Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Tarımsal Destekler Nelerdir? Destek Ücreti Ne Kadar? (Mazot Gübre Dahil)

Tarım işi ile uğraşan çiftçilerimiz için bir müjdeli haber geldi. Bu haber ise 2022 senesine ait 2023 bütçe kapsamında hibe olarak siz değerli çiftçilerimize verilecek ücret belli oldu. 20.10.2022 tarihinde yayımlanan resmi gazete kapsamında, 5488 sayılı Tarımsal Kanun 19. maddesi gereğince bu destekler neler sizlere bunu vereceğiz. Bu destekler sizlere ilaç gibi gelecek. Gerçek anlamda verilen bu hibeler çiftçilerimiziz yolunu açacaktır. Sizleri bekleyen bu destekler aşağıdaki gibidir.

Tarımsal Destekler Nelerdir? Destek Ücreti Ne Kadar? (Mazot Gübre Dahil)

 

1-Dekar başına ne kadar mazot gübre desteği verilecek 2022 yılı için fiyatı ne kadar olduğunu göreceksiniz. 2. Toprak analiz desteği ücretinin ve şartlarının neler olduğuna değindik. 3. Tarım desteği 1.2.3. kategori organik ürünler için ne kadar olduğuna biliyor musunuz? 4. İyi tarım uygulamaları desteklerine yer verdik. 5. Küçük aile işletme desteğinin ne olduğunu yine sizler için bu konuda yer verdik. 6. Fındık alan bazlı desteğin dekar başına ne kadar olduğunu ve hangi şartla verileceğine yer verdik. Aynı zamanda hangi iller alabilecek onu da göreceksiniz. 7. havza başlı fark ödeme desteğinin şartlarını merak edenler buraya. 8. Yurt içi sertifikalı fide ve fidan desteklerinin neler olduğu açıklandı. 9. Hayvansal üretim desteklerini büyük ve küçükbaş olarak ne kadar olduğunu sizlere verdik. Bütün bu merak edilen soruların yanıtı sizlere vereceğim. Gelin şimdi hep birlikte bütün bu konuları görelim.

1- Dekar Başına Mazot Gübre Desteği Ne Kadar Oldu? 2022 Yılı İçin Fiyat Belli Oldu

ÇKS verilerine göre yani çiftçi kayıt sistemine göre ekilecek ürünlerin dekar başına mazot ve gübre destekleri verilmektedir. Tarım alanları ekilecek ürüne göre verilecek olan bu destekler ise mazot ve gübre alımları için verileceğini sizlere söyleye bilirim. 5488 sayılı Tarımsal Kanun 19. maddesi madde 2/b kapsamına göre arpa, buğday, çavdar, yulaf ve tritikale ile çeltik üreticilerine 2022 yılına ait mazot ve gübre desteklerinin ödemelerini devletimiz 2023 senesi bütçe kapsamında sizlerle buluşturacaktır. Bu destek ise T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile verilmektedir. Verilecek olan bu desteğin tarihini ise bakanlık tarafından kamu oyuna bildirilecektir. Bakanlık tarafından sizlere bildirilecek olan destek ödeme tarihinden sonra mazot ve gübre desteklerinin dekar başına ne kadar verileceğini sizlere aşağıda belirtmek istedim.

Bu bilgiyi de verdiğime göre artık sizlere verilecek olan desteğin ne kadar olduğunu gösteren tabloyu verebilirim.

 VERİLECEK OLAN ÜRÜNLER MAZOT GÜBRE TOPLAM DESTEK MİKTARI
Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale 75 TL 46 TL 121 TL
Aspir 76 TL 21 TL 97 TL
Kanola 88 TL 21 TL 109 TL
Mercimek, Nohut, Kuru Fasulye 75 TL 21 TL 96 TL
Yaş Çay, Kuru Soğan, Zeytin 63 TL 21 TL 84 TL
Çeltik, Kütlü Pamuk 250 TL 21 TL 271 TL
Soya, Patates 125 TL 21 TL 146 TL
Yağlı Ayçiçeği 88 TL 21 TL 109 TL
Yem Bitkileri 94 TL 21 TL 115 TL
Fındık, Dane Mısır ve Diğer Ürünler 62 TL 21 TL 83 TL
Nadas 38 TL 38 TL

2022 yılana ait olan resmi gazetede mazot ve gübre destekleri yukarıdaki tablo şeklinde açıklanmıştır. Resmi gazeteye göre diğer tarımsal alanda verilecek olan desteklerin tamamını aşağıdaki başlıklarda bulabileceksiniz. Gelin şimdi hep birlikte bu destekleri tek tek inceleyelim. Bu incelemeye geçmeden önce mazot ve gübre desteğinin ne zaman verileceğini sizlere paylaşmak istedim.

Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek

Çiftçilerimizin en çok merak ettikleri konuların başında gelen mazot ve gübre desteğinin ne zaman verileceğidir. Yukarıda tabloda sizlere mazot ve gübre desteğinin dekarlara göre kaç TL verildiğini anlattık. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit KİRİŞÇİ tarafından yapılan bir açıklamaya göre; aksi bir durum olmadığı sürece mazot ve gübre desteği 2023 yılında siz değerli çiftçilerimize verilecektir. Ama bu sefer mazot ve gübre destekleri 31.12.2022 tarihine kadar siz değerli çiftçilerimize ödeneceği duyuruldu. Tam bir tarih açıklanmasa da bakanlığımız tarafından yıl sonuna yetiştirileceği söylendi. Mazot desteğinin yanı sıra hububat desteklerinin de yıl sonuna verileceğini sizlere belirtmek isterim. Bir kez daha söylememde yarar olacak bu ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile sizlere verilecektir. Bu para sizlere nakit olarak verilmeyecektir. Banka kartlarınıza tanımlanacağını da belirterek diğer verilecek olan desteklere sizler için geçelim.

Bu sayede şifrenizi unuttuysanız şifrenizi tekrar alabilirsiniz. Şimdi sizlere toprak analizi için ne kadar destek verileceğini belirtmek isterim. Hadi bunun için bir alt 👇 başlığa geçelim.

2- Toprak Analiz Desteği Nasıl Alınır? Ücreti Belli Oldu!

Çiftçilerimizi işi topraktır. Böylede olunca devletimiz bir desteği de sizlere Toprak Analiz Desteği adı altında vermektedir. Yine bunu sizlere resmi gazete yayınlanan bilgiler doğrultusunda ne kadar yani kaç TL verileceğini belirteceğim. Bu desteği nasıl alacağını bilmeyen bir çok çiftçimiz bulunmaktadır. Sizler için verilen Toprak Analiz Desteğini ne kadar olduğunu söylemeden nasıl alacağınızı belirtmemde biraz fayda olacaktır.

 1. ÇKS üzerine kayıtlı olmak şartıyla 50 dekar ve üzeri tarım araziniz olması gerekmektedir.
 2. Toprak analizi Tarım ve Orman Bakanlı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlara başvuru yapılarak analiz edilmiş olması gerekmektedir.

Yukarıdaki bu iki şartı taşıyın bütün çiftçilerimiz Toprak Analiz Desteğinden yaralanabilirler. Bu desteğin miktarı ise 50 dekara 50 TL olarak verilmektedir. Bu konuyu da anlattığımıza göre şimdi organik ürünler için verilen desteğe geçebiliriz.

3- Tarım Desteği 1. 2. 3. Kategori Organik Ürünler İçin Ne Kadar?

Çiftçilerime organik ürün kapsamında 2 çeşit destek verilmektedir. Sizlere organik ürün desteğini vermeden önce 2 çeşit olarak verilecek desteği ele almak istedim. Vereceğim bu bilgi sayesinde sizlerde ön bir bilgi sahibi olacaksınız. Daha sonrasında sizlere organik ürün kapsamında ne kadar bir destek verileceğini vereceğim. Şimdi siz değerli çiftçilerimize verilecek olan organik ürün destekleri neler bir görelim.

 1. Organik Tarım Bilgi Sistemi il Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir.
 2. ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemine ve Organik Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı olarak organik düzeye sahip arazilerinizde üretmiş olduğunuz ürünlerin ÜRÜN SERTİKASI düzenlemiş olan kişilere verilmektedir.

Her iki sistemde yer alan organik tarım yetiştiricileri 1.2.3. kategoride bulunan çiftçilerimiz için verilecek olan destek miktarları aşağıdaki tablodaki gibidir.

ORGANİK TARIM DESTEĞİ KATEGORİ ALINAN SERTİFİKA TÜRÜ TL (da)
1. KATEGORİ ÜRÜNLER Ürün Sertifikası (Bireysel) 100
Ürün Sertifikası (Üretici Gurup) 50
2. KATEGORİ ÜRÜNLER Ürün Sertifikası (Bireysel) 40
Ürün Sertifikası (Üretici Gurup) 20
3. KATEGORİ ÜRÜNLER Ürün Sertifikası (Bireysel/Üretici Gurup) 10
ORGANİK HAYVANCILIK DESTEĞİ TL/KOVAN
ARILI KOVAN 15

Evet arkadaşlar organik ürünler için verilecek olan destek tutarları bu şekildir. Sizlere küçük bir bilgi aktarmak isterim. vereceğim bu bilgi ise arıcılık ile uğraşan kişiler içindir.

Not: Bombus arısı bulunan çiftçilerimiz için koloni başına 100 TL kadar destek ödenmektedir.

4- İyi Tarım Uygulamaları Desteği Ne Kadar Kimler Yararlanabilir?

İyi tarım desteği merak eden çiftçilerimiz için hemen bilgilendirme geçeyim. Bu desteğinde ücretinin ne kadar olduğu belli oldu. Siz değerli çiftçilerimiz için araştırmam sonucu bireysel ve grup sertifikasyona göre 2022 yılında ikiye ayrılarak ücretler belirlenmiştir. Yine bu ücretin ne kadar olduğuna değinmeden önce kimlerin bu destekten yararlanacağını sizlere vermek isterim. Kimlere verileceğini sizlere belirtirken zaten şartlarının da ne olduğu ortaya çıkacaktır.

 1. İlk olarak olmazsa olmaz ÇKS yani Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir.
 2. İyi Tarım Sertifikası olması gerekmektedir. Bu sertifikayı ise yetkilendirilmiş kuruluşlarca grup veya bireysel sertifikasyonu seçeneklerine göre düzenlenmiş olan çiftçilerimiz alacaktır.

İyi Tarım Uygulaması kapsamında çiftçilerimize verilecek olan destek miktarlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Bu miktarlar ise Dekar başına verileceğini belirtmek isterim.

İYİ TARIM UYGULAMA DESTEKLERİ VERİLEN SERTİFİKA TÜRÜ TL (da)
1. KATEGORİ ÜRÜNLER İÇİN Örtü Altı Üretim Bireysel Sertifikasyon 150
Gurup Sertifikasyon 75
Açıkta Üretim Bireysel Sertifikasyon 50
Gurup Sertifikasyon 25
2. KATEGORİ ÜRÜNLER İÇİN Bireysel Sertifikasyon 40
Gurup Sertifikasyon 20
3. KATEGORİ ÜRÜNLER İÇİN Bireysel/Gurup Sertifikasyon 10

Evet arkadaşlar sizlere hem iyi tarım ne olduğunu hem de kimlere verildiğinin bilgisini verdik. Bunlar ile birlikte ne kadar destek alacağınızı da görmüş oldunuz.

Sizlere yeni bir desteği vermek isterim. Bu destek ise küçük aile işletmelerine verilen destektir. Bunun için bir alt 👇 başlığa geçelim.

5- Küçük Aile İşletme Desteği Nedir? Verilen Destek Ne Kadar?

Küçük Aile İşletme Desteği nedir ilk olarak sizlere bunu açıklayım. Bu açıklamadan sonra ise sizlere bu kapsamda ne kadar destek veriliyor onu anlatacağım. Bu desteği sizlere kısaca açıklamam gerekirse; 5 dekarın altında üretim yapan çiftçilerimize ufakta olsa verilen desteğe denilmektedir. Bu desteğin ne kadar verileceği yine dekar başına hesaplandığını sizlere belirteyim. Bu dekar başına verilecek olan desteği hesaplamasını yapabilmeniz için ne kadar desteğin verildiğini bilmek gerekmektedir. Resmi gazete ile yapılan açıklamaya göre bu destek dekar başına 200 TL olmaktadır. Bu hesaplamada 5 dekara göre yapılması gerekmektedir. Bu hesaba göre oluşan destek miktarları ise aşağıdaki tablodadır.

DEKAR VERİLEN DESTEK ÖDEME MİKTARI
1 200 TL
2 400 TL
3 600 TL
4 800 TL
5 1.000 TL

Sizlerde gördüğün üzere küçük aile işletme desteği kapsamında en fazla 5 dekara göre 1.000 TL destek verilmektedir.

6- Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği Dekar Başına Kaç Lira? Hangi İllere Verilmektedir? Şartları Neler?

Evet değerli çiftçilerimiz fındık alan bazlı gelir desteği de dekar başına verilmektedir. Dekar başına ne kadar destek alınacağı resmi gazetede sizlere belirtilmiştir. Dekar başına siz değerli çiftçilerin ne kadar destek alacağına geçmeden sizlere bu desteği alabilmeniz için hangi şartlar gerekli onu vereceğim. Sizlere vereceğim bu şartlarda hangi illere bu desteği verileceğini de değindim. Hadi şimdi hep birlikte görelim bakalım bu destek için hangi şartlar ve hangi illerde olmamız gerekmekte.

 1. İlk olarak yine çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir.
 2. Aynı şekil fındık kayıt sisteminde yer almanız gerekmektedir.
 3. Sizler için aşağıda belirtmiş olduğum Fındık Alanları Tespitine Dair karar ile ruhsatı olan çiftçilerimiz belirtilen illerde olması gerekmektedir.

Fındık Desteğinden Yararlana Bilecek Verilen İller

Sıra No Fındık Desteği Alabilecek İller
1 Artvin
2 Bartın
3 Düzce
4 Giresun
5 Gümüşhane
6 Kastamonu
7 Ordu
8 Rize
9 Sakarya
10 Samsun
11 Sinop
12 Trabzon
13 Zonguldak

Fındık alan bazlı desteğin hangi illere ve şartlarının neler olduğu sizlere belirttik. Şimdi ise çok sorulan bir sorunun yanıtı sizlere vereyim. Bu soru ise fındık alan bazla dekar başına ne kadar destek vermektedir? Bu sorunun cevabını hemen sizlere vereyim.

 • 2022 yılı için Fındık Alan Bazlı Destek miktarı dekar başına 170 TL olmaktadır.

Fındık alan bazlı desteği dekar başına alan bütün fındık yetişen iller almaktadır. Çoğu zaten Karadeniz ili olduğu ilk bakışta göze çarpmaktadır. Hazır Karadeniz illerine değinmişken diğer bir üretimi yoğun olan çay için bir destek yok mu der gibisiniz. Evet değerli çiftçilerimiz yaş çay içinde sizlere destek verilmektedir. Bu desteğin ne olduğunu merak edenler hadi bir alt 👇 başlığa geçelim.

7- Havza Bazlı Fark Ödeme Desteği Tebligatı Yayımlandı (Şartları Nelerdir?)

Türkiye Tarım Havzalarının Belirlenmesine dair bakanlar kurulu tarafından yürürlüğe bir yasa girmiştir. Yürürlüğe giren bu kara ise üretim ve satış yapılan ürünler için fark ödemeleri yapılacağıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fark yatacağı illeri bu bağlantıda sayesinde bulabilirsiniz. Bu fark ödemelerini buğday, arpa, çeltik, mısır ve zeytin gibi bitkilerin üretimi yapan çiftçilere verileceği açıklanmıştır. Yine bu fark ödemesinin ne kadar olduğunu değinmeden kimler hangi şartı sağladıktan sonra bu desteği alabiliyor onu görelim.

 • Sizlere vereceğim bu ürünlerin Kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, kolza, soya, dane mısır, aspir, arpa, buğday, yulaf, çavdar, çeltik, tritikale, mercimek, kuru fasulye ve nohut destekleme miktarları hesaplanmasında tarımsal veriler göz önünde bulundurulur.
 • Zeytinyağı ve zeytin için tarımsal veriler ele alınarak verim değerleri bulunur.
 • Sertifikalandırılan kütlü pamuk için ise yurt içinde üretildiğine dair tohum kullanım şartı aranmaktadır.
 • Alım satım belgesi istenilmektedir. Yani ödeme başvurusunda verilen faturalar gibi.
 • Kütlü pamuk ödeme desteği için çiftçilere en fazla 500 kg kadar bir destek verilir.
 • Zeytin fark ödemesinde ise; Dekara dane kuru şartlarda 575 kg. Yaş şartlarda ise bu kg 850 olarak ele alınmaktadır.
 • Yaş çay üretim ek ödemesi desteği nasıl alabilir derseniz eğer hemen açıklayım. ÇAYKUR tarafından ruhsat name verilere üretim yapan çiftçiler alabilir.
Havza Bazlı Fark Ödemesi Desteği ÜRÜNLERİ Kr/Kg
Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf, Tritikale 10
Aspir 55
Çeltik 10
Dane Mısır 3
Dane Zeytin 15
Kanola 80
Mercimek, Nohut, Kuru Fasulye 50
Kütlü Pamuk 110
Soya 60
Yağlık Ayçiçeği 50
Yaş Çay 30
Zeytinyağı 80

Sizlere bu konu hakkında bir not bırakmak isterim. Bu not çok ama çok önemlidir.

Not: Sizlere verilen bu ödemeler dışında, yer altı sulamaların yetersiz olarak görülen havzalar için ek olarak sizlere %50 daha destek verilmektedir.

8- Yurtiçi Sertifikalı Tohum Fide Fidan Desteği Açıklandı

Bir destek ise yurtiçi sertifikalı olarak tohum fide ve fidan yetiştiriciliğe verilmektedir. Her destekte olduğu gibi bu destekten yararlanabilmeniz için ÇKS yani Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? (E-Devlet ÇKS Kaydı) bu yazıma göz atınız yararı olacaktır. Sonrasında ise yurtiçinde üretilen sertifikalı olmak kaydı ile tohum ekim ve dikim yapılması gerekmektedir. Susam ve yer fıstığı için doğrudan destek verilirken. Diğer ürünler için sizlere sayfamızın altında bir PDF dosyası ile hangi illerde ekim yapılacağını konusuna yer verdik. Sertifikalı tohum kullanım ve üretimi için verilen destek miktarını aşağıda sizler için hazırladığımız tabloda bulabilirsiniz.

Sertifikalı Tohum Kullanımı İçin Verilen Destek 

SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM İÇİV VERİLEN DESTEK TL (da)
Arpa, Buğday, Çeltik, Çavdar, Yulaf, Tritikale 50
Aspir 10
Fiğ, Korunga, Soya, Yem Bezelyesi 45
Kanola 30
Mercimek, Kuru Faülye 60
Nohut 50
Patates 200
Susam 8
Yer Fıstığı 34
Yonca 60

Yurtiçinde üretilen çilek fidesi/fidan destekleri için verilen destek miktarlarını aşağıdaki tablodan bulabilirsiniz.

Sertifikalı Fidan/Fide ve Standart Fidan/Fide Kullanım Desteği Standart İçin (TL/da) Sertifikalı İçin (TL/da)
Aronya, Antepfıstığı, Ceviz, Badem, Maviyemiş Gibi Fidanlar 100 400
Asma, Armut, Ayva, Erik, Elma, Kiraz, Kayısı, Mandalina, Limon, Portakal, Nektarin, Vişne, Şeftali, Nar ve Muz Hariç Diğer Meyve Çeşitleri 100 280
Sertifikalı Çilek Fidesi/Bahçe Tesisleri 400

Sertifikalı Tohum Üretimi İçin Verilen Destekler

Sertifikalı Tohum Üretim Desteği Ürünleri Orijinal (Temel ve Üstü Kademe Değeri) (TL/Kg) Sertifikalı Kademe Değeri (TL/Kg)
Arpa 0.10 0.08
Aspir 0.80 0.50
Buğday 0.12 0.10
Çavdar 0.16 0.08
Çeltik 0.35 0.25
Fiğ 1.60 1.50
Kuru Fasulye 0.60 0.50
Kanola 1.80 1.20
Korunga 1.60 1.50
Mercimek 0.60 0.50
Nohut 0.60 0.50
Patates 0.20 0.10
Soya 0.70 0.35
Susam 1.80 0.60
Tririkale 0.10 0.08
Yem Bezelyesi 1.60 1.50
Yer Fıstığı 1.00 0.80
Yonca 5.00 4.00
Yulaf 0.16 0.08

Sertifikalı Fidan Üretimi İçin Verilen Destekler

TL/Adet
Aşılı Fidan İçin Verilen Destek  0.50
Aşısız Fidan İçin Verilen Destek  0.25

Evet arkadaşlar tohum, fidan ve fideler için verilen desteklerin neler olduğunu sizler için verdik. Şimdi ise sizlere hayvansal üretim için nasıl destekler verilmekte bir görelim.

9- (Büyükbaş/Küçükbaş) Hayvansal Üretim Desteklemesi Kaç Lira Oldu?

Çiftçilerimize hayvansal alanda bir çok destek ve hibe imkanları sağlanmaktadır. Bu destekler sadece canlı hayvanlar için verilmemektedir. Bunun yanı sıra hayvansal üretiminin desteklenmesi amacında, yem bitkisi üretimi için bile destekler bulunmaktadır. Büyükbaş için (Buzağı, dişi manda, malak, düve ve sığır) küçükbaş için (anaç, keçi ve koyun) için destekler verilmektedir. Bunun yanı sıra ipek böceği, arıcılık ve su ürünleri üretimleri için verilen destek ne kadar olduğu belirlendi. bu destek miktarlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1: Yem Bitkisi İçin Verilen Destek: Hayvanlarınız için kaba yem üretmek ile çok veya yıllık yem bitkisi ekim yapan çiftçilere verile destektir. Yıllık dekar başına verilen bu destek miktarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Yem Bitkisi İçin Verilen Destek (TL/da/yıl)
Sulu çok yıllık yem bitkileri için 90
Sulu/Kuru Korunda için 90
Kuru ekilişler için 40
Sulu silajlık ekilişler için 100
Kuru yada sulu tek yıllık yem bitkileri için 60
Yapay çayır mera için 150

Eğer bulunduğunuz havzada su sıkıntısı var ise sizlere ek olarak %50 daha fazla yem bitki için destek verilmektedir.

2: Büyükbaş Hayvancılık İçin Verilen Destekler: Sizlere bu destek 5 ayrı başlık altında verilmektedir. bu 5 ayrı başlık altında verilen destek ödemeleri için şu şekildir.

 1. Buzağı/Malak/Dişi Manda İçin Verilen Destekler: Programlanmış olan bütün aşıları tamamlanmış olan 4 ay veya üzeri yaşta ilk buzağılama yaşı en fazla 960 gün veya son buzağı yapma süresi en çok 600 gün olan ineklerin buzağılarına 500 TL destek verilmektedir. Sizlere vereceğim bu illerde Ardahan, Ağrı, Bayburt, Artvin,  Bitlis, Bingöl, Erzincan, Elazığ, Giresun, Erzurum, Hakkari, Gümüşhane, Kars, Iğdır, Ordu, Muş, Sivas, Rize, Trabzon, Şırnak, Van, Tunceli bulunan büyükbaş yetiştiricilerine ilave olarak 500 TL daha destek verileceğini sizlere söylemek isterim. Suni tohum ile oluşan buzağılar için ilave olarak 200 TL daha destek verilmektedir. Döl kontrolü protokolünce boğaların suni tohum sonucu oluşan buzağılara 100 TL ilave el-k destekte verildiğini sizlere belirtmek isterim. (650-750 TL) 1. 2. Dönem Buzağı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımda da göreceğiniz gibi 1-20 adete kadar olan buzağı desteklerinin tamamını alabilirsiniz. 21 ile 100 başa kadar olan buzağı desteklerini%75 oranı ödenmektedir. 101 ile 500 baş olan buzağı destekleri için ise %50 oranı ödenir. Dişi mandalara ise 500 TL ödenir. Eğer soy kütüğüne kayıtlı iseniz ilave 300 TL ödenmektedir. Programlanmış aşıları tamamlanmış olan 4 ay ve üzeri malaklar için 500 TL birde soy kütüğüne kayıtlı ise bu desteğe ilave 300 TL daha destek verilmektedir. Suni tohum ile dünyaya gelen malaklar için 500 TL ilave destek ödemesi verilmektedir.
 2. Islak Amaçlı Süt Analizi İçin Verilen Destek: Bakanlık tarafından belirlenen süt içerik analizi sonucu süt kalitesi iyi olan suni tohum ile dünyaya gelen sütçü ve kombine ırk inekler için 100 YL destek verilmektedir.
 3. Düve Alımları İçin Verilen Destek: Verilecek bu destekte manda dahil olmak üzere en az 1 en fazla 50 baş düve alımlarına %40 destek verilmektedir. Eğer bu doğan düveler yurtiçi doğmuş düve merkezlerinden alım yapıldıysa o zaman %50 oranında siz değerli çiftçilerime destek verilmektedir.
 4. Hastalıktan Ari İşletme İçin Verilen Destek: Sağlık sertifikasına olan işletmeler için boğalar ve 6 ay üzeri erkek sığırlar için 600 TL destek ödemesi bulunmaktadır. Bu destek 500 başa kader %100 olarak verilmektedir.
 5. Besili Erkek Sığırlar İçin Verilen Destek: HAYBİS kayıtlı yurtiçi de doğmuş ve mevzuata uygun olarak kesim hanelerde kesilmiş 1 ile 200 başa kadar kesilen her hayvan için 500 TL destek verilmektedir.

3: Küçükbaş Hayvan Destekleri: Küçükbaş hayvanların için 3 farklı alanda desek verilmektedir. Bu desteklerin ne olduğunu bilmiyorsanız hemen aşağıda sizlere veriyorum.

 1. Sürü Yönetici İstihdam (ÇOBAN) İçin Verilen Destek: Bu kapsamda 1.200 TL destek verilmektedir. Desteğin şartı ise 100 baş ve üzeri anaç koyun ile keçiye sahip olmanız gerekmektedir.
 2. Anaç Koyun/Keçi İçin Verilen Destek: Bakanlık verilerinde yer alan anaç koyun ve keçiler için 50 TL destek verilmektedir. Eğer keçilerinizin türü tiftik ise ilave olarak 20 TL daha destek alabilirsiniz. Göçer üretici iseniz ilave olarak 2 TL daha küçükbaş başına destek alabiliyorsunuz.
 3. Sürü Büyütme ve Yenileme İçin Verilen Destek: Eğer sürünüz için daha önceden destek almışsanız yeni bir destek almanız için sürü büyütme desteğinden yararlanabilirsiniz. Bu destek için ise yeni doğan yavrular için 200 TL destek alabiliyorsunuz.

4: Diğer Hayvancılıklar İçin Verilen Desteklemeler: Bu kapsamda 4 ayrı alanda resmi gazetede hayvancılık destekleri mevcuttur. Bunların neler olduğunu sizler için araştırdım. Gelin birlikte görelim.

 1.  Tiftik Üretim İçin Verilen Destek: Tiftik Kayıt Sistemine kayıtlı olan, ürettikleri tiftiği de Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatiflerine yada Damızlık Koyun Keçi Yetiştirici Birliklerine satılan oğlak tiftikler için 70 TL destek verilmektedir. Eğer sattığını tiftik anamal ise KG başına 60 TL de ödenmektedir. Birde ilave olarak sözleşmeli üretime 10 TL tali tiftiklere ise 25 TL daha destek verilmektedir.
 2. İpek Böceği İçin Verilen Destek: Dağıtımı Koz Birlik tarafından olur ise 240 TL, satımlarda ise 160 TL destek verilmektedir.
 3. Aşı, Atık ve Küpe İçin Verilen Destek: Büyükbaş atıklarına programlanan aşı sonrası 1.400 TL destek verilmektedir. Küçükbaşlar için ise bu destek 250 TL hayvan sayısı kadar destek verilmektedir.
 4. Hayvan Hastalıkları Tazminatı İçin Verilen Destek: Hayvanlarınızın hastalıkları komisyon tarafından belirlendikten sonra, komisyonun belirlediği tutar kadar destek alabilirsiniz.

Tarımsal ve hayvansal olarak siz değerli çiftçilerimize verilen destekler bunlardır. Bu desteklerin bir çoğu 2022 yılının sonlarına doğru sizlere verilecektir. Resmi gazetede yer alan bütün tarım ve hayvanlarınız için verilen destekleri sizler için hazırladık. Aklınıza takılan herhangi bir konu olur ise yorum kısmında bizlere ulaşabilirsiniz. Birde konu ile alakalı bir video bırakıyorum. Şimdiden alacağınız destekler işinize yaraması dileği ile.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın