Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Sanal Kart Nedir? 3 Adım İle Nasıl Oluşturulur? Nasıl Kullanılır?

Sanal kart nedir? konusuna sizler için şu şekil kısa bir açıklama yaparak konuya girmek isterim. İnternet üzerinden taksitli alışveriş yapmak istiyorsunuz ama yapamıyorsanız? Yada internet üzerinden yapacağınız alış verişleriniz yüzünden kart bilgileriniz çalınacak endişesi var ise o zaman sanal kart devreye girmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere sanal kart ile en güvenli bir şekilde taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Bu taksiti ise sanal kartların aracılığı ile 12 aya kadar taksitlendirme imkanınızda vardır. Sadece taksit mi? Tabi ki değil. Aynı zamanda sizlere bol bol hediye puan vererek bedava alış veriş imkanı sunmaktadır. Bu kartınızı üstelik 3 adım ile sizler oluşturabiliyorsunuz. Gerçekten mükemmel 3 özelliği olan sanal kartın nasıl alınacağını ve oluşturulacağını sizlere vermek isterim. Bu sanal kart ile aynı zamanda alış veriş yapma işiniz sizlere örnekler ile yazımda yer vereceğim. 

Sanal Kart Nedir? 3 Adım İle Nasıl Oluşturulur? Nasıl Kullanılır?

 

Peki bu yazımda sizleri neler bekliyor kısa bir görelim. 1. Sanal kartın ne olduğunu detaylı bir şekilde el alacağız. 2. 3 adım ile nasıl sanal kart oluşturabiliyor göreceksiniz. 3. Sanal kart ile nasıl alışveriş yapılır yani nasıl kullanılır konusuna değineceğiz. 4. Ziraat, Akbank Türkiye İşbank ve en para olmak üzere nasıl sanal kart çıkartabiliyorsunuz göreceksiniz. 5. Son kredi kartsız sanal kart oluşturulur mu? Oluşturul ise sanal kart ücreti kesilir mi? Bütün bu merak edilen konuları sizler için yazımda vereceğim. Hadi bütün bu konuları alt başlıklarda görelim.

Sanal Kart Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Özellikleri Vardır?

Evet arkadaşlar bu alt başlıkta sanal kart nedir? Ne işe yarar? Hangi özelikleri vardır? Sorularının cevabını sizlere vereceğim. Sizlere birinci olarak sanal kart yada sanal kredi kartı nedir konusunu anlatayım. Bu kart hiç bir fiziki yapıya sahip olmayan sadece ve sadece internet alışverişleriniz için kullanılabilen bir karttır. Yani cüzdanınızdaki gibi kredi kartları gibi bir kart değildir. Elle tutulmaz ve üzerinizde taşınmaz. Bu kartın çıkış amacı ise şu şekildir. Bu amaç aslında bu kartın hani özelliği vardır sorusuna yanıt vermektedir. Şimdi bu 2 özelliği bir görelim.

 1. İnternet aracılığı ile taksitli alışveriş yapılmasını sağlamaktadır.
 2. Yapılan bu internet alışverişlerini ise en güvenli bir şekilde olmasını sağlamaktadır.

Arkadaşlar sanal kartına sahip olduğunuzda yukarıdaki bu özelliklere sizlerde sahip olmuş olacaksınız. Bu kartın bir özelliği daha var ki sizleri mest edecek. Bu özellik hem taksit imkanını oluşu aynı zamanda yaptığınız alış verişlere hediye para verişidir. Yani sizlere sanal kartı birde şöyle tarif edeyim. Daha açıklayıcı olacağını düşündüğüm için yapıyorum bu açıklamayı.

 • Sanal Kart Tanımı: Fiziki olarak elle tutulmayan ama fiziki kredi kartın bütün özelliklerini taşıyan ve bu taşıdığı özelikleri internet alış verişlerini en güvenli bir şekilde yapan karta denilmektedir.

Yukarıda sizlere; Sanal kart nedir? Ne işe yarar ve hangi özelikleri vardır sorularınızın cevabını verdim. Şimdi ise sanal kredi kartını nasıl alabilirim yada çıkartabilirim sorunuzun cevabını bulacaksınız. Hadi bir alt 👇 başlığa göz atalım.

Sanal Kart Nasıl Alabilirim veya Çıkarabilirim?

Yukarıdaki özeliklere sahip olan sanal kartı nasıl alabilirim veya çıkarabilirim sorusunun yanıtını şimdi sizlere vereceğim. Bu konuyu sizlere hem yazı hem de görsel olarak kendimde kullandığım toplam 4 banka üzerinden anlatacağım. Tabi bu kartı almak istiyorsunuz ama bu kart hakkında bilmediğiniz bir kaç önemli husus var. Bu hususları sizlere vereceğim. Sanal kart alacak olan kişilerin banka hesabı olduğu bankaya ait sanal kart başvurusunda bulunabilirler. Yani örneğin Denizbank müşteri iseniz birazdan sizlere aşağıda anlatacağım yolu izleyerek sanal kart çıkartabilirsiniz. En önemli hususu sizlere verdim. Ama bilinmesi gereken 7 adet hususu da sizlere hemen açıklayayım.

 1. Bir yıl içinde toplam 10 adet sanal kart oluşturabilirsiniz. Ama bu sayı bankalara göre değişkenlik göstermektedir.
 2. Oluşturacağınız sanla kartların limitlerini bizzat kendiniz belirleyebiliyorsunuz.
 3. Sanal kartınızı oluşturdunuz ve alış veriş yaptınız. Aynı anda sanal kartınızı iptal edebiliyorsunuz.
 4. Sanal kartınızı isterseniz vadesi mevduat hesabınıza isterseniz de fiziki konumda bulunan kredi kartınıza bağlı olarak çıkartabilirsiniz.
 5. Sanal kart numarası bazı bankalara göre sabit olurken bazı bankalar bu numarayı değiştirebilmektedir.
 6. Hem yurt içi Hem de yurt dışı yapacağınız bütün alış verişlerinizde sanal kartınızı oluşturabilirsiniz.
 7. Sanal kart başvurularını sadece ama sadece İnternet Bankacılığı ile yapabilirsiniz.

Sanal kart için yukarıda verdiğim bu özellikleri bilmenizi istedik. Şimdi ise en çok merak edilen konunun sorusunu vermeye gidelim. Sanal Kart Nasıl Alınır?

Evet sizlere sanal kartı nasıl alacağınızı toplam 4 banka aracılığı ile görsel anlatım ve yazılı anlatım olarak vereceğim. İlk olarak Türkiye kamu bankası olan Ziraat Bankasına ait sanal kart çıkartma işlemi nasıl oluyor bir görelim.

1- Ziraat Bankası Sanal Kart Nasıl Çıkartırım?

Ziraat Bankası üzerinden sanal kart nasıl oluşturulur bunu göreceğiz. Bunun için ilk önce Ziraat Bankası müşterisi olmanız gerekmektedir. Peki nasıl olabilirim derseniz hemen açıklayayım. Ziraat Banka Şubesine Gitmeden Vadesiz Hesap Açma (İnternet Giriş Dahil) yazımdan yararlanabilirsiniz. Sizlere daha sonrasında sanal kart oluşturabilmeniz için banka 2 seçenek sunar. Bu seçeneklerin ikisi de Ziraat Bankası internet bankacılığı aracılığı ile yapılır. Bu işlemi dilerseniz Ziraat Bakası mobil bankacılık veya resmi internet sitesi aracılığı ile yapabilirsiniz. Bunun yapımı için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

 1. Ziraat Bankası mobil bankacılığa giriş yapınız. Sağ aşağıdaki MENÜ sekmesini tuşlayarak giriş yapınız.blank
 2. Şimdi karşımıza çıkan ekranda KARTLARIM demeliyiz. blank
 3. Daha sonrasında SANAL KARTLARIM sekmesini tuşlayalım. blank
 4. Banka sizlere şimdi 2 adet sanal kart oluşturma seçeneği sunacaktır. Bunlardan 1. Sanal Banka Kart. 2. Sanal Kredi Kartı. Bunlardan hangisini seçmek istiyorsanız seçip yolunuza devam edebilirsiniz. blank
 5. Burada karşımıza SANAL BANKA KARTI EKLE demeliyiz. Yada SANAL KREDİ KARTI EKLE demeliyiz.blank
 6. Şimdi tanımlamak istediğiniz banka kartının seçimini yapınız. Eğer bir tane hesabınız var ise tek seçenek çıkacaktır. blank
 7. Çıkan ekranda SANAL KART LİMİT BELİRLEME yani internet alışverişi için kullanacağınız limit belirlemeniz gerekmektedir.  blank
 8. Karşıma çıkan ekranda LİMİT İADE ŞEKLİNİ kendimize göre belirleyelim.blank
 9. Ziraat Bankası ayarlarını yapınız ve ONAY deyip devam ediniz. blank

Bütün bu işlemler bittikten sonra Ziraat Bankası sanla kart sahibi oldunuz diyebilirim. Peki bu sanal kartı nasıl kullanacağız derseniz son alt başlıkta sizlere detaylı bir şekilde anlattım. Şimdi sizlere Türkiye İş Bankası mevduat hesabı olanların nasıl sanal kart çıkartacaklarını anlatacağım.

2-Türkiye İş Bankası Sanal Kart Oluşturmak?

Türkiye İş Bankası hesabınız var ise banka sizlere sanal kart kredi kartı imkanı sunmaktadır. Bu sanal kartı dilerseniz fiziki kredi kartınıza dilerseniz de vadesiz mevduat hesabınıza bağlayarak kullanma imkanı sağlar. Peki İş Bankasına ait sanal kart nasıl açılır bir görelim. Türkiye İş Bankası diğer bankalara göre daha basit bir şekilde sanal kart sunduğunu sizlere söylemek isterim. Birde diğer bankalarda olduğu gibi bir şart istenmektedir. Bu şart ise giriş kısmında da sizlere belirtmiştim. Kesinlikle ve kesinlikle Türkiye İş Bankasına ait bir mevduat hesabınız olması gerekmektedir. Peki İş Bankası üzerinden sanal kart başvurusu için hangi kanallar bizlere yardımcı olur. Bu işlemi isterseniz İŞCEP uygulaması yada bankanın internet resmi sayfası aracılığı ile bu işlemleri yapabilirsiniz. Ben bu işlemi internet bankacılığı üzerinden yapıp sizlere hem yazı hem de görsel bir sunum ile anlatacağım.

 1. https://www.isbank.com.tr/ WEB sitesine giriş yapalım. İsterseniz aynı işlemleri mobil uygulamanız var ise onun üzerinden de yapabilirsiniz. Giriş işleminden sonra hangi unvana sahip iseniz sitenin üst köşesinden TİCARİ ŞUBE yada BİREYSEL ŞUBE seçimi yapmanız gerekmektedir. blank
 2. Şimdi T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi internet bankacılığı açmak için ilgili alanlara girelim. blank
 3. Şimdi ise KARTLARIM/SANAL KART/BAŞVURU sekmesini tuşlayalım. blank
 4. Şimdi hangi hesabı bağlamak isterseniz o hesabı seçiniz ve DEVAM sekmesini tuşlayınız. blank
 5. Şimdi bağlı olmuş olduğunuz hesabın ONAYINI veriniz. blank
 6. Şimdi sizlerin de artık Türkiye İş Bankasına ait bir sanal kartınız oluşmuştur. Ama burada yapılması gereken bir olay vardır. Bu olay ise LİMİT BELİRLERME işlemdir. Şimdi ise sizlerde aşağıda görselde görüldüğü gibi LİMİT BELİRLE sekmesini tuşlayıp devam ediniz. blank
 7. Ne kadar süre ve limitle bu kartınızı kullanma belirlemesini yapmanız gerekmektedir. Bunun belirlemesini yaparak DEVAM sekmesine tıklayıp devam edelim. blank
 8. Kartınızın süresini ve limiti belirledikten sonra DEVAM demeliyiz.blank
 9. Bütün bu işlemlerden bittikten sonra artık belirttiğiniz limitin ve süreniz kadar sanal kartınız oluşmuştur.blank

Evet arkadaşlar İş Bankası üzerinden de nasıl sanal kart oluşturulmakta görmüş olduk. Şimdi sizlere Akbank üzerinden sanal kart çıkartma işleminin nasıl olduğunu anlatmak istiyorum.

3- Akbank Sanal Kart Çıkartma (Numara Öğrenme)

Akbank üzerinden sanla kart alabilmeniz için bireysel ve ticari müşterileri olmanız gerekmektedir. Bu sanal kart ile internet üzerinden en güvenli alış veriş yapabilmeniz için iki yol ile başvuru yapabilirsiniz. Bunun bir tanesi mobil bankacılık üzerinden, diğeri ise resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Yani bunun için dediğimiz gibi sanla kart başvurusu için Akbank müşteri olmanız gerekmektedir. Eğer Akbank müşterisi değilseniz sizlere vereceğim bu bağlantı ile oluşturabilirsiniz. Akbank 6 Haneli İnternet Bankacılığı Şifremi Unuttum Nasıl Alınır? yazım sayesinde nasıl müşteri olacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu yazımda nasıl mobil şifresiniz alabileceksiniz göreceksiniz. Eğer şifreniz yok ise bu yolda tam sizlik olmaktadır. Şimdi Akbank mobil şifrenizi ve müşterisi olduğunuzu düşünerek nasıl sanal kart başvurusu yapacaksınız bir görelim.

 1. https://www.akbank.com/tr-tr/sayfalar/default.aspx bu adrese tuşlayarak giriş yapalım. Karşımıza çıkan ekranda hangi müşteri tipine uygun iseniz ona göre seçim yapıp yola devam edelim. BİREYSEL veya KURUMSAL olarak. blank
 2. Şimdi ise şifrenizi ve müşteri numaranızı girelim ve GİRİŞ sekmesini tuşlayalım. blank
 3. Şimdi ise KARTLARIM ve KART BAŞVURULARIM sekmesini tuşlayalım. blank
 4. Karşımıza çıkan menüden Sanal Kart menüsünün altındaki BAŞVUR sekmesini tuşlayalım. blank
 5. Şimdi kredi kartı seçimini yapmanız gerekmektedir. Sanal kartınızı bir hesaba bağlayabilmeniz için.  blank
 6. İsteğe bağlı olarak sanal kart ayarlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. blank
 7. Şimdi ise karşımıza ONAY sekmesi çıkacaktır. Bu sekmeye onay demeliyiz. blank

Evet arkadaşlar bütün işlemleri yaptıysanız artık sizlerin de Akbank üzerinden sanal kartınız olmuş oldu.

Şimdi sizlere sanal kartların nasıl alındığını anlattık. Alma işlemini yaptınız ve merak edilen bir konuyu da sizlere açıklamak isterim. Bu almış olduğunuz sanal kart yıllık ücretinin olup olmadığı konusudur. Şimdi bu konuya alt başlıkta göreceğiz.

Sanal Kart Yıllık Kart Ücreti Var Mı?

Arkadaşlar sanal oluşturmak istiyorsunuz ama bu sanal kart hakkında en çok merak edilen bir konu var. Bu konu ise Sanal kartların yıllık kart aidat ücreti var mı? Bu sorunuzun cevabını sanal kart nedir? Nasıl Kullanılır? 3 Adımda sanal kart oluşturma başlığımızda ele aldık. Evet en çok merak edilen sorunun cevabı SANAL KART YILLIK KART ÜCRETİ YOKTUR. Eğer kredi kartınınız kart aidat ücreti var ise bir tek onu ödersiniz.

Yani sizden kredi kartınıza ait olan yıllık ücret kesilir. Onun dışında sizlerden sanal kartınız için yıllık ücreti alınmaz. Kredi kartlarınızdan alınan ücretinde geri alınmasının nasıl olduğunu sizlere belirttik. Şimdi sizlere kredi kartım yok nasıl sanal kart çıkartabilirim konusunu sizin için ele alacağız. Bunun için hadi bir alt başlığa geçelim.

Kredi Kartım Yok! Sanal Kart Çıkartabilir Miyim?

Kredi kartım yok ve sanal kart çıkartabilir miyim sorunuzun cevabını hemen sizlere vereyim. EVET arkadaşalar kredi kartınız olmadan sanal kart çıkartabilirsiniz. Ama bunun için bir şart gereklidir. Bu şart ise hangi bankadan sanal kart çıkartacaksanız o bankaya ait bir vadesiz mevduat hesabınız ve kartınız bulunması gereklidir. Ama bu bazı banklar için geçerli değildir. Bazı bankalar mevduat hesabınız ile kart numaralarını bir birine ilişkilendirerek bu işlemi yapmaktadır. Bu bilgiyi de sizlere verdiğimize göre tek bir sorunun cevabı kaldı. Bu soru ise sanal kart kullanımı nasıl yapılmaktadır. Şimdi bunun için bir alt başlığa geçerek sorunun cevabını bulalım.

Sanal Kart Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Evet arkadaşlar çıkarmış olduğumu sanal kart kullanımı nasıl olmaktadır bunu sizlere bu alt başlıkta anlatacağım. Tabi bu sanal kartın nasıl kullanılacağından önce sizlere ufak bir hatırlatma bulunmak isterim. Bu hatırlatma ise sanal kartınızı kesinlikle bir mağazaya giderek reel alış verişlerinizde kullanamazsınız. Yani sizlere şu şekil bir örnek vereyim. Zara mağazasına giderek alış veriş yaptınız ödeme kısmına geldiğinizde sanal kartım ile ödeyeceğim dediniz ama ne yazık ki bu işlemi yapamazsınız. Bu işlem için fiziki kredi kartınıza ihtiyaç vardır. Yani zaten adından da anlaşıldığı üzere sanal kart. Yani sadece internet üzerinden yapabileceğiniz alışverişleriniz için geçerli olan karttır. Şimdi sorunuzun cevabını sizlere hem görsel hem de yazı olarak sanal kartınızı nasıl kullanacağınızı anlatacağım.

 1. İlk olarak internet üzerinden alacağınız ürün ne ise onu seçiniz. Yani SEPETİNİZE ekleme yapınız. blank
 2. Ürün alışverişi yapacak olduğunuz site hangisi ise üyelik girişini yapınız. Daha sonra hangi adresinize gönderilmesini istiyorsanız kargo bilgilerinizi giriniz. Daha sonrasında ödeme kısmında kredi kartını seçiniz, istenen bilgiler içinde sanal kart bilgilerinizi giriniz. blank

Peki sanal kart bilgilerime nasıl ulaşabilirim derseniz hemen açıklık getireyim. Bütün banalar için aynı olan bu yöntemin ilki sanal kartınızı oluşturma anında ulaşılmakta. 2. yöntem ise internet veya mobil bankacılık aracılığı ile KARTLARIM/SANAL KARTLARIM bölüme girerek sanal kart bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Evet arkadaşlar sanal kart nasıl oluşturuluyor, 3 adım ile bunu görmüş olduk. Bunun yanın sıra kart aidat ücretinin olup olmadığını gördük. Son olarak ise sanal kartınız ile nasıl alış veriş yapacaksınız onu da görmüş oldunuz. Bu konu hakkında sormak istediğiniz bir yer olursa ise yorum atmanız yeterli olacaktır. Gün içersin de tarafınıza dönüş yapılacaktır. Birde bu konu hakkında sizlere bir video bırakıyorum. Bu video aracılığı ile bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın