Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Prim Eksiği Olanlar Nasıl Emekli Olabilirler? SGK BAĞKUR Dahil

SGK yeni adı ile 4/A, BAĞKUR yani 4/B ile 4/C devlet memurları eksik prim ödemelerini gerçekleştirerek emekli olabilirler. Nasıl emekli olacağını ise geçmiş dönemlerdeki askerlik, doğum, yurt dışı eğitim gibi borçlanma konuları belirler. Yine buna bağlı olarak kaç lira prim ödeyeceğinin hesaplanması da borçlanma konusun süresine göre belirlenir.

Prim Eksiği Olanlar Nasıl Emekli Olabilirler? SGK BAĞKUR Dahil

 

2022 yılında taban olarak kaç lira belirlenen süreye göre prim ödemesi yapacaksınız bizler sizin için hesaplama yaptık. 30 günden 365 gün yani 1 yıllık geçmiş dönem borçlandığınız prim borcu ödemesinin geri ödeme planını aşağıda bulabilirsiniz. Belirlenen geçmişe ait prim borcunuzun ne kadar olduğunu hesapladıktan sonrada bu borcu nasıl ödeyeceğinizi de yine aşağıdaki yönlendirmeleriyle yer almaktadır. Yer alan konu başlıklar ise şunlardır; 1. Geçmişe dönük eksik prim nedir? 2. Geriye dönük eksik prim ödenmesi ile kimler nasıl emekli olabilir? 3. Geçmişe dönük prim borçlanması nasıl yapılmaktadır? 4. SGK ve BAĞKUR geriye dönük borçlarınız nasıl ödenmektedir? 5. Pandemi dönemi kısa çalışma ödeneği alan kişilerin prim borçları ne olacaktır. Bütün bu sorularınız cevabını şimdi sizlere veriyorum.

Geçmişe Dönük Eksik Prim Nedir?

Herkesin hayali olan emeklilik için 2 adet şart gerekmektedir. Bu şartların neler olduğunu bilmiyorsanız sizlere şu şekil açıklama yapmam gerekir. Bu şartlardan ilki işe ilk girdiğiniz tarih çok önemlidir. Bunun önemi ise giriş tarihine göre yaş belirlenmesidir. ikinci olan şart ise yine işe giriş tarihinize göre belirlenen prim sayısıdır. Bu şartlar tamamlanması durumda SGK 4A ve BAĞKUR 4B yatırılanlar emekli olabiliyorsunuz. Ama bu şartların bazen oluşmasında dengesizlikler olabilir. Yani nasıl bir dengesizlik derseniz bu dengesizliği şöyle söyleyebilirim sizlere asıl olan yaş sınırını tamamlamanız. Ama yaşı tamamladınız diyelim bu durumda da geriye dönük eksik primleriniz tamamlanması gerekmektedir. Yani yaşınız geldi primleriniz eksik ise hiç dert etmeyin bu primlerin nasıl ödeneceğini ve emekli olabileceğinizi sizlere anlatacağım. Yani yaşım geldi primim yok demeyin sizleri emekli olmanız için engelleyen bu durumu şimdi anlattığımda çok basitmiş deyip bana hak vereceksiniz. Şimdi sizlere prim borcunuzdan dolayı emekli olamıyorsanız olunması için 13 adet çözüm yolu ile bu engel kalkacaktır.

 1. Bu sigorta primlerini bir işveren aracılığı ile yatırımını sağlayarak emekli olabilirsiniz.
 2. İsteğe bağlı olarak BAĞKUR ödeyerek primlerinizi tamamlayabilirsiniz.
 3. Eğer 4C iseniz sizlerin aylıksız olarak süre sınırınız bulunmamaktadır.
 4. Hekim iseniz fahri asistanlıklarında geçen süreler.
 5. Avukat olan kişilerin staj yaptıkları 1 yıl süresi alınır.
 6. 25.02.2011 tarihinden sonra kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan kişiler, kısmi olarak çalıştıkları aylara ait günler.
 7. Devlet kollu kuvvetlerinde yani polis, komiser yardımcı, subay ve astsubay olarak atananların eğitim sürelerinde geçen süreler.
 8. Kadınların doğum sürelerinde geçen süreler ve erkeklerinde askerlik günleri borçlanarak emekli olması.
 9. Yurt dışında eğitime gidenlerin süreleri.
 10. Çalışırken sigortalı iseniz herhangi bir nedenden dolayı tutukluluk süresindeki geçen günler Tabi 4C hariç.
 11. Çalıştığınız yerde grev süreleri.
 12. Uzman veya usta öğreticilik için geçen süreler.
 13. Seçilen bir kişinin istifası durumda yerine atanan kişi gelinceye kadar ki geçen süreler.

Yukarıda sizlere verdiğim bu 13 madde sayesinde prim eksiği ile emekli olabilirsiniz. Bu maddelerin içerisinde 3 ile 13 arasındaki maddelerdeki borçlanmalara Geçmişe Dönük Eksik Prim Borcu ödenmesi denilmektedir. Bunların dışındaki diğer maddeler ise geriye dönük olarak ödenen prim borcu sayılmamaktadır. Yani aynı zaman içerisinde yatan primlerdir. Peki geriye dönük olarak borçlanan kişiler için emeklilik şartları neler bir görelim.

Geriye Dönük Eksik Prim Borçlanmasıyla Kimler Emekli Olabilir?

Geriye dönük eksik prim borçlanması ile kimler emekli olabileceğini sizlere bu alt başlıkta yer verdim. Bu durumda kimler emekli olabilecek yukarıda izlere söylediğim gibi bazı şartları yerine gelmesi gerek. İlk olarak emeklilik yaş olayıdır. Eğer emeklilik yaşınız daha dolmadıysa sizlere yapabilecek bir durum söz konusudur değildir. Ama yaşınız doldu ve priminiz yeteri kadar değilse o zaman sizler emekli olabilmeniz için ve kimlerin olabileceğini birazdan söyleyeceğim. Hem BAĞKUR hem de SGK çalışanları için nasıl emekli olunacağınız belirteyim.

1. Doğum Borçlanması İle Emekli Olmak

Şartları Nelerdir?

 • İlk olarak bilinmesi gereken doğumdan sonra çocuğun yaşıyor olmasıdır. Eğer yaşamıyorsa ne yazık ki bu olanaktan yararlanamıyorsunuz. Bu borçlanma en fazla 2 yıldır. Bu yıl süresinde eğer çocuğunuz tek olarak doğum yaptıysanız 8 haftalık eğer dünyaya gelen çocuk sayısı 1 den fazla ise yani ikiz, üçüz gibi o zaman bu süre zarfı 10 hafta olmaktadır. Tabi doğuma 3 hafta kalaya kadar çalışmaları gerekiyor. Yukarda belirttiğim istirahat süreleri dahil olmak üzere 2 yıl olarak prim borçlanması olmaktadır.
 • Bu çocuk sayısı ne kadar olmalı derseniz en fazla 3 adet olması gerekiyor. Bu durumda ise toplam 6 yıl olarak doğum borçlanması yapabilirsiniz.
 •  Doğumdan sonra ödenen prim günleri kesinlikle dikkate alınmaz.
 • Doğumdan sonra çocuk vefat eder ise kalan süre kesinlikle borçlanılmaz.
 • İlk doğum ile ikinci doğum arasında 2 yıl geçmeli yoksa yine yararlanılmaz.

Kimler Doğum Borçlanması Başvurusu Yapabilir?

 • 4A SSK’lı olarak doğum yapmadan önce çalışanlar.
 • 41A yani tarım işçileri doğumdan önce çalışmaları gerek.
 • 4B olarak BAĞKUR yatıranlar tabi doğum öncesi
 • 4C devlet memurları eğer memuriyet dönemimde doğum yapanlar.

2. Askerlik Borçlanması

 1. Askerlik süreniz boyunca yani er erbaş olarak geçen süreler.
 2. Yedek subay olarak okulda geçen süreniz.
 3. TSE tarafından harp okullarında okuyan kişilerin oku süreleri.

3. Avukatların Borçlanması

6 ay avukat yanında staj gören kişiler.

4. 4C Olarak Aylıksız Geçen Süreler 

5. Yurt Dışına Tıp Dalı Üzerinden Uzmanlık Olarak Gidenler

6. Sigortalı Olarak Çalışırken Cezaevi Süresi Boyunca Geçen Süreler

7. Yapılan Grevlerde Geçen Süreler

8. Doktorların Asistanlık Süreleri

9. Seçilen Bir Kişinin İstifası Durumda Yerine Atanan Kişi Gelinceye Kadar Ki Geçen Süreler.

10. Yurt Dışındaki Eğitim Süreleriniz 

11. Polis, Komiser Yardımcı, Subay ve Astsubay Okullarında Okunan Süreler

12. Usta ve Usta Öğreticilikte Geçen Süre Zarfı

13. Ülkede Oluşan Sıkı Yönetim Sonucu Tutulu Olan ve Berat Edilen Süreler

Yukarıda saydığım bu 13 madde ile geriye dönük prim borçlanması ile emekli olabilirsiniz. Geriye dönük olarak kimlerin emekli olacağını SGK resmi internet sitesinden bizzat tek tek inceleyerek sizlere verdim. Sizlerde bu sayfadan bakmak isterseniz sizlere vereceğim bu link sayesinde ulaşabilirsiniz. Şimdide sizlere geçişe dönük prim borçlanmasının hesaplamasını bir ele alalım.

Geçmişe Dönük Prim Borçlanması Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yukarıda da dediğim gibi sizlere geçmişe dönük prim borçlanması hesaplamasının nasıl yapılacağını bu başlıkta anlatacağım. Bu hesaplamayı e-Devlet üzerinden çok basit bir şekilde de yapıldığını sizlere söyleyebilirim. Bu sayede yukarıda sizlere bahsettiğim geriye dönük prim borçlanmasından yararlanacak kişilerden bahsetmiştim. Bu kişiler bu uygulama ile geriye dönük olarak kaç TL ödeyeceği ortaya çıkacaktır. 2022 yılında azami ve tavan fiyatlara göre hesaplama yapabilirsiniz. Sizlere ben aşağıda tablo şeklinde geriye dönük borçlanmayı taban ve tavan olarak sizler için kendimize göre hesapladık. Hadi bakalım şimdi ne kadar geriye dönük borçlanmışız.

 Ödeyeceğiniz Prim Ödeme Tutar Seçeneği Borçlanma Süre Borçlanacak Miktar
2022 Yılı Asgari Tutar 30 Gün 1,601 TL
60 Gün 3,202 TL
90 Gün 4,804 TL
120 Gün 6,405 TL
150 Gün 8,007 TL
180 Gün 9,608 TL
210 Gün 11,209 TL
240 Gün 12,811 TL
270 Gün 14,412 TL
300 Gün 16,014 TL
330 Gün 17,615 TL
365 Gün 19,483 TL

Sizler için bu hesaplamayı yıllık olarak yaptım. Burada bir yıllık olarak 19.483 TL gibi bir geriye dönük borçlanma olarak karşınıza çıkmaktadır. Eğer bunu 1 yıllık değil de 2 yıllık olarak hesapladığımıza ise bu ödeme 38.966 TL olarak karşınıza çıkacaktır. Eğer bu prim günlerine değil de farlı günlere göre yapacaksanız e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ama bunun için ise geçmişe dönük bir prim günü hesaplaması yapabilmeniz için ilk olarak e-Devlet şifreniz olması gerekmektedir. Bunun için ise Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazım sizlere yardımcı olacaktır. Peki bu prim borçlarının hesaplamasını yaptık ama nasıl ödeneceğini bilmiyorsanız hemen sizlere yardımcı olmak isterim.

BAĞKUR SGK Geçmiş Prim Borçları Nasıl Ödenir?

BAĞKUR ve SGK üzerinden sigortası yatıp çalışanlar geçmiş prim borçlarınızın nasıl ödeneceğini bir görelim. Bu ödemeleri nakit ile değil, isterseniz kredi kartı kullanarak yapabilirsiniz.  Burada bilinmesi gereken en önemli şey geçmiş döneme ait borçlarınız var ise internet üzerinden bu borçları ödeyemezsiniz. Geçmiş dönemden kastım şu askerlik ve doğum gibi olan borçlarınızı SGK binasına giderek bir dilekçe yazarak başvuruda bulunup ödeme yapabilirsiniz. Eğer bu borçlar için dilekçe yazmazsanız sistemde bu borçlar hiç bir zaman karşınıza çıkmayacaktır. Zaten gözükmesi de beklenemez. Eğer gözükme gibi bir durum olsa ülke genelinde herkes geriye dönük borçlu olarak emekli olabilirler. Tabi geçmişe dönük borçlanma yapacaklar için SGK binasına giderken yanlarında evrakları da götürmeleri gerekir. Bu evraklara bir kaç örnek vermem gerekirse; Askerlik için askerlik bitimini gösteren kağıt yani teskere, Doğum yapan kişiler için doğumu belirten belge ve okul okuyanlar için ise diploma gibi belgeler gerekmektedir.

Birde sizlere bir konu belirtmek isterim 3600 Gün Prim Ödeyerek Emekli Ne Zaman Nasıl Olunur? Hesaplama yazım sayesinde daha erken emekli olma ihtimaliniz olabilir.

Geriye dönük borçların nasıl yapılacağını bilmiyorsanız birden fazla ödeme yöntemi ile bu işi halledebilirsiniz. Bunlar ise şu şekildir.

 1. PTT aracılığı ile
 2. Ülkemizde bulunan bankalar aracılığı ile
 3. Tabi ki olmazsa olmaz bankalar ile

Şimdi en çok tercih edinileceğini düşündüğüm internet ile ödeme seçeneğinden bahsedeyim sizlere. Bu ödeme aracını seçemem birazda kredi kartı ile ödeme imkanı olacağından dolayı. Tabi kredi kartı denlince sizlere önemli bir bilgide vermek isterim. Bu bilgi ise herkesin mustarip olduğu bir konudur. Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma (e-Devlet Başvurusu) bu yazım sayesinde kredi kartı yıllık ücretlerini de alabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki 5 madde ile geçmiş döneme ait primlerim günlerinizi nasıl ödeyeceğinizden sizlere bahsedeyim.

 1. https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf bu sekmeği tıklayarak giriş yapalım.
 2. Çıkan ekranda sizlerden e-Devlet sistemine giriş yapmanız istenecek. Bunun için e-devlet şifreniz gerekecek şifrenizi yazıp devam ediniz.
 3. Burada hangi sigorta sistemini seçeceğiniz istenecektir. Ben kendi geçmiş dönüm borcum olduğu için 4B yi tercih ettim. Sorgu tipine de BAĞKUR geçmiş dönem diyerek işleme devam ettim. blank
 4. Şimdi yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi bütün bilgileri girdik ve sonrasında BORÇ SORGULA dediğimizde sizin bütün geçmiş borçlarınız karşınıza çıkacaktır. Daha sonra ise borçlarınız karşınıza gelecektir. Şimdi en altta ÖDEME YAP sekmesini tıklayarak ödeme işlemine geçelim. blank
 5. Daha sonrasında sizlere ödenecek tutar diye bir ekran karşınıza çıkacak. Çıkan bu ekrana ONAY diyerek işlemi bitirelim. blank

Şimdi sizlere kredi kartı bilgilerinizin olduğu bir ekran karşınıza çıkacaktır. Kredi kartı bilgilerinizi girerek işleminizi sonlandırıp geçmiş prim ödemelerinizi ödemiş olursunuz. Birde sizlere bir önerim olacak ödemelerinizi genelde erken saatlerde yapınız. Bazı durumlarda yani saat aralığı verirsem sizlere 21:00 ile 23:59 arası ödeme işlemlerinde sorun olabiliyor. Onun için genelde mesai saatleri arasında ödeme yaparsanız bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Pandemi Döneminde Kısa Çalışma Ödeneği Nakdi Yardım Alanların Prim Borçları Ne Olacak?

Pandemi dönemimde hemen hemen bütün işyerleri kısmi çalışma ödeneği kapsamında izine çıkardılar işçilerini. Tabi bu durum bir nebze hem işveren için hem de çalışan için iyi bir durum oldu. Neden mi işverenler işçi çıkarmaları yerine kısmi çalışma ödeneği ile nakdi yardım alıp işçilerine sahip çıktı. Tabi bilindiği üzere işveren tarafından izine çıkartıldığında sigortanız he tam yattı. Kısmi çalışma ödeneği alıp izin çıkanların sigorta primleri eksik yattı. Bu durumda bir sigorta kaybı yaşanmış oldu. Yaşanan bu sigorta prim günlerinin akıbetini merak edenler için bilgiler vereceğim. Bu konu hakkında aslında net bir şey yok. Tek net olan bir bilgi ise primleriniz yatmadığıdır. Zaten bu paranın sizlere yine sizden kesilen iş kaybı ödeneği ile maaşınızın kalan kısmı hesaplarınıza yattı. Eğer işsiz kaldıysanız sizlere nasıl işsizlik maaşı alacağınızı da detaylı bir şekilde İŞKUR İşsizlik Maaşı Hesaplama (2022 Maaşa Göre Yaptık) yazım aracılığı ile sizlerde başvuru yapabilirsiniz. Bu konu ile ilgili sizlere bir video vereceğim. Birde aklınıza takılan bir yer var ise yorum atmanız halinde gün içinde tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın