Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

 

Postaneye hiç gitmeden ilk defa e-Devlet şifresi alınır mı? Elbette alınır! Üstelik sadece 1 yöntemle değil, tam 4 farklı yöntemle alabilirsiniz. Hem de İnternet üzerinden yapacağınız e-Devlet şifresi alma işlemi için hiç bir bedel de ödemezsiniz. Tamamen bedavaya nasıl alınır diyorsanız? Bunun sizlere video ve resimli bir şekilde anlatacağım. Ama, bununla birlikte bir harika havadisi de sizinle paylaşmak istiyorum. Bu ise; 65 yaş üstü iseniz e-Devlet şifreniz kapınıza kadar pandemi nedeniyle gelmektedir. Sadece kimlik bilgilerinizle yapacağınız 2 dakika zaman ayırmayla arzu ederseniz yaşlılarımız da aşağıda bahsetmiş olduğum gibi e-Devlet şifresini bu şekilde alabilmektedir. 18 yaş altındaki e-Devlet şifresi almak isteyenleri de unutmadığımızı da bilmenizi isteriz.

PTT (Postane) Hiç Gitmeden İnternet Üzerinden e-Devlet Şifresi Alınır Mı?

Evet arkadaşlar, bu yazımda sizlere PTT ye gitmeden internet üzerinden e-Devlet şifresi nasıl alınıyor ondan bahsedeceğim. Bu yöntemi de sizlere 2 farklı yaş sınırlamasına göre anlatacağım. Nasıl iki farklı yaş sınırlaması diyenleri için şu şekil olmaktadır. Ele alacağımız yaş grupları 1. 18 yaş altı vatandaşlar için, 2. olan ise 65 yaş üzeri vatandaşlarımız. Bu iki yaş grubu için sizlere belirteceğim aşağıdaki maddelerin 4 adet olanı aynı ama 65 yaş üzeri vatandaşların ise 1 adet ilave olarak internet üzerinden e-Devlet şifrelerini alabilecekler. Hadi gidelim görelim şimdi bu maddeler neler ve bu maddelere göre nasıl şifrelerini alabiliyor.

 • İlk olan madde tabi ki elimizden düşmeyen cep telefonları ile mobil imza ile,
  • Vodafone
  • Turkcell
  • Türk Telekom hatları bu işlem için desteklemektedir.
 • İnternet ortamı ile e-İmza,
 • Yeni nesil kimlik kartınızı cep telefonunuza okutarak,
 • Olmazsa olmaz internet bankacılığı,
 • İşte 18 yaşını ayıran madde 65 yaş üzeri vatandaşların yapabileceği madde,
  • e-Devlet uygulaması üzerinden kimlik doğrulanarak ikametgah ettikleri adresi teslim edilmektedir.

Yukarıdaki bu yöntemler ile gönül rahatlığınca e- Devlet şifrenizi alabiliyorsunuz. Bu 5 maddeden oluşan bu şifre alma yöntemlerini sizler için bizzat detaylı bir şekilde anlatacağım. En son olan maddedeki olay ise dediğim gibi sadece 65 yaş üzeri olan vatandaşlarımız yararlanmaktadır. Ama diğer 4 yöntem ile de gönül rahatlığı ile e-Devlet şifrenizi alabiliriniz. Şimdi sizlere 1. olan madde kısa mesaj yani (SMS) yöntemi ile e-Devlet şifresi nasıl alındığını açıklayacağım.

Kısa Mesaj (SMS) Atılarak e-Devlet Şifresi Alınır Mı?

İşte arkadaşım en can alıcı nokta SMS ile e-Devlet şifresi nasıl alınır konusu. Evet şimdi günümüz çağında neredeyse bütün her şey cep telefonu ile yapılmaktadır. Bunların en başında gelen şey ise bankacılık işlemleri olmaktadır. Kredi kartı başvurusundan tutun, kredi başvurusuna kadar bütün her şeyi SMS atarak yapabiliyorsunuz. Bunun en basit örneğini ise sizlere daha önceden yazdığım SMS ile Kredi Kartı Başvurusu Numaraları bir göz atınız. anında kredi kartı başvurusu yapabiliyorsunuz. İş böyle olunca da bizler e-Devlet şifremizi SMS atarak almak istiyoruz diyenler için kısaca açıklama getirmek isterim. Devletimiz bu konuda biraz hassas davranmaktadır. e-Devlet şifresinin ne kadar güvenilir olduğunu aslında buradan anlamaktayız. Neden mi çünkü SMS yani kısa mesaj atarak ne yazık ki e-Devlet şifresi alamıyorsunuz. Devlet burada şöyle düşünmektedir. Telefonunuz başkasının eline geçmiş olabilir. diye düşünerek sizlere şifreyi SMS ile verememektedir. e-Devlet uygulaması üzerinden oldukça fazla işlem yapılmaktadır. Bu işlemler sizlerin başına kötü sonuçlar getirebileceğinden dolayı devletimiz bu yöntemi hiç kullanmak istememiştir.

blank

Bu uygulama üzerinden sizlere SMS ile kredi kartı başvurusu yapılmayı yukarıda link bırakmıştım Bu aldığınız kredi kartlarının yıllık ücretlerini geri alabilmeniz için ise Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma (e-Devlet Başvurusu) yazıma göz atarak çözebilirsiniz. Sizlere maalesef e-Devlet şifresini SMS aracılığı ile alınmasına yardımım olmadı ama SMS ile kredi kartı ve bu kartlardan alınacak ücretlerin geri alındığını verdiğim bağlantılar sayesinde halledebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı Giriş Şifresi Nasıl İnternet Üzerinden Alınır?

Evet sıra geldi hem görsel olarak hem de yazılı olarak e-Devlet kapısı giriş şifresini internet üzerinden bedava nasıl alınacağı konusuna. Birazdan sizlere bahsedeceğim konuyu ben uğraşamam diyenler için yapılması gereken doğru uzun kuyrukların olduğu PTT Müdürlüklerine giderek e-Devlet şifresi almak olacaktır. Şimdi bu uzun kuyrukları e pandemi olayını da düşünerek sizlere evde internet başında nasıl şifre sahibi oluyorsunuz onu anlatacağım. Bu işlemde belli yollar izlenmelidir. Bu yollar ise aşağıdaki gibidir.

 • Telefon hatlarınız üzerinden oluşturulacak elektronik ortamdaki imzanız.
 • Tabi olmazsa olmaz e-İmzanız.
 • Yeni nesil kimlik belgenizi akıllı telefon veya bilgisayar ortamında taratarak.
 • Bankaların internet bankacılıkları sayesinde.
 • Eğer 65 üzeri iseniz e-Devlet üzerinden dolduracağınız forum sayesinde.

Yukarıda belirttiğim bu 5 madde ile e-Devlet şifrenizi kolaylıkla alabilirsiniz. Hem de dediğim gibi hiç bir sıra beklemeden. Şimdi sizlere 2 adet pratik yöntemden bahsedeceğim. Birisin 65 yaş altı kişiler için. Diğeri ise 65 yaş üzeri vatandaşlar için. Şimdi sizlere ilk olarak 65 yaş altı vatandaşların nasıl PTT ye gitmeden şifre sabi olabiliyorlar onu anlatayım. Diğer konuya zaten sizlere bir alt başlıkta yer verdim. Şimdi izleyeceğiniz yolu sırası ile sizlere yer vereceğim.

 • NOT: Yalnız bilinmesi gereken bir konu ise 18 yaş altı kişiler bu yöntemi kullanamıyorlar. Onlar içinde bir alt başlık oluşturacağım. 
 1. İlk olarak sizlere ait bir internet bankacılığı hesabınız olması gerekmektedir. Bunu da şubeye gitmeden hallede bileceğinizi biliyor musunuz? Eğer bilmeyenler için yardımcı olacağını düşündüğüm bir linki sizlere vereceğim. Halkbank Bankaya Gitmeden (Şubesiz) İnternetten Hesap Açma bu yazıma bir göz atmanızda yarar var. Sizlere ikinci maddede yer vereceğim bankaların herhangi birinde internet bankacılığınız yok ise bu sayede açabiliyorsunuz.
 2. Bu sistemi destekleyen bankalarının adeti ise 24 olarak şuan için belirlenmektedir. Bu 24 adet bankadan herhangi birinde bir hesabınız var ise bu yolu izleyebilirsiniz. Eğer yok ise zaten1. maddede sizlere nasıl internet bankacılığı hesabı aşılıyor bu konuda bilgi vermiştim. İşte sizler için araştırdığım bu 24 işlemi gerçekleştirebileceğiniz. o bankalar.
  1. Akbank
  2. Emlak Katılım
  3. Albaraka
  4. Halkbank
  5. Odeabank
  6. Türkiye İş Bankası
  7. Ziraat Bankası
  8. HSBC
  9. Şekerbank
  10. Vakıfbank
  11. Ziraat Katılım
  12. Anadolubank
  13. QNB Finansbank
  14. TEB
  15. Vakıf Katılım
  16. DenizBank
  17. Burganbank
  18. Garanti BBVA
  19. KuveytTürk
  20. Türkiye Finans
  21. Yapikredi
  22. ENPARA
  23. ING
  24. Fibabanka Bu saydığım bankalardan herhangi birinde internet bankacılığınız var ise aşağıda belirtiğim yol doğrultusunda sizde e-Devlet şifrenize ulaşabilirsiniz.
 3. Sizlere verdiğim bu banka bağlantılarına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra kullanıcı adınız veya T.C. kimlik numaranızı yazarak artından şifrenizi de girdikten sonra GİRİŞ demeniz gerekmektedir. Daha sonrasında sizlere e-Devlet kapısı için internet bankacılığından giriş yapıyorsunuz diye bir sayfa açılacaktır.
 4. Arkadaşlar giriş denildikten sonra cep telefonunuza kısa SMS ile bir şifre gelecektir. Gelen bu şifreyi de girdikten sonra Aşağıdaki resimde belirteceğim bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarı ise ”e-Devlet Kapısında oturum açıyorsunuz. Banka sistemimizde kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı ve bankamızda bulunan iletişim bilgilerinizi www.turkiye.gov.tr ile paylaşım olacaktır.” Daha sonrasında sizlere bir DEVAM butonu karşınıza çıkacak tıklayarak yolumuza devam edebiliriz.blank
 5. Bu devam tuşunu bastıktan sonra aşağıdaki görseldeki güvenlik kodunu girelim ve daha sonra DOĞRULA sekmesini tuşlayalım. blank

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra PTT müdürlüklerine gidip şifre almadan e-Devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız. Burada sizlere bir tavsiyem olacak bu işlemleri bir daha bu şekil uğraşmak istemeyenler için ise, bir şifre belirmeniz olacaktır. Bu işlemi de sizlere yine görsel ve yazılı olarak yazımda yer vereceğim. Hadi bakalım kolları sıvayalım ve başlayalım.:)

 1. Yukarıdaki bu işlemleri yaptıktan sonra sizin ekranınıza sağ üst köşede sizin adınızın yazdığı bir yer olacaktır. O yeri tıkladığınızda karşınıza bir kaç şey çıkacaktır. Burada sizin seçmeniz gereken şey ise ŞİFREMİ DEĞİŞTİR düğmesini tıklatın.
 2. blankBurada sizlere bir ekrana çıkacaktır. Açılan bu ekranda yeni şifre belirleyin yazacaktır. bu şifreyi doğru yazılabilmesi için iki kez sizden istenmektedir. Daha sonra şifrenizi yazarak  DEĞİŞTİR sekmesi çıkacaktır. Bu sekmeyi tıklamanız gerekmektedir.

blank

Evet arkadaşlar yukarıdaki bu işlemler sayesinde e-Devlet şifresini ücretsiz olarak almış ve yenilemiş oluyorsunuz. Şimdi sıra geldi 65 yaş üzeri vatandaşlarımız için e-Devlet şifrelerinin evlerine nasıl geldiğini anlatmaya. Buradaki yolu sizlere bir alt başlıkta detaylı olarak anlatacağım.

65 Yaş Üstü Yaşlılar Eve Teslim e-Devlet Şifresini Nasıl Alabilir?

Şimdi sevgili büyüklerimiz bu pandemiden dolayı devletimiz sizleri evlerinizden çok fazla kalabalık ortamlara sokmamak için her geçen gün yenilik getiriyor. Bunların bir tanesi de siz değerli 65 yaş üzeri vatandaşlarımızız e-Devlet şifrelerini evinize teslim etmesi gibidir. Peki bu işlemi nasıl yapacaksınız çok ama çok basit olduğunu sizlere söyleyebilirim. Bu işlem için sizlere belirteceğim başvuru formu ile hemen yapacaksınız. Hadi detaylı olarak inceleyelim BEY AMCALAR. 🙂

  1. Yeni tip kimlik kartı
  2. Eski tip kimlik kartı

blank

 • Burada hangi kimlik tipi sizde mevcut ise onu seçiniz ve sizden istenen aşağıdaki iki bilgiyi doğru şekilde yazınız.

           65 yaş üzeri vatandaş;

  1. T.C. kimlik numarası.
  2. Seri No.
  3. Cüzdan No.
  4. Birinci dereceden olan yakının T.C. kimlik numarasını.
  5. Son olarak ta güvenlik resmini doğru bir şekilde yazınız.

blank

 • Yukarıdaki bu bilgileri girdikten sonra DEVAM ET butonuna basınız.
 • Devam ettikten sonra sizden adres tercihi yapmanız istenmektedir. Buradaki adresiniz Nüfus Genel Müdürlüğündeki ikametgâh adresiniz ise adres bilgisi yapmanıza gerek yoktur. Eğer başka bir adreste iseniz o zaman sizden açık adres istenecektir.

blank

 • Adres bilgileriniz girdikten sonra ise aşağıdaki bilgileri de girmeniz gerekmektedir.
  • İletişim bilgileriniz.
  • Bilgilendirme metnini okudum kutucuğunu işaretlemeniz.
  • Birde yukarıda verdiğim bilgilerin doğru olduğunu belirten kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.
  • Daha sonrasında ise BAŞVUR sekmesini tıklayıp devam edebilirsiniz.

blank

Bütün bu işlemleri yaptığınızı varsayalım artık başvurunuz işleme alınmıştır. Başvuru işlemleriniz ise sizlere vereceğim bu link https://bit.ly/3sCPXFW sayesinde ulaşabilirsiniz. Birde bilmenizi istediğim bir konu daha var nedir derseniz Yaşlılara Kredi Veren Bankalar Hangileri (75 80 83 Yaşına Kadar) yazıma göz atınız. Bu yazımın sizlere yararı olacağını düşünüyorum.  Şimdi geldi gençlerimizin bu işlemi nasıl yapacağına. 18 yaş altı kardeşlerim hiç merak etmeyin şimdide sizlere e-Devlet şifresinin nasıl alınacağını anlatacağım.

18 15 Yaş Aralığı Gençler e-Devlet Şifresi Alabilir Mi? Nasıl Alabilirler?

Evet genç kardeşlerimiz sizler için bu konuyu ele alma vakti geldi.:) Bilmenizi istediğim artık 18 yaş altı genç kardeşlerimizde e-Devlet şifresine sahip olabiliyorlar. Burada bilinmesi gereken tek şey ise 15 ile 18 yaşa arasında olmanız gerekmektedir. Eğer 15 yaşından küçük iseniz ne yazık ki e-Devlet şifresine sahip olamayacaksınız. Bu konuyu anlatmadan önce siz değerli öğrenciler için Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Hangileri? (Kesin ONAYLI) yazıma göz atınız. Burada e-Devlet şifresinden daha iyi gelen bir konu olduğunu söyleyebilirim.:) Şimdi sizlere e-Devlet şifresi nasıl alınıyor ondan bahsedeyim. Yukarıdaki yöntemler ne yazık ki sizler için geçerli değil. Eeeee Biz nasıl bir yol izleyeceğiz derseniz. İşte izlenecek yol. Biraz daha genç olduğunuz için sıra beklemek sizlere çok fazla bir yük olmayacaktır. Sizlere en yakın PTT Müdürlüğüne giderek başvuru işlemini yapabilirsiniz. Burada cebinizde bir miktar para olması gerekmektedir. Bu meblağı çok büyütmeyin 5 TL ile gitmeniz yeterli olacaktır. Burada gişe işlemlerinden sıra alınız sıra size geldiğinde ise gişe görevlisine e-Devlet şifresi alacağınızı belirtmeniz yeterli olacaktır. Sizin işleminizde bu kadar basit. Alacağınız bu şifre ile e-Devlet kapısındaki bütün işlemleri yapabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun. Eğer aklınıza takılan bir soru var ise yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz. Konu ile sizlere bir adette videomuzu ekleyelim ki aklınıza eksik bir şey kalmasın.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın