Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

SGK BAĞKUR Prim Borçlarına Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

SGK prim borcu ödemesi için kredi kullanmak isteyenlere daha önceleri 3 kamı bankamızla anlaşma yapmıştı. Geçmiş yıllarda prim borcu olanlar için anlaşma yapılan bu bankalar ise kamuya ait olan Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank'tı. Sabit aylık %1.55 faiz oranlarıyla 36 ay geri ödemeli olarak kredi anlaşması ne yazık ki 2022 yılı öncesinde geçerliliğini yetirdi. Ama bu demekte olmuyor ki günümüzde emekli olacaklara kredi veren bankalar yok! Halen bir kaç bankamız geçmiş yıllarda prim borcundan ötürü emekli olamayanlara kredi vermektedir.

SGK BAĞKUR Prim Borçlarına Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar

 

BAĞKUR (4/B) SSK (4A) prim borcundan dolayı emekli olacaklara kredi veren bankalar peki hangileridir? Prim borcu ödeyerek emekli olacaklardan hem SGK hem de kredi veren bu bankalar hangi şartları aramaktadır. Başvuru yapacaklar için gerekli olan belgelerin neler olduğuyla birlikte aşağıda bunlara yer verdik. Yer verdiğimiz konuların alt başlıkları da şu şekildir. 1. Prim borcu olanlara emekli olabilmeleri için kredi veriliyor mu? 2. SSK BAĞKUR emekli olabilmesi için hangi bankalar kredi veriyor? 3. Kimler kredi kullanarak emekli olabilir? SGK hangi şartları sağlayan kişileri emekli yapar. 4. SGK emekli olma kredisi başvuru şartları nelerdir. Borçlanma dahil başvuru nasıl yapılır? 5. Devler bankaları olan Ziraat, Vakıf ve Halkbank emekli olma kredisi veriyor mu? Gibi bütün sorularınız cevabını bu yazımda bulabilirsiniz.

Prim Borcu Olanlara Emekli Olmak İçin Kredi Veriliyor Mu?

4/A 4/B üzerinden emekli olabilmeniz için 2 tane şartı yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlardan 1. olanı, işe başlama tarihinize göre emekli olacağınız yaşı doldurmanızdır. 2. aranacak olan şart ise emekli yaşınız gelse bile gerekli olan prim ödemenizin yapılmasıdır. Bu her aranan iki kriteri de sağlamazsanız üzgünüm ama emekli hiç bir statüde olamazsınız. Bu iki kriterin oluşması için ise bazılarımız yaşı beklemektedir. Bazılarımız ise emekli olma yaşımızı doldurmuş olsak dahi eksik prim ödememizden dolayı ne yazık ki emekli olamamaktayız. Emekli olabilmek için yaşı bekleyenler için üzülerek söylemem gerekir ise beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Allah uzun ömürler versin de emekli olacağınız yaş bir an önce gelsin diyebiliriz. Emekli olma yaşını doldurmuş ama prim borcu ödemesinden dolayı emekli olamayanlar için ise harika bir çözümümüz var.

40 Raporla Erken Emekli Olma Hesaplama Makinesi sayesinde belki de şuan emekli dahi oldunuz haberiniz bile yoktur. Bu içeriğimizi de bana kalırsa bir göz atmalısınız.

Bu formül ise prim borcu ödemesi olduğundan dolayı emekli olamayanlara kredi ile emekli edilmesidir. Yani arkadaşlar sizin de anlayacağınız gibi prim borcu olanlara emekli olmak için kredi veriliyor mu? Bunun cevabı 2022 yılı içinde halen evet olmaktadır. Peki SSK ile BAĞKUR prim borcu olanlara emekli olmaları için bu krediyi hangi bankalar vermektedir?

SSK BAĞKUR Emekli Olmak İçin Kredi Veren Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

Bir çoğumuz duymuşuzdur, SGK emekli olmak için prim borcu olanların adına bir protokol imzaladı diye. İşte bunu 2022 yılı öncesinde 7326 sayılı kanun kapsamında ”Bazı alacakların yeniden yapılandırılması” adı altında yürürlüğe girerek yaptı. Bu kanun kapsamında da anlaşmaya varılan 3 kamu bankasından prim borcu olanlar kredi çekerek emekli olabiliyordu. Çıkarılan bu kanun kapsamında sadece kredi ile emekli olunmakla da kalınmıyordur. Devlete ait bir çok vergi borçları yeniden yapılandırma yapılanarak kredilendiriliyor ve 36 aya taksitle ödeme imkanı da sağlanmaktaydı. Artık ne yazık ki bu kanun yürürlükte değildir. Bu sebeple hiç SGK tarafından kredi ile emekli olacaklar için anlaşma yapılan bu bankaların detaylarını girmeye hiç gerek yok. Bizler günümüze bakalım ve şuan için SSK ve BAĞKUR prim ödemeleri nedeniyle SGK dan emekli olanlara kredi veren bankalar var mı? Var ise hangileri bunlara bakalım.

Prim Borcu Olana Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar:

 1. Denizbank

Prim borcu olanlara emekli olmak için kredi veren şuan bir bankamız var. Bu bankamız sizin de listede görmüş olduğunuz gibi Denizbank olmaktadır.

Peki Denizbank kimlere emekli olmak için kredi vermektedir? Kredi ile emekli olacaklardan ne gibi şartlar aramaktadır?

Kimler Kredi İle Emekli Olabilir? SGK Hangi Şarlara Sahip Olanlara İmkan Sağlamaktadır?

Kimler kredi ile emekli olabilirler? SGK hangi şartlara sahip olanlara bu imkan sağlıyor? Önce kesinlikle buna bakmak lazım. Bu şartların neler olduğuna geçmeden öncede kesinlikle emekli olacağınız statüye göre önce emekli olma yaşınızın doldurmuş olmanız gerektiğinizi söylemem gerekiyor. Daha sonrada adında anlaşılacağız gibi geçmiş dönemlere ait olan SSK yada BAĞKUR prim borcunuzun bulunması gerekiyor. Ödemesi kesinleşen ama ödenmeyen bu prim borçlarının yanı sıra bazı borçlanmalarda yapılarak yine prim ödemesine kredi çekilerek emekli de olunacağını da altını çizmek gerekiyor. Prim eksiği olanların borçlanabilecekleri bu mevzuatlar ise şunlardan oluşmaktadır.

 1. Daha önce dondurulmuş olan BAĞKUR süreleri aktif edilince emeklilik hakkı kazananlar.
 2. Doğum iznine ayrılmış olan anneler. (Canlı doğum yapmak şartıyla 3 çocuğa kadar 6 yıl prim borçlanması çıkartabilirler. Çocukların doğum tarihleri arasında iki yıl geçmiş olması aranır.)
 3. Askerlik yapanlar. (Askerlik yaptıkları süre zarfı kadar.)
 4. Yeden subay okullarında geçen süre.
 5. Madde 4 de 1. fıkrasında yer alan kısımdakilerin aylıksız olarak geçen süreleri.
 6. Doktora, tıp öğrenimi yurt dışında yapanları okulda geçirdikleri süre.
 7. Avukatlık stajında geçen süre.
 8. Sigorta primleri ödenirken tutuklanan ama sonradan berat edilenlerin geçirdikleri süre.
 9. Doktoralarını fahri asistanlık olarak geçirenlerin süreleri.
 10. Seçim için istifa edip, seçim sonrası SGK prim ödemesine başlayanların o aradaki geçen süre zarfı.
 11. 5510 sayılı kanun 46. maddesi kapsamında borçlananlar.
 12. Uzman yada usta öğreticilikte geçen süreler.

Genel olarak geçmiş dönemlerde prim eksikleriniz var ise bunlardan herhangi birini de sahipseniz, kredi ile yine bu prim borçlarınızı ödemek şartıyla emekli olabilirsiniz. Bu arada bu adres üzerinden SGK tarafından prim borçlanması diğer tüm konu başlıkları detaylı olarak görebilirsiniz.

blank

Prim borçlarına kredi veren bankaların hangileri olduğunu hep birlikte gördük. Ayrıca, hangi sebeplerle prim borçlanması yapabileceğimizi de sizler için sıraladık. Şimdi sıra geldi kredi ile borçlanma yapabileceğiniz bankamızın sağlamış olduğu imkanların neler olduğuna.

SGK Emekli Olma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? (Borçlanmalar Dahil)

Sadece geçmiş dönemlerde ödeyemediğiniz BAĞKUR borçlarınızı kredi ile emekli olunmaz. Bunla birlikte geçmiş dönemlerde yer alan SSK kapsamında olanlar içinde prim borçlanmaları içinde bankalardan kredi kullanılarak emekli olunmaktadır. Borçlanma konuların en başında ise çoğunlukla askerlik ile doğum gelmektedir. Bunların haricinde hangi konulardan borçlanarak emekli olabileceğinizi de yukarıda yer verdik. SSK ve BAĞKUR prim borçlanması için ise kredi veren bankamız da Denizbank olduğunu yine yukarda sizlerle paylaştık. 3 ay ödemesiz 36 ay geri ödeme planlı olarak emekli olacaklara kredi veren Denizbank’ın imkanların neler olduğunu ise başvuru için gerekli evraklarla birlikte aşağıda bulabilirsiniz.

 • Denizbank tarafından sağlanan emeklilik kredisi 24 ay için aylık %2.19 oranında olmaktadır. Güncel faiz oranlarını ise bu adreste bulabilirsiniz. Emekli olmak için kredi veren  Denizbank’ın güncel faiz oranına göre geri ödeme planı ise aşağıdaki tabloda olduğu gibidir.
Denizbank Emeklilik Kredisi Geri Ödeme Planı
Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
20.000 TL 24 1.147,81 TL 27.547,36 TL
30.000 TL 1.721,71 TL 41.321,06 TL
40.000 TL 2.295,61 TL 55.094,71 TL
50.000 TL 2.869,51 TL 68.868,41 TL

Denizbank emeklilik kredisi başvurusu için istenilen evraklar neler derseniz?

 • Bireysel kredi başvuru formu (şube tarafından tahsis edilecek).
 • Nüfus cüzdanınızın aslı yada fotokopisi.
 • Gelir belgesi.
 • Son aya ait ödenmiş fatura.
 • SGK prim borcu yazısı.

Bu belgeler içinde sizi belki gelir belgesi zorlaya bilir. Şayet gelir belgeniz yok ise sizin için yine bir çözüm önerimiz olacaktır. O ise; 1 Adımda Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar için anlattığımız şekilde müracaatta bulunmanızdır.

Ziraat, Vakıfbank, Halkbank Emekli Olmak İsteyenlere Kredi Veriyor Mu?

Ziraat bankası, Vakıfbank yada kamuya ait olan diğer bir bankamız olan Halkbank prim borcu olanlara emekli olmak için kredi veriyor mu? Bu sorununda cevabını çok merak edildiği için cevaplamadan geçmek istemedik. İlk olarak Ziraat bankası ve Vakıfbank ile Halkbank emeklilik kredisi imzalanmasında 16.300 vatandaşımız emeklilik kredisi kullanmıştır. 2022 öncesi SGK ile yapılan anlaşma ile 32.000 vatandaşımızın kredi ile emekli olması ön görülmüştü. Toplamda ise böylece 36.300 kişiye Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank’tan kredi kullandırılarak emekli edilmesi sağlandı. Kullandırılan kredinin faiz oranı ise aylık %1.55 olmuştu. Geri ödemeniz ise en fazla 36 ay olarak planlanmamıştı. Geçmiş dönem kipi ile anlatmamdan sizin de anlayacağınız gibi kredi ile emekli olacaklar için bu imkanlar ne yazık ki 2022 tarihi öncesinde kaldı. Yine de şuan için o dönemde kredi ile emekli olacaklar için yapılan anlaşmayla sağlanan olanağın tablosunu paylaşmadan edemedik.

Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank emeklilik kredisi imkanların geri ödeme planı ise şu şekilde oluşmaktaydı.

 • Belirlenmiş olan sabit faiz oranı 24 ay için aylık %1.55 olmaktaydı. Geri ödeme planı ise farklı prim borçlarınıza göre şu şekilde oluşuyor tu.
Halkbank Vakıfbank Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Geri Ödeme Planı
Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
20.000 TL 24 1.049,95 TL 25.198,83 TL
30.000 TL 1.574,93 TL 37.798,22 TL
40.000 TL 1.084,69 TL 43.387,51 TL
50.000 TL 942,20 TL 47.109,64 TL

Başvuru yapmanız durumunda emekli maaşınızdan kesilecek bu kredinin geri ödemesi sağlanacaktı.

Tablodaki imkanlardan artık belki yararlanamazsınız ama Denizbank emekli olmak için vermiş olduğu krediye başvurmak için halen geç kalmadığınızı bilmenizi isterim.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın