Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Silahlı Güvenlik Sertifikası Nasıl, Nereden Alınır?

Silahlı güvenlik sertifikası iş olanakları açısından da 2022 yılında en çok tercih edilen belgelerden biri oldu. Silahlı ve silahsız olarak verilen güvenlik sertifikasını sizler için yazdığım yazıdaki yönergeleri okuyarak alabilirsiniz. Peki şartları nelerdir? kursu var mı? Varsa kurs ücretleri ne kadar? diyenler doğru yere geldiniz.!

Silahlı Güvenlik Sertifikası Nasıl, Nereden Alınır?

 

Silahlı güvenlik sertifikası nasıl nereden alınır soruları vb. cevaplamak isterim. Hastanelerde, bankalarda, özel kurumlarda güvenlik görevlisi olarak iş bulmada işe yarayan bu belge hakkında ki tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz. Detaylarda sizlere bu alt başlıklar beklemektedir. 1. Silahlı güvenlik sertifikası nedir? Ne işe yaramaktadır. 2. Silahlı güvenlik sertifikasını nereden alabilirim. 3. Silahlı güvenlik olmak için hangi şartları taşımalıyız. 4. Silahlı güvenlik kurs ücretleri 2022 yılında ne kadar olduğunu merak ediyorsanız bu yazıda bulabileceksiniz. 5. Silahlı güvenlik sertifika kurs numaralarını buradan bulabilirsiniz. Bütün bu soruların yanıtı sizlere başlıklarda verdik.

Silahlı Güvenlik Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

İşe girmek isteyen arkadaşların güvenlik adı altında faaliyet sürmek istemeleri sertifika zorunluluğu doğurmuştur. Yani şu şekilde ifade etmem gerekirse; bir fabrikada güvenlik olmak istiyorsanız fabrika sizden silahlı/silahsız sertifika talep edecek. Bu belgeyi almak için de elbette birtakım şartları yerine getirmeniz gerekecek. Peki bu şartlar nedir? bu soruyu cevaplamadan önce isterseniz öncesinde silahlı güvenlik sertifikası nedir? sorusunu cevabı konusunda sizleri aydınlatayım. Bu sertifika özel güvenlik eğitim sınavını geçtikten sonra İl Güvenlik Kurumu onayı ile verilen bir güvenlik sertifikasıdır. 21 yaşını doldurmuş, en az 22 yaşında ve yüksek öğrenim görmüş kişiler özel silahlı güvenlik sertifikası alabilir. 18 yaşını doldurmuş, lise veya ilkokul diplomasına sahip kişiler silahsız özel güvenlik sertifikası alabilirler. Peki bu belge ne işe yarar? kısaca anlatmam gerekirse; bu sertifikaya sahipseniz banka, fabrika, özel ve kamu kurum/ kuruluşlarında istihdam sağlayabilirsiniz. Silahlı güvenlik görevlilerinin asıl görevi, insanların ve tesislerin güvenliğini sağlamaktır. Peki belgeyi zorunlu kılan bu görevlilerin sorumlulukları nedir? sorusunu soracak olursanız; Korumakla yükümlü olduğu kişi, kurum ve mülklerin güvenliğini sağlamak mesleğin temel amacıdır. Buna ek olarak aşağıda hazırladığım tabloda silahlı güvenlik görevlisinin sorumluluklarını listeledim.

Silahlı Güvenlik Görevlisi Sorumlulukları Nelerdir?
Sağladıkları kişilere veya alanlara gelebilecek tehditlere karşı önlem almayı,
Tehdit anında failin suç işlemesine engel olmaya çalışmak,
Suç unsuru oluştuğunda kolluk kuvvetlerine olay yerini incelerken yardım etmek.
Saldırganı caydırmanın bir yolu yoksa doğrudan müdahale edip saldırganı yakalamak,
Suça konu olabilecek delilleri muhafaza ederek kolluk kuvvetlerine teslim etmekle sorumludurlar.

Yukarıda silahlı güvenlik görevlisinin sorumluluklarından söz ettim. Şimdi ise maaşının iyi olması bakımından tercih edilen silahlı güvenlik sertifikasının nasıl, nereden alabileceğinizi anlatayım.

Silahlı Güvenlik Sertifikası Nasıl, Nereden Alınır?

Yukarıda sizlere silahlı güvenlik sertifikasının ne demek olduğu ve ne işe yaradığını anlattım. Şimdi ise bu konuyu yazma nedenim olan silahlı güvenlik sertifikası nasıl, nereden alınır? sorusunu cevaplandırmak. Silahlı güvenlik sertifikasını Silahlı Özel Güvenlik Daire Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvurarak belirli aralıklarla belirli sınavları geçmeleri ile silahsız özel güvenlik sertifikası düzenlenir. Bu sınavlarda eğitim kurumunun belirlediği olumlu bir sonuca ulaşmak gerekir. Ancak bu şekilde bu belgeyi alabilirsiniz. Nereden alınır? sorusunun cevabını merak edenlere hemen anlatayım. Silahlı güvenlik görevlileri yangın güvenliği, haberleşme, güvenlik sistemleri, güvenlik hukuku, güvenlik önlemleri, doğal afetler, patlayıcılar, kişisel korunma, silah eğitimi, atış talimi, ilk yardım ve genel kolluk ilişkileri konularında eğitim almaktadır. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra belge sahibi olabileceksiniz. Ama nasıl?

Silahlı Güvenlik Sertifikası Nasıl Nereden Alınır

Silahlı Güvenlik Sertifikası Nasıl Nereden Alınır

Öncesinde tamamlamanız gereken kurs bulunmaktadır. Burada alacağınız eğitimde silahsız özel güvenlik sertifikası alanlar toplam 120 saatlik eğitimi tamamlarken, silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyenler ise 100 saatlik eğitimin ardından sınava girecek. Adaylar, özel güvenlik hizmetleri için yetiştirildikten sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen özel güvenlik hizmetleri sınav takvimine göre sınava girerler. Sınavı geçen özel güvenlik görevlileri sertifikalarını bizden satın alabilirler. Özel güvenlik sertifikası alan özel güvenlik sertifikası her 5 yılda bir sertifikasını yenilemek zorundadır. Bu aynı zamanda silahlı veya silahsız yenileme olarak da bilinir. Aşağıda süreci adım adım anlattım. Ama öncesinde sağlamanız gereken şartlar ve gerekli evraklardan bahsetmek isterim.

Silahlı Güvenlik Sertifikası Şartları Nelerdir? Gerekli Evraklar

Silahlı güvenlik sertifikası almak için gideceğiniz kursta en doğru yönergeleri bulabilirsiniz. Ancak sizler için yaptığım geniş çaplı araştırmalar ile yerinizden kalkmadan tüm sürece hakim olabileceksiniz. Silahlı ve silahsız olarak ayrılan güvenlik görevlisi evraklarını sizler için tablo haline getirdim. Aşağıdaki tablo da tüm gerekli evrakları görebilirsiniz.

Silahlılar için Gerekli Evraklar
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Diploma veya Öğrenci Belgesi
4 Adet Vesikalık Fotoğraf
Adres yerleşim Belgesi (E-devletten veya muhtardan)
Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)
Silahsızlar için Gerekli Evraklar
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Diploma veya Öğrenci Belgesi
4 Adet Vesikalık Fotoğraf
İkametgah (E-devletten veya muhtardan)
Sağlık Raporu – Heyet Raporu

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz yerine getirmeniz halinde silahlı güvenlik sertifikası alabilirsiniz. Sağlık raporunu da e-Nabız üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla;

 • E-Nabız uygulamasını cihazınıza indirin.
 • E-devlet şifreniz ile giriş yapınız.
 • Açılan ekranda yer alan kullanım kısayollarından “RAPORLARIM” seçin.
 • Karşınıza sağlık raporunuz gelecek. Ve burada “Silahlı Özel Güvenlik Olmaya Elverişlidir.” ibaresini kontrol edebilirsiniz.

Şimdi de sizlere sağlamanız gereken şartlardan söz etmek isterim. O halde gelin silahlı güvenlik sertifikası şartları nelerdir? sorusunu madde madde listeleyelim. Güvenlik görevlisi olmak için defalarca üzerinde durduğum sertifikayı almak için belli birtakım şartları yerine getirmelisiniz. Bu şartları yerine getirmeniz durumunda gerekli evraklar eşliğinde kurs başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • Silahlı güvenlik görevlisi olacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise mezunu olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmak.
 • İhmal, hapis veya altı aydan fazla hapis veya af, israf, zimmete para geçirme, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, sahtecilik, hileli iflas veya kaçakçılık dahil devlet şahsına karşı işlenen suçlar; istismar ve tüketici kaçakçılığı, suçluluk, resmi tekliflerin ve satın alımların manipülasyonu, devlet sırlarının ifşa edilmesi, hakaret, uygunsuz saldırı, tecavüz, kız, kadın veya çocukların kaçırılması ve hapsedilmesi, fuhuşa tahrik, fuhuşta arabuluculuk, uyuşturucu kullanımı, insan kaçakçılığı vb. suçlara karışmamış olmanız lazım.
 • Herhangi bir kamu haklarından mahrum olmamanız gerekir.
 • Görevi engelleyebilecek fiziksel veya zihinsel bir hastalığın olmaması gerekir. Bunu da sağlık raporu ile ispatlamanız gerekecek.
 • Özel güvenlik eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Yukarıda siz değerli okuyucularımız için listelediğim şartları yerine getirmeniz halinde sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Silahlı Güvenlik Kursu Ücretleri 2022 Fiyatları Kaç Para?

Kullanıcılarımızın en çok merak ettiği konulardan biri olan silahlı güvenlik kursu ücretleri 2022 fiyatlarını sizler için araştırdım. 2022 yılında silahlı özel güvenlik görevlisi olmak ve bu işe sıfırdan başlamak istiyorsanız kimliğinizi cebinize koyana kadar harcayacağınız toplam tutar 1700 lirayı geçmeyecektir. Bu ücretlere kurs ücretleri, sağlık raporu, resmi kimlik ücretleri, muayene ücretleri gibi tüm işlemler dahildir. Tabii ki, ücretler hakkında konuşmak, aynı anda birkaç ayrıntıyı açıklığa kavuşturmak gerekir. Aşağıdaki hizmetlerin tümü kurs fiyatına dahildir ve aşağıdakiler (sınav ücreti) dışında herhangi bir ücret ödemezsiniz.

 • Kurs fiyatına daha önceki özel güvenlik sınavlarında kullanılan 800 soruluk test kitabı hediye olarak dahildir.
 • Silah eğitimi sırasında atış poligonuna gidecek ve atış eğitimini tamamlayacaksınız.
 • Bu atış eğitimi için atış ücreti, atış için kullanılacak 25 mermi ücreti ve kullanılan silah ücreti kurs fiyatına dahildir.
 • Sertifika düzenlerken, ek bir sertifika ücreti ödemezsiniz.

2022 yılında yukarıda söz ettiğim 1700 liraya sertifika alma yolunda harcayacağınız tüm masraflar ilave edildiği halidir. Yani fotokopi parasından sağlık raporu parasına kadar tüm maliyetlerin toplamı olarak ortalama verdim.

Silahlı Güvenlik Sertifikası Kursları İletişim Numaraları

İstanbul iline özel silahlı güvenlik sertifikası kursları iletişim numaraları ve adreslerini tablo halinde aşağıya bıraktım. Aşağıdaki numaraları arayarak bilgi kurs hakkında en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Silahlı Güvenlik Sertifikası Kursları İletişim Numaraları
Ritim Grup Özel Güvenlik Kursu  0532 761 64 69
Özge Özel Güvenlik Kursları 0552 241 73 90
ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİ  0554 857 10 95
Point Güvenlik Eğitimi Avcılar  (0212) 598 98 38
SK ÖZEL GÜVENLİK KURSU 0530 419 11 93
Has Güvenlik Eğitim Kurumu & Özel Güvenlik Kursu  0537 366 00 22
Çamlıca Özel Güvenlik Eğitim Kurumu (0216) 520 28 23
Kahraman Özel Güvenlik Eğitim Kurumu (0212) 616 00 30

Yukarıdaki numaraları arayarak silahlı ve silahsız alabileceğiniz sertifika hakkında en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun. 🙂

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın