Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Silahlı Silahsız Özel Güvenlik Nasıl Olunur? İş Bulma İlanları

Silahlı Silahsız Özel Güvenlik Nasıl Olunur? İş Bulma İlanları

 

Silahlı yada silahlı özel güvenlik nasıl olunur? Kendi kariyerini güvenlik görevlisi olarak idam etmek isteyenlere şatları ile birlikte yer verdik. Tabi bunla birlikte 120 saat süren eğitimler sonucun da güvenlik sertifikası almak için nereye başvuru yapmalısınız. Özel Güvenlik Şube Denetleme Müdürlükleri’ne Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkartmak için hangi evrakları vermeniz gerekiyor. Son olarak da kurs bitirenlerin kendi bünyesin de (bankalar dahil) iş ilanları başvuru yapmaları için izlemesi gerektikleri yollardan bahsettik. Silahlı veya silahsız İstanbul, Ankara veya diğer illerde özel güvenlik olmak isteyenler arkadaşlar. Dilekçe örneğine kadar paylaştığımız bu kılavuz da aradığınız her şeyi açıkçası bulabileceksiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? (Kendi Bünyesinde Bankalar)

Arkadaşlar silahlı özel güvenlikleri genelde bankalar veya fabrikalar çokça talep etmektedir. Eskiden özel güvenlikleri kendi bünyelerinde çalıştırıyorlardı ama son zamanlarda artık bu güvenlik alımlarını sözleşmeli olarak devam etmektedirler. Böylede olunca bankalara veya fabrika gibi büyük kuruluşlara giderek direk başvuru yapmamanızda fayda vardır. Peki özel güvenlik olmak için nereye başvuru yapmanız gerekmektedir diye soranlar için ise 3 adımda izlenecek yolu sizlerle paylaşacağım.

 1. İstediğiniz bu silahlı özel güvenlik için şartlara uygunluğunuz var mı bilmelisiniz.
 2. Sizden istenecek belgeleri temin edebilecek misiniz?
 3. Bu şartları sağladıktan sonra sizlere yapılacak eğitimlerde gerekli puana ulaşabilecek misiniz?

Yukarıda sizler için sunduğum bu 3 adımı sağlayabilenler için nereye iş güvenlik iş başvurusunda bulunacağınızı sizlerle paylaşacağım. Şimdi sizden isten silahlı özel güvenlik olma şartlarına sahip misiniz onu görelim.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartlar Nedir?

Bir bankaya, fabrikaya veya özel kuruluşlara özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için sizlerden bazı şartlar istenmektedir. Bu şartlar sizler için uygun değilse herhangi bir evrak veya özel güvenlik eğitimlerine katılmanıza hiç ama hiç gerek kalmayacaktır. Bu şartları neler olduğunu hem bay hem de bayanlar için neler olduğunu sizlere açıklayacağım. Bu şartların 9 adet olduğunu belirtmek isterim. Bu toplam 9 adet özel güvenlik olma şartlarını sizlere maddeler hallinde sunduk. Hadi bunlar neler görelim.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşınız olmanız gerekmektedir. Eğer bu ülkeye sığınmacı olarak gelen Azeri, Türkmen veya kazak olan ve vatandaşlık alan kişiler özel güvenlik görevlisi olmazlar.
 2. Öğrenimini lise veya lise mezuniyetine denk okullardan mezun olmanız istenmektedir.
 3. Yaş sınırı olarak ise 21 yaşını tam olarak doldurmuş ve 22 yaşından gün alması gerekmektedir.
 4. Herhangi bir sebepten ötürü sabıka kaydı olmaması eğer var ise 6 aydan fazla hapis yatmamaları gerekmektedir.
 5. Akıl sağlığı ve vücut organlarının herhangi bir yerinde aksaklık olmaması gerekmektedir.
 6. Özel güvenlik için gerekli belgelerin hepsini alması gerekli olduğunu belirtmek isterim.
 7. Ülkemizin yıllardır süren terör olaylarına bulaşmamış ve terör örgütlerinin hiç birine kayıt olmamış olması gerekmektedir.
 8. Herhangi bir kurumsal haklardan yararlanmaya engeli olmaması gerekmektedir.
 9. Sizlere verilecek olan 120 saatlik eğitimi başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Evet arkadaşlar eğer bu saydığım maddeleri yerine getirebilecekseniz eğer özel güvenlik adımının en büyük ölçüde tamamlamış oldunuz. Şimdi sıradaki işlem ise sizlerden özel güvenlik olmak için bazı belgeler istenecektir. Bu belgelerin neler olduğunu nasıl temin edileceğini sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım. Hadi arkadaşlar görelim bu belgeleri birlikte.

Silahlı Özel Güvenlik Kurslarına Katılım Evrakları Nelerdir?

Şimdi arkadaşlar yukarıdaki verdiğim bütün kriterlere uygunsanız sizler artık evrak aşamasına geçebiliyorsunuz. Bu evrak listesini hemen hemen her iş başvurusunda veya devlet kapısına girerken bile istenmektedir. Silahlı özel güvenlik kurslarına katılabilmek içinde sizden belli başlı evrak listesi istenecektir. Bu evrak listesini sizler için 5 madde halinde hazırlayıp bilgilerinize sunacağım. İstenen bu evrakları devlet kapısından alınması gerekmektedir. Neden bu evraklar devlet kapısından alınması gerektiğinde sizlere vereceğim 5 maddede göreceksiniz zaten. Hadi şimdi görelim bu evrakların neler inceleyelim.

 1. İter yeni nesil çipli isterseniz de eski kimliğiniz olsun bu kimliğiniz fotokopisi istenmektedir.
 2. Vesikalık fotoğraf olmazsa olmazlardan. Ama bu fotoğraf ise 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Birde adet olarak 4 adet ihtiyaç duyulmaktadır.
 3. Nüfus Müdürlüklerine giderek adresini gösteren bir ikametgâh belgesi almanız gerekmektedir.
 4. Başvurmuş olduğunuz silahlı özel güvenlik için kullanacağınız ekipmanın içerisinde silah olduğundan dolayı kullana bilirliğiniz için devlet hastanesinden sağlık raporu almanız gerekmektedir.

Silahlı özel güvenlik için neden devlet onaylı olması gerektiğini az çok anlamışınızdır umarım. Şimdi arkadaşlar bu belgeleri hazırladınız ve kurs zamanlarının ne zaman başladığını merak edenler hiç merak etmeyin. Şimdi sizlere bu konuda yardımcı olmak istiyorum. Aklınızdaki bütün sorularınızı sizler için bizzat araştırıp konumda yer veriyorum. Bir alt başlık olarak sizlere silahlı özel güvenlik kursları ne zaman başlıyor ve nerede veriliyor konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Silahlı Özel Güvenlik Kursları (Eğitimleri) Ne Zaman Başlıyor? Nerede Veriliyor?

Yukarıda sizler için istenen bütün şartları ve evrakları yerine getirdiniz ise kursa katılmaya hak sahibi oldunuz diyebiliriz. O zaman şimdi ne yapılmalı sorusuna hemen cevap vereceğim size. İlk olarak bu kursların hangi şehirlerde olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise bu eğitim kaç güve ve saat diliminde almanız gerektiği hakkında bilgilere de sahip değilseniz her birini sizlere için yazımda yer vereceğim.

 • Silahlı Özel Güvenlik Kursu Veren Firmaların İletişim Adresleri
Firma İsmi Bulunduğu Şehir Açık Adresi İletişim Numarası
Point İstanbul/Mecidiyeköy Cüre İş Hanı, Daire Numarası:16 Kat:5 (Şirinevler ve Avcılar ilçelerinde ofisleri mevcuttur.) (0212)2884044
Üstün İstanbul/Beylikdüzü Mevlana Mahallesi Sultan Ahmet Caddesi  Delta Plaza B2 Blok Kat:9 (0544)6832062
Ritim İstanbul/Pendik Feyzi Çakmak Mahallesi Tevfik İleri Caddesi No:125 D:2/A (0216)3970398
Diriliş Ankara/Çankaya Cumhuriyet Mahallesi Selanik Caddesi No:7 (0312)9230606
Kızılay Ankara/Çankaya Atatürk Bulvarı Numara: 88-17 (0312)4256342
Ayyıldız Bursa/Osmangazi Reyhan, 3 Safranlık Sokak. No:310 (0224)2243717
Uludağ16 Bursa/Yıldırım Duaçınarı Ankara Yolu Cad. 16310 (0224)3666604
Eskişehir Özel Eskişehir/Tepebaşı Cumhuriyet Mahhallesi Hatıra Apt. No:16 Kat:2 (0506)0623577
Karahan Eskişehir/Odunpazarı İstiklal, Başarılı Sokak No:7 D:3 (0532)0534426
Sarızeybek İzmir/Konak Çankaya, Akdeniz Mahallesi Gazi Bulvarı 66, 302 (0544)4894334
Merkez 35 İzmir/Konak İsmet Kaptan Mahallesi Selvili İş Merkezi, Sezer Doğan Sokak No:18 Kat:7 (0506)0943533

İlk olarak eğitim saatini 17 gün yani toplamda (120) saat dilimde olduğunu bilmenizi isterim. Eğer bu eğitimde devamsızlık veya herhangi bir sebepten dolayı gidemediğiniz durumlarda kursunuz iptal olacaktır. Birde hem bay silahlı güvenlikler için hem de bayan silahlı güvenlik kursları için sizleri neler bekliyor onları da görelim.

 • Arkadaşlar yukarıda sizler için verdiğim bu güvenlik şirketlerinden herhangi birine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu firmalar genel olarak büyük şehirleri tercihen yazdım ben sizlere. Eğer ki bulunduğunuz şehirde silahlı özel güvenlik kursu veren yerleri bilmiyorsanız. Bizlere yorum olarak yazarsanız siler için araştırıp geri dönüş yaparız. Buradaki amaç bulunduğunuz il veya ilçede kurs imkanı var ise sizin için daha iyi olacaktır. Konaklama veya git gel yol masrafları çok olacağından dolayı başka şehirlerde aramayınız.
 • Bu firmalardan herhangi birine başvurdunuz ve çağırdınız o zaman kursta bulunan yetkili sizden silahlı özel güvenlik şartlarına uygun olup olmadığınızı ve evraklarınızı kontrol eder.
 • Alacağınız bu eğitim ve sertifika için sizden ücret istenecektir. Bu ücret silahlı özel güvenlik veren firmalara göre değişkenlik göstermektedir.
 • Ücretler ödendikten sonra toplamda 120 saatlik eğitiminiz başlamaktadır.
 • Bu eğitimin sonunda sizlere 100 sorudan oluşan bir test yapılacaktır.
 • Bu 100 sorudan 70 adetini doğru olarak cevap verirseniz sınavı geçmiş sayılıyorsunuz.
 • Daha sonrasında kendi adınıza bir sertifika verilecektir.
 • Alınan bu sertifika ile silahlı özel güvenlik kimlik kartı alabilmeniz için Özel Güvenlik Denetleme Şube Müdürlüğü‘ne gitmeniz gerekmektedir.

Sizlerden bu kimlik belgesi alabilmeniz için özel güvenlik müdürlüğü bazı belgeler isteyecektir. Yine mi belge der gibisiniz ama maalesef ki 10 adetten oluşan bir kaç evrak istenmektedir. İşte sizden istenen bu belgeler.

 • Bir dilekçe istenecektir. Özel Silahlı Güvenlik Kartı Başvuru Dilekçesi
 • Silahlı olarak aldığınız eğitimi gösteren sertifikanın aslı ve fotokopisi
 • Bulunduğunuz mahalle muhtarlığından alınacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunun aslı talep edilmektedir. Bu form daktilo veya bilgisayar ortamında olması gerekmektedir.
 • Yeni çekilmiş olmak kaydı ile 4 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Devlet hastanesi tarafından alınacak sağlı raporu doktor ve kaşe imzalı olması gerekiyor.
 • En son mezun olduğunuz okuldan alınan diplomanızın aslı ve fotokopisi.
 • T.C. kimlik belgeniz veya üzerinde yine T.C. numaranız bulunduğu ehliyette olabilir.
 • Sağlık ocaklarından veya hastaneden alınan kan grubunuzu belirten kan grup kartınız.
 • Yine bir ödeme, özel güvenlik harcının ödendiğini gösteren dekont.
 • Sabıka kaydınızın olup olmadığını gösteren belge. Adliyeden alınmaktadır.

Bu zamana kadar bütün resmi işlemlerde istenen şeffaf dosya bu evrakları koyarak telim etmeniz gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz yerde Özel Güvenlik Denetleme Müdürlüğü yok ise o zaman evraklarınızı İl Jandarma Komutanlıklarına bırakabilirsiniz. Bu işlemlerin sonunda sizler birer Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi oldunuz diyebiliriz. Ama tabi birde iş bulma süreci sizlerin karşısına çıkacağını da belirtmek isterim. Bu iş bulma süresini sizlere silahsız özel güvenlik görevlisi nasıl olunur yazısından sonra detaylı bir şekilde anlatacağım.

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? (Hastaneler, Alışveriş Merkezleri)

Evet arkadaşlar ben silah kullanamam diyenler için silahsız özel güvenlik görevlisi arayan yerlerinde olduğunu belirtmek isterim. Peki bu silahsız özel güvenlik, silahlı olan özel güvenlik yönünden ne farkı var diyenler için birazdan bahsedeceğim. Bilmenizi istediğim bir şey silahsız özel güvenlik silahlı özel güvenlik olayından biraz daha basit diyebilirim. Bu basitliği sizlere maddeler halinde verdiğimde sizlerde anlayacaksınız. Yukarıda verdiğim maddelerden biraz daha kısa olarak bu konuyu ele alacağım. Toplam 4 ana maddede sizde artık silahsız özel güvenlik görevlisi olabileceksiniz. Hadi şimdi görelim bunlar neler.

 1. Aynı silahlı güvenlik görevlisi gibi silahsız özel güvenlik şartlarına uygun musunuz bunu kendiniz tartmalısınız. Eğer uygun değilseniz hiç bu işlere bulaşmayalım. İşte en başta aranan şartlar.
  1. Arkadaşlar öğrenim durumunuz en az orta öğretim kurumunu bitirmiş olmalısınız.
  2. En önemli bir madde ise 18 yaşını tamamen doldurmuş arkasından gelen 19 yaşından da gün almış olmanız istenmektedir.
 2. Silahsız olarak alacağınız bu sertifikada sizden bazı evraklar istenecektir. Zaten bu evrakları yukarıda sizler için belirttiğimi bildirmek isterim.
 3. Sizlere sunduğum özel güvenlik kursları veren firmalara başvuru yapmış olmanız gerekmektedir.
 4. Bütün bu işlemler bittikten sonra silahsız özel güvenlik kartı için bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Bu dilekçe örneği ise Silahsız-Özel-Güvenlik-Kartı-Başvuru-Dilekçe-Örneği ulaşabilirsiniz. Bu evrakla beraber aynı şekil Özel Güvenlik Denetleme Müdürlüğüne giderek işlemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

blank

Bütün bu işlemelerden sonra sizler birer silahsız özel güvenlik görevlisi olmaya hak kazandınız diyebiliriz. Şimdi gelelim bu özel güvenlik görevlileri nasıl iş başvurusu yapabiliyor. Bu başvurular nasıl sonuçlanıyor onları görelim.

Silahlı Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi İş İlanları (İstanbul, Ankara, İzmir)

Silahlı veya silahsız olarak güvenlik görevlisi için iş arayanlar hiç merak etmeyin sizlere yardımcı olacağım. Genel olarak İstanbul, Ankara ve İzmir için çokça talep gören bu mesleki gurup için iş ilanlarını sizler için paylaşacağım. Tabi bunlar için yukarıdaki bütün her şeyi yerine getirmeniz gerekmektedir. Genel itibari ile silahlı özel güvenlik görevlilerini Türkiye genelindeki bütün banklar aramaktadır. Ama burada bilmenizi istediğim tabi kamu bankaları (Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank) ülke genelinde çok fazla şubesi olduğu için daha fazla özel güvenliğe ihtiyacı vardır. Daha sonrasında ise AKBANK, TEB, Garanti BBVA ve QNB Finansbank gibi bankalar gelmektedir. Bu ilanlara geçmeden önce sizlere hazır bankalardan bahsetmişken Aidatsız En İyi 10 Kredi Kartı Başvurusu yazıma göz atmanızı isterim. Şimdi bu bankalara nasıl başvuru yapacağız görelim.

Kamu Bankaları İçin Başvurular

Özel Bankalar İçin Başvurular

Yukarıda sizlere verdiğim bankalar için direk iş başvurularını bu linkler sayesinde yapabilirsiniz. Eğer internetten ben güvenlik ilanlarını takip edeceğim diyenler için ise direk vereceğim bu link sayesinde başvuru yapabilirsiniz. Son olarak ise özel güvenlik firmalarına kayıt olarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu firmaların neler olduğunu merak edenler için ise yine vereceğim bu link sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu verdiğim bütün linkler sizlere yardımcı olacaktır. Eğer özel güvenlik arayan şirketler veya özel güvenlik işi arayanlar bizlere yorum yazarsanız buradan da sizlere iş başvurularınız ve iş arayanlar kişiler için yardımcı oluruz. Şimdiden herkese hayırlı işler dileyelim. Verdiğim bu bilgiler sayesinde inşallah işsiz kalmayacaksınız.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın