Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Sigorta Prim Yattığını Nasıl Öğrenebilirim? 4A SSK 4B BAĞKUR Dahil

İşçi olarak çalışanlar SSK yeni adı aile 4A olarak sınıflandırılır. Esnaflık yada çiftçilik faaliyetlerini yürütenler ise BAĞKUR yani 4B olarak hizmet dökümlerinde gözükürler. Bu her iki sınıfın sigortalık prim ödeme miktarları da farklıdır. Maaş ve isteğe bağlı olarak kaç TL ödeyecekleri belirlenir. Belirlenen A4 yada 4B sigorta prim ödemlerinin ne kadar yattığını ise 3 yolla sorgulama yaparak isterseniz sizlerde yapabilirsiniz. 4A/4B sigorta prim ödeme miktarlarının sorgulaması için sizlere önereceğimiz ilk yol e-Devlet üzerinden geçmektedir. Diğerleri ise; 1- Çalışma Hayatı İletişim Merkezi numarasını arayarak tır. 2- SGK il/ilçe müdürlüklerine şahsen giderek sorgulamanın gerçekleştirilmesi olmaktadır.

Sigorta Prim Yattığını Nasıl Öğrenebilirim? 4A SSK 4B BAĞKUR Dahil

 

Sigorta hizmet prim miktarının yatıp yatmadığını sorgulamanın nasıl sağlanacağı yanı sıra burada sizler için konumuz ile ilişki diğer sorularınızı da yanıtladık. Bunlar da; sigorta prim ödemeniz yatmazsa ne olur? e-Devlet üzerinden AKTİF olarak gözükmek ne anlama geliyor? Son olarak ise sigortanın asgari ücret üzerinden gösterip, gösterilmediğini nasıl anlaya bilirsiniz?

4A 4B Sigortanız Yatmazsa Ne Olur?

4A ve 4.b sigortanız yatmazsa ne olur sorusunu şimdi ele alalım. Bir iş yerinde çalışarak elde edilen bir haktır sigorta. Bu hak sayesinde bir çok hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu yararlanılan hizmetler sizin açınızdan oldukça fayda sağlamaktadır. Birde sigortanız 8 eylül 1999 öncesinden yatmış ise siz çok şanslısın diyebiliriz. Bu şansın ne olduğunu bilmiyorsanız eğer 3600 Gün Prim Ödeyerek Emekli Ne Zaman Nasıl Olunur? Hesaplama yazıma bakabilirsiniz. Bu tarihte bir yasa çıkartıldı. Bu yasa ile yukarıda sizlere verdiğim yazımda belirtmiş olduğum şartlar değişti. Çıkan yasanın ne olduğunu merak edenler için ise 5510 Sayılı Kanun olarak göz atabilirsiniz. Bu kanun aslında beni çok kötü etkiledi. Yani aslıda sigortamın yatmayışı da diyebilirim sizlere.

Bunu da sizlere şu şekil yaşamış olduğum bir olay ile anlatmak isterim. Ben ilk iş yaşantıma sanayi bölgesinde bir torna tesviye atölyesinde işe başladım. İşe başladığım yıl ise 1998 yılındadır. Bu yıllar da eski adı ile SGK yeni adı ile ise 4A primi yatması gerekiyordu. Ama o dönem iş verenim bana sigorta başlatmadığını çok çok sonra öğrendim. Tabi o denem ki aklımız ile meslek öğrendik deyip üstüne düşmedik. Ama çıkan yasa gereği 8 eylül 1999 yılında önce sigortam olmadığı için çok büyük bir fırsatı kaçırdım diyebilirim. Sizlerde karşınıza çıkacak fırsatları kaçırmamanız için çalıştığınız yerde sigortanızın yatıp yatmadığını kontrol edin. Bu durumda başına aşağınızdaki olaylar gelebilir.  Nedir bunlar bir görelim.

 1. İlk olarak sizlere şunu söylemem gerekir devlet veya SGK anlaşmalı hastane hizmetlerinden yararlanamazsınız.
 2. Ücretli olarak çıktığınız hastanelerde verilen ilaçların her birini SGK indirimi olmadan alacaksınız. Yani bir ilacın indirimli fiyatı 8 TL iken siz bu durumda 20 TL gibi bir ücret ödeyerek alacaksınız.
 3. Emeklilik gibi bir hayaliniz ancak hayal olarak kalabilir. Yada geç dönemde başlarsa sigortanız emekliliğinizde geç olmaktadır.

Sizlere verdiğim bu sebeplerden dolayı sigortanızın yatıp yatmadığını muhakkak kontrol ediniz. Aksi taktirde başınıza bu ve bunlar gibi olalar gelebilir. Hatta sigortanız yatmadığı için kredi kullanımı bile oldukça zor olmaktadır. Çünkü bankacılık sistemleri direk SGK hizmet dökümünüze bakmaktadır. Ama böyle bir durumu olan kişiler için Gelir Belgesiz Çalışmayanlara İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri? yazım sizlere yardımcı olacaktır.

Birde sigortasını ödemeyen yada eksik yatıran iş verene bir para cezası gelmektedir. Bu para cezasının hesaplanması ise şu şekildir. Eksik yatan veya hiç yatmayan sigorta günleri 2 ile çarpılır. Bu iki ile çarpımdan elde edilen sonuç güncel olarak hesaplanan asgari ücret ile çarpılır. Sizlere bunu örnek olarak hesaplamam gerekirse, 9 ay ödenmediği tespit edilen işçinin sigorta cezası: 9×2=18 burada yukarıda dediğimiz gibi 19×8.506(Asgari ücretin 2 katı olarak ele alındı)=161.614 TL olmaktadır. Yani sigortasız çalıştığını düşünüyorsanız ve bu ispat ettiyseniz direk sizde işvereninizi şikayet edip bu cezayı ödete bilirsiniz.

Yani buradan anlaşıla bu sigorta olayının yatıp yatmadığı her iki taraf içinde çok önemlidir. Sigortanınız yatıp yatmadığınızı muhakkak takip etmelisiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığını ise alt başlıklarda ele aldım.

Sigortamın Yattığını Nasıl Öğrenebilirim? (3 Yöntem)

Şimdi arkadaşlar sigortanızın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebileceğinizden bahsedeceğim size. Bu yolu öğrenebilmeniz için sizlere ilk olarak çalışma hayatım numarasını vereceğim. Bu vereceğim iletişim numarası ile 7/24 ulaşıp sigortanızı sorgulayabilirsiniz. Eğer bu destek hattını arayıp telefon başında beklemek istemeyenler için ise e-Devlet üzerinden nasıl sigortanızın yatıp yatmadığının nasıl olduğunu göreceğiz. Şimdi sizlere bu 3 yöntemin detaylarını vereyim.

 1. Evinizde, dışarıda ve işyerinizde yani istediğiniz her yerden 7/24 sizlere vereceğim numara ile sigortanızı sorgulayabilirsiniz. Bu numaranın ne olduğunu merak edenler için çalışma hayatım iletişim numarası ALO170’dir. Bu numarayı aradıktan sonra 2 tuşuna basarak işleminize direk T.C numaranız aracılığı ile öğrenebilirsiniz.
 2. Hemen hemen herkesin bulunduğu il veya ilçede SGK il müdürlüğü vardır. Bu binaya giderek sigortanızı sorgulayabilirsiniz. Eğer yatmadığını görüyorsanız direk şikayette edebilirsiniz bu sayede.
 3. Yine her şeyimizi yaptığımız e-Devlet üzerinden sigortanızın yatıp yatmadığını sorgulama yapabilirsiniz. Eğer ki e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazım aracılığı ile şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Bu işlemleri korona virüs illetinden kurtulamadığımız için SGK Müdürlüğüne giderek yapmanızı pek tavsiye etmem. Hem sizin hem çalışanların sağlı için. 1. madde yer alan ALO170’i aramanızı tavsiye ederim. Zaten kısa yoldan nasıl yapacağınızı bahsettiğim sizlere. Bide e-Devlet üzerinden bu işlemi yapmanız sizin sağlığınız için önem arz etmektedir. Şimdi sizlere bu yöntem ile sigortanızı nasıl sorgulayacağınızı anlatacağım.

e-Devlet Sigortamın Yatıp Yatmadığını Sorgulama (Öğrenmenin En Basit Yolu)

SSK 4A ve BAĞKUR için 4B hizmet dökümünüzü e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Yani ALO170 numarasını veya SGK Müdürlüğüne gitmeden de e-Devlet üzerinden sorguma yapabilirsiniz. Aslında bu uygulama ile bir çok işlemi de yapabildiğinizi bilmenizi isterim. Günümüzde herkesin mustarip olduğu bir konu kredi kartı yılık ücretleri sizlere vereceğim bu link ile Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma (e-Devlet Başvurusu) kredi kartı yıllık ücretinizi alabilirsiniz. Sizlere dediğim gibi her işlemi bu uygulama ile yapabiliyorsunuz. Ama bunun için tabi e-Devlet şifreniz olması gerekmektedir.

 • e-Devlet şifrenizi nasıl alacağınızı bir üst başlıkta sizlere bir link vererek açıklamada bulundum. Bu link sayesinde sizlerde evinizden çıkmadan hem sigorta sorgulamasını hem de e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Şimdi gelelim asıl konumuza e-Devlet uygulaması ile 4A ve 4B hizmet dökümünün nasıl ulaşılacağını öğrenmeye.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bu linke giriş yapınız. Burada sizden e-Devlet şifreniz istenmektedir. Eğer başka bir konu araması yaptıysanız ve şifreniz kaydedilsin mi diye sorulduğunda evet demişseniz direk otomatik olarak yazılmış olacak bilgileriniz.
 2. Bu işlemi yaptıktan sonra şahsınıza ait sigorta bilgileriniz gelecek. Bu bilgilerde aktif olup olmadığınız karşınıza çıkacaktır. Bu sayfadan sigorta günlerinin ne kadar yatmış yada yatmamış mı ok rahat bir şekilde görebilirsiniz. blank
 3. Bu açılan sayfanın altına doğru inerseniz eğer ne kadar prim yattığını görebilirsiniz. Bu zamana kadar yatan bütün sigorta prim günlerinizi görmek isterseniz eğer 4A Detaylı Hizmet Dökümü yazan yere tıklamanız gerekmektedir. Aşağıda görselde sizlere tam olarak nereye giriş yapacağınızı da gösterdim. blank
 4. Sizlere belirtmiş olduğum bu sekmeye giriş yaptığınızda göreceksiniz size ait ne kadar sigortanın yatıp yatmadığını. blank

Yukarıda görüldüğü üzere 2016 yılından bu yana sigortamın olduğunu sizde görebilirsiniz. Bu sigortanın aylık olarak ne kadar yattığını da görebilirsiniz. Eğer BAĞKUR olarak kendi sigorta priminizi yatırdıysanız ve bir aksilik var mı yok mu diye de kontrollerinizi bu ekrandan hiç çıkmadan devam edebilirsiniz. Şimdi bu işlem nasıl oluyor onu da bir ele alalım. blank

Yukarıdaki görseli tıkladığınızda ne kadar BAĞKUR yatırdığınızı görebilirsiniz. blank

Bu çıkan ekranda yan tarafta 4B Hizmet Dökümüne tıklayarak kaç TL olarak sigorta priminizi yatırdığınızı da görebilirsiniz. blank

Yukarda sizlere hem yazı olarak hem de görsel olarak 4A ve 4B (BAĞKUR) sigorta sorgulamasını göstermiş olduk. Aynı zamanda sigortanız kaç TL üzerinden yattığını da e-Devlet üzerinden gördüğümüze göre şimdi e-Devlet üzerinde gözüken aktif ibaresi ne oluyor onu görelim.

e-Devlette Gözüken AKTİF Ne Demek Oluyor? Sağlık Sigortam Var Mı?

Yukarıda sizlere nasıl 4A ve 4B prim ödemelerinizden bahsettim. Burada sorgulama yapıldıktan sonra ekranınıza AKTİF ibaresi karşınıza çıkmıştır. e-Devlet üzerinde gözüken AKTİF ne demek oluyor diye akıllara geliyor hemen. Sizlere sorunun cevabını ve sağlık sigortanızın olup olmadığını nasıl göreceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağım. Aslında bu yazan durum çok kötü bir durum olmadığını şimdi sizlere vereceğim tanım ile anlayacaksınız. Hadi görelim bakalım AKTİF ne demek.

SGK Tarafından Belirtilen AKTİF Ne Demek?

Tarafınıza verilen ölüm esnasında bağlanan ölüm aylığı dahil, eş yada işveren tarafından sigorta primlerinizin ödendiği anlamına gelmektedir.

Şimdi bu tanımı öğrendik ve primlerimizin yattığını da gördük peki bu durumda sağlık sigortanız var mı diye merak ediyorsanız hemen yanıtlayalım.

Sağlık Sigortam Var Mı?

Eğer özel sağlık sigortam var mı diye soruyorsanız bu sorunun cevabını siz daha net biliyor olmasınız. Neden mi çünkü özel sağlık sigortaları kendiniz tarafından veya çalıştığınız kurum tarafından yapılmaktadır. Yani bunu siz yaptıysanız veya işvereniniz yaptıysa size bilgi vermiştir bu durumda siz daha hakim olursunuz bu olaya. Ama SGK prim ödemelerinize göre sağlık sigortasından faydalanabiliyor muyum derseniz onu sizlere şu şekil açıklayayım. Bunu sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama bu adres sayesinde yapabilirsiniz. Sorgulama yapacağınız bu sayfada ise durum müstehaktır pozisyon alabilir yazısı görebiliyorsanız özel hastaneler ve devlet hastanelerinden sağlık sigortalarından yararlanabilirsiniz anlamına gelmektedir. blank

Yukarıda AGK aktif tanımını ve sigortanınız olup olmadığını sizlere detaylı bir şekilde anlattık. Şimdi sizlere bir alt başlıkta acaba sigortanız asgari ücret üzerinden mi yatıyor konusunu anlatacağım.

Sigortam Asgari Ücret Üzerinden Mi Yatırılıyor?

Sigortanızın asgari ücret üzerinden mi yada daha fazlamı yatıyor onu nasıl görebiliriz. Bunu öğrenmenizin 3 farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerin neler olduğunu anlatmadan önce asgari ücretin sigorta primi ne kadar olmakta onu göreceğiz. İş veren tarafından asgari ücret üzerinden yatırılan sigortanın tutarı ise 1.025 TL’dir. Sizlere verdiğim bu rakam üzerinden sizlerde sigortanızın asgari ücret üzerinden mi yoksa daha fazlamı yattığını öğrenebilirsiniz. Yani bu durumda 1.025 TL üzeri olan bütün sigorta prim tutarları asgari ücret üzerinden yatıyor olduğunu anlayabilirsiniz. Şimdi görelim bakalım sizler için sigortanızın asgari ücret üzerinden mi yoksa daha fazla maaş üzerinden yatıyor. İşte şimdi 3 farklı yol ile göreceğiz.

 1. Şimdi ilk olarak  ALO170’i arayarak öğrenebilirsiniz.
 2. Size en yakın SGK Müdürlüğüne giderek öğrenebilirsiniz.
 3. e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yukarıda belirtiğim bu 3 yöntem ile sigortanızın asgari ücret mi yada farklı bir tutar üzerinden mi yattığını görebilirsiniz. Bu yöntemlerden e-Devlet üzerinden nasıl yapıldığını sizlere şu şekil bahsedeyim. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bu adres üzerinden yapacağınızı belirtmek isterim. Şimdi adrese giriş yaptığınızda 4A detaylı hizmet dökümü bölümünden P.E.K Bsmk Dğr/Ek Gstrg bölümünden yatan tutarınızı görebiliriniz. Yukarıda dediğim gibi bu tutar 1.025 TL üzerinde ise asgari ücret üzerinde yattığı anlamına gelmektedir.blank

Birde sizlere bu konu ile ilgili bir video bırakacağım. Bu video sayesinde dinleyerek te bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Son olarak bu konu hakkında aklınıza takılan her tür bilgiyi yorum olarak sorarsanız gün içerisinde tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın