucu nasıl göre bilecekleridir. Bunu görmek için yapmanız gerekenleri ise bir alt başlıkta sizler için yer verdim.

1.100 TL 17 Günlük kapanmaya istinaden verildiği için daha önce başvuru yapanlar, başvuru yapmalarına gerek yoktur.

1.100 TL Sosyal Yardım Parası Sonuç Sorgulama Ekranı

Başvurusunu yapmış olduğunuz 1.100 TL sosyal yardım parası sonucu sorgulama ekranını üzerinden öğrene bilirsiniz. Başvurunuzun akıbetini öğrene bilmeniz için yine e-devlet şifrenizin olması gerekir. Çünkü, sonuç sorgulama ekranına ulaşmak için de e-Devlet kapısını kullanmamız gerekmektesiniz. Soysal yardım parası sonuç sorgulama ekranına doğrudan erişim sağlamanız için de https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bu adrese girmeniz yeterlidir. Adrese girdiğiniz zaman başvurunuz sonuçlandı ise neticesini göre bileceksiniz. Şayet benim gibi neticelenmedi ise Sosyal Yardım Bilgisi Bulanamadı uyarısı alırsınız.

blank

Hale işlemler devam ediyorsa da Değerlendirme Devam Ediyor gibi uyarlar göre bilmektesiniz. Sorgulama ekranında başvuruları olumlu olarak sonuçlananlar ise yardım paralarını peki hangi tarihlerde hesaplarında görecektir?

3. Faz Sosyal Yardım Parası Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Hesaba Yatacak?

1.100 TL sosyal yardım parası başvurusunda bulunanlar en çok merak ettikleri müracaatların ne zaman sonuçlanacaklarını tır. Tabi yapılan başvuruların neticelenmesi ile de iş bitmemektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğum gibi sosyal yardım parası sorgulama ekranında başvurunuz onaylandı demesinden sonra süreç devam etmektedir. Ta ki başvuru sahibinim banka hesap numaralarından sosyal yardım parası ödemelerini görene denk. Peki yapmış olduğunuz sosyal yardım parası başvuruların paraları hesaplara ne zaman yatacak?

blank

Sosyal-Yardım-Parası-Sonuçları-Ne-Zaman-Açıklanacak-Hesaba-Yatacak

Şuan için yani 30.04.2021 tarihi itibarıyla halen başvurular alınmaktadır. Başvuruların en az 5 iş günü daha alınacağı ön görülmektedir. Bundan sonra ise değerlendirme süreci başlayacaktır. En az bu sürede 10 iş günü kadar süreceği düşünülmektedir. Böylece en erken olarak sosyal yardım destek paraları 15 gün içinde yatacağı düşünülmektedir. Buna göre ya en erken böylece 11 ila 12 mayıs, yani Ramazan bayramından önce yatar. Yada bayram sonuna kalır ve ödemeler 17 mayıs itibarıyla yatmaya başlar. Ama, genelde Devletimiz bu konularda hassasiyetini göstermiştir. Bizim tahminimiz ise bayramdan önce yatacağıdır. Umarım yanılmayız.. Net bir gelişme olduğundan da bu sayfadan sizlerle bunu paylaşacağımızı bilmenizi isteriz.

 

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 4 Average: 4.5]
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. blank Muhammed dedi ki:

  Daha önce 1000 TL yardım alanların yararlanamaycağını yazmışsınız derken?
  O 1000 TL verileli 1 yıl oldu onun dışında başka ne destek verildiki bu vatandaşlara
  Şimdiki yardımdan esirgiyorlar anlamak mümkün değil.
  O zaman alanlar zaten dar gelirli ailelerdi o günden bugüne bu insanlar zenginleşmedi durumları iyileşmedi frkındaysalar pndemi son hız devam ediyor.
  Demekki bu vatandaşlar yine bırakıldığı gibi..
  Bir salgın var zor durumdaki ailelere 1000 TL gibi tek seferliğine komik bir miktar ödeme yapmışsın. 1 yıl sonra tekrar başlatıp bu defa önceki alanları muaf tutuyorsun. Olacak işmi bu bunların amacı nedir ? Milyonlarca mültecileri Suriyelilere yıllardır bizim vergilerimizle bakarken aksatmak sızın kendi hakkına bunu yapması kabul edilebilir bir durum değildir.

  Sen 1000 TL geçen yıl aldın bu sefer yok demek bir devlet anlayışına sığmaz devlet isen 1 defaya mahsus değil sürekli bakması gereklidir.
  Elin Suriyelileri için 40 milyar dolar harcadım bir 40 milyar daha harcarım diyen zihniyete selâm söyleyin mühür bizde Suriyelilerde değil..
  İtibarından tasarruf etmeyen zatın saltanatını seçim zamanı yerle yeksan etmesini bu millet çok iyi bilir..
  Kim ne ederse kendine edermiş diyeceklerim bunlar

 2. blank Anne dedi ki:

  ALTI NUMARA BEBEK BEZİ, ISLAK MENDİL, BEBEK BİSKÜVİSİ, SÜT, MEYVE, SEBZE İHTİYACIM VAR. PARA İSTEMİYORUM. KARGO İLE GÖNDERMEK İSTİYORSANIZ KABUL EDERİM. DUA EDERİM. ALLAH RIZASI İÇİN DESTEK OLURMUSUNUZ? metineylem01 @ gmail . com

Bir Yorum Yazın