Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

6 Farklı Alanda Romanlara Sosyal Projeler (Güncel Yardımlar)

Ülke genelinde hemen hemen her ilde farklı isimlerle bilinse de romanlar en az 5 milyon bir ırka sahiplerdir. Yaşam standartları genelde eğlenceye dayalı olan bu topluluğu halkımızda çok  beğenmektedir. Romanların birazda yaşam seviyeleri daha düşük olduğu için devletimiz tarafından bazı yardımlar verilmektedir. T.C Aile ve Sosyal Bakanlığı bu kapsamda romanlara 6 farklı konuda destek sağlamaktadır. Bu destekler ise 2022 den 2030 yılına kadar süreceğini sizlere bildirmek isterim. Bu sayede roman halkının yaşam standartlarını biraz daha yükseltme amaçlanmaktadır.

6 Farklı Alanda Romanlara Sosyal Projeler (Güncel Yardımlar)

 

Peki 2030 yılında kadar verilecek bu 6 farklı sosyal yardımların neler olduğunu merak ediyor musunuz? Sizlere bu 6 maddenin en başında gelen ve en can alıcı konu olan sosyal konut projeleridir. Sosyal konut projelerinden sonra ise  sırası ile şunlar gelmektedir. 1. Eğitim alanında destekler. 2. İş imkanı için verilecek destekler. İş bulma imkanları. 3. Sağlık yönünde oluşan yardımlar. 4. Barınma alanında verilen destekler. 5. Son olarak is sosyalleşmeye yönelikler destekler geldiğini sizlere söylemek isterim. Siz değerli roman halkı için verilecek destekler tam bunlar. Bu 6 desteği detaylı bir şekilde incelemek isterseniz eğer alt başlıklarda sizlere yer vereceğim. Her alanda destekleri sitemizde bulabilirisiniz. Bu konu hakkında değişik destekler oldukça sayfamızı da sizler için güncelleyeceğiz. Şimdi birlikte bu yardımları inceleyelim.

Roman Vatandaşlara Devletin Verdiği 6 Farklı Destek Nedir?

Devletimiz hemen hemen her alanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun olmasın destekler sağlamaktadır. Bu destekleri ise; Öğrencilere, dul kadınlara, yetimlere, engelli olan kişilere, kronik hastalara, mültecilere vb. verdiği yardımlarla görmekteyiz. Ülkemizde yaşam zorluğu çeken ve topluma adapte olamayan roman vatandaşlarımız için 2022 yılından 2030 yılına kadar destekler verilmektedir. Bu destekler 6 alanda oluşmaktadır. Romanlarımız için verilecek bu destekler onları toplumlaşmayı ve yaşam seviyelerini arttırmayı endekslemektedir. Şimdi bu desteklerin neler olduğunu merak ediyorsanız hemen sizlere bildireyim.

 1. Konut sahibi olmak
 2. İş imkanları sağlamak
 3. Sağlık yönünden verilen destekler
 4. Barınma imkanı sağlamak
 5. Sosyal hizmetler
 6. Eğitim için verilen destekler.

Roman kökenli vatandaşlarımıza verilecek olan yukarıdaki bu 6 adet yardım destek paketleri dediğim gibi 2022 yılından 2030 yılına kadar olacağını sizlere söyleyebilirim. Bu yardım onayını ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK hanım efendi tarafından verilmiştir. Bu onay ise 1 Eylül 2022 tarihinde kamu onayına bildirilmiştir. Detaylarını ise sizlere şu şekil açıklık getireyim.

Roman Vatandaşlara Devlet Konut Desteği Veriyor Mu?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sayın Zehra Zümrüt SELÇUK hanım efendi 1 Eylül 2022 tarihinde roman vatandaşlarımıza müjdeyi vermişlerdir. Hem de bu müjdeyi kamu oyu ile birlikte duyurdu. Ülkemizde yaklaşık 5 milyonun üzerinden roman olduğunu düşününce bu destek oldukça ilgi uyandırmıştır. Bu desteklerin en başında ise konut kredisi gelmektedir. Bakanlık tarafından siz değerli romanla için paylaşılan sosyal konut kredisi için gelişmeleri şu şekil yer almaktadır.

 1. Türkiye’de genelindeki roman çokluğuna göre bölgeler belirlenecektir.
 2. Daha sonra oturuma müsait olmayan binalar ve kentsel dönüşüme uygun olan yerler belirlenecek. %0.33 Devlet Desteği İle Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma (Özel Faiz Oranları) bu konuma da bakabilirsiniz.
 3. Bütün belirlenen bu konutlar yerine yerlerine müstakil konutlar inşa edilecektir.

Roman vatandaşlarımıza sağlanacak konut projeleri için birde SODAM devreye alınacaktır. Romanlar için kurulacak olan Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) sayesinde roman vatandaşlarımız bu desteğe çok rahat bir şekilde ulaşacaktır.

Roman vatandaşlarımız için verilecek olan konut destekleri bu kadar. Eğer gelişme olur ise sizlere anında yazımızı güncelleyerek vereceğim.

Roman Vatandaşlara Eğitim Alanında Hangi Destek Verilmekte?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafında roman vatandaşlarımız için verilen desteklerden bit tanesi de eğitim amaçlıdır. Çoğu roman mahallesine GENÇ OFİSLER kurulacağıdır. Gençler için kurulacak olan bu ofisler amacını ne olacak derseniz hemen açıklık getireyim. Roman gençlerimiz boş vakitlerin hobi edinmeleri ve kaliteli vakit geçirmeleri için yapılan bir projedir. Roman vatandaşlarımıza verilen eğitim destekleri ise şu şekildir. Toplam 5 adet eğitim desteği şu şekildir.

 1. Özel kurslar açılacak yetiştirme ve destek amaçlı.
 2. Okul öncesi verilen eğitim için fiziksel destekler sağlanacak.
 3. Sanatsal ve sportif faaliyetler düzelecek.
 4. Okulda fiziki iyileştirmeler yapılacak.
 5. Bunlar gibi ilave faaliyetler gelecektir.

Evet arkadaşlar siz değerli romanlar için verilecek destekler toplam 5 adet olarak sizlere belirttim. Şimdi sizlere iş bulma olanakları için ne gibi olanaklar sunuluyor onu ele alacağız.

Roman Vatandaşlara Yönelik İş Bulma İmkanları Çoğalacak

Roman vatandaşlarımız sosyal Hizmet kapsamında iş bulma imkanları daha kolay hale gelecektir. Bu nasıl olacak derseniz Türkiye İş Bulma Kurumu (İŞKUR) çalışmalarına arttırmasıyla bu imkana ulaşabileceksiniz. İŞKUR işsiz olan roman vatandaşların mahallelerine giderek iş bulma imkanlarını onlara anlatacak. Yani roman mahallelerine giderek yapışan bu çalışmalar neticesinde daha basit bir şekilde iş bulma imkanları olacaktır. İŞKUR roman mahallelerine ofis kurarak iş bulma imkanını sunakla kalmamaktadır. Peki daha fazla nasıl imkanlar olacak derseniz eğer hemen söyleyeyim. Roman gençlere mesleki eğitim imkanları da verilecektir.

Bu kayıt işleminden sonra ise yine yukarıda dediğim gibi İŞKUR Meslek Edinme Kurslarına Nasıl Başvuru Yapılıyor? yazım sayesinde meslek eğitim kurlarına katılabilirsiniz. Bu sayede roman gençleri hem iş sahibi hem de meslek sahibi olmuş olacaksınız.

Romanlara Özel Kültür Sanat Gezi Etkinliklere  Düzenlenecek Mi?

Evet arkadaşlar siz değerli romanlar için sosyal destek kapsamında sizlere kültür, sanat ve gezi alanlarında destekler verileceğini söyleyebilirim. Ekseri roman çocukları ve gençleri milli mücadelenin olduğu Çanakkale savaşlarını Gelibolu tarihi alanlara geziler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerin yanı sıra Kamyon tiyatrolar ile romanların yoğun olduğu mahallelere etkinlikler yapılacaktır. Yine bu mahallelere tiyatroların yanı sıra gezici kütüphaneler kurularak eğitime katkı sağlanacaktır. Son olarak ise Roman Ezgileri teması kapsamında bu mahallelerde konserler düzenlenecektir. Devletimiz sizlere bu en son ki etkinlikte ne kadar eğlenceli olduğunuzu bildiği için bu tarz imkanlar sunmuştur.

Siz değerli roman halkı için devletimiz bu destekleri yıl sonuna kadar faaliyete geçirmeyi planlamaktadır. Siz değerli roman vatandaşlarımız artık daha fazla imkanlara sahip olacaksınız. Konu hakkında takıldığınız bir yer var ise sizlere yorum kısmında yardımcı olabiliriz. Bunun için yorum kısmına sorunuzu sorup cevap bulabilirsiniz. Bir sizlere konu hakkında bir video bırakıyorum. Bu videoda sizlere yardımcı olacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın